Een knap stuk illegaal werk EERSTE HULP 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Verkiezing Hoogheemraad schap J MAANDAG 18 NOVEMBER 1946 De drie steunfondsen te Bergen Reeds in het begin van den bezettingstijd voimde zich te Bergen een comité, dat zich ten doel stelde het verleenen van voorschotten aan gezin nen van zeevarenden in den tijd, dat de gezinstoelagen op last van den bezetter aanzien lijk moesten worden inge kort Naast dit z.g. „Fonds Zeemansvrouwen" werd al spoedig nog een Fonds-B op gericht voor aanvallende voor schotten, zoowel aan zeemans vrouwen als aan andere oor logsslachtoffers. Wat het „Fonds Zeemansvrouwen" be treft, werd ingevolge de me- dedeeling voor de Londensehe Radio van October 1941 op volledige terugbetaling gere kend; voor Fonds-B bestond deze garantie niet, doch thans bleek, dat door tusschenkomst van het Nationaal Steunfonds ook wat deze gelden betreft, op volledige restitutie kan worden gerekend. Tenslotte stichtte het comité nog een Fonds-C, dat uit bijdragen en giften ineens werd gevoed en dai bestemd was voor steun aan on derduikers. Door 205 contribuan ten, wier bijdragen varieerden van enkele -dubbeltjes tot honder den guldens, werd in totaal bij eengebracht: voor Fonds Zee mansvrouwen 32.517.50; voor Fonds-B: 6.560.50 en voor Fonds C 2.072.40; dus bijelkaar een goede 41.000.Het Fonds Zee mansvrouwen hielp gezinnen van acht zeevarenden, waarvan er 2 hun dienst aan het vaderland met den dood moesten betalen; het waren de Bergenaar R. A. Biad, die in den zomer van 1941 als 1ste machinist op een tankboot in de Engelsche wateren werd getorpe deerd en de korp.-machinist der Kon. Marine" D. Solinger, die in 1943 sneuvelde. Hun nagedachte- nts zal bij ons altijd in éere blij ven. Het comité, pnts'aan uit het be stuur van de plaatselijke Ned. Unie, bestaande uit de heeren mr. M. Moens, Nic. Sluyter en mr. F. Zeiler, had heel wat moeilijkhe den te overwinnen, om de fond sen in stand te houden. Terwijl de ALKMAAR TE WEINIG KAJOTTERS Men verzoekt ons opname van het volgende: Ja, want nog steeds zijin er veel jonge arbeiders, die geen lid zijn van de K.A.J. Hallo kerel wat houdt je tegen? Durf je niet? Of heb je geen zin? Behoor je dan stoms t°t dat soort „zout zakken", dat overal te lui voor is? Het is zoo eenvoudig Je stapt biinneu bij ons en al gauw voel je je bij de K.A.J. thuis. Maar in je hart vindt je het misschien toch wel wat raar om ongenoo. digd ergens heen te gaan. Wel nee man, kom toch gerust. Je wordt heusdh niet beschouwd als een vreemde eend in de bijt. En één ding is zeker: als je nog wat pit in je lichaam hebt, zal de K.A.J. je interesseeren en het zal niet lang duren of je bent volbloed Kaj otter. Daar lach je nu om én je gelooft het niet. Maar er zijn er al velen, die op deze manier gekomen zijn. Zou jij dan minder zijin? Houdt je van tumen, zingen, tooneelspelen, biljarten? Zeg maar op! Onze clubs kunnen nieuwe krachten gebruiken. En als je soms een instrument be speelt: onze band neemt je graag op. Grijp deze kaïns. Nu lees je weer eens over je eigen stands organisatie. Meer nog, hier heb je een uitnoodiging, speciaal voor jou! Wees kerel en kom binnen in het Kaj ottershuis, Velogebouw, Luttik Oudorp Het zal je niet berouwen.' Af gesproken! Tot Woensdagavond! evacuatie het contact steeds meer bemoeilijkte, werden de twee laatstgenoemden door de Duit- schers gevangen genomen. Mr. Zeiler werd al gauw als gijzelaar naar St. .Michelsgestel vervoerd, terwijl eenigen tijd later Nic. Sluyter wegens illegaal werk naar 'Vugbt en later naar een concen tratiekamp in Duitschland werd gebracht. Zij waren de mannen, die het contact tusschen de contri buanten en de gezinnen onder hielden. Den laatsten oorlogswin ter waren het ds. A. C. de Regt en het echtpaar