Nieuui UITKEERINGEN Veel onderwij'zers vrijgesteld van militairen dienst aan ouden van dagen Voor Alkmaar en omgeving 0 VANDAAG 4 DE BESLISSING Wetsontwerp ingediend (2aalsle nieuws R.K. Bond van Kermis- vakgenooten MOSKOU BESCHULDIGT ENGELAND Een geheim Duitsch leger? Bericht Groote Vier bijeen België is een gezond land Hoofdredacteur: H. N. Smits: rayon-redacteur Fr Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 1 3.40 per kwartaal: 1.20 per maand; inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 et. p. m.m.; minimum 2.50: in alle edities 26 ct. p. m.m.: minimum t 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.t in alle/ edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig Vondel DONDERDAG 28 NOVEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11089 BUREAUX: ALKMAAR: Lnngestraat 42A tel. 2046 (adm.j; 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafeingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lilnen DEN HELDER: West- straat B0; tel. K 2230 2383 SCHAGEN: Molenstraat 52 teL 459 (K2240) Bank: Noorderbank Directeur E. J. M. Stumpel LIEDEN zal de Regeering met de Commissie - Generaal overleg plegen over verschil lende nog niet pgehelderde punten van het ontwerp-ac- coord van Cheribon. Wellicht valt dan ook vandaag de be slissing over het standpunt van het Kabinet, waarna het woord is aan de Tweede en de Eerste Kamer. Het is even" betreurenswaardig alsbe grijpelijk, dat het Nederland- sche Volk in een zoo uitzon derlijk-belangrijke zaak ver deeld is. Wanneer wij dat nog niet zouden weten, blijkt het ons uit de nieuwste publicaties van de laatste 24 uur. Daar is vooreerst een oproep van de mannen van de Stich ting „Indië in Nood" en gelijk gezinden, met name van dr. W. K. Feuilleteau de Bruyn, lt. admiraal 'J. Th. Furstner, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, hoogleeraar te Delft, prof. dr. V. J. Koningsberger, hoog leeraar te Utrecht, mr. W. A. Pannenborg, generaal I. H. Reynders, oud-opperbevelheb ber, A. Th. C. Schiebergen, algemeen voorzitter van het Nederlandsch Jongeren Ver bond, generaal H. C. Winkel man, oud-opperbevelhebber en E. J. van Rees Vellinga (secre taris van het oproepende co mité, van Kijfhoeklaan 5 te 's^Gravenhage). Dit comitié veroordeelt het accoord van Cheribon en roept het Neder- landsche Volk op tot: 1. on dubbelzinnige afkeuring van het gevoerde beleid; 2. zich uit te spreken tegen het ge voerde beleid; 3. bezinning op de zelfstandigheid der Over- zeesche Rijksdeelen binnen het Koninkrijk, zooals aangegeven in de Koninklijke rede van 7 December 1942. Het is natuurlijk moeilijk, om op objectieve wijze aan dit verzoek te voldoen, omdat „het" Nederlandsche Volk niet althans nog niet tot een gefundeerd oordeel over deze zaak in staat is. Men kan wel allerlei gevoelsargumenten la ten gelden, maar in de poli tiek moet, naast het gevoel, vooral het verstand meespre ken! Daarnaast is van geheel tegen overgestelde zijde van de zeer progressieven nl. een demon stratieve vergadering belegd te Amsterdam, uitgaande van de ver- eeniging „NederlandIndonesië" waarin verschillende vooruit strevende, en dit zijn vooral links- vooruitstrevende, sprekers, het woord hebben gevoerd. In tele grammen aan de Regeering en de Commissie-Generaal heeft deze vergadering als haar overtuiging uitgesproken, dat aanvaarding van de overeenkomst den weg opent tot vrijwillige samenwer king op basis van gelijkheid. De bekende Indonesische spre'ekster mej. E. Poetiray, betoogde met na druk de noodzaak, „de punten van de overeenkomst op democra tische wijze uit te werken". Ver gissen we ons, of is de toon van dit gezelschap minder overtuigend, dan ze voorheen was en schrikt men zelfs hier voor de mogelijke consequenties van het voorloopige accoord terug? Het is in elk geval wel merk-, waardig, dat thans ook uit een ge meenschappelijk schrijven van de (Vervolg 5e kolom) Vooruitloopend op de defi nitieve herziening der so ciale verzekering en de daarbjj te treffen overgangs regeling vóór personen bo ven pen bepaalden leeftijd, heeft de Minister van Sociale Zaken thans een wetsont werp ingediend, waarbij een noodvoorziening