Nieuw Noordheilandsch Dagblad Verlaag NAT. BILJARTKAM PIOENSCHAPPEN De Leeuw overwinnaar Dolle achtervolging Joden vluchten uit Duitschland Engeland koopt uranium-erts FRANKRIJK GING WEER TER STEMBUS Communisten in de meerderheid De opbrengst van het bevrijdingsspel Drielanden-unie ook voor toerisme MIJN-DIRECTIES BUITEN DE SOCIALE ZUIVERING Eereraad voor lettter- kunde treedt at MAANDAG 25 NOVEMBER 1946 MBER 1946 maar die oeer naar hard en eer gaan Ja hoor! j zag een ?n schoor- later was recht op wel te ,en. Maar rs op den "ommetje. p 't schip ite letters r, dat die e ganzen nnnen ko- heele dek tdicht. En door de n hielden aan n werden op ivuurd. Nog ïoll. defensie uitstekende 0 de leiding. roodwitten ontkomen, dwong ADO ft terug. Ver- echter ook IOVEMBER 01 M.: AVRO uws; 8-15 af- 1.; 9.30 Ar- 10.35 Gold- Band; 12.40 Nieuws; 13.15 ris; 13.45 Gë- 14.00 Knip- ■ramofoonmu- kun jij ook; 3.30 Ned. Str, Bonte Trein; Ï2-30 Skymas- vs. 415 M. KRO. tws; 8.15 Pluk Zonnebloem; che muziek v. 12.03 Duetten; 3.15 Omroep- 30 Luistersp.; oem; 1 .30 De Orkest zon- ileportage van ig in de won- tie Kennedy's; .15 Raciiophil- .40 Collegium odamense; 22 Edwin Fischer Beeck. De wedstrijden om het na tionale kampioenschap groot biljart anker kader 45/1 zijn gisteren beëindigd en de Amsterdammer de Leeuw, die in grootschen vorm was en ongetwijfeld de sterkste speler van dit tournooi ge noemd mag worden, heeft den titel behaald met een ge middelde, waar de anderen niet aan konden tippen, n.l. van 20:09. Hiermee bleef hij nog geen twee punten bene den het record van Van de Pol. Toch heeft het tot het laatst toe aan spanning niet ontbroken, want na de voorlaatste ronde was de situatie aldus, dat de Leeuw vijf gewonnen partijen telde, tegen Sweering en Jacobs ieder vier. Gehrels sloe® Jacobs echter, doch ondanks deze on verwachte nederlaag was de si tuatie echter zooals gezegd. Zou Jacobs nu Van de Leeuw win nen, dankstonden zij in gewon nen partijen gelijk en moest er een barragepartij volgen. De Leeuw heeft het echter zoo ver niet laten komen, al had hij in den Roosendaler een taai vol ger, zoodat hij in de 15e beurt met 153 slechts een voorsprong van 35 noteerde. In zijn volgen de beurt maakte hij aan alle ilusies van Jacobs een einde, door in één serie en wat voor 'n serie de resteerende 147 voornamelijk in het middenvak bij elkaar te tikken. De eindstand is, geworden: gew. h.s. gem. 1. De Leeuw 6 159 20.09 3. Sweering 4 73 12.34 4- Jacobs 4 98 12 20 5. De Ruyter 4 107 11.79 6. Gehrels 4 77 9.09 7. Teegelaar 2 76 9-23 8. Goderie .0 73 7.33 2- Wevers 4 88 13.62 Zaterdagnacht werd dr. J. van der Mark, arts te 's-Gra- venhage, door de P.R.A. ver dacht van een politiek delict, aangehouden. Dr. van der Mark, die reeds enkele dagen was „ondergedoken", trachtte in zijn auto te ontvluchten. Hij kon na een dolle rit door de stad worden gearresteerd. Louis Henri Sampaix, die voor den Intern'. Bond tegen Rassenhaat een onderzoek heeft geleid inzake clandestie ne emigratie van Joden, heeft verklaard, dat hij van onge veer 50.000 uit Duitschland gevluchte Joden geen spoor kan terugvinden. Volgens Sam paix zouden in den laatsten tijd 651000 Joden clandestien Duitschland hebben verlaten- Ongeveer 6-.000 zouden op het oogenblik op Cyphrus gedeti neerd zijn, 6.000 zouden zich in Palestina bevinden en 3.000 nog langs de kust van Frank rijk en Italië verspreid zijn. Het eerste uraniumerts is uit de Belgische Congo per schip te Liverpool aangeko men. Totaal 1300 gezegelde blikken met 860 ton van het zwarte gesteente met een aan- koopwaarde van 500.000 pond sterling zal onder de aandui ding „zeer waardevol" naar 'n i fabriek voor de bewerking van uranium bij Preston (Lan cashire) worden gezonden. Ongeveer 200 ton zuivere uranium t.w.v. 1.344.000 pond sterling zal uit dit erts ge wonnen worden en ten ge- br'uike bij atoombatterijen naar het proefstation te Dicot (Berkshire) worden gezonden- Voor de zesde maal van dit jaar zijn de Fransche man nen en vrouwen gisteren naar de stembus gegaan, dit maal ter verkiezing van 75000 kiesmannen, die over twee weken op hun beurt een deel der leden van den nieuwen Franschen Senaat