Nieuwe prijsverlagingen aangekondigd .Met de Fransche slag 4 Nieuw NoordhollandscK Dagblad Mededeelingen van minister Beel bij het Algemeen Debat Processieverbod aan de orde. - Vetorecht staat internationale samenwerking in den weg. - Er komt een radio-wet Ds. Niemöller bezoekt1 Duitsche krijgsgevange nen in Engeland Griekenland vraagt financieele hulp Duitsche schepen krijgen een vlag Staking bij de Belgische scheepsbedrijven Kunstmatige nier Congres over productie Dreigende mijnwerkers- staking in Amerika 19 Januari verkiezingen in Polen Amerika tegen verbre king der diplomatieke betrekkingen met Spanje INWIJDING CENTR. HUIS Voor vrouwelijk jeugdwerk Promotie aan R.K. Universiteit KRONIEK VRIJDAG 15 NOVEMBER 194B WERSCHILLENDE MEDE- DEELINGEN van groot belang zijn door den minister president, dr. Beel, in de Tweede Kamer gedaan, al moest er ook noodzakelijk een en ander ter nadere behande ling en overweging worden verschoven naar andere in stanties en latere data'. Het Kabinet ziet zich voor talloeze problemen gesteld. Wy noteeren er enkele uit de veelheid, welke de heer Beel uit de gevoerde debatten aan roerde. Voor de verzorging der nagela ten betrekkingen van oorlogs slachtoffers is een ontwerp nage noeg gereed. Een. meer officieele behandeling van het personeels vraagstuk heeft de aandacht, en Je Regeering zal zich beraden over het in dienst houden der genuwde vrouw. Wat de grenscorrecties betreft, verwees dr. Beel' naar de betref fende nota, met deskundige in stanties zal contact gehouden wor den bij de voorbereiding van het vredesverdrag. (Zou Romme daar mee tevreden zijn?). Voor den nood der geteisterde gebieden doet de Regeering het mogelijke. Zij besteedt al haar zorg aan het spoedig opheffen van ongewensch- te toestanden op woninggebied. (Dit is een taalkundige onjuist- hied, want als de Regeering „al haar zorg" aan dit eene punt be steed, kan ze verder niets meer doen!). De Regeering streeft binnen het kader van de V.N. naar samen werking met alle landen, met wie dat mogelijk is. Zy is er echter van overtuigd, dat de organisatie der V.N. nimmer bevredigend zal kun nen werken, indien het veto recht gehandhaafd blijft. In zake de radio is eerlang een ontwerp van wet te wachten. De Regeering heeftgroote waardeering. voor de serieuze wij ze, waarop 'de perszuivering ge schiedt, hetgeen in perskringen vermoedelijk niet die instemming zal vinden, welke de Minister mis schien verhoopt! Erkende deskun digen begroeten de pas-gedane Dominee Niemöller, voorma lig duikboot-kapitein, die 8 jaar in een Duitsch concentra tiekamp heeft doorgebracht, heeft 500 Duitsche krijgsge vangenen in een interneerings- kamp te Marbury Hall gezegd, dat zij zoowel de individueele als de nationale verantwoorde lijkheid moesten aanvaarden voor oorlogsmisdaden, met in begrip van den massamoord op 6 millioen joden. Ds. Niemöller verklaarde voorts, dat de geestelijke en lichamelijke gesteldheid van de krijgsgevangenen veel beter was dan die van hun landge- nooten in Duitschland. Van bevoegde zijde wordt me degedeeld ,dal Griekenland zich tot Engeland en Amerika heeft gewend om financieelen steun. De premier, Tsaldaris, heeft van daag'gedurende twee uur gecon fereerd met Britsche en Ameri kaansche financieele deskundi gen, die het ermede eens waren, dat Griekenland onmiddellijk crediet noodig heeft, daar de deviezenpositie van het land zeer slecht is. benoemingen voor den Hoogen Raad, die nogal gecritiseerd wer den, als een gewenschte oplossing. Het aantal nieuwe prijszettingen, welke een verlaging beteekenen, is in vergevorderen' staat van voorbereiding. Verlaging van tal van handelsmarges, o.a. op het ge- gebied van textiel, glas, ceramiek, en andere huishoudelijke artike len, is te verwachten. Op zeer korten termijn zyn maatregelen te wachten, om de prqzen van voedingsmidde len te drukken. Het ministerie van Landbouw zal daarover spoedig aan de Kamer berichten. De Regeering houdt het pro bleem der arbeidsproductivi teit in het oog, er zitten daar vrschillende factoren aan vast en de oorlog doet daarop zyn invloed nog gelden. De publiekrechtelijke bedrijfs organisatie is bij het kabinet in behandeling. De Regeering is voor een gezonde