Buiïenlandsche steun aan Grieksche anarchisten RADIO NIEUWE COMPETITIE-INDEELING ONTWORPEN loris Voetangel in de Jacht door New-York Nieuw NoordFiollandsch Dogblacl Grieksche stap te Bel grado, Sofia en Tirana? Overval op postkantoor OVEREENKOMST TUSSCHEN FRANKRIJK EN SIAM Hoofdklasse definitief van de baan Twee sfafen in Palesfina Brifsch resident voor Duitsche voedsel voorziening Amer. legervliegtuig stort in zee Naar men in wel inge lichte kringen te Londen aanneemt, heeft het onder houd tusschen den Griek- schen premier Tsaldaris en de Amerikaansche en Engel- sche ambassadeurs in Athene voornamelijk in verband ge staan met de aan te nemen gedragslijn van de Grieksche regeering, indien deze de bewijzen van buitenlandsche inmenging in de Grieksche onlusten voor den Veilig heidsraad zal brengen. Gedurende dit onderhoud zou de Grieksche regeering aan beide Ambassadeurs een copie ter hand hebben gesteld van het dossier over de be richten van Joegoslavischen, Albaneeschen en Bulgaarschen steun aan de Grieksche guer rillatroepen. Deze documenten zijn echter nog niet door het Britsche Ministerie van Bui tenlandsche Zaken ontvangen. Volgens Reuters diplomatie- ken corespondent wijzen ze kere teekenen er op, dat de Grieksche regeering, alvorens de kwestie voor den Veilig heidsraad te brengen, stappen zal ondernemen te Belgrado en mogelijk ook te Sofia en Tirana. Inmiddels zijn de chef van den Griekschen generalen staf Spiliotopoelos, en generaal Rawlings, leider van de Brit sche militaire missie, Dinsdag morgen per vliegtuig naar Londen vertrokken. Naar later wordt gemeld, winnen de Grieksche verzets lieden uit de bergen veld in West-Macedonië, waar zij op het oogenblik een honderdtal dorpen in hun macht hebben. Wel ingelichte Engelsche, en Grieksche kringen te Londen zijn het er over eens, dat de gevechten in Griekenland ge durende de laatste week in ernst zijn toegenomen en er bestaat bezorgdheid, dat de regeering den toestand niet langer in de hand zal kunnen houden. De verzetslieden zijn bezig een „vrije zone" te vormen in de buurt van Grevena, een stad, die een garnizoen van Grieksche regeeringstroepen en gendarmerie herbergt. Het hoofdkwartier van de „vrije zone" is in het dorp Anthrakia gevestigd. Deze verzetsgroep heeft, naar verluidt, 'n „recht bank van verzetslieden" opge richt, die het doodvonnis heefit PROGRAMMA DONDERDAG 21 NOV. HILVERSUM I (3Ö1 M): 7.00, en 8.0Ö Nieuws; 8.15 Gram. muziek; 9.30 Arbeidsvitaminen; 11.00 Ensem_ ble Jetty Cantor; 12.35 Papavers; 13.00 Nieuws; 13.15 Renova_sep<tiet; 15.20* Reprises; 16.15 Camera loopt; 17.30 Les Gares de Parijs; 18.00 Het Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 2015 Concertgebouworkest; 22.00 Duo De Raaf en Schutte; 2300 Nieuws; 23.15 Gevarieerd programma. HILVERSUM II (415 M) KRO: 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 9.50 Oud_Hollandsche boerendansen 11.00 Zonnebloem; 12.30 Metropole orkest; 13 00 Nieuws; 13,45 Tegen zin tegen de school; rubriek voor de vrouw; 14.00 NCRV: Molto Can tabile; 15.00 Omtroepkamerorkeslt.; 19.00 Nieuws: 20.05 Holland zingt; 22.00 Nieuws; 23 30 Londenschc Philh. orkest. uitgesproken over 18 boeren, die er van worden beschuldigd 'tijdens de jongste schermutse lingen in deze streek aan de tachementen der regeerings troepen steun te hebben ver leend. Gisterenmorgen werd van bevoegde militaire zijde te Athene verklaard, dat „het gebied van den berg Skra, bij de Joego-Slavische grens ge heel gezuiverd- was. De ver zetslieden zouden onder