Gemeenteraadsagenda Nieuw Noordheilondsch Dagblad Kleur-, Lees- en Prentenboeken prachtsorteering! Luxe- en Kunst - kalenders Fa. JAN KUHNE, Een elk wat wils Koperen priesterfeest Kapelaan de Wit Een perspectief voor Alkmaar Freuleken ALKM. KEGELBOND WENKEN SN WENSCHEN EN JEUGDBEWEGING Langedijker Veilingoverzicht DINSDAG 26 NOVEMBER 1946 Blijkens de ingekomen stukken voor dé Donderdagmiddag te hou den raadsvergadering hebben de heeren J. Wiese (PvdA) en F. J. Meelis (CPN) hun. benoeming tot lid'van den raad in de vacatures resp. van den heer Feringa en Mw Kok-v. Berkum aangenomen. Blijkens een afschrift van een ministerieele beschikking is krach tens het Zuiveringsbesluit aan mej. M. Weeshoff ontslag verleend uit haar functie van onderwijzeres bij het openbaar onderwijs, met bepaling, dat alle pensioenrechten e.d. vervidlen. Door Ged. Staten werd goedgekeurd het raadsbesluit van 24 Oct. j.l. betreffende alge- heele aflossing van de obligatie- leening 1937 I pro resto f 866.000 met de opbrengst eener nieuwe geldleening tot datzelfde bedrag. Ged. Staten geven echter geen toestemming.-tot het doen drukken van het raadsverslag met bijlagen en het gemeenteverslag. Blijkens een verder ingekomen beslissing van Ged. Staten is het beroep, ingesteld door het bestuur der Vereeniging tot Bevordering van Christelijk Schoolonderwijs, tegen het besluit van den tijdelij- ken Raad, d.d. 28 Febr. '46 tot vaststelling der bedragen per leerling ex art. 55 bis der L.O.- wet 1920 voor 1946 ongegrond verklaard. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op een verzoek van J. van Geelen, om voor de ge meentewoning de RuyterstraaP 35 in aanmerking te komen, aange zien bedoeld perceel reeds door de Huisvestingscommissie is toege wezen. De Noodschouwburg Voorts is ingekomen een be sluit van Ged. Staten tot ver daging voor den tijd van twee maanden van bun beslissing omtrent het raadsbesluit van 26 Aug. '46 lot het garandee ren van rente en aflossing van de helft eener geldleening, groot f 30.000,aan te gaan door de Stichting Nood- schouwburg Alkmaar. Vuilnisvervoer Voor het jaar 1946 had de heer P. de Boer te Landsmeer zich,ver- bondén bet vuilnis voor f 1,50 per M3 weg te voeren' naar de in de gemeente Landsmeer gelegen riet. landen. Daar B. en W. van open bare aanbesteding geen voordeel voor de gemeente verwachten, stellen zij voor op dezelfde voor waarden met den heer De Boer voor 1947 een overeenkomst aan fe gaan. Stormschade. Tijdens den stoam, in den nacht van 20 op "21 Nov. j.l. is een boom op de Oudegracht omgewaaid en terecht'gekomen op het perceel 151 aldaar, toebehoorende aan mevr Wed. R. Essen-Harwijne; deze vraagt thans aan de gemeente een tegemoetkoming in de kosten we gens schade; B. en W. achter hier echter een geval van overmacht aanwezig, zoodat er van schuld van de zijde der gemeente niet kan worden gesproken; daarom is er h.i. geen aanleiding adressante een tegemoetkoming in de kosten te verleenen. B. en W. stellen daarom den Raad voor op 't ver- zode afwijzend te beschikken. Waterpolitie in de Accijns toren. Na de verhuizing van de Be- vrachtingscommissie van de Ac cijnstoren naar Oudegracht 92, werd een gedeelte van de Accijns toren in geflruik gegeven aan de Rijkspolitie te water; in verband hiermede stellen B. en W. voor met het Rijk een huurovereen komst aan te gaan voor'den ver huur van de accijnstoren voor f 360,per jaar, ingaanle 1 Juli '46. Grondaankoop Teneinde uitvoering te kunnen geven aan het uitbreidingsplan „Overdie en Achtermeer" heeft de gemeente de beschikking noodig over verscliillende perceelen wei land in dezen polder, ten Z. van de bebouwinglangs de Uiten- boschstraat de 2de Kabelstraat en de Hooftstraat. Deze perceelen zijn op' het uitbreidingsplan be- stémd.voor woningbouw. B. en W. stellen daarom den» Raad voor van Wessanen's Kon. Fabrieken N.V. te Wormerveer diverse perceelen weiland, samen groot 23.63.07 ha en van L. Groen diverse percee len weiland, samen groot 2.46.70 ha te koopen tegen den prijs van f 1,per M2. Verhuur speelterrein Het terrein ten Z. van de K. v. 