Nieuw Prijspolitiek wordt gebaseerd op de laagst mogelijke kosten Amerikaansche mijnwerkers leggen het werk neer Teleurstellend einde van Kipderbijslagdiscussie 'N SPRONG OVER DE KLOOF DOOR Voor Alkmaar en omgeving Meer concurrentie en lagere handelsmarges Middenstand niet het speciale doelwit van de prijscontrole (2aatste nieuws Kathol, amendementen verworpen Raar maar waar Nieuwe leden van den Veiligheidsraad Wij moeten in de sfeer van vriendschap en samenwerking komen Van Mook licht de ont- werp-overeenkomst toe Hoofdrecta _*teur: H. N. Smits: rayon-redacteur Fr Otten; binnenland P. Slgön. Abonnementsprijs t 3.40 per kwartaal: 11.20 per maand: inclusief incasso Advertentte-prijs: per editie 13 et. p. mm.: minimum I 2.50: In alle edities 26 ct. p. m.m.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. t j No o rdhollands cli Datrblad Buiten God is nergens veilig Vondel WOENSDAG 20 NOVEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11082 BUREAUX; ALKMAAH: tangestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290 2 lijnen OEN HELBER: West straat 80; tel. K 2230 2333 3CHAGEN: .Molenstraat 52 tel. 459 (K2240) Bank: Noorderbank Directeur* E. J. M. Stumpel 6 De Minister van Economische Zaken, Dr. G. W. M. Huys- maas heeft gisteren de Cen trale Commissie voor de prijs politiek-ge-installeerd met een rede, waarin de minister o.a. verklaarde, dat het bedrijfs leven zal moeten beseffen, dat het aanstonds weer degene zal zijn, die de beste en goed koopste aanbieding doet, die de markt voor zich zal win nen. Tijdens de bezetting is een prac- tijk gegroeid, waarbij de prijs vol ledig op de kosten werd gebaseerd ongeacht of deze kosten terecht dan wel ten onrechte werden ge maakt Het streven naar efficiency had weinig zin pi eer. Onze alge- meene economische positie is niet van dien aard, dat wij ons de luxe van een niet op concurrentie ge baseerd stelsel kunnen veroorlo ven. Het zullen de efficiente be drijven zijn die den toon moeten aangeven en waarnaar de prijs politiek zich zal hebben te richten.' Niet meer de feitelijke kosten kunnen grondslag vöor de prijsbe paling zijn,'doch wat deze kosten onder de sfiterste krachtsinspan ning zouden kunnen zijn. De soberheid, die voor den ar beider wordt gepredikt, geldt ook voor den fabrikant, den boer en den middenstander. Een van de maatregelen, dié de Regeering heeft voorbereid In het kader van de nieuwe fase der prijspolitiek is de verlaging, waar mogelijk en toelaatbaar, de handelsmarges in een aarual 'be drijfstakken. De onderhandelingen over het een en ander zijn voor het grootste deel afgesloten en zeer binnenkort zal de Staatscou rant beschikkingen "bevatten, die deze verlaging zullen effectuee- ren. Deze maatregelen hebben heel wat protest uitgelokt. Zij grijpen dan ook hier en daar sterk in de verdiensten van de betrokken tak ken van groot- en kleinhandel in. Desatreus zijn zij echter in geenen deele. Zij liggen in de lijn van de straffe politiek, die hier is te vol-i gen. De minister ging uitvoerig in op de ernstige klachten, die in den laatsten tijd van de zijde van den Middenstand zijn gekomen over de nieuwe methoden van prijsoeheer- sching. Dat door deze controle op de prijzen de eer en het aanzien van den Middenstand zouden wor den aangetast, achtte de minister een overdreven stelling. De minis ter zal optreden tegen onjuiste en onwaardige uitvoering van de prijscontrole. De betrokkenen dienen echter ook te begrypen, dat bjj groote groepen van onze arbeiders bevolking twijfel is gerezen aan de doelmatigheid van den tusscbcnhandel als schakel in het welvaartsproces en aan het geëvenredigd zjjn van de handelsmarges aan den aard en omvang der bewezen dien sten. Uit het feit, dat naast de voort gezette controles op den Midden stand nu, dank zij het vele verza melde materiaal, een versterkte actie bij Groothandel en Industrie gaat beginnen, mag ten over vloede blijken, dat