Nog meer haken en oogen in den wederopbouw HET OPTISCH BEDROG van het loon- en prijsvraagstuk Nieuw Noordbollondsch Dagblad VERWOESTE WONINGEN EN DE HERBOUW. Koor-zangers lui ORGEAT is het feest voor de zangers: Sinte Cecilia, de patrones van de muziek. We hebben vandaag een goed woord over voor onze kerk koren. Zij luisteren den eeré- dienst in onze kerken op, bij H. Mis, bij Vespers en Lof en andere geestelijke oefeningen. KRONIEK Regelmatige verkiezingen lui AG MEN de verschillende berichten uit Roemenië gelooven, dan zijn de daar ge houden verkiezingen aller- fideelst verloopen. De weder- zijdsche partijen "beschuldigen elkaar ervan, terreur en'sabo tage te hebben beoefend. Dat doen op de eerste plaats de regeeringspartijen, hoewel die met een verhouding van Voe gen 3 de meerderheid hebben behaald. De oppositiepartijen zouden stembureaux bestormd en in brand gestoken "hebben en stembussen hebben ont vreemd. De klachten van de. oppositiepartijen zijn echter omgekeerd bijna nog concre ter. Er wordt beweerd, dat de leden der oppositie geen toe gang kregen tot de stembu reaux, waar ze bijzittend lid waren. Er waren duizenden stembiljetten van te voren in gevuld.... die op de zwarte markt zouden worden ver- kocht! Dit opent wijde pers pectieven voor de democratie in andere landen. ONJUISTE MATERIAAL- VERDiELING De splinters van „Ruiten troef" Vergadering van onzen Diocesanen Midden standsbond DONDERDAG 21 NOVEMBER- 1946 N NOORD-LIMBURG is men ontevreden over den gang van zaken in den wederopbouw'. De gedupeerden zijn ontevre den én de aannemers. Vooral in het rayon van het streekbu- reau Venlo vliegen nu al maanden lang aannemers en amb tenaren' van den Wederopbouw elkaar&n de haren. Vergun ningen tot herbouw of'herstel komen niet of erg traag bin nen, 'de betalingen stagneeren op een zoodanige wijze dat tallooze aannemers financieel in den knoop zijn geraakt. De bouwvakarbeiders loopen vaak heele dagen niets te doen, alleen omdat een maanden geleden aangevraagde vergunning niet afkomt OVERlJSEL 2016 LIMBURG 4271 OVERIGE PROV «785 Aan Ut woningen in Nederland op 31 Dec. 1940 2.178. 70« ^^AO-HOLLAND NOODWONINGEN EN NOODBOERDERuEN GEREED NOODWONINGEN IN AANBOUW OF NOG TE BOUWEN PER 15 OCT. 1946, PERMANENTE WONINGEN IN AANBOUW OF GEGUND J TOEWIJZINGEN PERMANENTE WONINGEN 4* KWARTAAL 1946. - - 1947 TOTAAL. |46IIO|V PELT Zij stellen er hun muzikale talenten, hun krachten en hun tijd voor beschikbaar. Ter cere van God, tot stichting van ons. Dat is hun standpunt, zuiver godsdienstig. Niet zich zelf zoeken zij daarbij. Zij pro- beeren niet uit te blinken in ijdelheid en hoovaardig zelf behagen en hun mooi geluid. Zij zingen alleen voor Onzen Lieven Heer. Hun zingen is dienen van God en van,de pa rochianen. Hun zingen weze daarom bidden. Het moet voortkomen uit inwendigen geest van gebed, van geloof. Anders zijn zij maar een rin kelend bekken of een ramme len cymbaal, zegt St. Paulus. Echte koorzangers zijn diep- godsdienstige menschen. MARCUS Dit was nog lang niet alles. Mogen wij Reuter gelooven, dan waren in verscheidene stembureaux de stembussen al vol.... toen de - bureaux ge opend werden. Gok zou aan leden van de oppositiepartijen den toegang tot de stemming zijn geweigerd. De Regeering heeft intus- schen erkend, dat er onregel matigheden met de kiezerslijs ten hebben plaats gehad, ten gevolge van corruptie. Dat alles is geschied onder de oogen van de Amerikaansch- Engelsche commissi^ die toe zicht op den gang van' zaken zou houden en nu een bureau heeft geopend, om klachten in ontvangst te nemen! En vol gens een ander Reuterbericht hebben Amerikaansche jour nalisten een tocht gemaakt langs eenige stembureaux en de verkiezingen „vrij en orde lijk" genoemd. Smaken ver schillen. Misschien staat er in het telegram wel „vrij orde lijk", hetgeen dan in het kader van de ordebegrippen van den Balkan nog wel te verklaren zou zijnHet zal echter nogwel een poosje duren, voor en aleer Amerika -en Engeland bereid zijn, een uit deze ver kiezing voortgekomen regee ring te erkennen! Klagen helpt weinig, want di recteur Pluyter is ongenaakbaar. Het kost erg veel tijd, heel veel. moeite hem te pakken te krijgen om de moeilijkheden voor te leg gen. En als het de aannemers dan eens al te