Nieuuu K.V.P.-standpunt inzake Indië Bisschoppen vragen gebed voor vreedzame verhoudingen tusschen Nederland-en Indië eau IAAP Voor Alkmaar en omgeving Diep overtuigd van het gewicht der komende dingen De koningin betuigt haar deelneming Het gebed voor Indië BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM In nieuwe resolutie nader omschreven HET BELANG VAN MISSIE DE „Katholiek Thuisfront" Commissie- Generaal naar Nederland HET GROOTE VRAAGSTUK ven, op 3R A.S. mskerk, laat nten üt 101 tel. 3321 verpen, »n ver- alle ge- inllch Bor der ibouw Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abon nementsprijs 3.40 per kwartaal; 11.20 per maand; inclusief incasso Advertentie-prijs; per editie 13 ct. p. minimum 1 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. Noordhollandscli Daablad Buiten God is nergens veilig (Vondel MAANDAG 18 NOVEMBER 1946 42e JAARGANG NUMMER 11080 BUREAUX: ALKMAAR: Lmgestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K2200 HOORN: Draafsingel 50 tel. 4243 (K 2290 2 liinen DEN HELDER: West straat 80: tel. K 2230 2333 SCHAGEN: Molenstraat 52 - tel. 459 (IC 2240) Bank: Noorderbank Directeur: E. J. M. Stumpel |N ALLE EERKEN van ons Vaderland is gisteren een brief van het Hoogwaardig Episcopaat voorgelezen, waarin op het groote belang van de komende gebeurtenissen met be trekking tot Indië gewezen wordt en het gebed van de Ka tholieken voor onze Regeering. voor onze troepen en voor een vreedzame verhouding tusschen Nederland en Indië. De Bisschoppen spreken aldus: „Het is de plicht van ieder Ne derlander te bidden voor Indië en zijn bevolking, voor onze regeering op wie zulk een zware verantwoordelijkheid rust, en voor onze jongens in Indië, die aan zoo gTCote gevaren blootstaan. De Goddelijke Voorzienigheid heeft Nederland en Indië ten nauwste verbonden. Het lot der millioenen ligt in onze handen." Gelukkig beseft Nederland thans zijn plicht in deze nog dieper aan te voelen. Want er staat hier geweldig veel op het spel. Onze Nederlandsche jongens gaan naar Indië. Wij blijven hier, doch moeten hen daar heen volgen in den geest, in belangstelling door steun en door gebed. Wij moeten ook aan die mil lioenen menschen waarheid en vrede brengen. En niet zooals de wereld die geeft, doch den vrede van Christus in het Rijk' van Christus. Die plicht rtist op ons al leen, temeer daar wij iets goed hebben te maken tegenover die volkeren, die eeuwen lang van ons afhingen ook in ken nis van God en hun opgang naar God. Aan ons heeft de Goddelijke Voorzienigheid dit grootsch werk te doen gege ven. Niet de regeering alleen, ïiiet onze jongens alleen daar in Indië, maar ieder van ons- moet meehelpen bij deze grootsche taak van Nederland Diep overtuigd van den nood en van het gewicht dei- komende dingen dringen de Bisschoppen van Nederland er bij hun priesters en geloovi- gen op aan, te bidden en te blijven bidden voor vreedzame verhoudingen tusschen Neder-' land en Indië. Welnu dan Katholiek Ne derland, clama ne cesses et exalta vocem tuam. Roep tot God en zonder ophouden stijge uw smeekbede omhoog voor Nederland en Indië. De persdienst van de KLM deelt mede, dat de directie der maatschappij het volgen de telegram heeft ontvangen: „H.M. de Koningin heeft mij opgedragen U mede te deelen hoezeer zij meeleeft in het droevig ongeluk, dat een^ toestel uwer maatschappij trof. De Koningin verzoekt u haar diepgevoelde deelne ming aan de nabestaanden der slachtoffers over te willen brengen. Particulier secretaris van H.M. de Koningin: (w-g.) -M. Kohnstam." Hier ligt een taak ook voor de Katholieke Actie, die dezen vurigen wensch der Bisschop pen tot werkelijkheid kan brengen. De Katholieke Actie dan be- werke in samenwerking met de priesters dat van nu af aan veel en vurig gebeden worde