Goederen van Joden „bewaard n Nieuw Noordhollondsch Dagblad Arrondissementsrechtbank WOENSDAG 13 NOVEMBER 1946 En toch geen profiteur? In het najaar van 1941 had een jodenfamilie v. E. te Alkmaar een partij levensmiddelen en goederen ter bewaring gegeven aan A. G„ kruidenier te Heiloo, die terecht, stond, verdacht van verduistering van een deel dezer partij, in '42 moest de familie E. onderduiken. Eenigen tijd nadien zond E. een persoon naar Heiloo met schrifte lijke machtiging tot het 1" ont vangst nemen van levensmidde len. G. echter beweerde geen le vensmiddelen van E. in bewaring te hebben. Mr. C. A. de Groot, die verd. verdedigde, kon G. slechts gelijk geven, aangezien het meerdere Nederlanders het leven heeft ge kost, dat zij jodengoed bewaarden. Na de bevrijding verscheen de fam. E. weer bovengronds en richtte haar schreden naar -den kruidenier te Heiloo. Edochde levensmiddelen waren op en van het linnengoed was slechts - een derde deel over. Waar was de rest gebleven? Bij het in bewaring geven der goederen, schijnt E verlof te heb. ben gegeven, om, in tijd van nood, iets te gebruiken. Doch wanneer kon de nood hooger zijn dan in den winter van '44? Verd. had nog 'getracht den ge. dupeerde eenige schadevergoeding te geven, welke echter niet aange nomen werd. De off. v. Justitie, Mr. Meisch. ke, eischte een boete van f 500, subs. 100 dgn. Mr. C. de Groot hield een vurig pleidooi, waarin hij o.m. naar voren bracht, dat ziin cliënt geen profiteur genoemd mag worden, aangezien hij de vaste wil wil had gehad om te restitueeren. Spr. verzekerde den rechter, dat verd. vele armen geholpen had met de levensmiddelen. Hij con cludeerde tot vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Herinnering aan den hongerwinter. Bijna twee jaar geleden. Mis. schien vergeten'.maar nog niet vergeven. A. Z. te St. Pancras had in de dagen voor Kerstmis enkele Amsterdamsche voedsel-trekkers opgelicht. Nu had hij zich te ver antwoorden voor de arrondisse. mentsrechtbank, onder presidium van mr. J. Krabbe. Verd. beweerde spijt te hebben gekregen van zijn daad. Zijn verdediger mr. F. Zeiler achtte het niet bewezen, dat verd. den trekkers minder had gere tourneerd dan zij hem als voor schot hadden gegeven. De off. achtte zijn daad zeer ernstig, doch op grond van het feit, dat bijna twee jaren sinds, dien zijn voorbijgegaan, eischte hij een gevangenisstraf van 4 md. Een kleptomaan Geen kleinigheidje" negen ver oordeelingen en dan voor 'n Uitspraken Tribunaal Uitspraak is gedaan in de zaak legen: H. Blees te Alkmaar, adminis trateur van het AAZA: 3 jaar interneering met aftrek, dus tot 8 Mei 1948. Jan Barkman, ex-wethouder te Alkmaar: interneering 2 jaar tot 15 April 1947 en verbeurdverkla ring van' f 1000. «P-A. van der Sluys, ex-burge- meester van Alkmaar (reeds overleden). De beschuldiging verbindingsman van de S.D. te zijn geweest is vervallen. Voor andere delicten zouden zeer strenge maatregelen worden ge troffen indien hij nog in leven zou zijn. Van de nalatenschap werd f 83,000 verbeurd ver klaard, na aftrek der proces- en andere kosten. Johan Schmersal: interneering gedurende detentie heden vrij. Pieter Schipper, St. Pancras: Interneering ged. detentie. Deze verdachte was reeds vrij. Daar hij tekort was geïnterneerd werd boven het reeds verbeurd ver klaarde bedrag een extra som geëischt, in totaal f1600.. vrouw. Maar ze schijnt aan klep- tomanie te lijden, volgens een rap port