Nieuuu WRAK VAN DE DAKOTA GEVONDEN Voor Alkmaar en omgeving OVER DEN KINDERBIJSLAG Heden reddingsacties op groote schaal Twee militaire tehuizen Besprekingen over deportatie in een impasse Ministersvacature en politiek evenwicht 80.000 radiotoestellen in den handel! (2aatsie nieuws Schepen naar en van Indië Gevolgen van de mijnwerkersstaking in Amerika Hoofdredacteur: H. N. Smits: rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs f 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct„ p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.m.; minimum f 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. Noordhollandsch Daqblad Buiten Cod is nergens veilig Vondel ZATERDAG 23 NOVEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11085 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42A tel. 2046 (adm.): 2047 (redactie) K 2200 HOORNDraafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 liinen DEN HELDER: West straat 80; tel. K 2230 2383 5CHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K2240) Bank: Noordèrbank Directeur: E. J. M. Stumpel HET VERLOOP van zaken met betrekking tot de verbetering in de uitkeering van den Kinder bijslag is voor ons teleurstellend geweest. Er waren van katholieke zijde bezwaren tegen de wijze, waarop de tegemoetkoming aan aa gezinnen met kinderen, in dezen tijd van ondragelijke spanning tusschen loonen en prijzen, in de Kinderbijslagwet geregeld werd. Die wijze van doen deed het prin cipe van den kinderbijslag feite lijk geweld aan. Bovendien gaf de uitwerking van de geregelde wij ziging niet voldoende soulaas voor de gezinnen met vele kinde ren. In de voorstellen van het de partement van Sociale Zaken, zat, met alle waardeering voor de goede bedoelingen, een bevoor rechting van het kleine gezin te genover te weinig egards voor het groote. Vooral als men let op de uiteindelijke doelstelling van Mi-« nister Drees, die in den «nood van den tijd met een noodmaatregel grooter hulp aan gezinnen mej- kinderen wilde geven. Maar hij kapte van de bestaande regeling de 16 en 17 jarigen af en nam daarmee in vele gevallen met de linkerhand weer terug, wat hij met de rechterhand gaf. De Minister is aan den drang van de Katholieke Fractie tege moetgekomen, door bij nadere wij ziging voor te stellen, van het vierde kind af de uitkeering van 40 op 50 cent te brengen. De Mi nister erkende daarmede, dat een zekere progressie gewenscht was. Die progressie ging, in het licht van den nood, die in de grooie gezinnen heerscht, naar de mee ning van de Katholieke Fractie, niet ver genoeg. Het scheen aan vankelijk, dat ook de Partij van den Arbeid wel neiging had, met de twee amendementen van den heer Andriessen c.s., die de situa tie voor de groote gezinnen wilden verbeteren, mee te gaan, doch die verwachting is tenslotte niet ver-' vuld en minister Drees was mor dicus tegen de voorstellen van de Katholieke Fractie. Dat is jammer. Want ondanks alle respectabele vertoogen kon deze vroegere sociaal-democraat, die nu democratisch-socialist is, den indruk niet wegnemen, dat de volledige verbetering met 2,40 per week voor elk gezin, de verdere progressie voor grootere gezinnen tegenhield. Deze gang van zaken is ook daarom zoo jammer, omdat men, mede van de zijde dergenen, die betoogden, dat nu na de be vrijding de doorbraak op politiek terrein alle redelijke wenschen met afzwering van de onvruchtba re tegenstellingen zou vervullen, de tegenstellingen op het terrein van een doelmatige gezinspolitiek zoo heeft doen toespitsen. En meer speciaal verwekte .het In vooruitstrevende katholieke kringen teleurstelling, dat de ka tholieke leden van de Partij van «den Arbeid hun fractie niet voor deze politiek hebben kunnen mee krijgen niet alleen, maar eenparig met de afwijzing van de desidera ta der Katholieke Fractie hebben meegedaan. Deze les zit daarin: niet alleen zijn, zooveel de Bisschopen dit 'bij de verkiezingen uitdrukten, de christelijke normen het veiligst bij de Katholieke Volkspartij, maar ook met de toepassing van die beginselen op staatkundig ter rein is dat het geval. De onderteekening van het Fransch-Nederlandsch cultureel verdrag op het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Parijs. Mr. Star Busman, zaakgelastigde van Nederland in Frankrijk, teekent het verdrag. Links van hem, Georges Bidault, die in naam van Frankrijk teekende en rechts mr. Dumaine, chef van het protocol. Achter mr. Dumaine staat prof. J. J. Gielen, de Nederlandsche minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. (Anefo P.) Hoewel men reeds alle hoop had opgegeven de in de Fran- sche Alpen neergestorte Dako ta nog te vinden en tijdig te bereiken, ziet het er thans naar uit, dat de elf inzitten den van het verongelukte Amerikaansche vliegtuig be houden zullen worden. Vier dagen hebben Engeische, Fransche en Amerikaansche machines het bergterrein af gespeurd, doch door wolken vorming en sneeuwval kon men de ligging van de Dakota, waarvan de noodseinen steeds zwakker werden, niet ontdek ken. Eerst gisteren heeft een machine van de Royal Air- force het wrak in de sneeuw van het hooggebergte aange troffen. Een uur later kwamen Ameri kaansche legervliegtuigen even eens boven de plaats van de ramp. De Dakota ligt tegen een steile rotswand, op slechts 13 kilometer van Interlaken. Alle maatregelen werden genomen, om de reeds van