Nieuw HET KONINKRIJK EN INDIE Vorderingen in kwestie Triëst Rijkspersoneel krijgt verhooging van 10 pet. Voor Alkmaar en omgeving Redevoeringen en commentaren komen los De Regeering en het Indische vraagstuk Saaiste ttt eutc3 800.000 man Amerikaansche troepen in het buitenland ONCEHUWDENAFTREK VAN 3 OP 5 PCT. VERHOOGD Nieuwe regeling ten voorbeeld aan provincies en gemeenten 105 JAAR MIJNSTAKING IN U. S. A. BEGONNEN Hoofdredacteur: H. N. Smits: rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Slgon. Abonnementsprijs t 3.40 per -kwartaal: 11.20 per maand:" Inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 wt. p. m.m.; minimum 1 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.m.; .minimum t 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in allé edttiea 30 ct. Buiten God is t nergens veilig f Vondel I DONDERDAG 21 NOVEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11083 BUREAUX: ALKMAAR: tanges traat 42A tel. 2046 (adm.): 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafstngel 59 tel. 4243 (ÏC 2290) 2 lllnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K 2230 2383 5CHAGEN: Molenstraat 52 teL 459 (K 2240) Bank: Noorderbank Directeur: E. J. M. Stumpel NADAT VAN MOOK gespro ken had, sprak te Batavia het lid der Commissie-Generaal Max van Poll. Zijn redevoering is niet volledig overgekomen. Er zijn stukken uit en wij moe. ten «een en ander dus wel ortd'er reserve geven, want een geha vende redevoering weergeven over een probleem als dit, brengt risico's mee. Van Poll heeft echter duidelijk doen uit-, komen, dat wij, door de be kende rede van H.M. dte Konin-4 gin van 7 December 1942, aan den "vooravond stonden van een samenwerking op voet van le lijkheid en van vrijwilligheid. De heer van Poll lichtte de be- teekems van de overeenkomst toe. Hij betoogde, dat de nieu we constructie een verband van Ned'erland en Indonesië brengt, dat zeker niet minder echt en krachtig is dan tusschen de deelen van het huidige Konink rijk der Nederlanden in en bui ten Europa. Als deze nieuwe vorm zich geconsolideerd heeft, zullen samenhang en verband tusschen Nederland en Indië veel strakker blijken dan zij ooit geweest zijn.... De concretiseeriËg der samen- werkingsgedachte vindt men in de organen waarover de Neder. landsch-Inidonesische Unie zal beschikken tot behartiging van de gemeenschappelijke belan. gen. Door de aanwezigheid van deze organen en het behoud van de gemeenschappelijke Kroon, wordt het verband tusschen de leden van de Unie reeds vani den aanvang af minstens even sterk als zij ooit geweest is in het Koninkrijk en sterker nog dan zij zou zijn wanneer bij voorbeeld getracht was dezen band in overeenstemming te brengen met de dominion-ge dachte van het Engelsche Rijk. De overgangsperiode tusschen den huldigen rechtens consti- tutioneelen doch in feite goecü- deels revolutionnairen toestand en de nieuwe ontworpen vor. men, moet gezamenlijk zóó wor den beheerscht, dat ernstige wrijvingen worden voorkomen. Voor dit alles moet men bereid zijn om reeds nu zoo spoedig mogelijk tot de nauwst moge. lijke samenwerking over. )te gaan, waarvan gelukkig reeds enkele verblijdende voorbeel den kunnen worden aangehaald. IntussChen sprak de oud-ge delegeerde bij den Indischen Volksraad, dr. Meyer de Ran. neft, Dinsdagavond over Radio Hilversum een korte rede uit, waarin hij betoogde, dat de ontwerp-overeenkomst een ca pitulatie beteekent een uiteen breken van het Koninkrijk Sjahrir heeft in een rede iets merkwaardigs gezegd. Hij be. toogde, dat indien de overeen komst de goedkeuring van het Indonesische parlement (dat is van het z.g. Nationale Comité te Djokjakarta. Red.) en van het Nederlandsche parlement wegdraagt, zal zij een histo rische gebeurtenis zijn. Indien zij daarentegen de beide parle. menten niet kan bevredigen, zal