van 4 jaar geleden. In ieder geval werd J. V. beschouwd als belangrijk minder-toerekenings- vatbaar. De officier van Justitie, eischte voor haar laatste diefstal, n.l. van twee gouden ringen, dan ook een zeer lage straf: 1 maand. De verkeerde fiets Op een vredesbal had L. S. te Harenkarspel, meer gedronken dan goed was voor zijn onder scheidingsvermogen. Bijgevolg stapte hij na afloop van het festijn op een fiets. n'importe van wie. In ieder geval het was niet zijn fiets. Op grond van een tamelijk gun stig rapport luidde de eische 6 m. voorwaardelijk. De militair A. L. te Castricum sloot de rij. Hij werd er van be schuldigd, een persoon te hebben aangereden en daarna zonder stoppen te zijn doorgereden. Verd. beweerde echter niets van de aanrijding te hebben gemerkt. Eisch f 25,of 10 dgn. Uitspraak over 14 dagen. Eén nieuwe brandweer auto Binnenkort zal de brandweer ver rijkt worden met een nieuwe mo derne wagen voor een bemanning van 20 personen. Zooals bekend is tijdens den oorlog één wagen ver dwenen zoodat nu het materiaal weer compleet wordt. De Alkmaorsche Gemeenschap Mr. J. in 't Veld burgemeester van Zaandam zal 19 Nov. a.s, in de aula van het Gymnasium spreken over de Alkmaarsche Gemeenschap. K A. AFD. JONGEMANNEN Beste vriend; hedenavond om 7.45 uur wordt er een bijeenkomst ge houden in de Kapel van de Eerw. Zusters aan de Oudegracht voor de jongens der St. Dominicusparoehie van 1730 jaar. De moderator zal het onderwerp bespreker.' over "de Uithuizigheid'.' Zeer actueel. Op een .groote opkomst wordt gerekend. De Secr. juweiierszaak heropend De zaak van den heer Ochqué aan de Nieuwesloot 4 te Alkmaar heeft een belangïijke uitbreiding ondergaan. Legde de heer Ochqué zich tot nu toe uitsluitend toe op 't repareeren van uurwerken, gouden en zilveren voorwerpen enzthans fvindt men daar ook een ruime sor_ 'teering zilveren colliers, armbanden broches enz. Daartoe is een mooie, ruime etalage gemaakt, waar men een ruime keuze van zoo even ge noemde artikelen ziet ten toon ge steld. Verder biedt een passende vitrine in den winkel alle gelegenheid de voorwerpen op zijn gemak te be zien. Het geheel is in een prettige lichte kleur gehouden en men mag hier zeker van een geslaagde ver bouwing spreken. De heer Schipper verzorgde het schilderwerk, terwijl de heer Ko men uit Wormerveer het timmer werk uitvoerde. Het spreekt vanzelf dat men van alle soorten repara- tiën even goed bij den heer Ochqué terecht kan. „Ex Oriërtfe Lux" Maandagavond hield prof. dr. A. G. Roos, Hoogleeraar te Groningen voor de studiekring "Ex Oriente Lux" te Alkmaar een lezing over "Joden en Jodenvervolgingen in het oude Egypte." Het Joodsche volk is het eenige; dat alle eeuwen door in stand is ge bléven. Evenals de laatste jiaren heeft het ook in de oudheid aan he vige vervolging bloot gestaan. Spr. behandelde in het bijzonder de onderdrukking welke het volle rond om Christus' geboorte in Egypte ten deel viel. Naar aanleiding van in teressante geschriften, welke de laatste jaren zijn gevonden kon spr. verscheidene bijzonderheden ver melden. De voorzitter der kring dr. J. C. Kamerbeek dankte na afloop voor het gebodene. DE KLAPROOS-COLLECTE De collecte ten bate der oor logsgraven op Maandag j.l. ge houden heeft f 2270,42 opge bracht. Aan gevers en collectan ten hartelijk dank. Ontmoeting in een steeg Hij kwam van de Oudegracht, zij kwam van de Laai. Ze ont moetten elkander in de Brille- steeg. Hij, de militaire vrachtauto, pakte haar. het kleine luxe wa gentje, beet. Zij werd licht be schadigd, doch bracht het er le vend af. After all geen prettige ontmoeting. R.A.O.