Voortgezet Lager Onderwijs RADIO Joris Voetangel in de 'acht door New-York\ Nieuw Noordhollandsch Dagblad 5 TAXI-OVERVAL BERECHT Een inwisselbon (V.G.L.O.) Uitspraak tegen Code, Ran en Vermeulen DONDERDAG 21 NOVEMBER 1945 Twee van de drie geruchtma_ kende overvallen op taxicbauf. feurs gedurende het weefc-end van Augustus j.l.; de eerste onder den rook van Amsterdam op den Haarlemmerweg en de tweede op den zelfden weg; is gisteren door de Vijfde Kamer van de Axron. dissementsrechühank te Amster_ dam behandeld. De twee overvallen werden uitge» voerd door L. A. M. Hondeman en J. H. Tegeder, beiden 19_jarige Am. sterdamsche electTiciens.» Aan de laa.ste nam echter ook de juist 41 jaar geworden Amsterdamsche F. P. Kreytz deel. De twee jeugdige electriciens na. men Zaterdagnacht in Haarlem een taxi en droegen den ^.jarigen- chauffeur G. Groeneveld van de coöperatie "Zilvertax" op;, hen naar Amsterdam te rijden. Toen de wa. gen Amsterdam by na bereikt't had; zei Hondeman tot den voor hem zit. ■benden1 chauffeur: "soop of ik schiet" Verschrikt volgde Groeneveld dit bevel op en zag, nadat hij zich had omgekeerd de monden van twee vuurwapenen op zich gericht. "Geef ons geld of we schieten je neer", zei daarop Tegeder, waarop de angstige chauffeur hun een biljet van 10.(het eenige geld dat hij bij zich had) toestak. Vervolgens kreeg den chauffeur gelegenheid zijn wagen uit te stappen, waarna de overvallers in de auto verdwenen. Een tientje was maar een kleine buit eni dus probeerden de twee electriciens -het den volgenden dag Maandag nog eens. Ditmaal namen ze echver den timmerman Kreytz mede. Op den dam in Am. sterdam namen ztf een blokbandtaxi en verzochten den chauffeur G. H. Bult hen naar Haarlem te rijden. Voorbij halfweg klonk hetzelfde be. vel: ''Stop of we schieten' en ditimaal keek de chauffeur in drie revolver. loopen. Zonder zich te bedenken sprong Bult zijn wagen uitl. Een tegenligger pikte Bult op die onmiddellijk aangifte deed van den overval deed bij de Haarlemsche po. litie. Ter rechtszitting bleek dat tegen timmerman Kreytz die ontkende iets van het blan te hebben afgewe. ten- het bewijs van afpersing zoo. als dat de drie verdachten tien laste was gelegd moeilijk te leveren was. De Officier van Justitie vroeg' vrijspraak voor hem, maar meende uit een oogpunt» van generale pre. ventie tegen Hondeman en Tegeder 'n strenge straf ite moeten eischen. Hij vroeg daarop voor ieder 5 jaar. Op de bonkaarten K, L, O en P 701, welke op 21 Decem ber in gebruik zullen worden genomen en met de uitreiking waarvan de distribuliediensten een begin hebben gemaakt, komt in der) 'inker bovenhoek een-bon voor, waarop het nummer van de bonkaart is vermeld. Tegen inwisseling van' dezen bon zal men t.z.t. de volgende bonkaart voor voedingsmiddelen kunnen ver krijgen. Er moet evenwel met nadruk op gewezen worden, dat het inlegvel zorgvuldig bewaard moet blijven, aange zien bij uitreiking van een schoenenbon de bon 614 van het inlegvel moet worden in geleverd. PROGRAMMA VRIJDAG 22 NOV. HILVERSUM I (301 M)VARA: 7.00 en 800 Nieuws;- 8.18 Opera, progr.; 10.20 De Regenboog': il.OO Strooptocht» door operettes van Strauss; 1-2.35 SkymasteTs: 13.00 Het Nieuws; 13.15 Romancers; 1400 Kookkunst'; 15.20 Licht en luchtig; 17.00 Eddy Walis speelt; 18.00 Nieuws 18.30 Ned. Strijdkr.: 21.00 Men vraagt en wij draaien: 21.45 Musette en jodelklanken; 22.15 Jazz.uitzen. ding; 23.00 Nieuws. HILVERSUM II (415 M) NCRV: 7 00 en 8.00 Nieuws: 8.30 Morgencon. eert; 11.30 Amhemsch Blaask wartel'; 12.15 Metropole.orkest; 13.00 Nieuws 13.15 Mandolinata; 15.30 Ne.d Ka. merkoor; 17.45 Kentucky Ministrels 1815 Vedelaars: 19.0Q Ntéuws; 21.00 Radio.philh. orkest; 22.00 Nieuws; 23.00 Nieuwe Nederl. muziek. Op de algemeene begraafplaats te Noordwijk werd Dinsdag onder groote belangstelling het stoffelijk overschot van de stewardess der K.L.M., mej. Lammens, die bij de vliegramp op Schiphol om het leven