wordt voor gesteld van de ouden van dagen. De ontworpen regeling beperkt zich niet tot de ouden van da gen, die in loondienst zijn ge weest, dooh allen, wier finan- cieele omstandigheden het moge lijk maken, kunnen voor deze voorziening in aanmerking «ko men. De ïinancieele last van een ook maar eenigermate vol doende regeling zal echter zeer zwaar wegen- In verband hier mede komt het de Regeering voor, dat een stelsel van uni forme uitkeeringen voor allen, die den 65-jarigen leeftijd be reikt hebben, in het kader dezer noodregeling niet gewenscht is, op welk peil de uitkeeringen ook worden gebracht. Als max.-inkomen, waarbo ven men niet meer voor een uitkeering in aanmerking komt, is voor gehuwde man nen in groote gemeenten ge steld een jaarinkomen van f 1375, in middelgemeenten een jaar-inkomen van f 1225 en in kleine gemeenten een jaar-inkomen van f 1075. Voor ongehuwden bedragen deze maxima resp f 875, f775 en f675. DE MAXIMUM- UITKEERINGEN De maximum-uitkeeringen voor gehuwde mannen be draagt per maand in groote gemeenten f78, in middelge meenten f70 en in kleine gemeenten f 61. Voor onge huwden zjjn die maxima ge steld resp- op f44, f39 en f35. Deze maximum-uitkeeringen worden echter alleen arerstrekt aan hen, die geen hooger eigen inkomen hebben dan 50 gulden per jaar. Wbrdt eenig hooger eigen inkomen genoten, dan wordt dat niet geheel, doch slechts voor ongeveer de helft op de maximum-uitkeering in min dering gebracht. Doordat bij de voorgestelde noodvoorziening de (helft van het eigen inkomen geheel wordt vrijgelaten, blijft men belang houden bij een eigen inkomen. Het ligt niet in de bedoeling dat met inkomsten van inwo nende gezinsleden behalve met die van de echtgenoote en alimentatie-bijdragen van kinderen rekening wordt gehou den. Iu Perzië heerscht een gespannen toestand, burgeroorlog dreigt. De Fransche Communisten heb ben geëischt, dat hun onmiddel lijk het premierschap wordt toe gekend! In de groote steden van de Ver. Staten dreigt voedsel- schaarschte, als gevolg van de mynwerkersstaking. Minister Fievez heeft in de Tweede Kamer verklaard, dat h(j het persgesprek van generaal Kruis over diens be zoek aan de Koningin betreurt Er zullen, zoo is verder door de Regeering verklaard, niet minder troepen naar Indië worden gezon den. In de gistermiddag gehou den vergadering van de 2de Kamer heeft de minister van oorlog, de heer Fievez, bij de beantwoording der sprekers by de algCmeene beschou wingen over de begrootingen van zijn departement mede gedeeld, dat voor het onder wijzend personeel de volgen de maatstaven worden aange legd wat betreft het verlce- nen van vry stellingen van militairen dienst. 9 Van de onderofficieren en minderen worden de hoofden van scholen vrijgesteld. Van de genen, die officier zijn wordt nie mand' vrijgesteld. Voorts worden onderwijzers vrijgesteld, die, in dien door hun opkomst het aan tal overblijvende leerkrachten, inclusief het hoofd en eventueele zieken tot vijftig procent of daar beneden zou dalen, -hetgeen dan beteekent vijftig procent der normale bezetting. Voorts deelde de minister me de, dat op zijn departement een maatregel in voorbereiding is om in den vervolge alle onderwij zers voor zoover zij geen officier zijn en voor zoover zij dertig jaar of ouder zijn, ook vrij te stellen. Ik kan het beter anders zeggen, aldus spr., onderofficie ren van dertig jaar en ouder worden vrijgesteld, maar als het een korporaal of soldaat be treft reeds indien hij 2?( jaar is. Dit is een nieuwe norm. die sedert enkele dagen is aange- Voor de radio-uitzending van den voetbalwedstrijd Enge\and- Nederland 'bestond in ons land meer dan bijzondere belang stelling. In tallooze fabrieken en bedrijven werd collectief naar de uitzending geluisterd en de spannende fazen brach ten verschillende emoties bij de luisteraars teweeg. A.H.F. P. legd. Ik laat op het oogenblik nagaan, zoo vervolgde de mi nister, of het mij mogelijk js dezen norm ook nog toe te pas sen op diégenen, die reeds on der de wapenen waren, dus niet voor de toekomst maar met terugwerkende kracht- Ik moet zien hoever dit ingrijpt; is het eenigszins mogelijk, dan zal