-avond Voor de Alkmaarsche militairen en hun genoodigden werd in het Wapen v. Heemskerk een R.A.O.- avond aangeboden onder den titel: „Muzikale parade". Deze avond is in alle opzichten zeer geslaagd door de uitstekende krachten, die er aan meewerkten, de 2 Gezona's, accordeonisten, xylophonisten enz. Aardig was o.a. ook de muzikale bokspartij. De aanwezige militai ren. officieren en minderen, wa ren enthousiast over het gebodene en men mag terecht zeggen, dat deze R.A.O. na anderhalf jaar er varing uitnemend voor de mannen werkt. Sigarenbandjes van Churchill Twee Alkmaarsche meis jes kwamen op de origineele gedachte een sigarenbandje aan Churchill te vragen; het waren Gerda Keesom en Miek Staverman. Dezer da gen ontvingen zij antwoord van Churchill's secretaris, die hen op briefpapier van „The House of Commons" mededeelde: „In antwoord op jullie schrijven van 3 No_ vember j.l. verzoekt Mr. Churchill mij jullie ingeslo ten twee sigarenbandjes te zenden". De sigarenbandjes bleven in stijl en droegen het merk „Churchill". De Verkeersweek Tijdens de week voor Veilig Verkeer werden te Alkmaar 44 overtreders van de verkeersvoor- schriften bekeurd. 144 Personen ontvingen een waarschuwing. Adat en omgang met inheemschen Voor de vereenig'ing Oost en West hield de heer G. L. Tichelman voor malig bestuursambtenaar in Oost- Indië een lezing over Adat en om gang met inheemschen. Boeiend en vlot vertelde hij over de vele gebruiken die daar van inl vloed zijn op het karakter van de bevolking; de voor Westersche eigenaardigheden en de geest van het geheel, zooals het moet begre pen worden door iedere Europeaan. Want juist 't onbegrip met Indië's adat brengt botsingen met zich medé en daarom wordt er van hem die naar Indië wil momenteel veel gevraagd. Drie en een halve eeuw is Nederland verbonden geweest met overzee en daardoor is er iets van den Nederlander gegroeid in dit rijke land dat nu niet in eens is weg te cijferen. In vele anecdoten wist de heer Tichelman een en ander naar voren te brengen en de aanwezigen zullen 2eker van deze inleiding' iets hebben overgehouden; dat hen ten goede zal komen. Ook op het witte doek werd nog een en ander vertoond van alles wat er 2ooal in Indië te zien en mee te maken is. Een late borrel Tegen een caféhouder maakte de Politie proces-verbaal op wegens het overtreden van de Drankwet. De man verkocht vannacht om 4 uur nog sterken drank. Denk om de Q! Te Alkmaar is een uitgebreide controle ingesteld op de naleving va nde IJkwet. Al 23 ingezetenen werden geverbaliseerd omdat hun gewichten niet van de vereischte letter Q waren voorzien. Hun ge wichten werden in beslag geno men. BONNEN AFHALEN Voor het afhalen van de nieuwe i^onnen is vandaag aan de beurt de ietter A en morgen de letter B. W ARMENHUIZEN Daar klopt iets niet Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad van YVarnienhuizen. Momenteel staal een voordeeiig saldo op de rekening der gemeen te. Desondanks schijnt de raad nog niet tevreden te zijn, getuige het feit dat zij besloot tot het vaststel len van de verhooging der hon denbelasting tot het maximum van f 10, ondanks heftig verweer van Mevr. Vogelaar, die meende, dat de „kleine man'' weer de dupe zal zijn en misschien zijd hond, „die toch ook waf vreugde