KAAM, MAAK WAAR /Mm 4 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Die in Christus rusten H.M. de Koningin in het Stedelijk Museum te Amsterdam De eerepromotie van Lord Beveridge Twintig jaar „De Ramblers" Nazorg politieke delinquenten DE VLIEGRAMP OP SCHIPHOL Kerstmis op de H. Landstichting Christendom en wereldgebeuren De machtige arm! Een hoera-tje voor den generaal BELGEN BEZETTEN HET RUHRGEBIED Duitsche protesten tegen annexatie 3500 gewonden en zieken DINSDAG 26 NOVEMBER 1946 De mijnwerkersstaking in Amerika. Werklieden van de Black Diamond-kolenmijn te Monongohela in Pennsylvania, die het werk hebben neergelegd, wachtend op een voertuig. KAN den dood op ver schillende wijze beschou wen. De Heilige van vandaag, Silvester, Abt, zag eens, voor dat hij tot een leven van boet vaardigheid en eenzaamheid besloten was, bij een begrafe nis in het open graf het lijk van een familielid. Niets kon duidelijker de ijdelheid en nie tigheid van deze wereld aan- toonen. Dat is inderdaad zoo. Maar men kan het ook anders zien, zóó gelijk St. Paulus het ons voorhoudt: „Gezaaid wordt in bederfelijkheid, maar de verrijzenis zal zijn in heerlijk heid". Christus zal de licha men van hen, die in Hem ont slapen zijn, uit hun vernede ring doen opstaan en ze om vormen, gelijk aan Zijn eigen verheerlijkt Lichaam. Dat is ons geloof en onze troost, wan neer wij over dierbare dooden treuren. We zijn in de laatste week van November, de Aller- ziélenmaand. Vergeten wij niet te bidden en het H. Misoffer te doen opdragen of bij te wonen voor de overledenen, die in Christus rusten. MARCUS Dat onze Landsvrouwe bij zondere belangstelling heeft ivoor de cultureele herrijzenis van ons land, is dezer dagen weer duidelijk gebleken, toen zij. de tentoonstelling van Fran- sche wandtapijten bezocht en gisteren de expositie van ont werpen voor oorlogs- en vre- desmonumenten met een be zoek vereerde. H.M. arriveerde gisteren met klein gevolg aan het Stedelijk Museum te Amsterdam, alwaar zij werd verwelkomd door den directeur, Jhr. Sandberg en be stuursleden van den Nederland, sohen Kring van Beeldhouwers, die Hare Majesteit ruim een uur lang door de tentoonstel lingszalen rondleidden. H.M. toonde veel interesse voor de ontwerpen en liet zich aan gaande diverse details nader in lichten. Hartelijk toegejuicht door het publiek aanvaardde de Konin gin tegen half twaalf de terug reis naar Den Haag. Bij de eerepromotie van Lord Beveridge op Zaterdag a.s. in de Aula van de Ned. Economi sche Hoogesdhool te Rotterdam zal'als promotor optreden prof. mr, J. G. Koopmans. Op 1 September was het twin tig jaar geleden, dat het thans alom befaamde dansorkesf „De Ramblers" welke naam niet zoozeer „de rammelaars" als wel „de zwervers" beduidt werd opgericht. Twintig jaar ai leveren deze zwervende muzi kanten aan het naar cultuur snakkende volk het bekende wonderlijke mengsel van melo die en rhythm e, van hardhandig lawaai en minnegestreel. In den nacht van 30 November op 1 December zal er een offi- cieele huldiging plaats vinden in het City Theater te Amster dam. De eerste enthousiast stond gistermorgen om drie uur-al in de rij om kaarten voor dit fes tijn te, bemachtigen, 's Middags om één uur keerde hij voor zien van de kostbare papiertjes overgelukkig huiswaarts. De Ministers van Justitie en van Sociale Zaken hebben daar bij in aanmerking nemende: dat het algemeen belang vor. dert, dat de in vrijheid gestelde politieke delinquenten weder in de samenleving worden opge nomen en deze opneming op groote moeilijkheden zal stuiten, indien de bemoeiingen van over heid en particulieren niet voort durend worden gestimuleerd en ten nauwste worden gecoördi neerd, besloten in het' leven te roe pen een commissie, onder den naam, „Centrale Commissie Na zorg Politieke