Nieuw Vreeselijke vliegramp dompelt Schiphol in rouw Belgische kabinetscrisis opgelost Passagiers en bemanning verbrand Voor Alkmaar en omgeving SLECHT ZICHT DE OORZAAK? Communisten krijgen hun zin De Bisschop Doodelijk ongeluk in Oranje Nassau-mijn DE OVEREENKOMST VAN CHERIBON Zou heden worden bekend gemaakt' Nieuwe Ned. ambassadeur te Moskou? Romme tegen de communisten Minister Ringers treedt af Hoofdredacteur: H. N. Smits: r&yon-redacteur Fr Otten; binnenland P. Slgon. Abonnementsprijs 1 3.40 per kwartaal: 11.20 per maand: inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum t 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.m.: minimum I 4.—. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct Noordhollandscli Datrblad Buiten God is nergens veilig (Von del! VRIJDAG 15 NOVEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11078 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290 2 liinen DEN HELDER: West straat 80; tel. K 2230 2383 SCHAGENMolenstraat 52 tel. 459 (K2240) Bank: Noorderbank Directeur: E. J. M. Stumpel DE ANGSTIGE RIJ van vliegtuigongelukken, die de laatste maanden een onrustbarenden vorm heeft aangenomen, heeft thans ook de K.L.M. getroffen. De Dakota Ph-Tbw van den regelmatigen dienst LondenAmsterdam, die te 18.50 uur gisteravond op Schiphol moest aankomen, is verongelukt en totaal vernield. Een en twintig passagiers, vierman beman ning en de stewardess, kwamen om het leven. Een officieel communiqué van de K.L.M. deelt mede, dat het toestel bij de landing op Schiphol in brand is gevlogen en totaal vernield. Een later ontvangen bericht uit Londen zegt echter, dat kort voor de ramp op Schiphol plaats vond, in de controle-toren van het vliegveld Croydon een radiografische boodschap van het verongelukte vliegtuig was opgevangen waarvan de inhoud luidde: Motor in brand. Zetten koers naar Schiphol". Toen wij gisteravond op den grooten weg Den HaagAm sterdam reden, op weg huis waarts, was er van het vlieg veld Schiphol niets te zien. Slechts hier v en daar priem den wat roode lampjes en een roodverlichte zuil door het dichte waas van den miezeri- gen avond. Wij konden niet vermoeden, dat op dat mo ment, circa half acht, een Da- Mej. Jannie Lammens, de ste wardess van het verongelukte K.L.M.-vliegtuig, de PH-TBW, kota in nood cirkelde boven het veld. Het landingsperso- neel op Schiphol was op dien tijd druk in de weer, want achter elkaar kwamen vijf toestellen, ondanks de min der gunstige weersgesteldheid vlot binnen. De Dakota van de lijn Londen-Amsterdam, die ruim anderhalf uur tevoren op Croydon was gestart, hangt echter in de lucht en niemand begrijpt, waarom het toestel niet landt. Maar dan lijkt het erop of de gezagvoerder als nog wil doorzetten en de kist op den grond plaatsen. Via het neon-baken vliegt het toe stel dwars over het veld in de richting van de ringvaart, dwars ook over de startbaan die dienst deed. Dan, als een bomexplosie, een enorme slag- Een steekvlam. Dat had de landing moeten zijn.... Het werd een catastrophe. Eerst om half elf stuiten wij op het eerste teeken van de ramp. Een der vleugels, meer dan honderd meter wegge slingerd, ligt eenzaam in de modder. De Dakota was bij zijn landingspoging met den neus in den grond gevlogen. „Er was maar één steek vlam", vertelde een ooggetui ge. Tientallen mannen van de K.L.M. renden naar de plaats des onheils. Maar er viel niets meer te redden. Zeven minu ten brandden de uiteengesla gen resten van de Dakota nog na. Dan was het stil. Geen enkel teeken van leven. We staan bij het wrak. Er valt niet veel te spreken. Voor ons ligt waarschijnlijk de romp. Tien meters verder, achter 'n zandhoop, de staart. Links en rechts brokstukken, propellers, verbrande kranten en dan, achter ons.... een tiental brancards. De brand weer had niets meer kunnen doen Rondom de resten staan nu een tiental mannen van de Rijkspolitie. We keeren ons om en slaan een blik op de slachtoffers. Als een deken die over een hunner is uit gespreid, even wordt teruggesla gen, beseffen we welk een Ürama zich hier heeft afgespeeld. De oorzaak van de ramp. De gezagvoerders van de toestel len die even vóór de ramp plaats vond hun kist aan den grond hadden gezet, verklaarden een- Een K.L.M.