plan-gedachte. De verarming bepaalt zich niet tot de arbeidersklasse. Loonsver- hooging van 10 pet. als door de Communisten gewenscht, brengt de oplossing niet. Prijsverlaging zal de eerste stap moeten zijn, om uit de impasse te geraken. De in stelling van een sociaal-economi sche raad is in overweging. Een commissie zal gehoord worden over de gedachte van den heer Romme, om de bezitloosheid op te heffen, wat de Regeering bevor deren wil. Wat de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie betreft, nog dit: de voorstellen, die de Kamer be reiken zullen, zijn gebaseerd op de Grondwet, die ten aanzien van dit punt verschillende mogelijkheden biedt. Naar de meening der Regee ring behoort het processie-ver bod betrokken te worden in het onderzoek der Commissie voor de Grondwetsherziening. Bij de pogingen tot vernieuwing van den Staat moeten we, zoo verklaarde minister Beel tenslotte, met beide voeten op den grond blijven staan. De „Airphifaian", een combinatie van auto en vliegtuig, werd door Robert Fulton, president van de Mij., welke dit vredffid- soortig voertuig construeerde, nabij Danbury, Connecticut, gedemonstreerd. De bovenste foto toont de machine, gereed voor de proefvlucht. Op de onderste foto zien we het voorste gedeelte van het toestel, dat nu als auto gebruikt kan worden. De andere deelen, welke voor het vliegen noodig zijn, propel- lor, vleugels enz., kunnen met enkele handgrepen worden verwijderd. Dit nieuwste Amerikaansche product op het ge bied van de luchtvaart trekt ongetwijfeld groote belangstelling De Geallieerde Bestuursraad te Berlijn heeft besloten, dat Duit sche schapen met ingang van 17 November een vlag zullen voe ren, die bestaat uit 5 horizontale banen van drfe kleuren met rood in het midden, blauw boven en onder en wit tusschen blauw en rood in, aldus meldt de Britsche nieuwsdienst' in Duitschland!. De vlag. vertoont veel gelijkenis met de internationaal overeengeko men signaal voor de letter C. Dinsdagmiddag is een alge- meene staking uilgebroken bij de scheepsbedrijven langs de oevers van de Schelde en de Rupel, Ongeveer 6000 arbeiders hebben het wérk neergelegd. Ook de bedrijven van de scheepstim merwerven van Cockerill liggen stil. De Daily Express meldt het volgende: De Nederlandsche physioloog dr. Kolff, die verbonden is aan een Londensch ziekenhuis, heeft een kunstmatige nier vervaar digd uit cellofaan. Met deze kunstmatige nier is reeds in vijf gevallen levensgevaar afgewend. Volgens het door dr. Kolff uitge vonden procédé wordt het on zuivere bloed, aan een arm van den patiënt onttrokken, door een buis van cellofaan, ter lengte van ongeveer 35 meter, geleid, welke buis is gedompeld in een specia- len vloeistof op bloedtempera- tuur. De onzuiverheden worden door het cellofaan opgenomen en het gezuiverde bloed wordt in het lichaam teruggeleid. Het voor dit procédé" geconstrueerde toestel worlt aangewend! in ge vallen van nierziekte, om den patiënt in leven te houden ter wijl de zieke nier wordt geope reerd. Maandag 25 November a.s. zal in den Stadsschouwburg te Utiecht onder auspiciën van de Nederlandsche Stichting v- organisatie een „Congres voor de Productie" worden gehou den. Op dit congres zullen ver schillende sprekers de proble men, welke samenhangen met den eisch om in Nederland te komen tot productieverhooging vanuit verschillende gezichts punten belichten. Met name zal worden uiteengezet, met welke methoden en middelen de productie kan worden ge stimuleerd. Tenslotte zal op het congres worden besproken op v/elke wijze een nauwer contact tusschen de bedrijfs directies en haar personeel tot stand kan worden gebracht, waarbij vooral gedacht wordt aan doeltreffende voorlich tingsmethodes, het scheppen van bedrijfsorganen enz. De Amerikaansche regeering heeft besprekingen gehouden miet mijnwerkers en mijneigena- den in een poging een dreigende ipijnwerkerss taking voor hel eind van de maand te voorko men. De voorzitter van de mijn- werkersbond, John L. Lewis, verklaarde dat de 400.000 leden van zijn vakvereeiiiging heiwerk zullen neerleggen wanneer hun eischen voor een nieuw collec tief arbeidscontract niet worden ingewilligd. Naar Radio Warschau he denavond heeft