Delinquenten", welke tot taak zal hebben het stimuleeren en coördmeeren van de bemoeiingen van de overheid ide Stichting Toezicht Politieke Delinquenten en daarmee in contaejf'staande organen in het maatschappelijk leven, inzake de wederopneming van geweizen politieke delinquenten in de samenleving. Het deskundigen-onderzoek, dat wordt, ingesteld naar de op 15 November op Schiphol plaats gehad hebbende viegramp is nog niet geëindgid, doch nadert zijn voltooiing. De resultaten van dit onderzoek worden voorloopig niet openbaar gemaakt, maar zui len te zijner tijd blijken, wan neer deze zaak in het openbaar zal worden behandeld door den raad voor de luchtvaart. Op 23, 24 en 25 December a.s. worden op de Heilige Land stichting in Huize „Casa Nova" verdiepingsdagen gehouden ter voorbereiding van Kerstmis. Voor de vereeniging voor Fran- sche katholieke cultuur hield de Fransche schrijver en criticus Jacques Madaule Dinsdagavond in Den Haag een voordracht over: Het christendom tegenover de huidige wereld. In het verleden der wereldge schiedenis, werden verschillende pogingen ondernomen om de vol keren tot een eenheid te bren gen. De ontdekkingsreizen van Columbus en Vasco di Gama brachten de oude wereld in con tact met een tot hiertoe onbe kende, doch volgens den Fran- schen diplomaat en schrijver Paul Claudel, is aan het- werk van Columbus een einde geko men. De 15e eeuw was een treu rig tijdperk voor het christen dom, dat toen dreigde in een te storten door de verdeeldheid ontstaan door het protestantis me. In weerwil van talrijke ont dekkingen op technisch terrein, valt er een inzinking in de be schaving te constateeren. Madau le, besprak de wijsgeerige syste men van St. Thomas, Kent en Hegel en wees op de huidige be druktheid van het menschdom. In het Marxisme en communis me openbaart zich een streven naar eenheid, maar deze kan slechts worden bereikt door de christenen, die zoowel uit Jo den als heidenen zijn voortge komen. Het christendom wijst ons den weg naar een God', die men in de 19de eeuw voor dood verklaarde en waarvan sommigen het bestaan aannemen, zonder Hem te erkennen. Gedurende twee eeuwen vond het mensch dom steun in het verleden, thans heeft het tot taak den weg te bereiden naar het nieuwe Jeru zalem, waarbij de christenen niet alleen voor zichzelf te zor gen hebben, doch moeten werken aan het heil van het geheel. „Als mijn machtige arm het wil, staat heel hett raderwerk stil", heeft Troelstra eens ge zegd. En Lewis, de leider van de Amerikaansche mijnwer kers, kan het hem nazeggen, alleen met dit verschil, dat de arm van Lewis niet alleen machtig, maar ook lang is. Want behalve Amerika voelt ook de rest van de wereld de gevolgen van de mijnwerkers staking. Zoo zullen de Carne gie staalfabrieken in Illinois, de grootste van de Ver. Sta ten, deze week hun productie met 25 ppt. moeten verminde ren. En tn Denemarken wordt met ingang van 27 November het gas tot de helft van het gewone verbruik gerantsoe neerd. Ook ons ministerie van Economische Zaken heeft be kend gemaakt, dat de staking in de Amerikaansche kolen mijnen de kolenpositie van ons land zeer ongunstig beinvloedt waarom alle onnoodig verbruik van kolen, gas en electriciteit moet worden vermeden. Na ongeveer 25 uur in touw te zijn geweest, zijn de deel nemers aan de militaire pres- tatierit Zaterdagmiddag te Tilburg gearriveerd. Tot de- - genen, die het eerste aankwa men, behoorden generaal Kruis en zijn echtgenoote, die te 13.52 uur de eindstreep pas seerden, twee minuten later gevolgd door luitenant-gene raal Zwart. De beide generaals die er beide nog monter uit zagen, werden met een spon taan hoera'tje ontvangen. De Nederlandsche voorstel len tot herziening van de Ne- derlandsch - Duitsche grens hebben volgens radio Ham burg sterke protesten gewekt