erg wordt en zij een bombardement van brieven en te_ lefoongesprekken ontketenen, dan eindelijk komt er eens waj- los. Wat, maar niet veel. Blijkbaar om de klagers zoet te houden doet directeur Pluyter dan eens een greep en deelt wat kleine herstel lingen uit, zoo van enkele honder den guldens. Geen materiaal zegt de Weder opbouw gan zoo vaak. Maar dat is een doekje voor het bloeden. Dik wijls toch komt het voor dat met zeer weinig een woning weer be woonbaar is te maken. En zelfs als dat weinige er is kan men nog maanden wachten op bouwver gunning. Aannemers, en daarbij dus ook de bonafide, worden ervan beticht, veel te hooge rekeningen in te sturen hetgeen een der oor zaken zou zijn van den tragen vooruitgang. Maar voor een goed deel is dat de schuld van den We deropbouw zelf, die mank gaat aan onoordeelkundigheid. Zoo worden b.v. voor een twee tal huisjes in een straat die ge lijkmatig is beschadigd vergun ningen verstrekt. De aannemer kan dan voor twee kleine repara ties, van misschien enkele uren, een extra schilder metselaar en timmerman sturen. Een maand later volgen weer enkele vergun ningen en is het hetzelfde liedje. N u zijn tallooze aannemers het beu geworden. Eenige van hen hebben besloten te wachten totdat er vergunning is voor de heele straat tegelijk. Dat spaart tijd en kostbare arbeidskrachten. Maar de gedupeerde blijft daarmee ge dupeerd. Hij zal moeten wachten, dank zijden Wederopbouw. Dat gebeurt .in Venlo en omge ving, een der zwaarst-geteisterde gebieden van ons land.... Een ander algemeen euvel van den wederopbouw wordt ook hier sterk gevoeld. De kwestie van den materiaal-aanvoer. Nog steeds immers hebben de Rijksbureaux de verdeeling der materialen in handen. Zij verdee- len de materialen op basis van de afname in de jaren 19371939. De frossiers en groothandelaren doen at op hun beurt ook. Het ergerlijke gevolg is, dat, men thans in de streken waar dat het meest noodig is, het minst ontvangt. Daarbij komt nog, dat in de ge_ teisterde gebieden meerdere groothandelaren hun bedrijf ver loren. Waar dat het geval is, o.m. in Noord-Limburg en Zeeuwsch. Vlaanderen is de wederopbouw heel erg verstoken van aanvoer (glas). Hier in Limburg en elders heeft men ook op ander gebied met een slechte verdeeling te kampen. „Ruiten' troef" is een pracht-actie, maar het glas komt lang niet over. al waar het zijn moet. De glas actie i s broodnoodig, maar door een onjuiste verdeeling maakt men er splinters van. Vijf artikelen hebben wij nu aan den wederopbouw gewija, Wij zouden er nóg tien kunnen schrij ven. Het zou echter een onjuiste voorlichting zijn, wanneer wij in dit slotartikel, niet met eenige cijfe,rs demonstreerden wat er in ieder geval wel tot stand is ge. komen. Wij hebben trouwens in ons eerste artikel er op gewezen, dat er inderdaad gewerkt en ge bouwd is, zij het met het wrange bijsmaakje, dat wij zooveel ver der hadden kunnen zijn. Het bij gaande kaartje toont den stand van zaken per 15 October j.l. Van de 41,5 procent nood woningen in aanbouw of nog te bouwen in het bouwplan 1946, zal een groot gedeelte, binnen dit tijdsbestek, even eens op het bouwplan voor 1947 komen te staan, omdat het in dit jaar niet meer wordt verwezenlijkt. Het was ons liever geweest, wanneer wij een meer optimisti- schen kijk zouden hebben kunnen geven. Misschien is het ook nog niet te laat om het program in 1947 in te halen, maar dan dient er Iets te gebeuren In practischen zin. Dan dient het roer van den wederopbouw radicaal te worden omgegooid. Moge dat spoedig het geval zijn. De gedupeerden wach ten al zoo lang P F! Op de zes en zestigste Centra le Raadsvergadering van den diocesanen Middenstandsbond, gisteren in Amsterdam gehou den, heeft dr. G. W. Groene- veld bet zeer actueele onder werp: Verhouding loonen en prijzen, benaderd vanuit het middenstands bedrijfsleven" aangesneden. In zijn inleiding merkte spr. op. dat de vrijheid in de prijspolitiek reeds verre achter ons ligt. Die noodzakelijke vrijheidsberooving lokt reacties uit van den klein handel, den groothandel en de in dustrie en dat brengt het gevaar mede, dat men het vraagstuk een zijdig gaat bezien. Men moet het prijs- en loonvraagstuk wat rui mer bezien dan in het kader van deR middenstand. De ontwikke ling