be scherming van de duisternis zijn teruggetrokken. Volgens beweringen van eenige Griek sche soldaten, die tijdelijk in handen van de verzetsgroepen geweest zijn, zouden zich bij deze groep Joego-Slavische soldaten in uniform bevonden hebben. Maandagavond is een roof overval gepleegd op het post kan loor te Moerkapelle bij Rot terdam. De daders, jongemannen van ongeveer 24 jaar, kwamen te gen den tijd, dat het kantoor nog slechts geopend is voor het aan nemen van interlocale telefoon gesprekken, binnen, haalden plotseling pistolen te voorschijn en dwongen de verschrikte kan- toerhouds'ter hun het geld van de kas te overhandigen. Het be drag beloopt waarschijnlijk meer dan de aanvankelijk geschatte f 1200,—. De politie, die de zaak in on derzoek heeft genomen, brengt deze overval in verband met het onderzoek naar de beide voort vluchtige gebroeders Hoogeboom die verdacht worden van den moord in de Warmoesstraat. Keizer Hirohito groet de menigte van ongeveer 100-000 persunen die op het plein van het Keizerlijk paleis te Tokio bijeengeko men waren, om'de afkondging van Japan's nieuwe grondwet te vieren. Rechts de Keizerin. x Ass. Press. P. Fransche en Siameesche re- geeringsfunctionarissen heb ben te Washington een over eenkomst onderteekend, vol gens welke een gebied van ongeveer 38.400 vierkante ki lometer, in 1941 door Japan aan Siam afgestaan, volledig aan Fransch Indo-China zal worden teruggegeven. Siam zal zijn klacht tegen Frank rijk bij den veiligheidsraad der V.N. onmiddellijk dan in trekken. Twee belangrijke kwesties houden al eenigen tijd de ge moederen der voetballers en in grootere mate nog die der clubbesturen bezig. Beide kwesties staan met el kaar in nauw verband. Het gaat n.L om de reorganisatie van het competitie-systeem en de daaraan verbonden instel ling van een hoofdklasse. De bondsvergadering, waarin de eerste klassers hun mondje ge ducht roerdein, sprak zich una niem uit tegen de instelling van een hoofdklasse. Een studie-com missie heeft momenteel een ont werp gereed gekregen, waarover zich de algemeene vergadering van den K.N.V.B. op 7 December zal hebben uit te spreken. Uit het ontwerp is de hoofd klasse definitief verdwenen. De commissie stelt voor het aanta'. eerste klassers te handhaven op 66 elftallen, verdeeld over 6 dis tricten, voor alle andere competi- tie-afdeelingen de klassen met in gang van het volgende seizoen op ,12 elftallen te brengen, de laatst geplaatsten in de klassen automa tisch te laten degradeeren en de kampioenen promotie-wedstrijden te laten spelen en eenige wijzigin gen van minder belangrijken aard. De commissie stelt zich be houdens uitzonderingen het beeld van de competitie-indeeling bij het ingaan van het volgende seizoen als volgt voor. Elk dis trict telt een eerste klasse van elf clubs, een 2e klasse van 2 afdee- lingen elk van 12 clubs, een 3e klasse van 4 afdeelingen elk van 12 clubs, een 4e klasse van 8 af deelingen elk van 12 clubs. Voor de reserve-klassen geldt echter 'n eenigszins andere regeling. Voorts blijkt, dat zich bij het invoeren van dit systeem in het Oosten en kele moeilijkheden zullen voor doen. Het afwachten is nu op de be slissingen van de bondsvergade ring. Zonder twijfel zal het bij ve len, die bij zichzelf eens hun ge. dachten over het Nederlandsche competitie-systeem hebben laten gaan, weinig voldoening wekken dat men de omstandigheden in ons land tot het instellen van een hoofdklasse ongeschikt heeft ge acht. Dr. Mosje Sneh, Jid van het bestuur van het Joodsche Bu