zullen kiezen. Volgens schatting heeft 25 pet. van de kiezers zich van stemming onthouden. Gemeld wordt, dat voor 80 van de in totaal 90 departementen van het Fransche moederland de communisten thans 21261 kies mannen, de M.R.P. 21167 en de socialisten 12778 kiesman nen hebben. Nader wordt nog gemeld, dat de officieele uit slag voor 89 van de in totaal 90 departementen van het Fransche moederland als volgt is: communisten 24544 kies mannen, M.R.P. 24151 kies mannen^ overige partijen nog niet bekend. GEDENKPENNING VOOR KUNSTBESCHERMERS De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft besloten bij gelegenheid van de opheffing der Rijksinspectie Kunstbescherming een gedenkpen ning te laten slaan naar ontwerp 'van den beeldhouwer P. Gregorre, als blijvend aandenken van de er_ kentelijkheid van de regeering jegens, allen, die zich verdienste lijk hebben gemaakt bij de be scherming van de Nederlandsche kunstschatten tijdens den oorlog. Deze penning wordt toegekend aan een 3 400 personen die zich tijdens den oorlog op het gebied van de kunstbescherming verdien stelijk hebben gemaakt. De netto-opbrengst van het bevrijdingsspel, gegeven op 4 en 6 Mef j.l. ten bate van de Stichting 1940-1945 bedroeg 130.000— Dit bedrag werd gisteren, na aftrek van vermakelijk heidsbelasting, aan 't Hoofd bureau dezer instelling afge dragen. Het ligt in de bedoeling op den bevrijdingsdag 1947 we derom in het Stadion te Am sterdam een spel op te voeren ter herdenking der gevallenen Er is reden tot verheuging voor hen, die het volgend jaar eens een kijkje willen Atoomgeleerden openen campagne. Professor Einstein en andere atoomgeleerden zijn een campagne begonnen, om een fonds van 1 millioen dollar te stichten voor de financie ring van een grootscheepsche voorlichtings actie betreffende 'de verwikkelingen der atoomenergie. Prof. Albert Einstein (rechts) bespreekt de plannen met prof. Harold C. Urey, pro fessor in de scheikunde aan de universiteit van Chicago. nemen in het land onzer Zuiderburen of in Luxem burg. De voorbereidingen tot het instellen van een drie- landenunie strekken zich ook uit over het gebied van het toerisme. Dezer dagen kwamen gede legeerden van de drielanden te 'siGravenhage bijeen om be sprekingen over het toerisme te voeren. Hierbij waren ook de' Ministeries van Buiten- landsche Zaken, Justitie en wat het belangrijkste is Fi nanciën vertegenwoordigd, als mede verschillende bank-orga- nisaties en toeiistenbureaux. Besloten werd de drie lan den op toeristisch gebied ge meenschappelijk ten opzichte van het buitenland te laten optreden. Deze eenheid heeft betrekking op de te voeren propaganda en de verplaatsin gen bmnen de grenzen der drie landen zelf. Vooral wat het laatste betreft hoopt men zoo spoedig mogelijk tot een oplos sing te komen. Men verwacht binnenkort een versnelling van de visitatie aan de gren zen te kunnen bereiken. Het oponthoud aan de douane- sfations zal daardoor aanmer kelijk worden bekort en mis schien zelfs geheel opgeheven. Visitatie in de treinen moet daarbij mogelijk worden. Minister-President Beel leg de in een toespraak den na druk op het belang van een De internationale luchtvaarttentoonstelling te Parijs is door den Franschen president Bidault officieel geopend. Bidault bezichtigt een model van een vliegtuigmotor. (Inp. P.) nauwe economische en cultu- reele samenwerking tusschen de drie landen. Gezamenlijk aldus dr. Beel staan Ne derland, België en Luxemburg sterk, omdat zij dezelfde ide alen- nastreven, opgebouwd op dezelfde christelijke grondsla gen. De Minister van Economische Zaken heeft aan den beheerder van de mijnen, dr. Grootihoff, medegedeeld, dat een sociale zuiveringsprocedure van direc tieleden en bedrijfsleiders ach terwege dient te blijven, daar deze z.i. een wettelijke basis imist. Naar aanleiding hiervan heeft de beheerder, dr Groot- hoff, beslist, dat terugkeer in1 het bedrijf van een aantal dL rectieleden en bedrijfsleiders fcop korten termijn moet plaats vinden. De hoofdbestuïen van den R.K. Mijnwerkersbond en van de R.K. Vereeniging van Mijnibeambten zijn over deze mededeelinigen zeer ontstemd en zouden nfeden in een