I Mansholt wil ACTIEVE GRONDPOLITIEK ZELFS VOOR ZES MILLE GEEN GROND TE KOOP Nieuw Noordhollandsch Dagblad DUITSCHLAND WIL GEEN METER MISSEN Spoorwegen spreken Een spoorboekje en verbeterde diensten HE VATICAAN EN ROEM EN lë Minister van Wederopbouw a.i. De Rijksfinanciën ONDERNEMINGS BELASTING GERECHT VAARDIGD De productiekosten, het kleinbedrijf en Duitsehland Zeep voor vuilen arbeid Onze verliezen in Indië Poolsche soldaten repaïrieeren FRANKRIJK ZAL TOCH WEL WIJZER ZIJN Onregelmatigheden in kamp Laren ZUID-WEST EN NOORD-OOST POLDER MAANDAG 18 NOVEMBER 19^8 Het sociaal-democratische blad, „Aachener Nachrichten" schrijft in een hoofdartikel onder den titel „zorgen in het westen - zorgen om den vre de" over de Nederlandsche plannen voor de grenscorrec-' ties, dat de Duitsche grenzen met Nederland nu reeds meer dan een eeuw vaststaan. „Het lijkt verblinding hierin ver andering te willen brengen. Het zou beteekenen dat men nieuwe grensproblemen zou scheppen bij de vele span ningsvelden die zich in Europeesche conglomeraat van Staten bevinden" aldus het blad. Met betrekking tot de Ne derlandsche eischen ten aan zien van de Duitsche mijn industrie, zegt het blad, dat iedere ton kolen die wordt afgestaan, het Duitsche be staansminimum evenzeer om laag brengt als iedere afge stane vierkante kilometer grondgebied. Voor het eerst na de bevrijding ls een echt spoorboekje versche nen, uitgevoerd in een aantrekke lijke twee-.:leurendruk; de i'ndee- ling is zeer overzichtelijk. Daar mee is onder dankzegging voor de vele gewichtige diensten aan den volke bewezen afscheid ge nomen van het „vouwblad". Nog andere verbeteringen gaan Maandag 18 Nov. in. Utrecht Amersfoort wordt dan weer elec- trisch, hetgeen een aanzienlijke tijdsbesparing beteekent in de Noord-Zuidverbinding. De elec_ trificatie van het vak Zaandam Uitgeest vordert snel. Verbeteringen zijn aangebracht in Amsterdam—Enkhuizen, waar nu de laatste trein 14 minuten la ter van Amsterdam vertrekt om 21.50 en om 23.15 te Enkhui zen aankomt. Op Zaterdagen zijn in den dienst AmsterdamAlk maarDen Hélder ingelegd Alle rnaar (v. 15.08), Schagen (v. 15.32), Anna Paulowna (a. 15.43), Den Helder (a. 15.58). Was Amsterdam (v. 13.48), Den Helder (v. 16.44), Anna Paulowna (v. 17.01), Scha gen (v. 17.15), Alkmaar (a. 17.37) gaat door naar Amsterdam als be- staanden Zaterdagschen trein, welles ongeveer een uur later wordt gesteld, Alkmaar (v. 17.40) Amsterdam CS (a. 18.32). u3w rrmlwijH 66 ijtzUw x, In Vaticaansche kringen heeft men opheldering gege ven naar aanleiding van de benoeming van de Ameri- ka'anschen Bisschop van Sa vannah, Mgr. Patrick O'Hara, als tijdelijk waarnemende de nunciatuur te Boekarest. Er wordt n.l. op gewezen, dat het Vaticaan geenszins het voor nemen heeft Mgr. Andreas Cassulo als nuntius te Boeka rest te vervangen, doch waar deze prelaat zijn post moest verlaten, heeft men aan Boe karest om vergunning ge vraagd om mgr. O'Hara als zoodanig te benoemen. Het antwoord van de Roemeensche regeering daarop luidde, dat deze toestemming door de be zettende macht moest worden verleend. Tijdens het ontbreken van een Minister van Openbare Werken en Wederopbouw zal dit ministerschap worden waargenomen door den Minis ter van Verkeer, ir. Vos. Minister Lieftinck: Je bent hard ziek, ouwe jongen. j^jlNISTER MANSHOLT verdedig^ in zijn Memo rie van Antwoord inzake de Landbouwbegroatjng en het Landbouwcrisisfonds verschil lende maatregelen op belas tinggebied ook voor den land bouw genomen; die maatrege len, zooals bijv. het betrekken van den landbouw in de on dernemingsbelasting, worden gemotiveerd met den nood van de schatkist en de alge- meene rechtvaardigheid, De voorziening van den land en tuinbouw, met kunstmest, ont wikkelt zich gunstig. Bij het stre ven naar verlaging van productie kosten zullen groote moeilijkheden moeten worden overwonnen. Toch is dit noodzakelijk, vooral met het -oog op het concurrentievermogen