reau, heeft verklaard, dat het Joodsch Bureau heeft toege stemd over de kwestie van de stichting van een Joodschen staat „in een voldoende groot gebied in Palestina en de stichting van een Arabischen staat in een ander gebied" be sprekingen te voeren. Beide Staten zouden dan hun onaf hankelijkheid verkrijgen. Er zal vrede en samenwerking tusschen Joden en Arabieren zijn,* wanneer er definitief een Joodsche staat gesticht is, al dus Sneh. De diplomatieke correspondent van de Evening News meent te weten, dat de Britsche premier Atilee, de benoeming overweegt van een minister-resident in Duitschland voor de voedsel voorziening. De correspondent zegt voorts, dat Sir Harley Shawcross, Britsch procureur-generaal, vol gens geruchten misschien voor deze functie in aanmerking zou komen. Een .Curtis legervliegtuig met 23 militairen aan boord, is, aldus wordt uit Tokio ge meld, 24 kilometer van Iwo- jima in zee gestort. Het onge luk gebeurde Zaterdagavond en kostte allen inzittenden 't leven. QióJUi&uiunCeuwJ Naar thans bekend wordt gemaakt zal op 23 Novem ber een bon voor cacaopoe der worden aangewezen. Voorts in December bonnen voor extra thee en wat bloem. Op de extra-versna peringsbon wordt alleen sui kerwerk beschikbaar gesteld. In de 14-daagsche periode, welke op 23 November begint, 'zal voor de kinderen tot 14 jaar (van groep C, D en E) een bon worden gegeven voor één ei. Met het oog op de feestda gen zal op 14 December ook voor de leeftijdsgroepen van twee jaar en ouder een bloem- bon worden aangewezen van 100 gram. De jongste groep heeft nog steeds elke-14 dagen een rantsoen bloem van 200 gram. Mede in verband met de huidige beperkte voorraad zal het extra-rantsoen versnape ringen, dat op 30 November beschikbaar wordt gesteld, uitsluitend in suikerwerk wor den opgenomen. Het is de be doeling in denzelfden vorm tegen Kerstmis een tweede extra-bon voor 100 gr. suiker werk te publiceeren. Het is thans zeker, dat op 23 Nov. a.s. een bon bekend gemaakt kan worden voor 50 gram ca- cao-poeder. Als een extraatje voor de komende feestdagen zal in December een half ons thee boven het normale rant soen worden gegeven. Dit is voor koffie helaas niet moge lijk. Reeds eerder is medegedeeld dat ongeveer tezelfder tijd voor alle leeftijdsgroepen een bon voor zuidvruchten zal worden aangewezen. Degenen, die hun verwach tingen op spijsolie voor de feestdagen hebben gesteld, zul len het een teleurstelling vin den, dat daarvan dit jaar geen sprake kan zijn. De vetpositie is van dien aard, dat niet dan met veel moeite de voor de margarine-industrie noodzake lijke grondstoffen geïmpor teerd kunnen worden. 31. En terwijl Perol^ zoodoen de aan de politic was ontglipt, was er een ander die hierover bijzonder ontevreden was. Die man was Joris Voetangel, die langen tijd op zijn kamer heen en weer liep en nadacht. Ein delijk nam hij een besluit en begaf zich naar zijg Kapitein. De Kapitein was af in een even ontevreden stemming als Voet angel. En, wat heb je mij te zeg gen? vroeg hij Voetangel. Meneer Thompson, ik wil dien Jud Perolt arresteeren. Ik heb een idee; het is een ge waagd plan, maar het is het eenige dat de meeste kans van Blagen heeftik hoop dat U mij hierin de volle medewer king wilt verleenen. Ik heb altijd nog een groot vertrouwen in je gehad Voet en flat heb ik nog. Je kunt doen wat je wilt als je mij denkt dien schurk daardoor te kun nen uitleveren. Dan is alles oké Kap. en ga ik direct aan het werk.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 5