DE REDDINGSEXPEDITIES NAAR DE DAKOTA Langs cultureele toenadering tot algeheele verbondenheid Nieuw Noordhollandsch Dagblad Onbeducht voor gevaren van den Matterhorn-gletscher Doodstraf voor verrader Geheim Kamerheer Indische Katholieke Volkspartij gesticht Eervol ontslag Hoogheemraad De Kerk in Amerika NEDERLAND EN INDONESIë MAANDAG 25 NOVEMBER 1946 Een „Fiseier Storch" vlieg tuig op ski's, bestuurd door Majoor Hitz, commandant van het militaire vliegveld van Meiringen en met gene raal Snavely aan boord, is er in geslaagd te landen op een gletscher in de buurt van het wrak der Ameri- kaansehe Dakota op den Wetterhorn. Het toestel keerde terug met generaal Haynes, een der lucht- schipbreukelingen, die op een draagbaar gelegd was. Volgens generaal Haynes verkeeren de overigen in goede gezondheid. Een tweede Fiseier Storch is bij Unterbach geland met ser geant Whyne Folsom, de tweede piloot van de verongelukte Da kota aan boord. Hij had bevro ren voeten. De eerste Fiseier Storch is weer naar de Gauli- gletscher vertrokken om het reddingswerk voort te zetten. Naar uit het eerste onderzoek naar het ongeluk van de Dakota is gebleken heeft het toestel een noodlanding gemaakt en is dus niet omlaasgestort. De eerste Fiseier Storch heeft contact opgenomen met de twee de reddingsploeg, terwijl de eer ste ploeg op haar schreden is te ruggekeerd, daar men het moge lijk acht om alle passagiers met de Fiseier Storch te vervoeren. Het toestel is om 13-15 iiur op het vliegveld- Uhterbadh geland met mevr. Ralph Tate, echtge- noote van brigade-generaal Ta- te, plaatsvervangend bevelheb- ber van de Amerikaansche troe- 1 pen in Oostenrijk en kolonel William Mac Mahon, aftredend chef 'van den generalen staf van het Amerikaansche leger in Oostenrijk aan boord. Naar gemeld wordt heeft ka pitein Tate, de bestuurder van de verongelukte Dakota een been gebroken. De landingsplaats van de Fi- seler Storch-toestellen bevindt zidh op een hoogte van 2700 me ter en drie km. van de Dakota verwijderd. v Majoor Hitz, chef-instructeur van het Zwitsersche militaire' vliegveld Meiningen, heeft ver klaard, dat naar zijn meening het ongeluk van de Dakota aan een luohtzuiging toe te schrijven is. Toen Hitz boven de „Wetterkes- sel" vloog voelde hij duidelijk, dat zijn toestel naar den grond1 getrokken werd. Te 14,20 uur (plaatselijken tijd) is een Fiseier Storch voor de vierde maal van de gletscher Gauli komend- te Unterbach ge land. Majoor Hitz was de be stuurder- Aan boord bevonden zich mevr. Haynes, echtgenoot^ van den Amerikaanschen gene raal en sergeant Hill, marconis' van de Dakota. Direct daarop vertrok het toestel weer met warme thee naar de aehtergebh venen op 3400 meter hoogte. Met acht vluchten vice vers in 6 uur zijn de Zwitserschf piloten, majoor Hilz en ka pitein Hug, er gistermidda;' in geslaagd de 12 Dakota passagiers van den Matter horn-gletscher te redden. Ondanks de zware ontberin gen, die de luchtschipbreuke lingen gedurende 5 dagen en 5 nachten in sneeuwstorm en vrieskoude hebben geleden was hun toestand zoodanig, dal slechts twee van hen op draagbaren moesten worden vervoerd. Da Zwitsersche reddingsploeg, die de verongelukten over land- trachtte te bereiken, heeft met De 34-jarige Hilversumsche kapper Willem Nonhaffis Za terdag j.