Duistere" motie van Donker RAAR HAAR WAAR 6 Nieuw Noordhollandsch Dogblad in hooce raad het geding Wetsbesluiten .moeten wet worden een nieuwe hooge- school er komt chocolade In net kasteel Niienrode n letters begrafenis der slachtoffers van de vliegramp DONDERDAG 21 NOVEMBER 1946 de De justitiebegrooting heeft in de Tweede Kamer heel wat tongen in beweging ge bracht. Zoo was de vraag aan de orde, of er na de uitspraak van den'Hoogen Raad berust kan wor den in de situatie met betrekking tot de wetsbesluiten van de Re geering uit de Londensche periode. De beer Roolvink, van de K.V.P., meende van niet. Wij moeten zoo gauw mogelijk van die wetsbeslui ten af, of ze moeten in een wet worden omgezet. Ook andere spre kers drongen in dien geest op acti viteit van den Minister aan. Deze. mr. van Maarseveen, zei, dat de» hendel na de uitspraak van den^ H. R., dat de wetsbesluiten* rechtskracht hebben, niet wolke loos is, maar een enkel wolkje zal de hemel niet verduisteren. De Minister durfde ten aanzien van wettelijke bekrachtiging van wetsbesluiten geen belofte te doen, want dit zou zeer veel tijd vorde ren. En nu wij het toch over den Hoogen Raad hebben, mag een enkel woord in het midden ge bracht worden naar aanleiding van de duistere motie van den heer.... Donker, juridische spe cialiteit van de P.v.d.A. Deze heer betoogde, dat het noodig was, dat de Kamer alsnog haar teleurstel ling zpu uitspreken over het beleid van den Hoogen Raad tijdens de bezetting, alsmede over het feit, •dat de leden na de bevrijding hun zetels niet ter beschikking hebben gesteld. Een merkwaardige figuur die duidelijk 'n votum van afkeu ring jegens ons hoogste rechts college, in het parlement inhield. De heer Donker vergat evenwel, dat deze zaak een voorgeschiede nis heeft waarvan ze onmogelijk kan worden losgemaakt. De Re geering heeft in haar Londensche periode de richtlijnen voor zuive ring gegeven en den Hoogen Raad uitdrukkelijk uitgesloten van de normale zuiveringsprocedure. Ver volgens heeft de vorige Regee ring-Schermerhom deze zaak in zooverre op haar beloop gelaten, dat het niet-aftreden van de leden van den Hoogen Raad is'aanvaard. Wat is er nu voor reden, de hui dige regeering, die bij haar optre-* den een bepaalde situatie aantrof, waarvan zij zich niet kon losma ken, over deze zaak lastig te val len? Er is reden voor de vraag, omdat de heer Donker er speciali teit in is, het ministers van Justi tie op onredelijke gronden lastig te maken. Als een man heeft de Ka mer zich tegen de motie verzet en de minister .-betoogde ook, dat ze, veel te laat kwam, .als mosterd na den maaltijd en geea reden voor haar ontstaan^aanwezig was. De heer Donker, die op dit gebied- nogal stijfhoofdig is, en niet vol deed aan den aandrang van ver schillende leden, om de motie in te trekken, leed een duidelijk echec. Me^ 45 tegen 20 stemmen werd zijn motie-verworpen. De Kamer heeft verder aange hoord. hoe de Minister, wiens in zichten in de Memorie'van Ant woord vrij algemeen geprezen werden, te kennen gaf, dat hiJ vrouwen in sommige functies wil benoemen bij de rechterlijke macht. Tot een algemeene toezeg ging was hij nog niet bereid. De Minister verdedigde de benoemin gen van den nieuwen president en eenige raadsheeren in den .Hoogen Raad. waartegen critiek gekomen was, omdat die benoeming ge schied was, juist voor het Kamer debat. De Minister zei, dat de Re geering de verantwoordelijkheid voor de benoemingen draagt. Verschillende leden hadden de doodstraf ter sprake gebracht. De een wilde haar invoeren, de ander was daartegen. De Minister wil er niet aan, de doodstraf in te voeren in het gewone recht. Dat zou een terugzetten van de wijzers van de klok zijn. Ook- over de echtscheidingen is een en ander in het midden ge bracht. De Minister gaf ontstel lende cijfers. Het aantal echtscheidingen, dat tusschen 1930 en 1939 ongevee: 3000 per jaar bedroeg, is thans op. geloopen tot 4500. Dit beteekent, dat minstens 10.000 kinderen per jaar de dupe worden. Dit is een heel ernstig verschijnsel. Wat is er tegen te doen? De gedachten van den minister gaan in de richting van het doen hooren van een fa milieraad, om te voorkomen, 'dat teveel 'tot scheiding wordt over gegaan. Wat de lijkverbranding betreft, staat de Minister, als mi nister op hetzelfde standpunt als de Hooge Raad, die meende, dat lijkverbranding niet in overeen stemming is met de begrafeniswet. De prijzen van