van onzen landbouw met het bui tenland. Kostprijsverlaging kan, ook voor granen, naar de meening van den Minister, worden bereikt door toepassing van rationalisatie, ruilverkaveling, enz. Het kleine bedrijf. ziet de Minister nog al te veel als een copie van het groote. Wellicht kan de oplossing voor de kleine bedrijven worden bereikt, door de teelt van producten, waarvoor bij. zondere zorg vereischt is, maar dan zal de afzet daarvan redelij kerwijs verzekerd moeten zijn. Nieuwe regelen voor het grondge bruik wil de minister inderdaad bereiken door wijziging en aan vulling van de wetgeving op het gebied van de pacht en eventueel ook van de ruilverkaveling. Bo vendien zal verdere versnippe ring van landbouwgronden moe ten worden tegengegaan. De wenschelijkheid van het be schikbaarstellen van kunstmest stoffen en landbouwwerktuigen op grootere schaal, „moet ten volle worden erkend". („Moet", maar gebeur^ het ook en wat wordt er gedaan, om die wenseh te verwe zenlijken? Red.). De Minister acht de omvang der aanvoeren niet onbevredigend. Duitschland De Minister, overtuigd van het feit, dat een gezonde bestaansmo gelijkheid voor onzen land- en tuinbouw in hooge mate afhanke lijk is van een spoedig herstel van het economisch verkeer met Duitschland, verklaart dat bij over dit zeer belangrijke probleem in voortdurend contact staat met zijn ambtgenooten van Buiten- landsche Zaken, van Economische Zaken en van Financiën. Het afvloeien van personen uit den landbouw naar de industrie zou kunnen worden bevorderd door de vestiging van industrie op het platteland. Het Centraal Plan bureau en den Rijksdienst voor het Nationale Plan zullen dit vraagstuk moeten bestudeeren. Grondpoliiiek. Er komt preventief toezicht op de verdeeling van landbouw gronden, en zoo neodig zal ac tief worden ingegrepen. Een wetsontwerp in voorbereiding, dat op dit gebied de grondka mers zal inschakelen. Het ligt niet in liet voornemen, de grondprijzen vrij te laten. De vraag, of 't niveau der pacht prijzen een wijziging moet on dergaan, is in studie. Landarbeiders behooren niet tol de groep, die volgens de Regee- ringsverklaring voor looncorrectie in aanmerking komt. Wel wordt een betere classificatie overwogen Een practisch systeem om de toeslag op levensmiddelen te la ten varieeren naar gelang van den welstand, is nog niet gevon den. De Minister zal, na overleg met den georganiseerden landbouw, „ter zijner tijd" de indiening van een ontwerp van wet op het Land bouwschap bevorderen. De belangen van de margarine industrie belet de Regeering niet, zoo betoogt de minister tenslotte; o.m. zich op dit gebied uitsluitend te laten leiden door overwegin gen van algemeen -belang. Het Centraal Distributie kantoor deelt mede, dat de plaatselijke distributiedien sten op nader bekend te ma ken tijdstippen rantsoenbon nen voor zeep voor vuilen ar beid zullen uitreiken. Zij, die in aanmerking ko men voor zeep voor vuilen arbeid ontvangen voor de 13e periode "1946 en in de le en 2e periode 1947 een rantsoen zachte zeep benevens een rantsoen waschpoeder. Zij, die zeer vuilen arbeid verrichten, ontvangen voor genoemde periode vier rant soenen zachte zeep en een rantsoen waschpoeder. Artsen, verpleegsters enz. ontvangen voor bovenge noemde perioden rantsoen bonnen voor huishoudzeep of toiletzeep. De regeèring maakt bekend dat tot haar leedwezen in de afgeloopen week de navolgen de veftiezen zijn gerappor teerd; Koninklijke Marine: Mar. 2e kl. S. Groot, afkomstig uit Warménhuizen; gesneuveld op 3 November 1946 in Ned.- Indië. Tijd. korporaal der mari niers Wilhelm Brinott, afkom stig uit Amsterdam; gesneu veld op 6 Nov. 1946 in Ned.- Indië. Kon. Landmacht: Korporaal R. Bobbink, legernummer 304604 van 3 R.I., afkomstig! uit Rotterdam. Gesneuveld tijdens vuurge vecht op 11 Nov. 1946 te Bui tenzorg: soldaat P. P. H. Smeets, legernr. 250311004 van 2-6 R.I.; afkomstig uit St. Odillenberg; gesneuveld op 5 November 1946. Kon. Ned.