Duifschlcmd zoo spoedig mogeHjk op eigen beenen OVERDREVEN DIENSTIJVER RADIO Staatscontrole in Engeland neemt geleidelijk toe Joris Voetangel in de Jacht door New-York Nieuw NoordhollandscH Dagblad CHURCHILL IN HET LAGERHUIS: Meer dan een derde van Europa onder beheer der Russen Buitenlandsch nieuws Politieman schoot illegaal werker bij zijn vlucht neer TROONREDE VAN KONING GEORGE MARKTBERICHTEN WOENSDAG 13 NOVEMBER 1946 Churchill heeft in het Brit sche Lagerhuis verklaard, dat een vereenigd Europa van vi taal belang is voor de organi satie van de wereld en zeïde verder daj de betrekkingen met de Sovjet-Unie tijdens de socialistische regeering steeds slechter waren geworden. De Britsche en Amerikaansche strijdkrachten in Europa zijn langzamerhand teruggetrokken, aldus Churchill, doch de Russische troepen zijn gehandhaafd. Meer •dan een derde van Europa wordt door de Russen beheerscht. De militaire grens van de Sov jets is aan de Elbe en het valt moeilijk te zeggen wat de toe komst van Frankrijk zal zijn. Wij moeten zoo spoedig mogelijk zorgen, dat de Duitscfters op eigen beenen kunnen staan, zoo vervolg, de Churchill. Zoowel aan wraak als aan liefdadigheid moet een einde komen. Sprekende over Palestina zeide Churchill, dat het diep te betreu ren was, dat het jodendom zoo on- noodig was teleurgested „Als wij onze beloften aan de Zionisten dan niet kunnen nako men, moeten wij ons mandaat voor Palestina onverwijld ter beschik king van de V.N. stellen en ons uit dat land terugtrekken. Dan zal de last, die te zwaar geworden is om alleen te dragen, internationaal worden. Indien Amerika zulk een stap afkeurt, moet het ons te hulp komen, niet alleen met gold, maar ook met menschen." Churchill critiseerde de binnen- landsche politiek van de Labour- regeering. Hij vond het treurig, dat de voedselpositie in Engeland in het eerste vredesjaar slechter was dan tijdens het laatste oorlogsjaar. Tenslotte verklaarde Churchill, dat hij en de zijnen zich onverbid delijk zullen blijven verzetten te. gen nationalisatie der transport middelen en e'.ectriciteitsbedrijven. In zijn antwoord aan Churchill verklaarde Attlee in het Lagerhuis dat de voedselpositie van Groot- Communisten te Berlijn verlaten hun posten De Buitsche communisten Ie Berlijn, die na de ineenstorting van het Reich door de Sovjets in alle sleutelposities werden be noemd, verlalen thans deze pos ten. De politieke partijen maken lijsten van benoemingen op voor de administratieve functies en de districtsleiding, welke tijdens de eerste vergadering van den Ber- lijnschen gemeenteraad, waarin de S.P,D. 63 van de 100 zetels inneemt, moeten worden be krachtigd. De sociaal-democra ten hebben verzocht Radio Ber lijn van communistischen invloed te zuiveren. Brittannië moeilijker is dan gedu rende den oorlog maar voor de massa van het volk gunstiger dan in vredestijd onder conservatieve regeeringen. Attlee betreurde Churchill's opmerkingen over Pa. lestina: Engeland moet zoowel de belangen der Arabieren als die van de Joden in het oog vatten. Naar samenwerking met de V.S. is ernstig gestreefd. De neef van Reichsminister Lemmers Voor het Haagsehe Tribunaal stond terecht de 74-jarige Mr. Lammers, voormalig advocaat Ie Rotterdam; hij verklaarde een volle neef e zijn van den voor- maligen Reichsminister Lam mers, staatssecretaris van Hit ler's ministerie. Mr Lammers had op zijn ouden dag vreemde ding.en gedaan. Niet alleen was hij lid geweest van diverse Nazi-organisaties, doch ook had hij voordeel uil de bezetting getrokken door van verschillende maatschappijen als „Verwalter" op te treden. Hij was lid gewordCT van de NSB uit pure vaderlandsliefde. De president achtte verdaebte's optreden hoogst ondankbaar om dat Lammers als jongen naar Ne derland was gekomen en de Ne- derlandsche nationaliteit ver kreeg; hij klassificeerde dezen meester in de rechten maar on der de categorie