't Veerstraat, dat van Mei '32 tot Mei '40 als speelterrein in huur was bij de Arbeiderswoningbouw- vereeniging „Rochdale" en daarna als Volkstuintjes benut is, Kgt thans braak en zal met medewer king van de D.U.W. weer als speelveld worden aangelegd. Van het terrein, dat 12.764 M2 groot is, heeft de vereeniging sinds Mei '41 een gedeelte van 1400 M2 als kin derspeeltuin in huur. B. en W. stellen voor het thans voor ver huur in aanmerking komende ter rein, groot 11.364 M2 voor f 44,50 per jaar aan „Rochdale" te ver huren; het onderhoud zal door den Plantsoendienst geschieden, waar voor „Rochdale" f 50,per jaar zal vergoeden. Belas tingverordening B. en W. stellen den Raad ver der voor vast te stellen een ver ordening op het heffen en .invor deren van een plaatselijke belas ting op de gebouwde en de onge bouwde eigendommen, waarbij het heffingspercentage voor gebouwd 7 en voor ongebouwd 3°/o 'van de belastbare opbrengst bedraagt. De rekening» van den K.v.W. sluit op een totaalbedrag van f 81.759.41 me een batig saldo van f 8.357,36. B. en W. stellen den Raad voor deze rekening aldus voorloopig vast te stellen. Achter de Vischmaskt Men verzoekt ons opname van 't volgende: Variatie, dat is iets waar wij jongens van houden.. lederen dag een ander beroep en een ander meisje. (Hoe bestaat 't. Red. N.N.H.D.) Muziek in het leven! En voor afwisseling zorgt de K.J.M.V. Een dendèrend balfeest achter ons, en een sportavond in het vooruitzicht. Morgenavond zullen we naar het hol van de leeuw gaan om daar de Kajotters uit te dagen. Het wordt een heerlijk ge.veeht. Op de dam. en schaakborden zullen de zwarte en witte stukken strijden tot het bittere eind. Zelfs ge kroonde hoofden zuilen hun dood vinden. Bridgekaarten zullen op elkaar kletsen en na een hevigen strijd op hoopen worden gegooid. Een doodenteTling zal volgen en de heeren achter de schermen zullen nieuwe troepen laten aan rukken. Jongens, ik smul nu al. Tot mor gen half 9' in het Kajottersclu'o- gebouw op de Zaadmarkt. DAMMEN In aansluiting op het nieuws aangaande het persoonlijk dam kampioenschap van Alkmaar dee- len wij de uitslag der 2e klas nog mede. Hier eindigden D. Stam en D. Bruggeman gelijk. In <le her kamp tusschen beiden bleek D. Stam de sterkste,te zijn, zoodat deze .kampioen dér 2e klas werd. Ongetwijfeld 'n goede prestatie. Zaterdag 30 Nov. a.s. speelt D.D.D. voor de competitie tegen het sterke C.D.A. in Amsterdam. Ook nu zal het wederom een zwa. ren strijd worden. Doet echter Uw best D.D.D. en geeft U tot het uiterste. Veel succes! Zondag vierde de W.E. Heer de Wit, oud-kapelaan van de St. Laurentiusparoehie, fhans kape laan te Den Haag; zijn koperen priesterfeest. Des morgens droeg hij een plechtige H. Mis op in h.et noodkerkje, waaraan hij thans verbonden is; hij werd daarbij geassisteerd door de W.E. Heeren Kap. v. Leeuwen en Kap. Zoutenibier. De H.E. fDeken J. Jacobs hield een feest predikatie. Vele Alkmaarsche vrienden waren naar Den Haag gereisd, om van hun belangstelling blijk te goven. St. Caecilia braoht den jubilaris onder leiding van diri- "gent P. N. Joosen een serenade. Na een pittige marseh werd het woord gevoerd door den pastoor der paaochie, die Kap. de Wit als feestgave een nieuwe fiets aanbood. De voorzitter van St. Caecilia, de heer J. C. Groot, hield vervolgens "een toespraak, waarin hij Kap. de Wit dank bracht voor wat hij in zijn Alk maarsche jaren voor het corps gedaan had; namens de leden bood hij een kistje sigaren aan en een marschtrom als souve nir; namens de dames van de leden werd! een groote mand fruit aangeboden. Namens den secretaris van de aM. Alkmaar van de KAB, den heer v. Zan ten, werd een herinneringsal bum met foto's en te boek ge stelde feiten uit den bezettings tijd aangeboden. Voorts werden nog een boekwerk van de fa. J. Kuhne en tal van schriftelijke gelukwenschen uit Alkmaar aangeboden. Een deputatie van de Vrouwelijke