ik ook dezen vrijstellen Verder gaf spr. de verzekering, dat hij de belangen van het onderwijs prioriteit zal verleenen 'boven* andere, ook wat de aflossing betreft. Bij de replieken verklaarde hij nog, dat hij in het bijzonder zal trachten rekening te houden met de belangen van de zeer kleine scholen Op Vrijdag 2 Nov. a.s. des na middags om 1 uur precies zal te Amsterdam in hotel De Roode Leeuw, Damrak 93, een oprich tingsvergadering gehouden wor den van den RK. Bond van Kermisvakgenooten- Zeer belangrijke mogelijkheden zullen door Bondsvoorzitter en Secretaris bespraken worden, terwijl de nieuwbenoemde Bis schoppelijke Aalmoezenier ook eenige uiterst bijzondere mede- deelingen zal doen. In de pro vincies Noord-Brabant en Lim burg zijn reeds afdeelingen op gericht. Op deze vergadering worden verwacht alle R.K. Ker misvakgenooten en exploitanten van danstenten, woonachtig in de Provincies Noord- en Zuid-Hol land', Utrecht, Groningen, Fries land en Drenthe. Radio Moskou heeft een be richt aangehaald uit de Praw-' da, waarin wordt beweerd, dat Engeland een geheim Duitsch Jeger, genaamd de „zwarte Tteichswehr", opricht. De Berlijnsche correspondent van «de Prawda seint, dat de Britten de Duitsche legergroe pen niet ontbonden hebben, maar dat zij zelfs zekere spe ciale militaire afdeelingen aan het inrichten zijn, waaronder de zgn. „zwarte Reichswehr". Mede door het optreden van een onvoorziene vertraging in het vertrek van het vliegtuig, dat voor het vervoer,van de foto's van den interland-wed- strijd te Huddersfield was ge charterd, zijn we heden nog niet in staat deze foto's te publiceeren. De Groote Vier zijn Woensdag avond te New York in plenaire zitting bijeengekomen. Overeen stemming werd bereikt over allo kwesties betreffende het statuut van Triest, uitgezondend over en kele voorstellen inzake de vrijha ven en economische voorwaarden. Het aantal manschappen in Triest zal worden beperkt tot 5000 Ame rikanen, 5000 Engelschen en 5000 Joego-Slaven. Alle troepen zullen ter beschikking staan van den Gouverneur, totdat zij worden te. ruggetrokken, hetgeen door de desbetreffende landen gelijktijdig zal geschieden. België mag zich op het oogen blik in het bezit van niet min der dan 14 honderdjarigen verheugen. Dat de vrouwen taaier zijn dan de mannen, blijkt wel hieruit, dat op deze 14 honderdjarigen slechts 2 mannen voorkomen. De Belgi sche regeering heeft besloten aan deze oudjes voor den win ter een speciaal rantsoen van 3 hectoliter steenkool toe ie kennen. De oudste dezer hon- derdjaiigcn is de weduwe Ca- tharina Dalcq uit Noduwez, die den aanvalligen leeftijd van 106 jaren heeft bereikt. Deze krasse kame wilde met alle geweld nog haar stem uit brengen tijdens de laatste ge meenteraadsverkiezing en was zeer teleurgesteld, toen de dokter haar dit verbood. (Vervolg van le kolom) verbonden politieke partijen in In donesië waarbij natuurlijk niet de socialistisch en communistisch, of anders links-getinte, blijkt, dat men In die kringen van zeer groote en zeer ^sterke, aan Neder land volkomen'loyale groepen, in het geheel niet met de punten van Cheribon accoord gaat. Het adres, waarbij zich ock de Indische Katholieke Volkspartij heeft aangesloten, is gericht aan de Regeering en de Staten-Gene- raal en gewaagt van het bestaan van „een schaduw van terreur", die een ernstige «eden is, om te twijfelen aan de juistheid van het beleid, dat thans om Indië wordt gevoerd. Men acht het een ernsti ge fout van het Regeeringsbeleid, dat de Regeering geen of onvol doende aandacht en steun -heeft gegeven aan de verzoeken, door loyale Javaansche en Soedanee- sch groepen in de „bevrijde" ge bieden ingediend. Er is niemand, die een oor. log wenscfht, zoo besluit dit be langrijk© schrijven, maar da regeering moet de - zekerheid hebben, dat het heft niet hl handen komt van personen, dia reeds eerder op een ohaos heb ben aangestuurd. Zoo spitsen de meeningen zich nu de beslissing nadert, meer en 'meer toe. Er is wel reden, regeering en volksvertegen woordiging wijöheid «en kracht in de komende dagen too te wensdhen en toe tê bidden!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1