brood-NSB-ers. Verraad Vrij Nederland opnieuw berecht Het Bijz. Gerechtshof te Am sterdam, onder presidium van mr J. Vugl, heeft een interlocu toire sententie gewezen in de verraadzaak Vrij Nederland. Het betrof hier den 40-jarigen Bee nen uit Haarlem, een wach- und schutzdiensiman, die aan den in lichtingendienst het accres van den verdienstelijken illegalen werker, den 52-jarigen Ernst Moorhoff uit Haarlem, verstrek te. Uitspraak doende, zeide mr. Vugl, dat het Hof het onderzoek niet volledig had geacht en de onderhavige vier zaken terug verwees naar den raadsheer commissaris voor een nader on derzoek. DE der KANSELARIJ-DIRECTEUR Ned. Ambassade te Parijs, die tijdens de bezetting belang rijk illegaal werk verrichtte, is benoemd tot ridder in 't legioen van eer. DE AMERIKANEN zullen 600 Donauschepen. eenige maanden geleden in beslag genomen we gens wapensmokkelarij, aan de desbetreffende landen terug ge ven. DE 76.JAR. FRANZ LEHAR, de beroemde operette-componist, ral een bezoek aan Londen bren. gen, teneinde besprekingen te voeren over de uitvoering van een nieuwe operette' waaraan hij thans werkt De voedselrantsoenen in Oostenrijk zullen verhoogd wor den' van 1220 tot 1550 calorieën per dag. DONDERDAG 14 NOV. HILVERSUM I (301 M) AVRO: 7.00 en 8.00 Nieuws; 815 Vroolijk" ochtendprogramma; 9.30 Arbeidsvi. taminen; 11.00 BBC_Symph. orkest; 12 00 Sonaten-programma; 12.35 Stafmuziekcorps A'damsche Politie; 13.00 Nieuws; 15.00 Voor zieken er.' ^zonden;; 15.25 Groote reprises; 17.30 Gars de Paris; 18.00 Nieuws; 18 30 Ned. Strijdkr.; 20.50 Klank beeld "Gouden Eeuw"; 22.30 Gerard van Krevelen; 23.00 Nieuws. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 en 8 00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 9.50 Iphigenia in Aulis; 11.00 Zonne bloem; 12.30 Ensemble Iwan Schu. stow; 1300 Nieuws; 13.15 Klaas van Beeck; 13.45 Vrije Vrouwen; 16 45 Omroepkamerorkesi; 18.45 Piano, duo. 20.05 Stfidiosiertocht; 21.30 Met band en plaat voor U paraat; 22 00 Nieuws. Einde Juli 1944 werden doer de „beurspolitie" van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem 5 stu denten-onderduikers ter bewaring afgegeven op het politiebureau van Heemstede. Onder leiding van een der beste illegale werkers uit die plaats, den heer M. Vaumont van de L.O. en K.P., werd een overval bëraamd ter bevrijding der studenten. De overval slaagde cn de 5 stu. denten werden bevrijd. De 58-ja. rige wachtcommandant van de Heemsteedsche politie, Uitten_ bogaard gaf echter bevel de vluch telingen en hun bevrijders te ach. tervolgen en wist 2 van hen te grijpen. Hij moedigde zijn agent Kamping, die overigens steeds aan „den goeden kant" had gestaan bij zijn pogingen Vaumont te ar resteeren aan door te roepen: „Grijp hem toch, hij hoort er ook bij". Kamping kon Vaumont inder daad arresteeren en beval hem met de banden in den nek voor zich uit te loopen. Toen Vaumont een ontvluchtingspoging zijn laatste kans waagde, schoot de hyper-nerveuze Kamping zijn automatische revolver op hem leeg. Door 5 kogels getroffen zeeg de moedige K.P.-er ineen en stierf enkele uren later onder hevige pijnen. Tegen Kamping eisebte de Ad vocaat-Fiscaal Dinsdagmorgen een gevangenisstraf van 3 jaar. Een der studenten is in Duitschland omgekomen; het Amsterdamsche Hof nam echter in aanmerking, •dat Kamping in overspannen toe stand had gehandeld. De thans eveneens geschorste Uittenbogaard, die door zijn inne mend en goedig karakter een zeer geliefde figuur was in Heemstede, was een der openhartigste ver. dachten, die ooit voor het Amster damsche Bijz, Hof hebben ge staan. Hij voelde zich ook nu nog verongelijkt. „Het is voor een politieman toch vreeselijk, wanneer hij arrestanten laat ont vluchten", zei hij. Later verklaarde hij nog „Toen ik dien eenen jongen vond, kwam hij gewoon naar me toe en ik zei tegen hem: maar jongen, wat heb je nou gedaan? Jullie hadden het toch