tevoren beraamde hulpactie he denmorgen te kunnen inzetten. In- ten bedrage van een groote vijftigduizend gulden schenkt Katho liek Nederland aan de militairen in Indië. Iedere parochiekerk schenke vijftig gulden en het bedrag komt bin nen. Vormt daartoe in elke parochie een actie comité en vraagt gege vens aan het Hoofdbu reau van Katholiek Thuisfront, Gedempte Burgwal 14, 's-)Graven- hage. tusschen hebben Fortresses van de Amerikaansche luchtmacht klee. ding, voedsel, medicamenten en radiotoestellen afgeworpen. Zoo als men weet, waren van de elf inzittenden zes personen gewond en had de neergestorte machine slechts kleine reisrantsoenen aan boord. Gisteravond is reeds uit Meirin- gen, een stadje op 8 km. afstand van de plek des onheils, een red dingsploeg van zes berggidsen en een medicus vertrokken. Op dat oogenbliK woedde boven het berg land een hevige storm. Ameri kaansche en Italiaansche parachu tisten begaven zich gisteren naar de vliegvelden, vanwaar zij voor het reddingswerk zullen starten. Lt.-vlieger Thomas Frewin van de R.A.F. zal heden ondanks de waarschuwing van Amerikaansche autoriteiten trachten met een zweefvliegtuig op de helling van 'de Pic Strahlegg, waar het toestel is waargenomen, neer te strijken. Naar uit Fransche bron wordt gemeld, is in het gebied van de Mont Blanc bij de nasporingen naar de Dakota het wrak van een tweede Amerikaansche machine gevonden, die daar zes weken ge leden te pletter sloeg. De besprekingen van den Geallieerden Bestuursraad te Berlijn over de wegvoering van Duitsche technici en ge schoolde arbeiders naar de Sowjet-Unie zijn nu in een impasse geraakt. Niet alleen hebben de Sowjet-Russen geen antwoord gegeven op de Brit- sche en Amerikaansche ver zoeken om inlichtingen over de wegvoering, maar de Ge allieerden zijn er tevens niet in geslaagd tot overeenstem ming te komen in zake het be palen van hun houding t.a.v. het gebruik van Duitsche ar beidskrachten in het buiten land. Minister Ringers is afgetre den. Uit den Haag vernemen wij, dat inderdaad de naam van Ir. "E. H. Kraayvanger uit Rotterdam is genoemd als op volger. Maardan is er nog de zorg voor het politieke evenwicht. Er zou zoo maar weer een katholiek minister bijkomen en dat schijnt niet te gaan. Men overweegt nu o.a. om het departement van den Wederopbouw te splitsen in Wederopbouw en Water staat en de dan noodige nieu we minister te recruteeren uit de kringen van den P.v.d.A. Dan is het evenwicht weer hersteld. Maar dr. Beel houdt niet van nieuwe ministeries scheppen. Er is nog een ande re reden, die voor splitsing van het verweesde departe ment pleit. Vooral in het Zui den vindt men, dat de Weder opbouw teveel staat onder den druk van de Waterstaatsinge nieurs; aldus allemaal parle mentaire "kringen in Den Haag. Dit jaar worden door de Neder landsche radio-industrie 70.000 tot 80.000, voor het meerendeel klei nere, radiotoestellen in den han del gebracht. Men zal zich wel licht afvragen, waar deze toestel len blijven en waarom men dan geen radio's in de winkels ziet. Ket antwoord luidt, dat de vraag ongeveer het tienvoudige van het aanbod bedraagt en dat de handel daarom lijsten voor de aflevering aanlegt. Hoewel ongeveer 50 pro. cent van bet aantal in, 1939 ver kochte Nederlandschetoestellen in den loop van dit jaar de Neder landsche huiskamers bereikt, kan slechts ongeveer 10 procent van het aantal gegadigden tevreden worden gesteld. Te Wecli in West-Virginia zijn twee mijnwerkers, die een voor man bedreigden, door een politie, agent doodgeschoten. Volgens minister Lieftinck zal de toestand op belastinggebied in 1947 weer vrjj normaal zijn. De Regeering overweeg^ bankbiljetten van vijf gutden in circulatie te brengen. Officiëele mededeelingen verkla ren de slechte smaak en mindere bakaard van de margarine door het ontbreken van geschikte grondstoffen. De Minister van BuitenldJt.dsche Zaken van Boet- zelaar van Oosterhout komt naar ons land terug, om het Indische probleem in het kabinet te bespre, ken. De Amerikaansche mjjn- werkersleider Lewis moet Maan dag voor het Gerechtshof verschij nen. Johan de Witt, 21 Nov. van Amsterdam naar Batavia. Kola Agoeng, van Batavia naar Rotterdam, arr. 20 Nov. te Penang. Bloemfontein, vertrekt 27 Nov. van Batavia naar Rotterdam. Om de kolenvoorraden te ontzien heeft de Amerikaan sche regeering drastische maatregelen genomen. Met in gang van Maandag zal het electriciteitsverbruik in 21 staten worden verminderd. Lichtreclames en straatver lichting zullen onder de eerste beperkingen vallen. Gisteravond is bekend ge maakt, dat ten gevolge van de mijnwerkersstaking Maandag 165 passagierstreinen uit den dienst worden genomen. Mevrouw Odette Sansom en haar commandant in d® verzets beweging, capt. Peter Churchill, werden in het Buckingham- paleis te 'Londen door den Engelschen koning onderscheiden, resp. met het George Cross en de Distinguished Service Or der. Dit is de eerste maal, dat aan een vrouw deze onder scheiding werd toegekend. Mevr. Sansom werkte in Frankrijk, haar moederland, achter de Duitsche linies. In 1943 werd zij door de Gestapo gearresteerd. Ondanks de hevigste marte lingen weigerde zij standvastig ook maar iets te verraden. Onze foto toont mevrouw Sansom, capt. Churchill en Fran- coise, een dochter van mevr. Sansom. (Ass. Press P.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1