Jeugdbeweging uit Alkmaar bood een envelop pe met inhoud aan, waarna af gevaardigden van de parodhieele 'vereenigingen te Den Haag, waaraan Kap. de Wit als advi seur is verbonden, het woord voerden. Aan de leden van St. Caeci lia en de andere vertegenwoor digers uit Alkmaar werden hier na ververschingen aangeboden. Onder de ingekomen schrifte. lijke gelukwenschen waren er van de afd. Alkmaar van- de KAB, van Vondel e.a. Kap. de Wit bracht in een hartelijke toe. spraak dank voor de ondervon den belangstelling. Sinds eenigen tijd werkt de fir ma S. Kopjes aan het Verdron- kenoord te Alkmaar op aanzien lijke schaal voor den binnen- en buitenlandschen handel in visch. conserven. De firma, voorbeen een in niet zeer wijden kring be kende haringinleggerij, heeft thans de alleen-leverantie verworven van de geheele mijnstreek, terwijl zij thans ook ingeschakeld is in de export naar België. Zou er misschien in deze „haringindus trie" een nieuw perspectief voor Alkmaar liggen? Voor de R.A.O. gaf Studio '46 een opvoering" van het tooneelstuk „Freuleken", dat een gegeven is uit het einde van de 18de eeuw, vlak voor de Fransche revolutie dus en dat speelt'op een of ander "Geldersch buitenverblijf. Er komt een gestrenge baron in voor en een teer freuleken, een invalide denker, philosoof bijna en een boemeljonker, een dame van de wereld en een eenvoudig boeren. dienstertje en- daartusschen spant zich de gebeurtenis van versmade liefde, onbegrepen bedoelingen en trotsche gedachten. Het slot is be vredigend, zoo ook het spel van deze naar datum jonge tooneel- groep, die nu niet direct over de geheele linie sterk te noemen is. Een van de kleinste rollen, die van de jonge invalide en philoso- pheerende jonker is nog wel de Beste (Hans Everts), waarbij de boemel jonker (Jack Pisuisse) en het boerendienstertje (Mary Bey er) op gelijke hoogte kwamen. De costumeering" was zeer fraai en ook de figuratie van de 18e- eeuwsche manieren vfel op. Jam mer, dat men hier en daar nog al storend in de zaal optrad. Ons lijkt het beter, dat menschen, die zulk een gegeven niet apprecieeren. weg blijven. De R.A.O. streeft naar iets goeds, dat is alleszins te prijzen, maar er'zijn er altijd bij, die van iets goeds niet gediend zijn. UIT DE POLITIEBERICHTEN Een marktkoopman werd bs_ keurd wegens verkoop van nieu we schoenen, zonder bon en voor veel te hooge prijs. Een vrouwspersoon M. H. en een manspersoon J. van E., die hier ter stede eenigen tijd in een logement verbleven en elders werden aangehouden voor rijwiel diefstal werden ook te Alkm. be keurd wegens het zelfde misdrijf. Tegen eenige ingezetenen werd proces verbaal opgemaakt wegens verduistering van een aantal ver snaperingsbonnen. LETTER M Morgen kunnen zij, wier naam begint met de letter M, hun dis tributiebescheiden afhalen. Slotuitslagen onderlinge wedstrijden KorspwedstrijtT, afd. super klasse: 1. Koekoek 742; 2. OKA 684; 3. ZEKZ? 665. Hoogste werper A. Köllmann 165. Negen-prijs, idem 14 x 9. Afd. Senioren: De Unie 644; Met z'n Tienen 637- De Burg 627; Op de Lat 611; TOP 603; OKA 598; Cubo 582; Op de Lat (Purmerend) 577. Hoogste werper J. Langen. dijk 151; negen-prijs A. Koster 11 x 9. Afd. junioren: De Club 563; Houthakkers 536; TOP 501- Op de Lat 512; Negenjagers ('Ber gen) 501; Sociëteit'495; Alles om 476; THOR 472. Hoogste werper P. C. Meurs 134; negen-prijs Th. de Vries 8x9. Afd. Dames: WIK 544 88 HUISWERK Bij den r,oep om onder, ivijsvernieuwing' werd jnlangs het geluid ge- koord, dat de kinde ren.' minder huiswerk touden beboevery te maken. Het is by dat ;eluid gebleven, er zijn ilhans onderwijs-instel- lingen, die de leerlin gen nog veel te veel huiswerk opgeven; soms wel twee uur of meer per dag. Daar rouden de ouders geen bezwaar tegen behoe ven te maken, als er ook nog niet iets an ders was, dat beslag leg op den vrijen tijd van de kindéren. De leugdbewegdng vraagt ook minstens een avond en met het oog op de karaktervorming van de kinderen zouden de ouders niet gaarne zien dat hun