De Bruyn, die hun werk overnamen, waardoor het werk geen oogenblik stil behoefde te staan. Naast geldelijken steun, konden zij in den hongerwinter de zeemansvrouwen nog regelmatig van voedselpakketten voorzien. Terugbetaling door de scheep vaart en marine-autoriteiten wilde niet vlotien; thans heeft het Nationaal Steunfonds zich bereid verklaard de vorderin gen over te nemen en het volledig bedrag der gedane voorschotten terug te betalen. De afwikkeling kan in Nov. Dec. tegemoet gezien worden. De schenkers kunnen echter de ge storte bedragen ten goede doen komen aan het Prinses Margriet fonds en het Karei Doormanfonds of. aan de Stichting 194045, die de nagelaten betrekkingen verzor gen van gesneuvelde zeelieden en verzetslieden. Aan de leden van het comité komt zeker een woord van grooten lof toe voor het knap stuk illegaal werk, dat zij in de moeilijke jaren ten bate van de gezinnen der zee varenden en andere oorlogsslacht offers gepresteerd hebben; dank verdienen ook de vele contribuan ten, die dit werk mogelijk hebben gemaakt. ALKMAAR DAME BIJ AUTO-ONGEVAL ZWAAR GEWOND Vanmorgen om 9 uur had op den Helderschen weg ter hoogte van de garage Klaver een ernstige aanrijding plaats tusschen twee luxeauto's. Een dame werd ernstig gewond en overgebracht naar het cen traal ziekenhuis. Eventueele getuigen worden verzocht zich te melden aan het bureau van politie, afd. verkeer. WOENSDAG 20 NO VEMBER a.s. zal de verkiezing voor hoofdin gelanden en hoofdinge landen - plaatsvervangers voor het Hoogheemraad schap Noordholl. Noor derkwartier plaats heb ben, in de districten Den Helder, Alkmaar en Hoorn. Zooals men weet, is in het district Purmer- end geen stemming noo- dig, omdat daar alleen candidaten zijn gesteld door de samenwerkende bona-fide partijen. In de andere drie genoemde districten hebben ook de communisten candidaten gesteld. De candidaten van het samenwerkende blok, waar ook de K.V.P. aan meewerkt, zijn: VOOR HET DISTRICT ALKMAAR: hoofdingeland: G. de long Gzn. H. W. Koopmeiners J. Kroonenburg hooldingeland-pltsverv.: H. Brinkman Jzn. H. A. J. Roozen I. Th. van Saase Een zeer geslaagde verbouwing Vrijdagmiddag heeft de firma Gebr. Kaal, Houttil 52, haar be kende zaak in radiotoestellen, gramofoonplaten, stofzuigers, haarden, kachels enz. heropend. Inderdaad mag hier van een grondige verbouwing worden gesproken, waarop de fa Gebr. Kaal met recht trots kan 'zijn. Het Reclamebureau „Redo" van den heer Balder heeft het plan entworpen en uiigevoerd. Het geheel is in hyper-moderne stijl uitgevoerd, zoowel wat de verbouwing als wel wat de ver lichting betreft. Vermelding verdient de stijl volle gramot'heek, een speciaal ontworpen kamer, waar men zich op zijn gemak een plaat kan laten voorspelen. Geheel in stijl sluit zich het daarachter gelegen kantoor aan. Deze herbouwde zaak kan ze ker als een aanwinst voor onze stad beschouwd worden WAT DOOD IS, MOET DOOD BLIJVEN Dat is een oud gezegde, dat echter nu niet meer opgaat. Im mers, de moderne wetenschap zou er in geslaagd zijn, een mummie weer tot leven te bren gen. Een professor Wageman, tot nog toe vrijwel onbekend, heeft een stof ontdekt, waardoor het leven teruggebracht wordt in 'n vrijwel versteende mummie. Ook is het middel gevonden hein zoo noodig terug te brengen im den mummiestaat. Wilt u getuige zijn van dit wonder der wetenschap, komt dan naar de tooneeluitvoering van Dindua op 18 en 19 Novem ber a.s RESERVEER 12 DEC. Op initiatief van de K.A.B. zal er in 't Gulden Vlies op Donderdag 12 December a.s. een groote bijeenkomst wor den gehouden voor alle ka tholieken van Alkmaar, waar op een vooraanstaand spreker zal spreken over het Commu nisme als het gevaar van de zen tijd. De leden van alle standsorganisaties worden bij dezen al reeds voor dezen avond uitgenoodigd. Men re serveer e dus Donderdag 12 Dec. voor deze bijeenkomst. AM.H.C.