harten en Wederom komt het kasteel Nijenrode in het middelpunt -der belangstelling te' slaan. Nu eens De voorziening met cacaopoe- niet naar aanleiding van een der en chocolade-artikelen is verhuizersaffaire doch door iets1 sedert geruimen tijd bemoeilijkt geheel anders. Hier is namelijk het opleidingsinstituut gevestigd voor den buitenlandschen dienst, een instelling die tot den status van hoogeschool is verheven. Het doel van het instituut is jongelui op te leiden voor buitenlandsch vertegenwoordiger, hetzij in den diploma tieken dienst, hetzij voor groote bedrijven en instellingen. Ook is aan het instituut een op leiding voor journalisten ver bonden. Naast een algemeene vorming die de jongelui in het instituut ontvangen worden er lessen gegeven in verscheidene talen en alle takken van handel, verkeer en nijverheid. Om de op leiding zoo grondig mogelijk te doen geschieden zijn de leerlin gen in een internaat bijeen ge bracht. Dinsdagmiddag heeft prins Bernhard het nieuwe tehuis van het instituut, voordien zaten de jongens in Vierhouten, geopend. ZKH wees op de groote taak die hier voor de jeugd was wegge legd, nl. later ons land waardig in het buitenland te vertegen woordigen, een taak die voor Nederland zeer veel vruchten af kan werpen. Na een door den rector dr. Habbema gesproken dankwoord was er gelegenheid om het tot' school ingerichte kasteel te be zichtigen waarvan vele genoo- digden gebruik maakten. daar er geen overeenstemming bereikt kon worden tusschen de regeering en de fabrikanten over de prijzen. Thans heeft de stich ting caacaobureau de bij haar aangesloten fabrikanten gead'vi- seerd'de gestagneerde afleveringi te hervatten. Er is alle reden aan te nemen dat de fabrikanten zorg zullen dragen voor de komende feest dagen. Er zal nauwlettend op worden toegezien, dat niet ge tracht wordt bijkomende kosten voor verpakking e.d. goed te ma ken door een product van min dere kwaliteit af te leveren. Met het oog op de fees Ida "en zijn afzonderlijk maximumprij zen vastgesteld voor speciale chocolade-artikelen en marse pein voor levering van detaillist aan verbruiker. Daarvoor gelden de volgende prijzen: Chocoladeletters, -harten en plaifiguren (geen normaal wicht- goed): In papierverpakking f0,35 per 100 gram; in cartonverpak- king f 0,40 per 100 gram. Niet bewerkte holle chocolade figuren: 100 gram en zwaarder per stuk f0,55 per 100 gram; lichter dan 100 gram per stuk f 0,60 per 100 gram. Bewerkte holle chocoladefigu ren: 100 gram en zwaarder per stiuk f0,60 per 100 gram; lichter dan 100 gram per stuk f o 65 per 100 gram. DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN HET JONGETJE TOM IN HET LAND VAN SINTERKLAAS Hij keek eens om zich heen. Ze zaten al hoog boven 't bosch.Wat een prachtig gezicht! Èn de ganzen vlo gen nog steeds hooger. Kijk, nu waren ze 't bosch.voor bij. Ze vlogen boven weilanden en akkers. Wat zijn die koeien klein, dacht Tom. 't Lijken allemaal wel kalfjes. En de huizen zijn ook zoo klein. Net kabouterhuisjes Hoe kunnen daar nou groote menschen in wonen? Wat leuk toch! Maar 't aardigste vond-Tonnetje nog de menschen. Dat waren precies poppetjes. Ze kwamen hard hun huisje uit hollen en wezen omhoog, naar de ganzen. Vlug pakte de dikke jongen zijn zakdoek en zwaaide er mee tegen die menschjes. Die wuifden allemaal terug. Som mige kinderen gingen hard meeloopen. Die wilden de ganzen bijhouden. Maar dat ging natuurlijk niet. De vogels vlogen ook zoo hard. Nu vlogen ze boven een groote stad. Dat werd nog leuker. Iedereen bleef staan en keek omhoog. Die fietsers stapten af. De paarden, wagens en auto's stopten. Alle ra men gingen open. Sommige mannen klom men in de dakgoot en op het dak. En alle menschen wuifden naar Tonnetje. Die groette vriendelijk met zijn zakdoek terug. Daar zag Tom een groote groep kinderen de school uit hollen. Op 't schoolplein stonden ze allemaal tegen hem te roepen en te zwaaien. Lekker, dacht Tonnetje, leeren jullie maar. Ik zal wel vliegen. Sommige fietsers pro beerden hem bij te houden. Na een tijdje moestén ze 't allemaal opgeven: Tom ging te hard. Maar wat zag ie daar? Dat was toch heelemaal mooi! Een lange rij auto's kwam achter hem aan. Die konden hem wel bijhouden. Steeds meer auto's kwa men erbij. Wat een lange rij! Soms begonnen alle chauffeurs tegelijk te toeteren. Dan wilden ze d,en dik zak weer eens gedag zeggen. Tom groette dan dadelijk terug. O wee! Wat een