om 'voorlichting van den Hei ligen Geest voor onze regee ring, voor het behoud van onze jongens en mannen in i Indië en voor vreedzame ver- i houdingen. Wij weten dat dit gebed j niet alleen zelf reeds de beste hulp is, maar ook het mee leven bevordert en een geest van hulpvaardigheid kweekt. Tenslotte vragen de Bis- Laat ons bidden: Wij smeeken U, God al machtige Vader, stort goedgunstig Uwen ze gen uit over Indië, wil er den vrede herstellen, en verleen, dat onze jongens en mannen be houden uit Indië terug- keeren. Dat de Heilige Geest onze Regeering verlich te en haar bijsta. Lieve Moeder Maria, bid voor de Regeering en voor uw kinderen in Indië. Vervolgens herbegin- ne de Katholieke Actie terstond met het schrij ven van brieven vanuit de parochies aan onze jongens en mannen in Indië. VJ schoppen de Katholieke Actie terstond te beginnen met het1 schrijven van brieven van de parochies uit aan onze jongens en mannen in Indië. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Kapelaan te Rotterdam (H. Li- duina) den W.Eerw. Heer M- L. M. Welling; tot Kapelaan te Noordwijk den W.Eerw. Heer J. Verhaar, die Kapelaan was te S c h a g e n. Vervolgens tot Kapelaan te Rotterdam (Hulp kerk H. Petrus) den W.Eerw. Heer A. C. W. Berkhout; tot Kapelaan te Wassenaar (H. Willibrordus) den W-Eerw. PIr C. J. Hageman, voorheen Ka pelan te Limmen. Sinterklaas is niets waard zonder chocoladeletters. Hier worden weer als van ouds de lekkernijen gemaakt, die de stemming zeer zeker zullen verhoogen. (Anefo P.) yTATERDAG EN ZONDAG ltwam het kader der Ka thol. Volkspartij te Utrecht bijeen voor de behandeling van het Indisch probleem. Voor de vergadering bestond groote belangstelling. Ook vele geestverwanten van overzee woonden de bijeen komst, die als studiebijeen komst een besloten karakter droeg, bü. Achtereenvolgens werden be handeld de politieke zijde van het probleem, ingeleid door de heeren Weiter en Kerstens; de Missie in Ind. en haar toekomsti ge mogelijkheden, ingeleid door Dr. Sleyffers SJ en het geestelijk probleem met betrekking tot de troepen in Indië, waarover de Hoofdlegeraalmoezejiier kolonel Van Straalen sprak. Een levendi ge gedachtenwisseling volgde op elke inleiding. De conclusies van practische aard, die voor d'e toekomst uit het gesprokene waren te trek ken en waarop de vergaderden zich vereenigden, wenden door den Voorzitter der vergadering prof. Romme sis volgt samenge vat: 1 Politiek I. Gestreefd worde naar een behandeling van het hangende vraagstuk der verhoudingen in de Overzeesche gebiedsdeelen en die tusschen de Rijksdeelen on derling in dezer voege, dat: a. de autochthone bevolking in de Overzeesche gebiedsdeelen haar nationale verlangens even zeer vervuld zie) als het geval is met ihet Nederlandsche volk ia het Rijk in Europa; b. de grondrechten van de ver schillende volken en bevolkings groepen in alle Rijksdeelen wor den gewaarborgd; c. De zelfstandig geworden re geeringen in de Overzeesche ge biedsdeelen met d'e Regeering in Nederland erkennen, dat de beste waarborgen voor het algemeen welzijn van elk der samenstel lende deelen en van het geheel van het Koninkrijk, voorhands gelegen zijn in de handhaving van dat geheel als staalkundige eenheid onder het Huis van Oranje als Hoofd. II. Naar het drieledige doel worde gestreefd langs vreedza- men weg en door bevordering van onderling vertrouwen. Het gezagsapparaat van het Konink rijk strekt onder geen beding tot oorlog, maar uitsluitend tot her stel en handhaving van rust, or de en veiligheid. III. Ook het Nederlandsche Volk behoort te worden gekend in de voorbereiding van nieuwe staatkundige vormen voor de verhouding tusschen Nederland en de Overzeesche gebiedsdeelen. Met name behoort door de Re-' gearing ter zake geen beslissing te