ï. door het bijzonder gerechtshof te Amsterdam we gens joden verraad in den be zettingstijd veroordeeld tot den doodstraf. De bisschop van Roermond, Mgr. dr. G. Lemmens, heeft uit Rome telegrafisch bericht ontvangen, dat de president van het Klein Seminarie te Rolduc, dr. H. J. v. d. Mueh- len, door Sen Paus benoemd Is tot geheim Kamerheer. Zooals reeds eerder gemeld werd, zijn te Soerabaja voor bereidingen getroffen om te komen' tbè een politieke or- .ganisatie „van de Katholieken te Soerabaja. Deze voorbereid dingen hebben inmiddels vaste vormen aesigéhomen. Het ^be stuur zal onmiddellijk contact opnemen met de partijleiding in Nederland en te Batavia, terwijl het partijprogramma 'zoo spoedig mogelijk zal wor den voorgelegd. Zoowel mill-, tairen als burgers kunnen zich voor het lidmaatschap opge ven. bijna onoverkomelijke moeilijk heden te kampen gehad. Zij kon .het vliegtuig slechts bereik*^ langs een zeer steile helling met' het gevaar een lawine"^ ver oorzaken doch toen geen andere weg openstond, heeft zij het risi co genomen. De Zwitsers werden verwel komd door .generaal Hayes, die hen hartelijk de hand schudde,- doch daar zij geen Emgelsch ken den en de passagiers geen Duitsch, konden redders en ge redden elkander niet verstaan. Het bleek, dat de inzittenden van de Dakota ternauwernood aan den dood waren ontsnapt- Hun vliegtuig had een noodlan ding moeten maken en was ver volgens over den sneeuw gegle den tot op 18 meter van een ra vijn. Bovendien werd het vlieg tuig, dat onbeschadigd was, op 60 meter na gemist door een ge- j weldige lawine, die het in een afgrond had kunnen vegen. Generaal Ralph Tate ver scheen gistermorgen in een vliegtuig boven de plaats van de ramp en sprak per radio met zijn zoon, den piloot van de verongelukte Dakota. De ze meldde, dat alle 12 lucht- schipbreukelingen nog in le ven waren. Toen om 11 uur gistermorgen de eerste Storch-Fieseler in -zicht kwam, was de reddingsploeg met de geredden reeds ongeveer daald^'Majoor Hitz, dtehlt riK--' Wgalwijksche biljarter Kees de Ruyter aan stoot in zijn partij tuig bestuurde, sloeg een drin- tegen L. G. J. Tegelaar. (A.N.P.) gende waarschuwing van de red- j dingsploeg in dten wind en land de op een 20 meter lange strook sneeuw- Behalve de passagiers van de Dakota werd nog een der leden van den reddingsploeg, die ge wond was geraakt, door de Storchs in veiligheid gebracht. Er zijn nog geen bijzonderhe den bekend van den twaalfden passagier, die in de Dakota ge vonden werd en wiens naam als mr Harvey uit Detroit gegeven werd. In alle tot dusver gegeven berichten is van slechts 11 inzit tenden gesproken. Bij K.B. is aan den heer H. Koster Kz. te Wieringerwaard op zijn vexeoek eervol ontslag verleend als hoogheemraad i van het hoogheemraadschap i Noordholl. Noorderkwartier. De wedstrijden om het kampioenschap van Nederland groot- biljart cader 45-2 zijn te Rotterdam gespeeld. De jeugdige Het Fransehe katholieke blad „La Croix" wijdt een. lang artikel aan de steeds groólere vooruitgang van het Katholicisme in de Ver- eemgde Staten, die met inbegrip vein Alaska een totaal van 24.402.12(4 katholieken tellen. In de vèrschillende dioceezen zijij er vier, nl. die van Chicago, Boston, Nèw-York en Brooklyn, die meer dan een millioen zielen tellen. In het geheele land werken 38980 priesters, 6721 broeders' en 139218 zusters. Het aantal parochiën met vaste geestelijkheid bedraagt 13583. Daarenboven«ijn er nog 940 parochiën waaraan geen geestelij ken verbonden zijn. In het afge- loopen jaar bedroeg het aantal be- keeringefi 87430, zijnde een aan. was van 2522 met het voorafgaan de jaar. Onder de bekeerlingen zijn er wier toetreden tot de keuk, uit hoofde van de vooraanstaande plaats welke zij op politiek of li terair gebied innamen veel stof deed oplaaien. Onder hen bevinden jsich ojn. Robert Wagner een der meest vooraanstaande leden van den federalen senaat, Mevrouw Clara Booth Luce, bekend schrijfster en lid van de Ka mer van Afgevaardigden, de oud-hoofdredacteur van het communistisch blad de „Daily Worker" met zijn geheele fa milie, de zangeres Grace Moo re en Avery Dulles, wiens vader John Dulles nog maar enkele weken geleden als voorzitter optrad van *de in ternationale conferentie der protestantsohe kerken. Het is misschj... .vei goed in dezen tjjd van spanningen jus- schen