roor het hekje Brueys Tack 1 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Mussert, de huisvriend Uitspraken Tribunaal Snoeiles ZWEEDSCH DANSTHEATER Een stempelfabriek Distributie-nieuws „Volkenheide" De prijzen van aardappelen DONDERDAG 21 NOVEMBER 1946 Voor de Eerste Kamer van het Tribunaal stond gister terecht de voormalige Officier van Justitie mr. H. de Brueys Tack, thans gedetineerd in de Krententuin te Hoorn. Hij was een van de eerste NSB-ers in Alkmaar, waar hij in d!e begin periode van deze beweging achter de schermen de groote propagandist van was. Blijkens de tenlastelegging was hij in 1933 al lid; vanwege het Amb tenarenverbod moest hij er in 1935 voor bedanken, doch nau welijks had Frederiks dit Amb tenarenverbod ingetrokken, of Tack werd weer lid, in naam en daad. Hij zei thans, dat sociaal- economische motieven hem er toe gebracht hadden. In zijn studententijd kwam hij dik wijls in" Duitschland, waar zijn moeder een kuur deed en daar werden reeds de nat.-soc. kie men gelegd. Daarbij kwam, dat „de groote Mussert" aldus mr. H. Schuurman, zijn verdediger de huisvriend van zijn ouders was; het was dus niet te ver wonderen, dat Tack's sympa thieën naar de NSB uitgingen. Waarom hij dan niet be dankte, na den Duitschen inval vroeg de President, mr. Schen keveld, die hem ook herinnerde aan het geval van Lunteren, toen de leider Göring de partij- klok aanbood. Besch. repliceerde, dat hij Duitsdhland's overwinning ver wachtte; dte inval had hij niet toegejuicht en de klok-aanbie- ding vond hij een verkeerde gesrte. De vraag, of hij zich als amb tenaar niet gebonden achtte aan het Ambtenarenverbod van de regeering, beantwoordde Tack, die nog even rap van tong was als in zijn gloriedagen, met de opmerking, dat hij zich door de opheffing van het verbod door Frederiks, ontslagen acht te. Hij was overigens lid ge bleven, 'omdat hij met gelijk gezinden in de NSB een dam wilde opwerpen tegen annexio- nistisehe strevingen. In Sept. 1941 werd hij lid van de SS, doch toen van de leden den eed gevorderd werd, be dankte hij, cxmdat hij den eed op den führer niet wilde afleg gen. Voorts was beseh. secretaris en propagandist van Rechts front geweest, in welke hoeda nigheid hij naar hij zei slechts in besloten kring propagandaredevoeringen had gehouden. Blijkens de stukken was hij ook aanwezig geweest op een vergadering, waarin Mr. Fruin, leider van het Rechtsfront, naar aanleiding van den gewelddadigen dood van een „kameraad" had ge zegd, dat de landwacht opge wekt moest worden om de on. derduikers, die voor dezen moord verantwoordelijk wer den gesteld, onschadelijk te maken. Besch. zei, dat hij het met die uitlating, niet eens was. „U had weg moeten loopen", voegde mr Schenkeveld hem toe. Tenslotte werd hem ten laste gelegd, dat hij zijn invloed had aangewend, om drie deurwaar ders, nl. Koudenburg, Amou reus en Haasbroek, te doen toetreden tot het Rechtsfront, waarbij hij een bedekte bedrei ging zou hebben geuit. Besch. ontkende bedreigingen te hebben geuit, terwijl hij be toogde dat de deurwaarders uit eigen beweging om inlichtin gen over het Rechtsfront bij hem gekomen waren. De Pre sident zou dit zaakje, nog nader onderzoeken. He; installatie-meiden;. Nadat nog het lidmaatschap van de N.S. Jur. Studiekringen een van zijn hand verschenen artikel in VOVA ter sprake was gekomen, werd de instal- latierede onder de loupe geno men, door beseh. gehouden bij zijn installatie als Off. van Justitie. Hij had daarbij gezegd, dat hü zich bij zijn taak als Officier van Justitie zou laten leiden door zijn nationaal.so- cialistische overtuiging. Ge vraagd naar de bedoelingen van deze tirade, zei besch., dat hij de strenge handhaving van de economische bepalingen op het oog had, waarop mr. Schenke veld repliceerde, dat men daar niet speciaal de nat.