worden genomen dan met in stemming van hef Parlement. IV. Mede in verband met haar zware verantwoordelijkheid gaat de KVP er toe over om in over leg met de aan haar verwante groepeeringen in de Overzeesche gebiedsdeelen en die tusschen de Rijksdeelen onderling in voege als sub. I vermeld. Missie I. De aanvaarding van de rechtseisch van het Indonesisch nationalisme volgt uit de critiek, die vanuit het Katholiek begin sel op het koloniaal stelsel gele verd! moet worden. II. Uit vrees voor nadeelige ge volgen voor de Missie mag toch de rechtvaardige nationale eisch' niet met reserve worden beje gend. III. In 't belang van de Missie is noodzakelijk: de doorbreking van de liberale anli christelijke geest van vele ambtenaren, een gevolg van het monopolie der li berale opleiding. Het Partijbe stuur der KVP neme in onder zoek, welke middelen aan deze doorbreking het meest dienst baar zijn. Leger, vloot en luchtmacht I. De feitelijke verzorging van de troepen in Indië is goed, al kan zij nimmer goed genoeg zijn. II. Zij behoeft echter den rug gesteun van het Nederlandsche volk, voor het Katholike deel van dit volk het beste te ver schaffen in de actie: „Katholiek Thuisfront" Aneta verneemt uit be trouwbare bron, dat de Commissie-Generaal beslo ten heeft nog deze week naar Nederland te vertrek ken. De heer van Pollen zijn adviseur dr. C. C. J. Maassen zullen op 21 de zer per Skymaster vertrek ken. Prof. Schermerhorn en de heer de Boer vertrekken een dag later. IJ ET EEN GEWELDIGE RUK zijn de Katholieken vani Ne derland de laatste 48 uur feller dan ooit tevoren voor de betee- kenis van het Indische vraag stuk als „het" groote vraagstuk geplaatst. Geweldig van be teekenis voor de politiek en voor nog meer al- gemeene belangen. Wat de politiek betreft heeft de gedachtenwisseling op het Sludiecongres van de KVP ver helderend gewerkt en de nieu we resolutie is van groot gewicht voor het standpunt, da{ nog eens den nadruk legt op de waarde der eenheid van het Ko ninkrijk. Ook inJSjt verband is het van beieekenïsrSat drie ka tholieke ministers, nl. dr Reel, de minister-president, dr. Huysmans en mr. Van Maarsseveen, de bei de inleidingen van de heeren Weiter en Kerstens mede hebben aangehoord'. Wat de belangen van nog wijdere beteekenis betreft, releveeren wij, uiteraard van daag kort, de belangrijke stel lingen, verdedigd door pater Sleyffers, over de Missie in ver band met de Indonesische toe komst. De conclusies vindt men in het verslag terug. Dat verslag is een communiqué, omdat het hier een besloten bijeenkomst betrof. Kolonel Van Straelen, de hoofdaalmoezenier, heeft gespro ken over de geestelijke verzor ging van leger en. vloot. De con clusies van zijn inleiding zijn in het cómmuniqué wel zeer sober weergegeven. Voor het publiek zeggen ze vrijwel niets. Een na dere beschouwing zal ze dezer dagen duidelijker maken. Tenslotte is er, buiten hefc Studieconrges, de gewichtige brief van de Bisschoppen. Het i3 een gelukkig toevallig samen treffen, dat deze brief werd afge kondigd op dén dag dat de KVP zijn studiecongres besloot, al is deze brief natuurlijk niet in het kader der politiek te plaatsen. Ons gebed voor Indië zij vurig, hartelijk, onophoudelijk. Inder daad: groote en gewichtige be langen staan op het spel! Vermelden wij tenslotte, dat het Studiecongres een telegram van aanhankelijkheid zond aan Z.Em. den Kardinaal, dankbaar voor den oproep, die in den brief van het Episcopaat is vermeld. Verder is de aansporing tot steun aan het Katholiek-Thuisfront op instigatie van de jongeren aan stonds iq praclijk gebracht, door het houdéh van een collecte, die ruim f440,opbracht. In de komende dagen zullen wij eenlge beschouwingen, over hel groote vraagstuk geven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1