niet den Mid denstand speciaal, doch het euvel van de prijsopdrijving in het alge meen het doelwit van de prijscon trole is. Het Radio vraagstuk is Maandag in den Ministerraad behandeld, maar nog niet tot een beslissing gekomen. De burgeroorlog in China kan voorlooplg nog niet tot een oplossing komen. Buiten. landsche correspondenten mogen niet meer voor de Sovjet-Radio spreken. Soekarno en Lord Killearn hebben in verband met het resultaat van Chèriben tele grammen gewisseld. Dr. P. J. A. Idenburg, direiteur-generaal voor algemeene zaken en mr. K. F. J. Verboeket, hoofd van den Nederlandsch-Indischen Regee- ringsvoorlichtingsdienst vertrok ken heden naar Sumatra. debatten betref- de Kin- tenslotte geweest de KVP. van den tenslotte LIET EINDE van de en amendementen fende de wijziging van derbijslagrcgeling is toch nog teleurstellend voor het standpunt van De beide amendementen heer Andriesscn zjjn verworpen. Minister Drees heeft een en- ander in het midden gebracht,' om d'e aangevoerde bezwaren te weerleggen en de gemaakte op merkingen te beantwoorden. Hij zei, dat het onjuist was, den In druk te wekken, alsof de loonen in het geheel niet verhoogd wa ren! Verder vindt hij het nu niet het geschikte oogenblik, om over de landarbeidersloonen te spre ken, daar deze er nu niet het slechtst aan toe zijn. Hij verde digde den bijslag vanaf het eer ste kind. De Regeering tracht aan den grootsten nood op deze manier tegemoet te 'komen. Een loonsverhooging over de geheele linie valt niet door te voeren. Verbeteringen, die noodig en mo gelijk zijn, worden overwogen. Zoo zullen de salarissen van de onderwijzers binnenkort aan de orde komen en dan zal het zoo worden, dat een onderwijzer met hoofdacte een salaris zal hebben, dat uitgaat boven 4000 gulden per jaar! De Minister had geen bezwaar tegen een bepaling, dat de rege ling lijdelijk is en wilde niet aan het bepalen van een loongrens. De premie voor het vierde kwar taal 1946 blijft onveranderd. De regeering is van oordeel, dat de premieverhooging niet zoo be langrijk is, dat deswege een prijsverhooging moet worden toegestaan. De kwestie van de kinderbijslagregeling voor kieine zelfstandigen is de overweging waard, maar deze moet worden bezien in het geheel der sociale voorzieningen. Het amendement-Andriessen cs dat beoogde d'e financieele ge volgen zooveel mogelijk op te heffen welke voortvloeien uit de verlaging 'van de leeftijdsgrens van 18 op 16 jaar, werd verwor pen met 56 tegen 28 stemmen. Een ondergeschikt amendement- Nederhorst werd verworpen met 49 tegen 35 stemmen. Het belangrijkste amende ment van den heer Andries- sen cs om het bedrag van den kinderbijslag van «50 ets. te wijzigen in 60 ets van het vierde kind af werd ver worpen met 55 tegen 29 stem men. Het amendement-Nederhorst, gewijzigd door een voorstel van den heer Stapelkamp, werd aan genomen, hetgeen tot gevolg heeft, dat de wijzigingen in de kinderbijslagregeing uiterlijk met ingang van 1 Januari 1950 vervallen. Het geheele wets ontwerp is tenslotte aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Bij het opruimen van puin van den Arnhemschen Toren en Groote Kerk te Arnhem zijn de klokken van het carillon, welke bij den brand van 22 September 1944 naar beneden stortten, te voorschijn gekomen, Fotob. Oost-Nederland P. Reeds hebben ongeveer 68.000 mijnwerkers in de Vereen. Staten het werk neergelegd en men verwacht dat in de komende 48 uur 362.000 man hun voorbeeld zal volgen. f Vandaag begint in onze krant eén nieuw verhaal voor groote en kleine kinderen. Niet, omdat de avonturen van Joris Voetangel al geëindigd zijn, integendeel, ze wor den met den dag span nender. Maar er zijn ook avonturen van het jonge tje Tom tot ons gekomen en deze hebben een bij zondere actualiteit. Dit jongetje komt n.l. op 'n wonderlijke manier in 't paradijs van Sint Ni- colaas terecht en wat hij beleeft, komt overeen met wat duizenden