zij toch een historisch doel hebben vervuld. In beide ge vallen moet de overeenkomst den loop der geschiedenis be ïnvloeden. Ook zijn er tal van persstem, men. Zoo stelt de republikein, sche „Merdeka" vast, dat „de overeenkomst in haar geheel ons niet voldoet", en conclu deert dat: „ofschoon wij nog steeds niet 100 pot. onafhanke lijk zijn, al de voorwaarden voor zulk een onafhankelijk, heid aanwezig zijn, laat ons daarom op den ingeslagen weg voortgaan". De (republ.) „Ra'jat" be schouwt de positie van de Kroon „als een zuivere forma liteit". Het republikeinsche persbu reau „Antara" publiceert een interview met Sjahrir. „Deze ontiwerp-overeenkomst moet be. sdhouwd worden als een nieu we phase in onzen strijd, die zal wonden voortgezet." In een groote vergadering te Garoet (ten' Z.W. van Ban doeng) verklaarde ir, Soekarno dat de positie van de Koningin geen invloed zou hebben óp de souvereiniteit van de IndonesL sche regeering! Naar wij vernemen, zal a.s. Zaterdag een buitenge wone ministerraad worden gehouden, waarin de door de Commissie-Generaal be reikte resultaten zullen wor den besproken. In den loop der volgende week zal de regeering besprekingen voe ren met de Commissie-Ge neraal, waarna het defini tieve standpunt der regee- ring zal worden bepaald. De uitslag der verkiezingen in Roemenië is, dat het bloc der „de mocratische" partijen 425.000 stemmen heeft en de andere (op-; positiepartyen] ongeveer 80.000. Engeland bestudeert de mogeiyk- heid om mistverdrüvers op de vliegvelden in dienst te stellen. Joodsche autoriteiten in Jeru-' salem sporen aan tot stryd tegen het terrorisme. Bevin en Byr nes hebben de economische fusie van bezettingszone nader bespro ken. Indien de mynwerkers- staking doorgang vindt, komt er hongersnood in de wereld, voor spellen de Amerlkaansche deskun digen. DE „BRITISH COUNCIL", een Engelsche instelling die zorg draagt v.oor de Ci.lturee.ie betrekkingen met het buiten land, zal binnenkort te Am sterdam een kantoor openen. De Council zal o-a. ook eer. Engelsche leerstoel aan de Groninger universiteit subsi dieeren. De ministers van buitenland- sche zaken der Groote Vier hebben Woensdag overeen stemming bereikt ten aanzien van de bevoegdheden van den gouverneur van Triëst op het gebied van de buitenlandsche zaken en rechteriyke macht. De ministers kwamen overeen, dat de gouverneur het recht zal' hebben te besluiten, dat het vrije, gebied van Triëst een buitenland sche politiek volgt in overeenstem ming met het statuut van zijn constitutie en wetten. Engeland en de V.S. wensch- ten, dat de constitutie van Triëst ter goedkeuring aan den Veilig heidsraad zou worden voorgelegd. De Sowjet-Unie verzette zich ech ter hiertegen en tenslotte werd besloten, dat de constitutie door de assemblee van Triëst zou wor den goedgekeurd. /"VNDER voorzitterschap van den heer L. Neher, direc teur-generaal van het Staats bedrijf der P,T.T. heeft de door den Minister van -Bin- neniandsche Zaken ingestelde salariseommissie ad hoe in haar vergadering van 11 No vember jl. definitief advies uitgebracht omtrent verschil lende voorstellen met betrek king tot de bezoldiging en de rechtspositie van het burger lijk Rykspersoneel. Omtrent het voorgestelde werd door de regeeringsvertegenwoor- De „U-brigade" neemt afscheid van haar dooden. Tijdens een indrukwekkende plechtigheid op het militaire eereveld bij Tjililitan, welke werd bijgewoond door vele militaire en bur gerlijke autoriteiten, nam de „U-brigade" bij haar vertrek naar elders afscheid van haar gesneuvelde kameraden. Ter wijl de Nederlandsche driekleur in top wordt geheschen, bren gen de aanwezige autoriteiten, o.w. de It. G.G. van Mook, lt.