Grondpolitiek en zuivelschool De broer, die een zeer slecht mensch" was tf Nieuw NoorcihoI!andsch Dagblad ONBILLIJKE CRITIEK OP DEN LANDBOUW Hooge prijzen veroorzaakt door tusschenhandel De onderwijzers salarissen DE JOODSCHE VERZETSBEWEGING Crieksche troebelen voor den Veiligheidsraad En die bovendien niet wilde vluchten Z. W. Afrika bi) de Unie ingelijfd? Weinig initiatief bij Sovjet-coöperaties? Buitenlandsch nieuws Geen gedwongen terug keer voor vluchtelingen DONDERDAG 21 NOVEMBER 1946 De kinderen van de school van den heer Kees Boeke te Bilt- hoven, o.w. de prinsesjes Beatrix en Irene, brachten Dinsdag een bezoek aan de Spoorbio te Utrecht. Prinses Beatrix, te midden van haar klasgenooten, vol aandacht voor een der films. (Stevens P.) ^E HEER GROEN, onze Noordhollandsche afge vaardigde en tuinbouwspecia- list, heeft de algemeene be schouwingen in de Tweede Kamer geopend met een be toog over de noodzakelijkheid, om land- en tuinbouw niet achter te stellen bij de andere takken van volksbestaan. De ofers voor het herstel van ons vaderland dienen gelijkelijk over allen verdeeld te worden. Hij, roerde ook de grondpoli tiek aan, die ditmaal nogal in het teeken van de belangstel-i ling staat. Het denkbeeld was geopperd, de heffing-in-eens in grond te laten voldoen. Maar dit zou het begin zijn van na tionalisatie. En dit is, althans als stelsel, voor de K-V-P. on aanvaardbaar. Hij legde nog eens de nadruk op de noodza kelijkheid, om het ruilverkeer met_ Duitschland weer moge lijk te maken. De Regeering dient al het mogelijke te doen, om een bevredigende regeling te krijgen voor de levering van groenten aan Duitschland. Men vond overigens in de beschou wingen. van de verschillende sprekers de opmerkingen te rug uit het Voorloopig Verslag die wij reeds, met het ant woord van den minister, in de afgeloopen dagen uitvoerig hebben weergegeven. Er wer den in dit debat nu weinig nieuwe gezichtspunten ge opend. De heer de Ruiter, C-H. had geen bezwaar tegen de ondernemersbelasting voor den landbouw, indien de onder winst gelijk gesteld werd .met die van de industrieele bedrij ven. De heer v-d. Heuvel vond de marges in den tusschenhan del te hoog. De heer Vondeling PvdA. bepleitte een forsche grondpolitiek. Hij vond, dat de bedrijven in het algemeen niet kleiner moeten zijn dan 10 H.A. De communist Borst bepleitte een nationaal bodem fonds. De heer Krol had be zwaar liegen de verplaatsing van de zuivelschool van Bols- ward naar Leeuwarden. De heer Schilthuis, PvdA. vond de minister wat te optimis tisch ten aanzien van den in ternationalen toestand. Dr. Droesen, KVP, wees er nog eens op, dat steeds maar weer het waandenkbeeld wordt gevoed, dat bet de agrarische producten zijn, die het leven duur maken. De minister houde bij de toekomstige regeling van de vervreemding van gronden rekening met het feit, dat de eigenaar-boer meer zorg aan zijn grond! besteed, dan de eige- naar-niet-tooer. Van verschil lende kanten critiseerde men het besluit van den minister, cxm de Vebena weer in te scha kelen. Minister Mansholt hield een interessante beschouwing over de mogelijkheden en moeilijk heden der toekomstige land bouwontwikkeling. Wij staan voor groote moeilijkheden, en zijn voor een groot deel afhan kelijk van het buitenland. Dit moeten wij door internationaal overleg regelen. Er zijn ver schillende maatregelen in voor bereiding, om cfen kostprijs der producten te drukken, doch dit zal niet mogen gaan ten koste der loonen. Om het grondge bruik te verbeteren, zal er een krachtige herverkavelinigspoli- tiek gevoerd moeten worden. Ook komt er een plan tot ratio nalisatie van het kleine boe kenbedrijf. Daarbij zullen ook landlbouwwerkuigen beschikbaar worden gesteld. Een zeer pro gressieve politiek is noodig op dit Punt. Het is niet de bedoe ling, bedrijven beneden de 10 ha samen te voegen. Voor groenten en fruit was de marge tusschen telersprijs en consumentenprijs te groot, maar maatregelen daartegen zijn niet eenvoudig. Voor win tergroenten