kinderen van Je jeugdbeweging afzij dig bleven. Met zoo'n jeugdbeweging-avond gaat echter meestal zooveel tijd gemoeid, dat er voor het huis werk geen tijd meer overschiet, tenzij er enkele niet te missen uren van nachtelijke rust aan worden opge offerd. Behalve de jeugdbeweging is er de geestelijke vorming van Mariacongregatie e:d. of de lichamelijke vorming van de wekelijksche gymnastiek.les, ook deze factoren dn de op voeding mogen niet verwaarloosd worden, maar de huiswerk-op gevende onderwijzer of ieeraar houdt ook hier te weinig rekening' mee. Wij zouden het daarom toejuichèn als er meer contact was tusschen het onderwijzend, per soneel en de opvoeders in jeugdbeweging en gezin, om te voorko men, dat de kinderen, wanneer zij hun avond aan geestelijke of licha melijke vorming moe ten besteden; daarin niet gehinderd worden door teveel huiswerk treföers); Onder Oras 54)4 (86 treffers); Meer Gooien 441. Hoogste werpster mevr. Kok. kes 132; negen-prijs mevrouw Bosch 5x9. Drietallen: OKA 398; Koe koek 334; Alcmaria 328. Hoogste werper G. J. Doei- schot 137; negen-prijs id. 7x9. WIE ZIJN-FIETS IS DAT? Bij <fe politie zijn inlichtingen te bekomen over twee heeren rijwielen. De eene draagt het merk „Simplex", met twee luchtbanden, de ander het merk „Bycycle", met één luchtband. Beide rijwielen zijn van dief stal afkomstig. BURGERLIJKE STAND Geboren: Petronella M. A., dochter van Jan A. C. de Boer en A. Wortel; Jan, zoon van Fredericus Keesen en G. Piers; Johannes T. J., zoon van Simon F. van Veen en E. M. Hooge. boom; Roelof, zoon van Roelof Koster en J. E. Bietman; Paul J. M.; zoon van Louis A. C. vara Woerden en J. G. M. Reuger; Hendrica J., cTochter van Leo- nardus A. van Koolwijk en T. C. M. de Vet; Hendrikus J, zoon van Johannes P. H. Strpomer en A. M. C. Koop; Johannes J., zoon van Cornells Bussen en N. J. Quant. Gehuwd: Johannes Oud en Engelina Groot. Overleden: Cornelis Nagel, ,oud 90 jaar, weduwnaar van M. Kroon; Jan Luigjes, 66 jaar. ZIJPE BURGERLIJKE STAND Geboren: Simon zoon van Jacob Willem Boontjes en Trijntje Jans- je Baken. Ondertrouwd: Jan Hendrik Smit, oud 28 jaren, slager, wo nende, tè Amsterdam en Anna Schrieken, oud 23 jaren, zonder beroep, wonende alhier; Johannes van der Vorst, oud 32 jaren, land arbeider en Cornelia Lubbes, oud 28 jaren, zonder beroep, beiden wonende alhier. HENSBROEK SCHOUW WOGMEER De schouw over kroos, dam men etc. in den polder Wogmeer is vastgesteld op 9 December a.s. Het beeld aan de veiling onderging deze week weinig verandering. De aanvoeTen blijven nog klein. Witte kool. Prijzen stabiel. Groote sorteering voor de fabrieken 5.50 tot f 6. Kleine sorteering voor export 4 50) Roode kool. Prijzen stiabiel. Zaterdag handel vluggor, speciaal voor de grove sor. teeringen. De hoogste N noteering was deze week 13.90. Geen goede kool voor export. Wel afwijkend nl. stort Roode kool. Gele kool. Prijzen stabiel behoudens Zaterdag toen er 'n grage handel was. Prijzen van 6.407.20. Veel gele kool en alle afwijkende voor export. Groene kool. Handel steeds graag. Goede prijzen tot 13.per 100 kg. Andijvie. Begonnen werd deze week met prijzen van 19.— to-t 22.—. Handel steeds erg graag. Stijgende prijzen tot 38.10 per 100 KG. De vraag naar dit product is zeer groot. Uien. Prijzen stabiel. Goede uien, ge_ schikt voor export; noteert rond 11— tot 12.Uien niet geschikt voor export zakten deze week iets tot rond 8.—. Bieten. Voor sorteering I handel graag. Prijzen tot 8.80 per 100 KG. De sor„ teeringen- II en III werden verhan. deld voor prijzen rond den mini. mumprijs van resp. 4.en 1 2.10 per 100 kg. Peen. Handel stug. Weinig aanvoer. Dit product kan beter wachten tot 't voorjaar. Aardappelen. Tengevolge van het overheidsingrij_ pen zakken de prijzen. Noordelingen' noteerden 7.— a 7.50. Blauwe Eigenheimers 8.409. Deze week werden producten ver. laden voor export naar Duitschland Engeland, Tsj echo .Slowakije, Spanje en Noorwegen. x

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2