-gen. H. S. Spoor, kol. Sluyters e.a. het eeresaluut. (AnefoP.) digers in de salariseommissie vol ledige overeenstemming bereikt mei de daarin zitting hebbende centrale organisaties van het Overheidspersoneel, Het Kabinet heeft zich inmid dels met hel resultaat der be sprekingen vereenigd en zal op grond daarvan aan de Kroon in overweging geven zoo spoedig mogelijk dienovereenkomstig te besluiten. Met betrekking tot de bezoldi ging van het burgerlijk Rijks personeel bestaat het voornemen om de thans bestaande vaste en tijdelijke toelagen, in de basis- wedden op te nemen hierdoor zal een administratief-noodzake- lijke vereenvoudiging van het Bezoldigingsbesluit 1934 worden verkregen, terwijl deze incorpo ratie bovendien van invloed zal zijn op de hoogte van de na het totstandkomen daarvan toe te kennen pensioenen. De huidige Rijksbezoldigingen zullen voorts gerekend van 1 Oc tober 1946 af, worden verhoogd met omstreeks 10 pet. Ook deze verhooging zal aanstonds in de salaris- en loonschalen en de vaste wedden worden verwerkt, waarna, voor zoover noodig, ad ministratieve afrondingen zullen plaats vinden, teneinde tot een sluitend geheel te komen. De bestaande oaigehuwdenaf. trek ten bedrage van 3% met de beperking, dat een ongehuwde nimmer meer dan 90% van de voor zijn functie geldende wedde mag - ontvangen, zal vervangen worden door een uniforme onge. huwdenaftrek van 5%. In geval van huwelijk zal het totale be drag van den ongeliuwdenaftrek welke voor het bereiken van den 45-jarlgen leeftijd op den amb. tenaar is toegepast, aan hem worden terugbetaald. De nieuwe aftrek zai zich uitstrekken over het geheeie burgerlijk rijksper soneel. Het hierboven omschreven voor. nemen met betrekking tot de be zoldiging van het burgerlijk rijkspersoneel heeft eveneens betrekking op heli onderwijzend en doceerend personeel ri)ij het lager, middelbaar en hooger on. derwijs. Bovendien zullen de wedden van de onderwijzers nog afzonderlijk worden herzien. Het Sow jet voorstel om een vrije haven in het gebied van Triëst aan te leggen werd even eens aangenomen, mits het statuut door den raad der ministers wordt opgesteld. Tegen het eind van de bijeen komst begon men met de bespre king van het Sowjet voorstel tot een tolunie tusschen Triëst Joego-Slavië. De Amerikaansche senator Conally deelde in de politieke commissie mede, dat de V.S. thans ongeveer 800.000 man aan troepen in het buitenland hebben. Hy ontkende, dat deze den vrede in gevaar brengen of eenige ongerust heid rechtvaardigen. Molotof ging accoord met een tegenvoorstel van Senator Warren Austin, die de te ver strekken gegevens wilde uit breiden tot troepen in de eigen landen. Hy vond het echter beter deze kwestie af- zonderiyk te behandelen en tegeiyk met de ontwapening te bespreken. Functionarissen van de V. N. te Lake Success betwijfelen of de al- gemeene vergadering haar werk per 11 December, den datum, die door de algemeene commissie werd vastgesteld, kan beëindigen. Op Zondag 8 December a.s. hoopt de oudste in woonster van Rotter dam, bekend als „Opoe Herfst", haar 105en ver jaardag te vieren. De staking der mijnwer kers in de Amerikaansche vetkoolmijnen is officieel te middernacht j.l. begonnen. Lewis had voor midder nacht de aankondiging over beëindiging van het con tract niet ingetrokken. De mijnwerkers van de anthra- cïetmijnen hebben doen weten, dat zij een sympa- thiestaking zullen beginnen, wanneer tegen Lewis zou worden opgetreden. A.N.P.-Aneta meldt, dat do voorzitter van de American Federation of Labour, William Green, fieeft verklaard, dat de mijnwerkers het werk niet zullen hervatten voordat een nieuw contract tot stand is gekomen. President Truman, die in het Zuiden met vacantie is, heeft den procureur-generaal, Töm Clark, instructie gegeven aan te dringen op dagvaar- diging van Lewis. Do "New- York Times dringt er bij de mijnwerkers op aan, dat zij Lewis tot de orde zullen roe pen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1