gemeld, zul len op 19 Januari 1947 in Po len al«emeene verkiezingen worden gehouden. De delegatie der Vereen Sta ten ter vergadering van de Ver een. Naties heeft besloten zich te verzetten t©gen het verbreken der diplomatieke betrekkingen met het Spanje van Franco. Evenmin wenscht de delegatie toepassing van economische sanc ties. Zoolang d!e Veiligheidsraad het regiem van Franco niet als een bedreiging voor den vrede beschouwt, moet. aldus de dele gatie der V.S., elke handeling, die tot een burgeroorlog zou kunnen leiden, vermeden wor den. Intusschen blijft de regee ring der V.S. het bewind van Franco veroordeelen. Z. H. Ex. Mgr. Huibers zal op 24 November a.s. het Centrale Huis van het Vrouwelijk Jeugd werk in het bisdom Haarlem plechtig inwijden. Dit gebouw, reeds voor den oorlog in gebruik hij de jeugdbeweging, is tijdens de bezetting danig verwaarloosd en moest gerestaureerd worden, zoodat een hernieuwde inwijding zeer op zijn plaats is. Tevens zal op dien dag de Di recteur van 't Vrouwelijk Jeugd werk, rector F. Bank, zijn 12%- jarige priesterfeest vieren. Aan de R.K. Universiteit te Nijmegen promoveerde tot doctor in de godgeleerdheid, pater P. A. van Leeuwen O.F,M., geboren te Leerdam, op het proefschrift ge titeld „Hel kerkbegrip in de theo logie van dr. Abraham Kuiper". De promotie werd bijgewoond door dr. P. Kasteel gouverneur van Curasao. f\E NADERE UITSLAGEN van de Fransche verkiezingen gaven inog meer winst voor <fe communisten -je zien. Op 16 na waren nu alle zei'els'bekend en de communisten hebben er 186 van, de MRP 163, de socialisten 104, de gematigden, conservatie ven en onafhaiïkelijken 87, de radicalen 63. De communisten eischen nu, dait een communist premier wordt in Frankrijk. Zij zijn voornemens, aan de socia listen, die Zondag een congres houden, een regeering van de mocratische unie voor te stellen. Of diit dan alleen met socialisten en communiste^ zal geschieden, vermelden de berichten nog niet, maar het zaI de bedoeling wel zijn. Toch hebben deze twee sa men nieit de meerderheid, al scheelt het niet veel. Merkwaar dig is het, in dit verband1 nog eens kennis te nemen van de meening van Maurice Sohuman, den leider van de MRP, die con stateerde, dat het eigenlijke resultaat van de verkiezing aan menigeen voorbij gaat. Het is nl. dit, (Jat ondanks de communis- f ische winst, de veronderstelling van een marxistische meerder heid teniet gedaan is en daar mee de grondslag voor een meer derheid onder communistische leiding! De MRP is dus blijkbaar niet bereid, van haar kant aan den eiseh dgr communisten toe te geven. Het zal er dus weer om gaan, war de socialisten meenen te moeten doen. Zij heb. ben aan kracht ingeboet en zou den geheel afhankelijk worden van de volgelingen van Moskou, indien zij zich in een regeerings- combinatie mei' de extremisten overgaven! Frankrijk staat voor een moeilijke periode, en die wordt versterk' door de apathi sche houding van een deel der kiezers, dat zich van den gang van zaken niets aantrekt''. Als dat zoo doorgaat, wordt de repu bliek rijp voor den chaos. Een andere Schuman, Roberi, die minister van financiën is, heeft daar reedfe op gewezen, toen hij aan liet' kabinet heeft medege deeld, dat ernstige economische en andere financieele maatrege len moef en worden genomen, vóór Kerstmis, om de Fransche valuta veilig te sf ellenEn in deze Weinig opwekkende sfeer moet Frankrijk op 24 November weer. sfemmen, om de kiesman nen te kiezen, die 200 leden voor den Senaat moe ten benoemen. Men wacht nu mei belangstelling af, of- de Franschen den schrik van den communistisdhen vloed te pakken zullen hebben, of dat zij ook deze verkiezing zullen behandelen met denFran schen slag. Ma' het gevolg, dat Frankrijk den slag voor recht en orde verliest In een BrifschAmerikaansche verklaring wordt een verdere groote verlaging van den steen- kooluitvoer uit de Britsche zone van Duitschland bekend gemaakt. Een verlaging van 350.000 ton per maand zal op 1 Decembeg ingaan en lot Maart a.s. duren. Ir. M. H. Domme, oud-minister en oud-directeur-generaal der P.T.T., herdenkt Zaterdag 16 November zijn 70sten verjaar dag. (A.N.P. PO

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4