spoed- eisohende gecombineerde ver gadering bijeenkomen 't Wordt o.m. als onbillijk aangevoeld, dat tal van lagere personeels leden, via de door dé regeering ingestelde revisiecommissies, wel beoordeeld* en veroordeeld zijn voor hun sociale gedragingen. De Eereraad voor Letterkun de heeft in een schrijven aan den minister van Onderwijs zijn ontslag aangeboden, op grond van het feit, dat het standpunt van den Centralen Eereraad onoverbrugbaar af wijkt van datgene hetwelk de Eereraad van den beginne af tot heden heeft gemeend als het eenig juiste" te moeten in- I nemen. I GRASSHOPPERS I SCHOORL 3—1 In het begin aardig spel van beide partijen. Grasshoppers iets in de meerderheid. Na 10 min. neemt Gr. de leiding door een praehtschot van den rechtsbuiten.' Gesteund door de wind is de thuisclub steeds in den aanval. Bij 'n aanval loopt de midvoor door, keeper iets te laat, doel verlaten. Thuisclub weet tot rust te hand haven. Na rust uit een corner maakt Schoorl er 21 van. Laatste half uur overwicht van de thuisclub. 'Uit een kluwen van spelers'maakt de rechtsbuiten van flinke afsfarid er 31 van. VERVOLG VAN PAG. 1 Na de H. Mis -was er recep tie in het gebouw, waarbij'de deputaties der Vrouwelijke Jeugd uit heel het Bisdom ge legenheid kregen haren Direc teur geluk-te wenschen. Het feestcadeau bestond uit een ameublement voor den werk kamer van den Rector in het nieuwe huis. Toespraak van den bisschop Daarna was het woord aan den'Bisschop van Haarlem, Z. "H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, die zijn vreugde uitte over het feit, dat Hij dit feest mee mocht maken en aan den' tijd herinnerde, dat Rector Bank zijn secretaris was. Z. H. Exc. was van meening, dat er geen betere persoon kon gevonden worden om de Vrouwelijke Jeugd te leiden dan Rector Bank. Ook de leidsters werden door den Bisschop met harte lijke woorden bedankt voor het vele werk, dat zij hebben verzet. Daarbij wees Z. H. Exc. de Bisschop op de groote taak die vooral de vrouwelijke jeugd leidsters hadden, want het is vooral de vrouw, die den .meesten invloed in het maat schappelijk leven kan doen gelden. Dankwoord Rector Bank De jubilaris nam vervolgens het woord' om den bisschop te dan ken voor zijn welgemeende be- Mngstelling en memoreerde de ja ren die hij in Haarlem had door mogen brengen. Ook dacht hij nog even férug aan den tijd dat hij in de pastorie van pastoor Boone kamp vertoefd had. Hartelijk dankte hij de leidsters van het vrouwelijk jeugdwerk die dezen dag voor hem tot een onvergete lijke badcfen gemaakt. De receptie was hiermede ten einde en nadat allen gelegenheid hadden gekregen Mgr. te begroe ten en den jubilaris te feliciteeren werd het gastvrije Groenestein ►verlaten. De inwijding van het Centrale Huis. In den namiddag verzamelden zich vele genoodigden in het ge heel gerestaureerde Centrale Huis voor de_ Vrouwelijke Jeugd aan de Scheveningsche weg waar zij door een comité werden verwelkomd. Nadat Z. H. Exc. Mgr. Huibers aan het gebouw gearriveerd was, werd,een défilé' afgenomen van ruim 1600 gidsen 'die op de maat van de muziek des Haagsche Ver kenners keurig voorbijmarcheer. den. Een vijftal leidsters van ieder afdeeling was daarna met de vele Eerw. Heeren geestelijken w.o. Mgr. Pbmpe, Deken van Den Haag, Mgr. Verhoeven en Mr. Dr. Houben, districtscommissaris der Verkenners, getuige van de plech- tige inwijding van het Centrale Huis. Na afloop der plechtigheden sprak Mgr. nog een kort woord en moedigde de leidsters yooral aan om vooral bij. hun werk aandacht 'te besteden aan de waarde van het katholieke gezin waarin de Bis schop het bolwerk tegen de hei. densche maatschappij zag. Ook Rector Bank sprak nog eenige woorden van dank terwijl zijn collega van het mannelijk.Jeugd werk Rector van Spanje, zijn fe. licitaties aan den jubilaris aan bood. Nog eenige spreeksters voerden het woord, waarna men nog eeni- gen tijd bijeen bleef. Zoo is dan de Jeugdbeweging in ons Bisdom weer een nieuw huis rijker geworden van waaruit het in onzen tijd zoo noodzakelijke werk kan worden verricht. Dat dit vruchtbaar moge zijn hopen wij van harte

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 7