van bepaalde prijzen heeft zijn invloed op andere prijzen Stijgen de prijzen van de grond stoffen, dan ook automatisch die van het eindproduct, In onzen tijd, zoo meende spr., kleeft er aan het prijsvraagstuk een groot optisch bedrog. Immers in normafe tijden ziet men in Hausse-perioden een stijging der prijzen, hetgeen welvaart uit. drukt. In de baisse-periode (infla tietijd) was steeds een neergang in het nationale prijsniveau te be speuren. In dezen na-oorlogschen tijd echter stijgen prijzen en loo nen, hetgeen echter n u geen wel vaart uitdrukt, eerder een verlies van nationaal vermogen. Ons te genwoordig prijsniveau is daarom inderdaad een optisch bedróg. De prijsstijging van dit oogen- blik wordt veroorzaakt door prijs stijging van den import en door de verhooging der loonen. De de valuatie van den Nederlandschen gulden met circa dertig procent is doorgewerkt op ons prijsniveau. Ook de arbeidsproductiviteit drijft ons prijsniveau omhoog. Al die dingen kan en mag de regeering nie^ aan haar lot overlaten. Daar om heeft men in ons land een in. stituut van de Prijsbeheersching. Desondanks kon de regeering een prijsverihooging niet voorkomen. lh het Paleis Noordeinde te Den Haag had Dinsdag de over dracht plaats van de voedselpakketten, welke door den pre sident der Ver. Staten, Harry Truman, aan H. M. de Koningin geschonken zijn ter verdeeling onder het Nederlandsche volk. V.l.n.r.: drs. M. Kohnstan, part. secretaris van H. M. de Ko ningin, mevr. A. A. C. H. Jongerius, alg. secretaresse voor Nederland van de C.A.R.E., mej. J. Geidens, part secretaresse van H. M. de Koningin, de heer P. Mootjes, alg. gemachtigde voor Nederland van de C.A.R.E., mej. mr. M. Tjeenk Willink, secr.-gen. van Ned. Volksherstel, mr. Kenneth C. Beede, atta ché van de Amerikaansche ambassade en jhr. C. M. Ver- spijck, dir. van het Ned. Roode Kruis. (A.N.P. P.) Die prijsstijging moet een loonstij ging'uitlokken. De regeeering ziet zeer duidelijk het gevaar, terecht te komen in een spiraal, de spiraal van het steeds repeteerende pro ces: prijsverhooging-loonsverhoo. ging. Geeft men daaraan toe, 'dan mondt ons land uit in nationale inflatie. Arbeidsloon heeft in eeonomi- schen zin een dubbele beteekenti en wel a. als productiekosten b. factor van de afzetmogelijk heid. Een noodzakelijke loonstijging beïnvloedt de concurrentiemoge. lijkheid. Het Planbureau heeft nu bere kend dat het vooroorlogsche loon met 75% mag stijgen om de bui- tenlandsche concurrentie te kun nen weerstaan. Het loon i s echter in doorsnee al gestegen met 76 Dat is teveel. Wij staan dus voor het dilemma, dat eenerzijds de arbeider hoogere loonen vraagt en dat anderzijds de regeering dit niet mag tolereeren. Frappant in dit verband noemde spr. het feit, dat in de practijk tegenwoordig de grondslag van de encycliek Q. A. weg is. Wil ons nationale leven weer gezond worden, dan dienen wij te komen tot lagere prijzen. Meerdere onderdeelen van de prijsvorming heeft de regeering niet in de hand. Zij liggen boven haar macht. Met het loon is dit anders. Dat kan de regeering sta. biliseeren. Dat doet zij dan ook en dat is een redelijk standpunt. Dat de regeering het eveneens zoekt in een wijziging van de han delsmarges vond spr. onjuist. Daarmee verkracht men de betee- kenis van de prijzen. Spr. meende dat men zeer veel goeds wat betreft de verhouding, loonen-prijzen zou kunnen berei ken met doelmatige bedrijfsorga nisaties, waarin alle groepen ver tegenwoordigd zijn. Na veel discussie werd besloten de financieele commissie voor Ad vies en Controle inzake de botids- financiën samen te stellen uit ver tegenwoordigers van de afdeelin. gen Amsterdam, Den Haag Rijs wijk, Hoorn, Heerhugowaard-Zuid en Hillegom. Tot tienden hoofdbestuurslid werd, ook na veel gepraat, geko zen, den heer Jong uit Schagen. Tenslotte brak pater Alexander nog een lans voor de kernvorming en sprak de voorzitter van den Aartsdiocesanen Bond, de heer Oostermeyer, nóg een opwekkend woordje. Onder luid applaus werd den heer A. J. van Rest uit Waterin gen. de man die, zooals de heer Bakker zei, vergrijsd is in de or ganisatie, he^ eerelidmaatschap aangeboden. De rondvraag bracht, als steeds nogal wat tongen in beweging.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3