-soc. over tuiging voor moest aanhangen. Als' de Alkmaarsche Rechtbank door de econ. rechtspraak een verdacht NSB.tintje gekregen heeft, aldus de Pres., dan is dat grootendeels aan besch. te wij ten. Dat de balie en bloc weigerde bij deze installatie tegenwoor dig te zijn, mag bekend veron dersteld worden. Dit zinde Tack heelemaal niet, doch tegen de advocaten kon hij weinig uit richten. Wei kwam de zaak, al dan niet door toedoen van besch., in onderzoek bij Schrie- ken, den Secr-Generaal van Justitie, die de Orde van Ad vocaten gelastte een openbare verontschuldiging 'te pufolicee- ren, waar slechts mr. Smal, mr. Schenkeveld en mr Zeiler zich tegen verklaarden. Mr. Smal was wnd. Ambtenaar O.M. en daardoor in zekeren zin de on dergeschikte van Tack. In een telefoongesprek voegde Tack mr. Smal, volgens diens verkla ring, de volgende woorden toe: „Ik zit hier met twee Duitsche Officieren en als je je excuus niet aanbiedt, laat ik je arres teeren." „Niets van waar", zei Tack nu, die er zorg voor droeg, dat de benoeming van mr. Smal als wnd. Ambt. O.M. niet ge continueerd werd. Ook op den Reclasseerings- ambtenaar Wiggers, die wel niet hiërarchiek onder ham stond, doch veel met hem te maken had, wilde Tack zich wreken; Wiggers had de instal latie ook niet bijgewoond, uit piëteit tegenover den door de Duischers gearresteerden mr. v. d. Feen de Lille, waar hij 20 jaar mee had samengewerkt. Tack ontbood Wiggers en zei hem, dat hij hem ontslaan zou, als hij de kans zou hebben ge had. Ook met den chef van de Griffie F. Boxem had hij moei lijkheden, doch deze waren vol gens besch. slechts van ambte lijken en niet van politieken aard. De parket-chef De Vries werd onder zijn invloed NSB- er. Voorts bleek uit een schrij ven aan „kameraad" Meyer, dat hij het prettig vond, dat deze naar aanleiding van het installatie-incident stappen deed bij Schrieken en dat hij nieuwsgierig was naar den af. loop. Na al dit bezwarend mate riaal kwamen de déchargeeren. de verklaringen voor den dag; o.a. van mr. Tuyl v. Seroosker- ken, van mr. de Flynes, e.a. Tegen een hooggeplaatst NSB. er, die een dossier wilde inzien waar besch. bezwaar tegen had zou hij gezegd hebben: „Ik zit hier als Officier en niet als NSB-er; ik heb met den leider niets te maken." Ook zou hij geprotesteerd hebben tegen de behandeling van de gevangenen in Ommen, geweigerd hebben een in beslag genomen varken vrij te geven en een in Wehr- maeht-uniform gestoken gevan gene vrij te laten, ofschoon hij met „verhaftung" bedreigd werd. Mr. Schuurman vond het niet^ noodig, dat zijn cliënt voor het Tribunaal verscheen; als hij geen Off., van Justitie geweest was, zou hij allang buiten ver volging gesteld zijn, waarop pl. tevergeefs had aangedrongen. Hij schilderde Tack als een overtuigd en idealistisch NSB- er, als een goed, eenvoudig eer lijk en vriendelijk man, bij wien geen kwade trouw of on edele motieven aanwezig wa ren. Hij werd geen Off. van Justitie om eigen gewin; als hij geweigerd had, zou er een an dere NSB-er gekomen zijn, die wellicht met de Duitsehers zou hebben gecollaboreerd. De be noeming van subst.-off, noch die van officier heeft hij geam bieerd. Zijn loopbaan is' nu af gesneden en mr. Schuurman betreurde dit voor de staande magistratuur. Pl. ging vervol gens de dagvaarding na en pleitte clementie. Twe« naturen tegen elkaar - J. N. Poppes te Alkmaar was na zijn demobilisatie in 1940 bij de NSB gegaan, trok in '41 als NSKK-er in burger naar Frank rijk en Oost-Europa, kwam in '42 weer thuis, zwierf hier en daar en belandde toen op het Arbeidsbureau in Alkmaar. Hier liep hij bij zijn partijgenoot chefs de deur plat, maar be dankte toch als lid in 1944, hielp de illegaliteit met een en ander en toonde zich van een geheel andere zijde. Er waren verklaringen in het dossier, die anders klonken dan de beken- tenisst/, van besch. Er waren echter ook verklaringen a de charge niet aanwezig, -wat mr. A. V. M. Leesberg erg onpret tig vond. Wij hebben deze klacht meer hooren uiten. Besch. gaf toe, dat zijn houding totaal fout was geweest en vroeg het Tri bunaal een redelijke kans voor levensverbetering. Hiulplandwachters waren nu niet direct erg gezien en dat moest ook L. van Duin uit Koedijk ondervinden. Even voor de bevrijding werd bij hem een overval gedaan, waarbij eenige duizenden guldens werden weg gehaald. In 1934 werd hij lid van de NSB en hield dij lidlmaatsohap aan tot het einde toe. Ook voerde hij