bij de bevolking uit de Duit sche grensgebieden. Gemeen teraden hebben het Britsche militaire bestuur verzocht, bij de Nederlandsche regeering stappen te willen doen. Het Nederlandsche leger telt in al zijn onderdeelen ever de geheele wereld verspreid een totaal van 3500 gewonden en zieken. Wie in een ziekenhuis heeft gelegen, begrijpt eerst goed, dat het bezoeken van zieken een werk van barmhar tigheid is. Hoeveel te meer zou een bezoek op prijs worden gesteld in een militair hospi taal hetzij te Londen, hetzij te Batavia. Katholiek Nederland in Katholiek Thuisfront ver- eenigd, heeft zich ten doel ge steld naast de Niwin pakket ten-actie :ok nog een extra pakketje naar alle zieke en gewonde militairen te zenden. In elke parochie werkt een actiecentrum Katholiek Thuis front. Wanneer iedere parochie twee pakketten maakt, dan zorgt het Hoofdbureau voor de verzending. Adres is Ge dempte Burgwal 14, Den Haag DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN HET JONGETJE TOM IN HET LAND VAN SINTERKLAAS - >"- 2' jr.t Aan den buitenkant van de schoorsteen zat een ladder. Onze dikzak klom er dadelijk langs omhoog. Dat viel Tom niets mee. Zoo'n schoorsteen is nog hoog, dacht hij. Eindelijk zat ie er boven op. Nee maar, wat is die schoorsteen wijd. Een paard kan er wel door, dacht Tom. Gelukkig, aan den binnenkant zat ook een ladder. Vlug klom Tom over den rand naar beneden. 't Werd daarbinnen al donkerder. Dat vond ons vriendje wei wat griezelig. Maar hij wou niet terifg gaan. Hij liet zich maar zakken. Bij iedere stap werd 't nog donker der. Waar zou ik terecht komen? dacht Tom. Zijn hart bonsde in zijn lijf. Eindelijk! Daar stond ie op den bo dem van de schoorsteen, diep in 't schip. Tom bleef eerst een tijdje stil staan. Hij kon niets zien. 't Was daar zwart-donker. Langzamerhand werd alles toch een beetje duidelijker. Voorzichtig liep Tom langs den kant, zijn handen vooruit, om nergens tegen aan te stooten. Hoeken vond ie niet. De schoorsteen was beneden ook rond. Daar voelde Tom eits. 't Leek wel een deurknop. Hij drukte er op, eerst zacht, toen wat harder. Ja hoor! 't Was een deur. Tom had hem al op een kiertje open. Voorzichtig maakte hij de kier wat grooter. Dat viel niet mee, want 't trok er heel erg. De wind wou de deur weer dichtsmijten. Maar 't ging toch. Tommetje gluurde even om 't hoekje van de deur. En weet je wat ie toen zag? Een lange, smalle gang, met allerlei deu ren. Vlug wipte Tom den gang in. Zonder geluid deed hij de deur achter zich dicht. Gelukkig, hij piepte niet, die deur. Brutaal stapte de dikzak toen den gang in. Voor elke deur bleef' hij staan luisteren! Overal was 't stil. Alleen achter de laatste deur hoorde hij veel lawaai. Daar werd gewerkt hoor. Je hoorde hameren, zagen, schaven en nog meer. Ook hoorde hij mannen praten. Maar hij kon ze niet goed verstaan. Ze spraken een rare taal. Opeens schrok Tom erg. Midden in 't schip klonk een groote klok. Vijf slagen werden er op gegeven, 't Was etenstijd voor die mannen achter de deur. Dat wist Toni natuurlijk niet. Maar hij merkte 't gauw genoeg. Want opeens gjng de deur, waar ie voorstond, wijd open. Hij wist niet waar ie blijven moest. Gelukkig ging de deur naar zijn kant open. Eén, twee wip.' Daar stond Tom er al achter. Net op tijd! Want de gang was opeens vol metztvar te Pieten. Volgens de „Daily Herald" heb ben 20 000 man Belgische troepen de bezetting van de zuidelijke en ooslelijke sectoren van het Ruhr- gebied en het Rijnland van de Britten overgenomen. In de mijn centra van het „Zwarle Ruhrge- bied", zooals Essen en Dortmund! zullen Britsche bezettingstroepen blijven. De Belgen zijn gekomen in de plaats van de 49ste Britsche divisie, welke thans naar het noorden is verpaatst

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4