Nederland en Indone sië symptomen aan te wijzen, die hoop geven op een hechte verstandhouding in de toe komst. Want ofschoon nu de basis is gelegd voor een staat kundige overeenkomst, is ve ler gemoed aan beide zijden nog steeds geprikkeld over al of niet vermeend aange daan onrecht en het valt niet te ontkennen, dat tijdens de Inwoners van een Japansche stad vierden de afkondiging van de nieuwe grondwet met een optocht, waarin een enor me adelaar, die van rijststroo was vervaardigd, werd mede gevoerd. (Walco N.) onderbretiua van het contact in de oorlogsjaren een ver vreemding is ingetreden, die thans op allerlei terrein tot uiting komt en die de eerst volgende jaren nog wel eeni- ge malen tot wrijving aanlei ding zal geven. Daarom is de inaugurale rede, die Dr. F. H. van Naersen, lector aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen dezer dagen uitsprak bijzonder goed gekozen om het we. zen van de kloof tusschen Indone- sië en Nederland uiteen te zetten en tegelijkertijd te wijzen op de omstandigheden, die een voor beide partijen veilige en gelukkige afloop van de huidige moeilijk heden kunnen doen verwachten. Zooals bij dergelijke conflicten dikwijls het geval is, zijn de „te genstanders" al veel dichter tot elkaar gekomen, wanneer zij el. kaars standpunt kunnen begrijpen en da van oudsher bestaande kem der verschillen doorgronden. In Indonesië, zoo oeloogde dr. van Naersen, verwekt het contact met vreemdelingen spanningen. En altijd zijn er individuen of groepen geweest die zich te weer stelden; zij maakten daarbij ech- 1 ter gebruik van eenige pas-ver worven elementen uit de cultuur der vreemdelingen. De beoogde cult uur strijd hield dus reeds de kiem in van een cultureele samen, smelting; wanneer daarbij zoowel door de vreemdelingen 'ais de oor spronkelijke bewoners met beleid werd gemanoeuvreerd, nam men waai^ dat met het voortschrijden van het cultureele versmeltings proces ook een afneming van 'de spanningen gepaard ging. De Westersche beschaving, van karakter geheel anders dan de Hindoe, en Islambeschaving, die in het Indonesische beeld weinig verandering brachten, belette het Oosten datgene uit zijn cultuur over te nemen, waaraan het be hoefte had. Daar ook de Wester- sChe beschaving niet in contact trad met het Oosten, heeft gedu rende meer dan twee eeuwen een kloof tusschen Oost en West gele. gen, die men eers^ in de periode van de „ethische" koloniale poli tiek heeft getracht te overbruggen. Door het georganiseerde onderwijs werd de Westersche cultuur voor den Indonesiër al aanstonds ge- makkelijker bereikbaar. Het effect van de ontstane uitwisseling werkte echter, al dus dr. van Naersen, verbijs terend. Sociale conflicten ont stonden, veel gecompliceerder en dieper ingrijpend dan wel ke beschaving ooit had ver oorzaakt. Uit de verscheiden heid van maatschappelijke strevingen, die zich tenslotte in den chaos afteekenden valt de algemeene lijn te trekken, dat degenen, die iets van de Westersche beschaving ge proefd hebben, zich tegen de traditie richten zoowel tegen de traditie van den adat als tegen die van het ko loniaal bewind. En ook in het Oosten is in de laatste jaren de zuiver-Westersche ideologie van het nationalisme doorge drongen' De strijd, die dus ai lang be staat, komt op het oogenblik voor al tot uiting in het streven naar politieke zelfstandigheid. Hoe de uitslag van dit conflict ook moge zijn, zoo besloot Lector van Naer sen, er moe* rekening mee worden gehouden, dat het proces van sa. mensmelting der Westersche en Indonesische culturen, nog slechts in een beginstadium verkeert. Zoowel Indonesië als Nederland zullen zich daarbij moeten Inspan nen eikaars "ontwikkeling nauw keurig te volgen en zich aan de veranderingen aan te passen

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3