brengt in het leven" z£tl moeten missen. De heer Mink koos haar zijde, doch de vijf andere raadsleden weken niet. Zoo ligt voor War- menhuizen het feit, dat de honden f 10 belasting zullen moeten be talen. Terecht merkte Mevr. Vo gelaar op, dat cle druk der belas tingen reeds zwaar genoeg is. En dan nog: het voorieelige saldo. We zijn op de vergadering voor- uitgeloopen, doch dit moest ons eerst van het hart. Na eenige, weinig belangrijke mededeelingen, werd de rekening Burgerlijk Armbestuur over 1946 goedge keurd. Bij de goedkeuring van de Gemeenterekening 1945, merkte Mev< Vogelaar op, dat de heeren maar rookten en het vrouwelijk lid op een droogje moest zitten. Er kan nu toch wel een kopje koffie van af!Het voordeeiig saldo. De burgemeester stelde haar voor de volgende vergaderingen een geurig kop koffie in het vooruit zicht. De kasgeldleening 1947 tot een ^bedrag van f 15.000,werd aan- 'genomen. Nadat 'dan beperkende maatre gelen waren genomen tegen de Warmenhuizensche hondenplaag, werd een kampeerverordening aangenomen, waarbij wordt vast- fgesteld, dat voortaan slechts ge kampeerd mag worden in huizen, die als „Veilig Tehuis" zijn ge merkt. Het laatste punt van de agenda, de wijziging van het amb tenarenreglement, hield in, dat voor hen. die vrijwillig in dienst gaan, dezelfde regeling zal bestaan als voor hen, die hun dienstplicht vervullen. Rondvraag. Aan de rand der gemeente is de straatverlichting absoluut onvoldoende. Het bleek echter dat door den burgemeester reeds stappen waren gedaan om in deze behoefte te voorzien. De heer Mink toonde zich onte vreden over het aantal leden van de Districtsraad. De voorzitter stelde hem echter gerust. Nog slechts zes aanvragen voor con- sumentencrediet waren binnenge komen. Uitbreiding van de Dis trictsraad is dus voorloopig niet noodig. Mevr. Vogelaar hekelde de woningtoestand in een perceel aan den Oostwai. Ingrijpen zou noodzakelijk zijn. B. en W. heeft dit Pun' echter al lang in overwe ging. Na nog eenige discussie over meer persoonlijke woningaangele genheden, sloot de heer H. Nolet de vergadering. Toen wij het ge meentehuis verlieten, struikelden we bijna over een hond EGMONb BINNEN CONSUMENTEN CRED1ET Van gemeentelijke zijde deelde nier. ons mede dat tot heden slechts 12 aanvragen om voorschot ingevol ge het consumentencrediet zijn bin. nengekomen. Zij die alsnog van de gelegenheid wenschen te profiteeren kunnen tot 30 Nov, a.s. eer.' aanvrage indienen op het Gemeentehuis. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacobus M. z. v. C. J. Castricum en M Rijper; Nicolaas G. H. z. v .J. Bakker en C. Tervoort; Elisabeth A. M. d. v. C. Orij en "M. D. V. d. Berg; Johannes G. M. z. v. J. C. de Raadt en G. Insing: Geer_ 1ruda A. J. d. v. J. Ger.et en J. M. Laas OverledenHendrikus Levering oud 7 jaar. a Corners v d. Reep en A Teeling; Hermanns Rozing en So_ plria Wijker; Aug. Levering en Klaaske Oldenburg'er; Wiih. Koele_ mij en Cath. Bras. OUDE NIEDORP INBRAKEN In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben onbevoegden zich door oplichting van een keuken raam toegang verschaft tot de woning van de familie Boekei aan de Weel onder de gemeente Oude Niedorp. WEERBERICHT Weersverwachting medegedeeld door het K.NM.