goed bij ons?" Mr. Besier sprak over de over dreven dienstijver van dezen ove rigens politiek; goed betrouwbaren politieman, die echter als wacht commandant voor dit drama nog meer verantwoording draagt dan Kamping en eischte 5 jaar gevan genisstraf. Lord. Mayor's show in Londen. Met traditioneelen luister had de intocht van Londen's nieuwen burgemeester, Sir Bracewell Smith, plaats. De vier ton wegende, rijk geornamenteerde koets uit de achttiende eeuw, waarin de burgemeester geze ten is, trekt ten aanschouwe van een aanzienlijke menigte door de straten. A.P. P. Koning George heeft gisteren bij de opening van de nieu we zitting van het Britsche parlement een Troonrede ge houden. De rede paste zich in hoofdzaak aan bij de toe standen, die tijdens het bewind van Labour zijn gegroeid en het behoeft bijna geen verwondering te wekken, dat koning George de nationalisatie van het biftnenlandsch vervoer en de electriciteitsvoorziening in het vooruit zicht stelde. In enkele opzichten zal de Br.igelsohe na.oorlogsche econo mie geleidelijk strenger onder staats- of zoo men wil: natio nale controle worden gesteld, dan tot nu toe het geval was. Naast een streven van den Mi nisterraad om de voorraden en variëteit <ïer voedingsmiddelen te vergrooten wordt een nauw lettend toezicht in het vooruit zicht gesteld op een efficiënte en gelijke distributie. De natio nalisatie van de electriciteits voorziening moet men zien als een stap naar de verwerkelijking van het Plan voor de coördinatie van de brandstof- en energie industrie. Aan een „verbeterde organisatie" van een aantal be langrijke industrieën worcTt thans gewerkt. Ten aanzien van de buiten- landsche politiek verklaarde de Engelsche koning, dat interna tionale besprekingen in voorbe. reiding zijn over een democra tische oriëntatie van Duitsch land, welke het mogelijk zal ma ken den zwaren finaucieelen last van de bezetting van Engeland af te wentelen. Engeland hoopt zeer spoedig reeds zijn troepen uit Oostenrijk te kunnen terug trekken. Ook het bestuur van India beschouwde de koning als een zaak, die met alle middelen tot een definitief resultaat moet worden gebracht. Het zal een streven van de Britsche regee- rir.-g zijn, alle besprekingen van internationalen aard tot een suc cesvol einde te brengen. NOORD SCHARWOUDE 13 Nov. Aagnevoerd: 2800 kg', aardapp. Blauwe Eigenheimers 10.80; 14000 kg. witte kool 5.506.20; 23000 kg. roode 660—12.20; afw. 4.60—8.20; 5500 kg. gele 6.20—6.50; 2000 kg. groene 7.90—10.60; 19000 kg' andijvie 5—9.70. WARMENHUIZEN 13 Nov. Aan. gevoerd; 10200 kg. gele kool 6.10 6.40; 36Q00 kg. roode kool 6.6012.10 idem afw. 4 805.70; idem stek 1.40 —3.10; 1000 kg. witte kool 5.—; 1900 kg. andijvie 88 40. LANGEDIJK 13 Nov. Lange, dijker groentecentrale. Aange. voerd; 16000 kg. roode kool 7.50 12 60; 62000 kg. gele kool 6.10—6.50; 79000 kg', witte 5—6; 14000 kg. groene 6.2011*50; 19-000 kg. andijvie 4.90— 9.30; 1500 kg bieten I 5.50—8 50; 1600 kg. uien 10.70—11.10; 500 kg. ramme. nas 7.10; 260 kg. spruitkeol 4359; 200 stuks bloemkool I 54; II 21 25. Het was een ontzettende plons, toen het lichaam van Perolt het water vaneen spleet en hij onder de oppervlakte verdween. Boven op de brug was de politiewagen gestopt en stonden de geuniformde man nen naar beneden te turen in het diepe, schuimende water Zij zonden Perolt een regen kogels achterna die links en rechts in het water sloegen, doch die Perolt niet deerden omdat deze al lang niet meer was waar de mannen dachten dat hij zijn zou. Perolt had ge. luk gehad. De sterke stroom had hem onder water een heel eind van de brug weggetrokken en toen hij weer boven kwam, was hij al bijna buiten geweer, schot afstand. En voor de twee de maal had hij geluk, want hij kreeg nog net de kans het volg. bootje van een motorvracht, boot te grijpen die snel stroom afwaarts ging.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3