-lijntoestel van den dienst AmsterdamLonden, de PH-TBW, komende uit Londen, is Donderdagavond bij de lan ding op Schiphol neergestort, tengevolge waarvan de 26 inzit tenden, o.w. vijf leden der bemanning, om het leven kwamen. parig dat het horizontaal zicht goed was. De wolkhoogtè bedroeg zelfs 150 meter. Het toestel kwam terecht ten Zuiden van de Oost westbaan op het vliegveld. De Rijksluchtvaartdienst van het Mi nisterie van Verkeer stelt thans een uitgebreid onderzoek in naar de oorzaak van de ramp. Nadér vernemen wij nog, dat de Ph-Tdw het laatste vliegtuig van den avond was dat op de Am- sterdamsche luchthaven zoh lan den. Tot op het laatste oogenblik is men op den stationsdienst in oontact geweest met het toestel. De namen der slachtoffers. Het stoffelijk overschot der slachtoffers werd overgebracht naar het Wilhelminagasthuis en het Binnengasthuis te Amsterdam. De bemanning van het veronge lukte toestel bestond uit de vol gende heeren: Moreton, gezag voerder; Milo, radio-telegrafist; Vos, telegrafist en Tiemens, boord- mecano. Ook de stewardess mej. Lammens kwam om het leven. De Nederlandsche slachtoffers zijn: De heer en mevr. Lamboo; J. Vet; H. J. van Arkel; E. van Musscher; M. A. Elias; J. Ridder; W. E. A. M. Koning; W. L. Elder- son; K. Spema Weiland (Ned employe van de KLM); M. M. Busman; Herman de Man; A. de Groot; J. Kooyman; Chr. Tonet en E. M. M. J. van Vlijmen. De Belgische eerste minister Huysmans, heeft verklaard, dat de kabinetscrisis is opge lost. De socialistische frac tie heeft tydens een gister middag gehouden vergade ring besloten, dat Brunfaut, de socialistische vice-voor- zifter der Kamer, zfin ontslag zal aanbieden. Door deze beslissing zal het mogelijk worden, dat Lahaut, de voor zitter van de communistische party, tot vice-voorzitter van de kamer wordt gekozen, waarmee aan de verlangens der communisten is voldaan. De heeren Bohy, voorzitter van de socialistische kamerfrac tie en Buset, voorzitter der Bel gische socialistische partij, heb ben zich in verbinding gesteld met den secretaris-generaal der Belgische communistische partij, minister Lalmand. De commu nistische kamerfractie heeft haar voldoening uitgedrukt over de tegmoetkoming der socialisten. Het Fransche persbureau AFP meldt, dat de Belgische senaat met 82 tegen 76 zijn vertrouwen in de regeering heeft uitgespro ken. Vandaag, Vrijdag 15 Novem ber, herdenkt onze Bisschop, Z. H. Exc. mgr. J. P. Hui bers, zijn 71 sten verjaardag. Wij vertrouwen te mogen spre ken namens al onze lezers, wanneer wij monseigneur de eerbiedige gelukwenschen na mens Katholidk Noordholland aanbiedende hoop uitspre kend, dat het Hem, onder Gods zegen, gegeven moge zijn, de Haarlemsche Kerk nog vele jaren tot meerdere eer en glorie van God en voor het eeuwig welzijn van zijn dioce- sanen, te besturen. Dinsdag heeft in de onder- grondsche werken der Oranje- Nassau I te Heerlen een ongeval plaats gehad, dat den 42-jarigen arbeider °J. Janssen het leven heeft gekost. Tijdens het vervoer in een opbraak raakte Janssen door onbekende oorzaak tusschen kooi en be timmering.bekneld. Hij werd op slag gedood. Heden zouden de Nederland sche en Indonesische delega ties ten paleize Rijswijk te Batavia bijeenkomen, ten ein de de basisovereenkomst van 17 punten, zooals die te Ling- gadjati werd opgesteld, te parafeeren. De voornaamste punten van de overeenkomst zullen waarschijnlijk later op den dag in een gemeenschap pelijk communiqué worden bekendgemaakt. In diplomatieke kringen ver luidt, dat dr. Lovink, de huidige Nederlandsche ambassadeur te Tsjoenking, in aanmerking komt voor de bezetting van den am- bassadeurspost te Moskou. DE K.V.P. protesteerde, zooals men weet, te gen de veroordeeling van Mgr. Stepinac in Joego-Slavië. De commu nist de Groot protesteer de daartegen in de Tweede Kamer, omdat Mgr. Stepinac de man was, „die Hitier heeft geholpen bij het uit moorden van de bevol king". Op zijn beurt tee- kende prof. Romme gis teren bij de replieken in de Tweede Kamer pro test aan tegen deze uit lating van den commu nist de Groot. De ver oordeeling van Mgr. Ste pinac, aldus spr., heeft het wereldgeweten op geschrikt en overal ter wereld afgrijzen gewekt. De heer de Groot, aldu3 prof. Romme, heeft ons duidelijk willen maken, wat de Kerk van het communisme, als het aan de macht zou ko men, ook in ons land te wachten heeft: vervol ging, alle goddelijke en menschelijke wetten met voeten tredend! Wij brengen hulde aan prof. Romme voor zijn kloek getuigenis! V WILLEM MENGELBERG, aan wien het reciht om in ons land op te treden werd ontzegd, zal beroep aanteekenen tegen deze beslissing bij den Centralen Eereraad. H. M. de Koningin heeft aan Dr. Ir. Ringers, minister van Openbare Werken cn Weder opbouw, op zyn verzoek, met ingang van 15 November, op de meest eervolle wijze ont slag verleend, onder dank zegging voor de vele en ge wichtige diensten door hem aan Haar en den Lande be wezen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1