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond ONBESTENDIG WEER! Aanvankelijk toenemende be wolking met tijdelijk regen en ,aanwakkerende zuidwesten wind. Morgen in den loop van den dag van het Westen uit weer brekende bewolking bij ruiming van den wind naar West of Nooirdwest; wc-inig verandering in temperataiw. De heer B. en diens oudste dochter waren naar de buren ter bruiloft, terwijl de overige ge zinsleden ter ruste lagen. Nagenoeg alle distributiebe scheiden, twee gouden ringen en den inhoud van alle portemon. naies worden o.m. vermist Ook is een bezoek getracht aan de tegenover wonende fam. Bakker, waar twee rijwielen worden vermist. De politie heeft de zaak in onderzoek SINT MAARTEN VRIJSTELLING DIENSTPLICHT Van het Ministerie van Oorlog is bericht ontvangen, ddt aan Alb. Breed voor een jaar vrij stelling van dienstplicht is ver leend wegens persoonlijke on misbaarheid BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornells Johannes z. v. Acïrianus Cornells Blom en van Ca_ Cath. J. van Diepen. Overleden: ETsabeth Paape, echt- gen van Pieter Bood. PROMOTIE De heer W. Koordes, sinds Maart 1941 ambtenaar ter Secretarie alhier is met ingang' van 1 Januari 1947 be_ noemd tot adjunct_commies le klas te CoevorcJen (Dr.). ITALIë STEMT ROOD De resultaten van de ge meenteraadsverkiezingen le verden in de steden van Ita lië groote winst op voor de samenwerkende Socialistische en Communistische partijen, hetgeen intusschen vooral te danken was aan de slechte opkomst der kiezers. De Chr.- democratische partij heeft be kend gemaakt, dat juist de kiezers van haar partij slecht opgekomen zijn! Overal in de groote steden hebben de ver- eenigde roode groepen bijna of minstens de helft der stem men veroverd. Bijzonder in de stad Rome was de roode vloed ontstellend. Daar haalde het roode Volksblok 190.000 stem men, tegen de Christen-demo craten 103.000! INTERNEERINGSKAMP ONTDEKT Op Madoera is een vergeten interneeringskamp ontdekt. Vol gens de meest betrouwbare infor maties van de T.R.I. zijn It, gen, Soedirman en een aantal van zijn officieren onder bescher ming van een geallieerd convooi daarheen gereisd om de situatie fte onderzoeken en na te gaan wat gedaan kan worden. Baron van Boetzelaer confereerde met Byrnes Baron van Boetzelaer, de Ned. Minister van buitenl. za ken, heeft Dinsdag in 't Wal- dorf-Astoria-hotel met Byrnes een bespreking gehad, waar over niets meer bekend ge maakt is. Woensdag 13 Nov. zal baron van Boetzelaer naar Washington vertrekken voor een verblijf van drie dagen aldaar. Men verwacht, dat hij de volgende week Dinsdag per K.L.M. naar Nederland zal vertrekken. Voldoening en optimisme te Batavia Deze morgen heersch!e te Ba tavia in politieke en economi sche kringen groote voldoening en optimisme als reactie op hel bekend worden van nel bericht dat op de meeste punten in he' Nederlandsch-Indonesische ge schil overeenstemming is be reikt. De I strijd! langzj aldus] troep dan door i De jets iJ moei]! komst) Wij) zorgerf beenel de Cbl als aa| einde ren wj noodig „Aid Zionist men, Palest! king v) dat laif last, dj aileenf worde! stap al komen) ook m ChuJ landsclj regeerij de het eed dan tij! Tensloj dat hij delijk gen na; middel! In zij verklaa dat de Comt ver! De Berlijn] van hel in alle noemd, ten. De] lijsten de adr district eerste iijnscl de S.PJ inneem! krachtiT ten het lijn va te zuivd HILVE 7.00 en ochtends tamlnen; 12 00 Stafmuzi) 13.00 Ni(f üpzonden 17.30 Gal 18.30 Nef beeld "C van Kr el H1LVE1 8 00 Nieii Iphigenid bloem; stow; 13.| Beeck; Omroepk| duo. 20.0 band en Nieuws.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2