kwam, ter aarde besteld. (De Haas) I. Tot de veelomstreden pro blemen na den oorlog behoort het voortbestaan van het V.G.L.O., of beter gezegd van de verlenging van den leer plicht tot den 15-jarigen leef tijd, met'de (gelukkige) neven bepaling, dat een kind de school eerst mag verlaten op het einde'van net leerjaar, waarin het 15 jaar geworden is. Onderstaande uiteenzetting wil argumenten naar voren brengen, om de noodzaak van het V.G.L.O. aan te toonen. Onder V^G.L.O. wordt dan niet verstaan het aan de La gere School gekoppelde 7e en 8e leerjaar, waar de waarde en goede uitwerking van het Voortgezet Lager Onderwijs niet tot hun recht komen. Voor 14- en 15-jarigen is onderwijs noodig van geheel anderen aard en structuur, evenals op Ulo, Ambachts school, HBS enz. De leeftijd van 13 tot 15 jaar valt samen met de intrede in de puberteit. Het kind wordt anders, voelt zich groot wor- denfc ontdekt nieuwe krachten in zijn eigen persoonlijkheid en krijgt belangstelling voor hoo- gere (resp. lagere) levenswaar den. Vooral de ontdekking van bijzondere krachten in het eigen Ik is een oorzaak van veel conflicten. Er is een strijd om voorrang, oïn geteld en voor vol aangezien te worden. De jongens worden vlegelach tig, rook en cigaretjes, geven zich een air van groat-man, en de meisjes, krijgen oog voor modieuse kleeding en opmaak. De sexen ontdekken elkaar. Romannetjes worden gelezen en over liefde wordt gefanta seerd en gedweept. Voeg daar bij het wilde enthousiasme van deze jaren en ge hebt de puber met zijn ups en downs, zijn stemmingswisselingen en balsturigheid. Van groot belang is de ver anderde kijk op de wereld en op de mensdhen. Wat tot nu toe als vanzelfsprekend: werd aanvaard (gezag van vader en "moeder, van onderwijzers e.a.), komt onder scherpe critiek. Het uur van thuiskomen is steeds tè vroeg; rapportcijfers geven niet de sohoolprètenties weer, doch de meer of mindere ge liefdheid bij den onderwijzer; bestraft worden is steeds groot onrecht, enz De puber gaat het leven beschouwen vanuit eigen critisch, docth tevens gebrekkig inzicht en heeft daarbij voort, durend leiding noodig. En het was juist op dezen ontvanke- lijken leeftijd., dat de Lagere School vroeger de leerlingen losliet en het aan de maat schappij overliet de kinderen verder te vormen. Hier komt de noodzaak van puiberteits. vorming sterk naar voren. Het volkskind immers kwam op 13- jarigen leeftijd bij een baas op een fabriek, werkplaats, of in een land- of tuinbouwbedrijf. Het stond open voor de groote levensproblemen. De nauw hier mee samenhangende levens waarden, zooals godsdienst, be schaving, maatschappelijke en politieke verhoudingen, moet 't assimileeren Het eenige pro bleem, waar het kind in werke lijkheid voor geplaatst werd. is 'het verdienen van een zoo hoog mogelijk weekloon. En voor dat geld kun je het leven koopen, d.w.z. genietingen najagen, die verderfelijk zijn. Het leven krijgt aldus voor het kind een volkomen material istisoheii in slag Dit geldt zoowel voor de stad als voor het platteland, waar juist de laatste jaren het kind ruimschoots meedeelt in den geldelijken voorspoed, die de bedrijven opleverden. In deze allerbelangrijkste jaren voor de opvoeding wordt het leven der kinderen niet op de goede wijze gevuld: de arbeid 9)jlAJtAiSuU£ni£uuf^ voor de eerste helft van de 13e periode 1946 (24 Nov. t.e.m. 7 Dec). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 612 (strook no. 3) 49-1 brood 800 gr. brood 49-2 brood 400 gr. brood 49-1 boter 125 gr. boter 49-2 boter 125 gr. marg. of 100 gr. vet 49-3 boter 250 gr. marg. of 200 gr. vet 49-1 melk 4 liter melk 49-1 vleesch 100 gr. vleesch 49-2 vleesch 400 gr. vleesch 49-1 algem. 200 gr. kaas 49-2 algem. 50 gr. cacao 49-3 algem. 750 gr» suiker, boterhamstrooi- enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. 