-Indische leger: geen verliezen. Het Britsche transportschip „Marine Raven" is met 800 repatrieerende Poolsche solda ten vertrokken. Een woord voerder van het ministerie van buitenl. zaken deelde me de, dat de Poolsche autoritei ten niet op tijd hun onderzoek hebben beëindigd, zoodat de. meeste plaatsen op het schip zijn opengebleven. 19000 Pool sche soldaten wachten nog op repatrieering. Het bestuur van de Fran- sche Communistische partij heeft aan den Nationalen Raad van de Fransche socia listische partij een brief ge richt, waarin het voorstelt te beraadslagen over een regee ring, welke democratisch, 'niet confessioneel en sociaal zal zijn en onder de leiding der communisten zal staan „over eenkomstig het verlangen van het volk, "dat souverein is". Voorts moet men het eens worden over een programma van actie, dat tot de hergroe peering van een republikein- sche meerderheid in de nieuwe Assemblee zal leiden. In den brief wordt dit na der toegelicht door de verkla ring dat „de twee groote pro letarische partijen met den steun van zekere overzeesche afgevaardigden een absolute meerderheid" kunnen berei ken. De Fransche Communisti sche partij zou de eenheid tus- schen communisten en socia listen herstelt willen zien ten einde „aan de pogingen der reactie het hoofd te kunnen bieden". In hun antwoord op het voorstel der Communistische partij (om te beraadslagen over een regeering van com munisten en socialisten) heb ben de Fransche socialisten geantwoord, dat het aan de communisten is om de gehee- le natie mee te deelen, hoe zij «ich een regeering voorstel len en met wie zij willen sa menwerken. De communisten moeten nauwkeurig zeggen, wat voor plannen zij hebben. Zij moeten als grootste partij hieromtrent inlichtingen aan de natie verstrekken. i Naar wij vernemen is door den commandant van het be- waringskamp te Laren aan het departement van Justitie te Den Haag mededeeling ge daan, dat door hem onregel matigheden in het kamp zijn ontdekt. Het departement van Justitie heeft de politie te Laren opdracht gegeven een onderzoek in té stellen. Wij vernemen voorts, dat thans reeds twee personen van den bewakingsdienst zijn gearres teerd, waaronder een adju dant. BLIJKENS het Voorloopig Verslag van de Tweede Ka mer over de begrooting van het Zuiderzeefonds verklaarden „verscheidene leden" het te be treuren, dat de Regeering voor nemens is het inpolderingswerk voorloopig stop te zetten. Zij zouden in elk geval de indij- kimgswerkzaamheden van den Z.W.-polder voortgezet willen zien, ook omdat er t^aus een goede organisatie voer dit werk is. Dat <Je grond duur zal blijken, mag geen bezwaar zijn, want zelfs voor 5 tot 6 duizend gulden per H.A. is nergens grond te koop. En waarom wordt op an dere plaatsen wel met de inpol dering voortgegaan? Sommige andere leden zouden van de Re geering gaarne de verzekering ontvangen, dat dit uitstel niet tot afstel zal leiden. In zake den N.O.-polder be pleitte men voortgang van de in cultuur brengmg, men vroeg hoe het staat met de provinciale indeeling van dezen polder en of het niet goed zou zijn, er een twaalfde provincie van te maken. Ook kleine bedrijven in dezen polder te stichten, achtten ver scheidene leden onjuist. Critiek werd geoefend op het plan, 3000 HLA. voor tuinbouw te bestem men Men zou liever groote, dan kleine boeren uit Walcheren naar den N.O.-poider overbrengen. Andere leden meenden, dat met 150 boeren van Walcheren zou kunnen worden volstaan en dat het genoemde getal van 300 veel te groot is. Er werden nog verschillende vragen gesteld en wenschen ge uit over de werkzaamheden in. den polder en over de toekomst van de inpoldering. Verscheidene leden achtten de raming van 550 gulden per H.A. veel te laag. Zij zouden dit gerust 'WO gld. hooger willen stellen, wat over een op pervlakte van 2000 H.A. een ver schil van 2 millioen zou opleve-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3