komt er prijszet ting. Het zal noodig zijn, veel vleesoh in te voeren om het rantsoen te kunnen handhaven. Spr. verdedigde de verplaat sing van de Zuivelschool van Bolsward naar Leeuwarden. De ,heer Krol hield zijn bezwaren 'daartegen vol en kondigde zoo noodig een motie terzake aan. Inmiddels hebben tien leden van de KVP, met als eerste de heer Smits van Oyen, een voor stel ingediend, om te geraken tot de stichting van een tweede zuivelschool, in het Zuiden van ons land. Dit ontmoette bij" ver schillende leden en ook bij den minister bezwaren. De heer Tilanus diende een amendement .in, om den Post voor de Zuivel school te Bolsward te verlagen met 2500 gld., hetgeen de strek king heeft uit te spreken, dat de school te Bolsward moet blijven. Over deze zuivelschool- problemen zal Vrijdagmiddag worden beslist. EDUARD VAN BEINUM zal in het volgend voorjaar een tournee door Palestina maken en aldaar het door Bronislav Hubermann opgerichte Jood- sche symphonie-orkest dirigse- ren. Van officieele zijde .wordt ons medegedeeld, dat in de commissie van advies en overleg inzake de onderwij zerssalarissen t.a.v. de hoofd punten van de salarisregeling volledige overeenstemming is bereikt. De commissie zal thans nog enkele nevenzaken in behandeling nemen en vertrouwt binnenkort haar ad vies aan de regeering te kun nen uitbrengen. Dr. Mosje Sneh, lid van het bestuur van het Joodsch bu reau, die in Britsche kringen wordt beschouwd als het hoofd van de Haganah, het Jood- sche verdedigingsleger in Pa lestina, heeft verklaard, dat de Haganah, zelfs indien zij er toe zou worden gedwongen geweld te gebruiken, zich hield aan de moreele beginse len van het Jodendom en het achtste gebod „gij zult niet dooden." Hetzelfde kan niet worden gezegd vSn de twee andere verzetsorganisaties in Palesti na, de Irgoen Zwai Leoemi en Stemgroep, aldus Sneh. „De Joodsche gemeenschap en de Haganah verwerpen de stel ling van deze beide dissidente groepen, dat de Joodsche na tionale bevrijding slechts door geweld' tot stand zal worden gebracht. Wij beschouwen het opbouwende Joodsche werk in Palestina als het voornaam ste middel om het Zionisme te verwerkelijken." De Joodsche verzetsgroep Irgoen Zwai Leoemi heeft in- tusschen door middel van aan plakbiljetten op de muren van Tel Aviv medegedeeld, dat zij heeft besloten „alle vereenigde actie" met de Joodsche verzetsbeweging Ha ganah te beëindigen, aange zien „de basis van onze over eenkomst actie is." Uit Athene wordt gemeld, dat de Grieksche regeering niet van plan is rechtstreeksche stappen te doen b\j Joego-Sla- vië, Bulgarije en Albanië, al vorens haar bewijsmateriaal inzake buitenlandsche inmen- gingt in den guerillastrjjd in Griekenland aan de V.N. voor te leggen. De Grieksche re geering wil een rechtstreeksch beroep op de V.N. doen, ter wijl deze in algemeene verga dering bijeen is, en wel vol gens artikel veertien van het handvest. Het hoofdkwartier van het derde Grieksche leger heeft het. bericht over concentratie van 11 Joegosla vische divisies onder Sowjetbevei langs de Grieksche grens tegen gesproken. De Grieksche Generale Stat heeft opnieuw melding gemaakt van twee incidenten aan de Grieksch-Albaneesche grens. Vol gens dit bericht hebben Albanee- sche soldaten twee Grieksche grensposten aangevallen, waarmee zij in gevecht raakten. De ongeregelde benden hebben een communiqué uitgegeven, waarin zjj protesteeren tegen de berichten, alszouden zij door vreemde landen worden gesteund en bewapend; de wapens, die zij •bezitten, hebben zij zoo' ver klaart het -communiqué ver- overd op „monarchistisch-fascisti- sche" benden. De 35_jarige kruidenieiMfoura- gehandelaar N. C. Meyssen uit Monnikendam, die zich op vrije voeten bevindt; stond voor het Bijzonder Gerechtshof tie Amster» dam, onder beschuldiging bij den Sicherheitsdienst zijn jongeren broer Simon verraden te hebben. Simon was dientengevolge gearre steerd en overgebracht naar hei; kamp Dachau waaruit' hij na de be vrijding in Nederland is