49-lb reserve 1600 gr. brood 49-lc reserve 800 gr. brood 49-2b 49-2c res. 3 L. melk 49-3b reserve 100 gram kaas 49-3c reserve 1 ei Bonkaarten KD, KE 612 (strook no. 3): 50-1 brood 800 gr. brood 50-1 boter 250 gr. boter 50-2 boter 125 gr. marg. of 100 gr. vet 50-1 melk 12 L. melk 50-1, 50-2 vleesch 100 gr. vleesch 50-1 algem. 100 gr. kaas 50-2 algem. 50 gr. cacao 50-3, 504, 50-5 algemeen 250 gr. - suiker, boterh.strooisel of 500 gr. jam, stroop enz. b wordt gezien als een kwestie van geld. En> wat biedt de wereld tegen woordig als uitzicht voor het kind in de puberfeit? Corruptie, egoïsme, ontevredenheid, demo ralisatie, baldadigheid en gezag- loosheid. Aan, dezen spiegel zal het zijn karakter vormen. De jeugd (en dan vooral de oudere) is volkomen losgesla. gen van een beproefde, dege lijke, principieele levenshou ding, Voor het behoud van on ze beschaving, waarop wij Ne. derlawders met recht trots mo gen zijn, waarvan we echter velen zien afglijden naar een bedenkelijk peil, is het harde noodzaak de jeugd vast te hou den in de puberteitsjaren Op genoemde paedagogfedheen psychologische gronden is op voedend onderwijs van onze 13- tot 15-jarigen een. dwingende eisch des tiids. Hieraan valt niet [.te ontkomen. J. S. KEUSS 50-6 algem. l ei 50-ld reserve 800 gr. brood 50-le reserve 250 gr. rijst 50-2e reserve 300 gr. bloem Tabakskaarten enz.: 59 2 rantsoenen ta» baksartikelen 200 gr. choc, en of suikerwerken x 59 2 rants. tabaks- artikelen x "0 100 gr. choc, en of suikerwerken Voor de week van 1 t-m. 8 December zullen nog bonnen worden aangewezen voor ta bak en suikerwerk. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschik baar, zoodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ont vangt. Op de bonnen voor tabaks artikelen zal bij aankoop van 2 rantsoenen cigaretten ten minste een pakje cigaretten vervaardigd uit Zuid-Amer. tabak gekocht moeten worden Voor zoover nog voorradig, kan op de suikerbonnen pin dakaas worden gekocht en wel een potje (plm. 370 gr.) pinda kaas per 250 gram suiker. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 22 Nov. a.s. worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst met ingang van Maandag 25 Nov. a.s. mag worden gekocht. De niet-aangewezen bonnen van strook 2 kunnen worden vernietigd. Hèt Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam deed heden uit spraak in de zaak tegn drie Heldersche aannemers, die iri den bezettingstijd voor de Duitschers bunkers, radiomas- ten, betonnen beschutsbeddin gen e.d. gebouwd hebben. Een omzet van zes millioen gulden werd vastgesteld. De 51-jarige J. P. Gode werd ver oordeeld tot vijf jaar R.W.I. met aftrek van voorarrest (eisch zes jaar), de 35-jarige A. Vermeulen tot vier jaar R.W.I. met aftrek (eisch zes jaar) en de 58-jarige W. A. Ran, die in December 1943 uit de firma is getreden tot twéé jaar gevangenisstraf met af trek (eisch drie jaar). Voorts werden alle veroordeelden voor den tijd van vijftien jaar ontzet uit beide kiesrechten en uit het recht tot het uit oefenen van een leidende functie in het bouw- en grondbedrijf. 32. In een stille straat had Perolt zijn toevlucht gezocht in een klein winkeltje omdat hij wist dat hij hier iemand zou vinden," die wel genegen zou zijn hem te helpen. Dien mid dag zat Perolt te praten met den eigenaar, Mike Dun, een onguur type die in de onder wereld ook geen onbekende was. Mijn eerste werk, Mike, - begon Perolt, zou zijn Beffie en Buldog uit de nor te halen maarik weet dat iemand erg graag zou willen dat ik dit ging doen. Honderd tegen één, dat meneer Voetangel aT een heel aardig plannetje in elkaar heeft om de fuik dicht te trek ken als ik daarin om het aas zou komen. Nee, daar trap ik niet in. Ik weet dat ik zonder die kerels niet veel doen kan, maar ik weet ook, dat Voetan gel dit weet en daarom zal ik het voorloopig zonder hen moeten doen.-Nee, ik weet iets anders. Mike keek Perolt bedachtzaam aan en vroeg toen nieuwsgierig: EB dat is? Dat 2al ik je vertellen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 5