en tienduizenden geesten en harten van groote en van kleine menschen in deze en de komende dagen doormaken, 't Doek gaat op voor de avonturen van het jongetje Tom RAAR MAAR WAAR V De mijnwerkersleider, Lewis heeft geen commentaar gege ven op het regeeringsbevel, waarbij hij met gevangenis straf en boete wordt bedreigd, indien hij de mijnwerkers tot de staking oproept. Het werd trouwens heden niet aanneme lijk geacht, dat deze oproep noodig zal zijn om de mijnwer kers te doen staken. De waarn. Minister van Bui- tenlandsche Zaken te Was hington, Acheson, heeft ver klaard, dat de dreigende mijn werkersstaking niet alleen „een ernstige slag" zal betee- kenen voor de vreemde landen die steenkool van de Vereen. Staten ontvangen, maar door binnenlandsche transportmoei lijkheden, die van de staking een gevolg zullen zijn, .zullen ook de graanverschepingen naar het buitenland ernstig worden belemmerd. Columbia, Syrië en België zijn tot niet-permanente leden van den Veiligheidsraad gekozen. In het Asta theater te Den Haag zal op 3 December a.s. de première plaats vinden van de Nederlandsche Roode Kruis film „Op de bres". rvR. VAN MOOK, de luit- gouverneur-generaal van Inidië, heeft voor Radio Ba tavia een interessante rede gehouden, waarin hij de ontwerp-overeenkomst, die door .de Commissie-Generaal met de Indonesische delega tie gesloten is, heeft toeêe- lidht. Aan zijn rede ontlee. nen wij het volgende: Het is weliswaar nog slechts een ontwerp. De Commissie. Generaal zal voor de eindbe- spreking met de Nederlandsche regeerinig nog deze week naar Nederland vertrekken Maar 't is de eerste maal, dat ér in con- creten vonm een oplossing kan worden aangegeven van het nu reeds 15 maanden zwevende conflict. En deze oplossing is door vooraanstaande vertegen woordigers van beide partijen gezien, niet alleen als een aan vaardbare oplossing, maar ook als een die perspectief opent voor een verre toekomst. Wij zijn in ons streven er van uitgegaan, dat eenerzijds door een krachtig en definitief ge baar iedere gedachte aan over- heersching uit de relatie tus. schen Nederland! en Indonesië moet worden verwijderd, en dat anderzijds de door beiden gewenschte samenwerking op zoodanige wijze moet worden georganiseerd, dat zij past in het veranderde wereldbestel en bestand is tegen de verschuivin gen, die de verdere ontwikke ling brengen zal. Wij staan, met) deze problemen niet alleen! Met de wereldverschijnselen voor oogen hebben wij tezamen met da Indonesische deleg'atie; een con structie ontworpen; voortbouwende ook op hettgeen: in Malino tot uiting kwam; ondubbelzinnig en princi pieel liet vrij beidsslreven van Indo.. nesië erkend en de samenwerking met Nederland belichaamd in een vorm die nieuw is en die een be lofte van duurzaamheid inhoudt; omdat zij allerlei ontwikkelingen kan opvangen era verwerken. In de voorgestelde constructief komt zoowel het element) van zelf beschikking als dat van wederzij d- sche vrijwillige samenwerking toll uiting; in de erkenning van de Ver» eenigde Staten van Indonesië als souvereinen staat en in de gelijk tijdige vorming van een Neder- landsch.Indische Unie; waarbij beide landen een duurzame souvereiniteit inbrengen. In een gemeenschappelijke organisatie hebben wij getracht de geschetste denkbeelden een concrete belichaming to geven. En hoewel wij ons er zeer van bewust zijn dat dit voor velen een verre sprong be„ teekent) en misschien wel een sprnog in het duister, zoo meenen wij toch dat wij alleen door zulk een sprong over de kloof heenkomen dïe ons tot dusverre gescheiden heeft gehouden. Ook internationaal is deze figuur nieuw; zooals ik zeide; doch wij mogen aannemen dat zij in haar op zet zal worden aanvaard en dat daar mee tevens een einde zal kunnen komen aan de op allerlei wijze en in allerlei richtingen blijkende inter, nationale bezorgdhP5^ --- dones48"!*

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1