-NIEUWS Deze Zondag leverde voor de meeste elftallen geen gun stige resultaten. In een fana tiek spel verloor Alkmaar 1 (heeren), dat met drie inval lers uitkwam, eervol in Vel- sen met 20 van Strawber ries, dat momenteel de tweede plaats op de ranglijst inneemt. Alkmaar 1 (dames) verloor Van brandblaren en 'n „keurig gespalkt" lijk" Voor de lieden, die Zondag middag door de ruiten van „De Roskam" te Hoorn naar binnen gluurden, was het maar een lugubere gewaar wording, op den vloer een zwaar gewonden heer of dame te zien liggen, die door zorgzame en rappe handen in den kortst mogeiijken tijd - verbonden en gespalkt werd En het bleef niet bij één ge wonde; nauwelijks was het eene slachtoffer op de bran card uitgedragen, of 't andere nam de plaats van z'n voor ganger in en dat duurde vier uur lang Gelukkig, waren de zaken niet zoo tragisch als ze er van buiten af wel uitzagen. In „De Roskam" bekampten elkaar een achttal R.K. EHBO.vereenigingen uit 't gewest om het bezit .van een zil veren, een verzilverde en een bronzen medaille. Het was jam mer, dat er geen plaats was voor mee r toeschouwers, want er ging van dezen wedstrijd een groote propagandistische invloed uit. De heer C Veld van de R.K. EHBO „St. Jan" te Hoorn trad als gastheer op en leidde den wedstrijd in. Toen eenmaal de artsen J. van Staalen en K, C. Zee gearriveerd waren, duurde het niet lang, of de eerste proef konijnen, verongelukten bij een vliegtuigramp, gingen tegen de vlakte De eerste-hulp.helpers, drie in getal, ontvingen hun op dracht, mochten daar vijf min. over peinzen en kregen dan 20 min. om hun EHBO.maatregelen te nemen. De opgaven waren niet mak kelijk, Het ging om twee pilo ten, zwaar gewond bij het neer storten van een vliegtuig. Bei den waren overdekt met brand wonden en dito blaren, terwijl de een zijn been en de ander zijn arm had gebroken Daarbij kwa men nog tal van verzwarende omstandigheden; symptomen voor een leek vrijwel onbegrij pelijk, maar voor een doorge winterd EHBO-man van groot belang voor het opmaken van een diagnose. Temidden van een ijzige span ning togen de dames en heeren aan het werk. Van iedere deel nemende vereeniging waren er twee groepen. En iederen keer weer was het beschouwen van de verrichtingen even interes sant, zelfs voor buitenstaanders. Er werden fouten gemaakt, na tuurlijk; een gebroken been mag niet bewogen worden toch waren er helpers, die er dood gemoedereerd aan zaten te sjor ren. Anderen vouwden zonder zich te bekommeren om irafec- fiegevaar hun doeken in het stof van den vloer of verpakten den „gewonde" van top tot teen in spalken, hoewel het slechts om een onderbeenfractuur ging. En natuurlijk was er soms een grapjas van 'n slachtoffer, die de illusie wat echter maakte door tijdens het geploeter van zijn collega's erbarmelijk te kreunen! In een nabeschouwing uitten de doktoren-juryleden hun voldoening over dé presta ties, al verzuimden zij niet op de meest-eyidente fouten te wijzen. Zoo merkte dok ter Zee op, dat de meeste deelnemers te veel aandacht schonken aan de plaastelijke stoornissen en intussohen den algemeenen toestand van den patiënt uit het oog verloren. Indien de opgege ven omstandigheden van Zondagmiddag eens werke lijkheid waren geweest, zou den sommige afdeelingen aldus dokter Zee het heb ben klaargespeeld een keu rig gespalkt lijk aan het ziekenhuis af te leveren Niettemin was het zoowel voor de deelnemers als de toeschou wers een zeer interresante en leerzame middag, die hopelijk spoedig herhaald wordt. Duide lijk werd in „De Roskam" be wezen, dat voortdurende oefe ning in de EHBO onmisbaar is. De uitslaglij st kende aan Alk maar een eersten en een twee den prijs toe (pnt. resp 24 en 21V2), Edam een eersten en een derden prijs (pnt. 25 en I8V2), Heerhugowaard een derden prijs (pnt. 18>/i en 15), Hoorn een tweeden en een derden prijs (pnt. 23 en 20Vs), Langedijk een derden prijs (pnt. 18 en 15), Tuitjenhorn een tweeden en een derden prijs (pnt 21Vi en 19), UTsem 15'A en 13*72 pnt. en Warmenhuizen 13 en IOV2 pnt. K.A.B.