raar gebrom hoorde hij daar! Tonnetje keek naar alle kanten. Waarachtig daar kwam een vliegmachine aan, recht op hem af. Ais de ganzen dat ding maar zien, dacht Tom. Maar die vlogen rustig verder, aldoor even hoog en even hard. Die beesten waren goo- chemer dan Tom. Want de vliegmachine vloog lang niet tegen hem aan. Kijk, nu begon dat ding om hem heen te draaien. Tom had nog nooit een vliegmachine zoo goed kunnen bekijken. Hij keek gewoon door de raampjes naar binnen. Heel veel menschen zaten er in. Die wuifden allemaal. Tonnetje moest natuurlijk terug wuiven. Driemaal vloog die vliegmachine om hem heen. Daarna ging hij weer verder. Opeens schrok Tom erg. Wat zag ie daar vóór zich?De zee! De ganzen vlogen er recht op af. Als ze daar maar niet boven gaan vliegen dacht Tom. Die zee is zoo nat. Hij werd echt bang. Maar 't was net, of de ganzen de zee niet zagen. Zij vlogen rustig verder. Nog eventjes, nu waren ze boven 't water. De auto's konden Tom niet langer volgen. Nog één keer begon nen alle chauffeurs hard te toeteren. Maar Tom durfde niet om te kijken of te wuiven. Hij was heusch erg bang. Aldoc.- dacht Tom: aanstonds vallen we, midden in de zee. Maar er gebeurde niets. De ganzen vlogen even mooi als boven 't land. 't Was net, of de dieren niet moe werden. Toen was onze dikzak niet bang meer. Hij ging eens lekker achterover-zitten. Want er zat een fijne leuning aan het gouden wagentje en er lagen prachtige kussens in. Tom vond ook nog twee kleine dekens. De jongen was moe. Daarom ging ie lekker uitrusten, 't Begon zoetjes aan donkerder te worden, 't Wordt avond, dacht Tom, tijd om naar bed te gaan. Marsepein-vormwerk f 0,50 per 100 gram; overige marsepein-ar tikelen f 0,35 per 100 gram. Onder groote belangstelling zqn gisteren de slachtoffers der vliegramp van j.l. Donder dag avond in de hoofdstad en elders in het Ia>nd ten grave gedragen. Nadat te Eindhoven de plechtige requiem voor Herman de Man werd gehouden, is zijn stoffelijk overschot in tegenwoordigheid der burgerij van Oudenwater aldaar begraven. In Overveen werd op het R.K. Kerkhof de heer Van Vlijmen ten grave gedragen. Op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag werd met militaire eer het echtpaar Lambo aan den schoot der aarde toever trouwd. Daar werden ook begra ven Ir. J. Veth en H. Tiemans. In de hoofdstad vonden voorts nog de begrafenissen plaats van Mr. Elias en H. Vos, alsmede van den radio-telegrafist Milo. Met militaire eer werd te Vor- den begraven luit. kol. Tonnet. Noordwijk was getuige van de begrafenis van mej. Lammens, de K.L.M.-stewardess. VERVOLG VAN PAG. 1 De definitieve uitwerking van deze plannen vergt eerdgen tijd. Het ligt In de bedoeling voor die periode van 1 October tot het oogenblik waarop de plannen in werking kun_ nen trede* een overgangeregeling te treffen. Da besturen van de lagere pu bliekrechtelijke lichamen zullen ge. wezen worden op de wenschelijk. held om soortgelijke maatregelen voor het provinciaal, gemeentelijk en waterschapspersoneel te nemen met dien verstande, dat het rijks, salaris, en loonpeil als absoluut plafond zal gelden. Voor het perso. neel op weekloon, werkzaam bij de lagere publoicrooh'lolijke lichamen in gemeenten, waarin geen of geen groot aantal rljksweeklooners werk zaam is zal bij de bepaling' van de nieuwe lonen behalve met bet rijksloonpeil dat in geen geval mag worden overschreden rekening die nen 'Je worden gehouden met het typeerende particuliere loonpil ter plaatse. Met betrekking tot de verdere rechtspositie zal het kabinet aan de Kroon de volgende maatregelen ln overweging geven: a. verhooging der tijdelijke pen. siontoelage voor uitwonend jeugdig personeel en personeel hetwelk met eenvoudigen kantoorarbeid of huls. houdelijken arbeid Is belast; b. Intrekking van de korting van 1Vi% op de loonen van bepaalde arbeidscontractanten; c. verbetering der geldende re geling van de overwerkvergoeding; d. vervroeging van het aan. vangstijdstip" van het recht op kin dertoelage thans ontstaande op t Januari volgende op den datum waarop het kind geboren ls tot den eersten dag van de maand volgend op dien datum:: e. uitbreiding van den kindertoe. slag tot kinderen van 18 19 en 20'Ja ren dte dagonderwijs genieten; f. verhooging van het ziekengeld van de arjbeidscontractanten die vol gens ambtelijke loonschalen worden betaald tol 100 procent.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 6