terugge keerd. Het bleek; dat de fam. Meys_ sen den jongsten zoon; Simon, als1 het zwarte schaap van de familie be schouwde. Verdachte gaf toe een ambtenaar van den Sicherheitsdienst gevraagd te hebben of hij voor Simon "niet een plekje wist, omdat hij een zeer slecht mensch was." x Pres: En wat zei die Duitscher? Verd.: Dat zal wel gaan. Een dag later kreeg de Nederland, sche politie in Monnikendam tele fonisch oudracht Simon te arrestee ren. Wachtcommandant' R. Sepers gehoord als getuigde vertelde hoe hij eerst den vader had*. gewaar schuwd dat zijn zoon Simon: dee avonds om 10 uur zou worden ge arresteerd, in de hoop dat de vader den zoon het huis uit zou sturen. Een Monnikendamsche agent van politie had zich 's avonds naar het huis be geven en "Jrof er tot zijn verwonde» ring en ontsteltenis Simon aan; die zonder tegensputteren meeging. Den volgenden dag bracht' agent van Erich Louw, vooraanstaand lid van de Zuid Afrikaansche Natio nalistische Partij, heeft in een ar tikel, dat naar men te Johannes burg van meening is de officieele nationalistische zienswijze weer. geeft, en in vooraanstaande bladen van de oppositie te Johannesburg is gepubliceerd, verklaard, dat de belangen van zoowel de Unie van Zuid Afrika als van Zuidwest- Afrika eischen, dat de regeering der Unie Zuidwest-Afrika inlijft. Thans bezit de Unie slechts het mandaat over Z. W. Afrika. De „Prawda", het orgaan van de Sovjet-Russische com munistische partij, oefent cri- tiek uit op het gebrek aan initiatief van arbeiders in de Sovjet-Russische coöperaties 'en plaatselijke industrieën. Volgens de „Prawda" ma ken de arbeiders te weinig gebruik van de uitgebreide be voegdheden, die de Sovjet-re geering kortgeleden aan coö peratieve en plaatselijk han delsorganisaties heeft ver leend: politie A. D. Wijnbergen den arres tant naar Amsterdam over. Opzettelijk was hij vóór in de tramwagen gaan zitten en had Simon achterin laten plaats ne men. In Amsterdam-N. wilde hij Simon gelegenheid geven te ont vluchten-^ liep zonder om te kij ken naar het veerbootje; maajr werd aan zijn jas getrokken door zijn gevangene die hem toe voegde: "We moeten maar dicht bij elkaar blijven want anders mochten we elkaar eens kwijt raken. De Advocaat-fiscaal Mr. J. Besier nam in aanmerking dat Simon zich: door zijn wangedrag thuis onhoud baar had gemaakt'; maar zeide dat zijn broer naar de Nederlandsche po- litie-autoriteiten had moeten gaan. Hij eischte één jaar gevangenisstraf tegen denverdachte die zich in de illegaliteit een goeden naam heeft verworven. DE AARTSBISSCHOP van Ottawa, Mgr. Vachon, is te Rome gearriveeerd teneinde «piet Z. H. den Paus besprekin gen te voeren over het inter nationale Maria-congres, dat volgend voorjaar in Canada zal worden gehouden. DE U.N.E.S-C.O. zal een plan voor internationale „boeken- clearing" bespreken. Hierdoor zal iedere lezer uit de aange- sloten landen elk verlangd boek uit een dier landen ter lezing kunnen krijgen. RADIO MOSKOU meldt, dat in het Zuidpoolgebied een roodachtige meteoor is waar genomen, die zich met geringe snelheid evenwijdig aan de aarde voortbewoog. TE BELGRADO wordt op 8 December een Pan-Slavisch congres geopend. Op de bijeenkomst van de sociale "en humanitaire com missie van de V.N. werd een motie om vluchtelingen, die niet naar hun eigen land wil len terugkeeren, uit te sluiten van de hulp van de interna tionale vluchtelingen-organi satie, verworpen. Deze motie werd gesteund door de Sow- jet-Unie en door Engeland be streden. Aflossing der Britsche troepen door onderdeelen van het K.N.I.L. en de Kon. Landmacht te Palembang. De geheele operatie, welke geleid werd door luit.-kol. Mollinger en kapt.- luit. ter Zee Dobbinga, verliep zonder incidenten en in twee dagen .tijds waren zoowel troepen als mdteriaal geland vanaf de transportschepen, die aan de monding van de rivier Moesi gemeerd lagen. Zwaar beladen L.S.T.'s (Landing Ship Tanks) loopen Palembang binnen. (Anefo P.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4