-HOEKJE De le der maand is al weer voor. bij en de penningmeester wacht op de ledenlijsten der afdeelingen met tevens de opgaven van hety leden, tal op 1 Nov. Kom afdeelingspen. zingmeesters; de opgaven moeien binnen komen. Alle leden houden he+ zich voor gezegd dat op 12 December va.s. in de groote zaal van het Gulden Vlies' een vergadering wordt gehouden wiet een uitmuntende spreker mei een zeer actueel onderwerp. De af. deelingen houden er rekening mede dat OP dien avond geen afdeeling*. vergaderingen worden gehouden. Retraite voor leden Kath. Arbei. dersbeweging. Neen niet overslaan, ook dit lezen. Van 36 Jan. 1947 wordt in het Retraitehuis te Ber. gen een retraite gehouden uitslui. tend voor leden van de K.A.E. Deze dag'en vallen op Zaterdag, Zondag en Maandag Dus slechts anderhalve dag verzuim. Opgave hiervan tot uiterlijk 15 Dec. a.s. bij de Seer Dr. Schaepmankade 16. Ook de afdee. lingen krijgen hierover nog nader bericht omtrent de kosten. Het ligt in het voornemen van ons pestuur omstreeks Paschen- een huisvlijt tentoonstelling te org'ani. seeren Jaren geleden hebben we die ook gehad. En die slaagde toen uit. stekend. Zouden er nu weer deel. nemers te vinden zijn. Er zijn nu jaren achtereen' tijden geweest dat we steeds tihuis zaten en misschien wat knutselden. in Bloemendaal met 30 van B.D.H.C. 2. Ook Alkmaar 2 (heeren) verloor met 30 van Hurley 1. Alkmaar 2 (dames) wist haar thuiswedstrijd met 42 te winnen van Hermes. Ook het derde bij de heeren won in Amsterdam met 41 van Hurley 2. Plaatselijke prijzencommissie Het ligt in de bedoeling van de plaatselijke prijzencommis sie te Alkmaar binnenkort in een nog nader te bepalen lo kaal zitting cc houden, ten einde het publiek in de gele genheid re stellen mondeling klachten in te dienen. Tot de zen datum kunnen mondelin ge klachten worden ingediend bij de volgende leden der commissie: W. v. d. Vall, Co- mansstraat 14; C. W. Keijs- per, Geestersingel 28; P. W. Beemster, Drebhelstraat 5; J. Schaddenhorst, Rochdalestraat 34, allen te Alkmaar, terwijl schriftelijke klachten gezonden kunnen worden aan mevr. W. C. Swanenburg de Veije-Mul- der, Nassaulaan 5 te Alkmaar Den zeventienden dag van Allerzielenmaand, twee jaar geleden. De schemering was reeds ingevallen, 't was duis ter onder de boomen in 3e Wilhelminalaan. 'n Salvo van schoten werklonk, toen was 't weer stil. Vijf mannen lagen neer, hun harten doorschoten door Nazilood. Vijf, die stier ven, opdat ons Vaderland zou leven. Een sober gedenkeeken wijst de plaats, waar zij vielen: Marinus Post, 42 jaar; de Alkmaarder Frans van der Zeijden, 31 jaar; Pieter van Velzen, 31 jaar; Arie Kaptein, 53 jaar; Pieter Booy, 44 jaar 17 November 1946. In de kille morgen, terwijl een dikke mist de boomen druipen doet, staat 'h stil le groep van menschen rond het monument, waarop de vlag der vrijheid bewegingloos hangt. Vrienden en familie. Mr. A. Schenkeveld, gewezen commandant der B. S. herdenkt namens de Alkmaarsche illegalieit de strijders voor God en Vader land. In het bijzonder noemt hij den Alkmaarder Frans van der Zeijden, die nog korj. voor zijn dood meestreed bij den overval te Ursem, waar velen van zijn ka meraden vielen. Hierna legde hij een krans van witte chrysanten tegen den gedenksteen, §n een voor een komen vrienden en bloedverwanten naar voren, om een bloemsflik neer te leggen op de aarde, waar vijf helden stier ven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2