propaganda voor zijn partij door het rondbrengen van Volk en Vaderland, om tenslotte als hulplandwaohter te gaan optreden, ongeuniformeerd maar bewapend met een jacht geweer met of zonder hagel bleef in het midden. Mr. dr. C, Berkhouwer pleit te en vroeg uiterste clementie voor dezen man, die nu vol komen genezen was van zijn mentaliteit. Uitspraak over 14 dagen. In de Tribunaalzitting van Woensdagmorgen werd nog uit spraak gedaan in de zaak tegen Tonia Kulmann-Engelbrecht te Castricum. Haar werd een inter- neering opgeleg'd gelijk aan den in detentie doorgebrachten tijd, be nevens een verbeurdverklaring van f 1500, Johannes J. Ruijs te Alkmaar werd uit de detentie ontslagen op voorwaarde, dat hij wordt opgeno men in de St Willibrordusstichting te Heiloo, alwaar een onderzoek zal worden ongesteld naar de geestvermogens van den beschul digde. Voor de op initiatief van de Commissie voor Landschapsschoon in Holl. Noorderkwartier door de Heide Maatschappij te organisee- ren snoeiles gaven zich reeds veel gegadigden op. Het staat al vast, dat de snoeiles te Alkmaar zal worden gehouden op 13 en 14 De cember a.s. Tot uiterlijk 1 December kunnen liefhebbers zich nog aanmelden bij den secretaris van bovengenoemde commissie: Th. P. H. Wortel, Ber_ gerweg 78. Alkmaar. ALKMAARSCHE GEMEENSCHAP In het artikeltje over de Alkmaarsche Gemeenschap(?) is een storende fout geslopen. In de laatste alinea werd ge sproken van de encyclieken en de Episcopale brieven die „di rect de oplossing van alle pro blemen brengen, maar niet directer" enz. De lezer zal onmiddellijk begrepen hebben dat het „maar niet directer" moet zijn „directer" zonder „maar niet". Wanneer men er eenig ver moeden van had gehad, wat Birgit Culiberg en Ivo Cra mer, met hun gezelschap aan ware kunst zouden bieden, dan had men voor deze uit zonderlijke dansavond zeker dagen in de rij gestaan om 'n plaatsje te bemachtigen. Nu moest worden volstaan met 'n zeer goed bezette zaal. Het kan dan niet anders of men moet zich even ergeren aan het feit, dat voor onbenulligheden wel 'n enorme belangstelling bestaat. Degenen echter die zich de moeite hebben getroost een gang naar de schouwburg te wagen, zijn rijke lijk beloond huiswaarts gekeerd> met de herinnering aan een schoonheids ontroering welke nog lang zal heugen. De kunst in wel ke vorm dan ook bestaat uit vol maakte techniek plus „nog iets". En dat „nog iets" is het ondefini eerbare element het creatief-ver- mogen, dat niet is te omschrijven, maar alleen te ervaren. Genoemde eigenschappen zijn bij het •Zweedsch Dans-Theateq in hooge mate aanwezig, en dit is wel het beste compliment dat we hen kunnen geven. .Van het uitgebreide programma memoreeren we de fleurige en vi tale imitatie van de clown en zijn vrienden. De Bijbelsche tafereelen met muziek van Haendel en Gluck gaven ons tafereelen van schoon heid zoo als we nog nimmer zagen, o.a. De verloochening van Petrus en Golgotha waren vol innerlijke spanning zonder de religieuze sfeer geweld aan. te doen. Een zeer moeilijk maar buitenge woon geslaagd experiment. Na de pauze een geheel ander genre Hoe suggestief was' niet het' strijd bare element in "1945"; o.a. de on- overwinnelijken en onvergetelijk de "Herrijzenis"; uitbeeldende hoe schoon het fusschen man en vrouw kan zijn. Geniaal was hier de muziek van Serge Prokofieff. Zoo zouden we nog verder kunnen gaan en uitweiden over de charme van de Zweedsche Suite en de mees terlijke mimiek van Birgit Cerliberg in "De Eenzame". Besloten werd met "Hercules op der.' tweesprong" waar in het contrasteerend element tus_ schen goed en kwaad wel heel sterk was. Costumeering en belichting' wa ren perfect. Een groot deel van het succes komt toe aan de pianisten Maxim Stempel er.' Josef Briné; die de muziek op twee vleugels speelden en er in den waren zin des woords muzikale herscheppingen van de par tituur wisten te geven. Het puhliek was enthousiast en bracht een staan de ovatie Eer.' herhaald optreden van dit ensemble is in overweging. De Zweden uitten hun voldpening over de uitstekende belichtinginstai- latie van 't Gulden Vlies: Het perso neel van 'l Gulden Vlies had de sym pathieke gedachte bloemen aan te bieden als erkentelijkheid voor de hulp door Zweden aan ons land ge boden. Men zal tirachten gezien het groote succes en de enorme belangstelling het gezelschap op Zondagmiddag' 8 December terug te krijgen. W. SCHREUBS. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter openba re kennis, dat ter gemeentesecre tarie van Heiloo ter inzage is ge legd een verzoek met bijlagen van C. A. Jansen te Heiloo om vergunning tot het oprichten van een stempelmakerij tot het ver vaardigen van metalen stempels jneetgereedschappen en het ver dichten van constructie, en mas sastampwerk in het perceel Hei- looërdijk B 19 te Heiloo. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten ge meentehuize van Heiloo, monde, ling op Vrijdag 29 November 1946, des voormiddags te 10 uur en schriftelijk vóór of op dien tijd Gedurende drie dagen vóór ge- meiden dag kunfien de verzoeker en hij, die bezwaar heeft inge bracht op de secretarie van Hei loo van de terzake ingekomen stukken kennis nemen. Morgen kunnen zij, wier namen beginnen me; de letter K hun dis tributiebescheiden afhalen. Te vens kunnen zij, die hiervoor in aanmerking komen en wier na men beginnen met de letters S tot en met Z. schoenenbonnen halen. Valken'heide is een gesticht in de gemeente Maarn, Rings den weg van Woudenberg naar Leersuim, gelegen midden op de hei. Op 4 October 1912 werd het geopend door H.M Konin gin Emma, Als stichting van de Ned. Herv. Kerk beoogt zij de opvoeding en vorming van jon gens, die voor eenig en tijd de samenleving moeten verlaten. Voor den Socialen Districts. Armenraad te Alkmaar hield Dinsdagavond de heer Cuperi, opvoedingsaimbtenaar van Val- kenheide, een lezing met licht beelden over deze instelling, „waar Boefje een vakman wordt", als eerste van de serie winterlezingen, welke gehouden .zullen worden over onderwer pen op het gebied van armen zorg en socialen bijstand Aan de hand van lichtbeelden gaf spreker een duidelijk beeld van de methode der stichting. De verpleegden, voornamelijk regeeringsjongens, worden op gevoed en tegelijkertijd onder wezen in een bepaald ambt. Dat dit laatste degelijk onderwezen wordt, bleek wel uit de gebou wen en werkstukken, die de jongens gemaakt hadden. Als de jongens na ongeveer drie jaar .weer terugkeeren in de maat schappij, kunnen zij een diplo ma toonen, dat voor hen weer de poorten opent naar die maat schappij, Momenteel worden 210 jongens hier verzorgd, doch in 'de toekomst zal het aantal ge bracht worden op 450. Spr herdacht nog den heer Dirk Noordam, die als directeur Valkenheide gemaakt had tot wat het nu is, en die op wreed aardige wijze door den bezetter werd vermoord. Na de pauze kregen de bezoe kers gelegenheid vragen te stellen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Gijsbertha J. M. d. v. Arend M. Jansen en M- Koelemaij; Gererdina, d.v. Jan W. v.d. Helm en G. van de Kuyt. Gehuwd: Jacob Hoogland en Aleida C. M. van Leeuwen Wilhelmus P. Quax en Bertha J. Groenland; Johannes B. Donker en Dirkje van Rijs wijk;'Gerhard Hoeksema en Cornelia C. den Adel; Jan Morriën en Antonia Schenk; Eefco Heijligenberg en Bartje J. Blankesteyn. Overleden: Marijtje s Enge- ringh, oud 88 jr. weduwe van J. Bruin. TE IJVERIG Eenige winkeliers werden bekeurd, omdat zij hun zaak na 6 uur nog geopend hadden. Hetzelfde lot kwam over een aantal hoofden van onderne mingen, die zonder vergun ning van de Arbeidsinspectie overwerk lieten verrichten. Aanvankelijk is medegedeeld, dal met ingang van 18 Novem ber 1946 de geldende maximum- telersprijzen betrekking hebben op alle aardappelen, welke de telers na Zondag 17 November 1946 leveren. Er is thans echter een rege ling getroffen, die het met in gang van Maandag 25 November 1946 den handelaren mogelijk maakt, de reeds vroeger gekoch te klei-aardappelen tegen de overeengekomen prijzen bij de telers af te nemen. Den groot handel in aardappelen is van deze regeling reeds in kennis gesteld. Voor koopen en ver- koopen, afgesloten na 17 Nov. 1946 gelden dus de bekende ma- ximum-telersprijzen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2