RADIO DE WEEGSCHAAL van goed en kwaad 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad TRIBUNAAL „Luitenant' Vink", de man met twee naturen Teekendoozen Teekenvoorbeelden en Schetsboeken Fa. JAN KUHNE, Winkelsluiting Uitspraken Tribunaal Marktberichten Hoogheemraadschap Noord hol land's Noorderkwartier ®xAJtójkd.ien,ieuuM DONDERDAG 28 NOVEMBER 1946 Met belangstelling zal het Alkmaarsche publiek heb ben uitgezien naar de be handeling voor het Tribu naal van de zaak van den ex-politieinspecteur luit. J. Vink, die hier ter stede ruim een jaar, van Mei '44 tot het einde, dienst heeft gedaan en als NSB-er uiter aard een en ander op zijn geweten heeft. Niet alleen zal die belangstelling uit gegaan zijn naar dat wat hij -op zijn geweten heeft, maar ook naar de werkzaamhe den, waarmede hij heeft getoond ook een goede zijde te hebben gehad (wij dur ven zelfs, na deze uren lange zitting, schrijven: meer goede kanten dan menig ander, die als goed vaderlander staat aange merkt) Reeds het feit, dat hij NSB- inspeeteur van politie was, maakte hem begrijpelijkerwijze in de oogen van collega's en minderen en ook van vele in gezetenen verdacht en op deze manier kwam hij als jong amb tenaar zonder eenige ervaring totaal geïsoleerd in het corps te staan, met het gevolg, dat hij dikwijls beslissingen forceerde, onverantwoord en gevaarlijk, maar waarvoor hij na de bevrij ding een tijd van boete kreeg, door een jaar cellulair in het Huis van Bewaring en daarna intemeering in het kamp Roch dale. De publieke belangstelling was grooter dan gewoonlijk. Men begreep, dat er een en ander zou worden geopenbaard uit het oorlogsdhe politieleven. Sinds Sept. 1940 was J. Vink lid van de NSB, waarna hij zich in 1942 meldde als sympathisee- rend lid van de GermaansChe SS. Na zijn politieopleiding kwam hij via Apeldoorn en Nijmegen in Alk maar en over zijn activiteit hier ston den op de dagvaarding' een viertel huiszoekingen die er nog al SD_achtig uitzagen. Bij een zekeren Hof in Heiloo; ■waarvan een- gearresteerde onderdui ker had verteld dat deze hem aan bonkaarten hielp was Vink op een avond binnengekomen en had daar distributiebescheiden en artikelen gevonden die wezen op overvallen ed De overval-attributen had hij later vernietigd. Toen de S.D. ter oore kwam daï Mr, Bosscher koffers met wapenen enz. in huis had of had ge had was Vink daar in opdracht en te gezelschap van Viebahn binnengeval. len om alles aan een* grondig onder zoek te onderwerpen. Het zag eT toen voor Mr. Bosscher slecht uit, ook al omdat hij spionnagepapieren bij zich had. Dezen zijn met mede werking van Vink en Staats later verbrand. Ook had hij hand gehad in de arrestatie van N. Kleizing die eenigen tijd daarna werd gefusilleerd en in dit verband werd eveneens de naam van Frit's Konijn genoemd. De agent van politie v. Dijk heeft door zijn chef ook benauwde dagen gehad doch het liep goed voor hem af. Nog' later deed Vink huiszoekingen te Nieuwe Niedorp, dit' om, volgens egen verklaringen de Duitschers te lijmen; omdat hij juist met de 12- Alkmaarsche gijzelaars bezig was. Deze personen zijn door zijn bemid» deling inderdaad weer vrijgekomen- In het dossier waren zeer veel gunstige verklaringen aanwezig van menschen die door de. hulp van Vink uit' Duitsche gevangenissen konden komen of van arbeidtseinsatz vrij ge» steld werden*, waaronder een uitvoe. rig'e van een wachtmeester van po litie waarvoor *de commandant de Fluiter niets 'kon of wilde doen, maar die door bemoeiingen van Vink vrij kwam. De heer Arntz voormalig verbin» dingsofficier der B.S.. trad als ge tuige a decharge op en deze onthul de veel van wat Vink ten goede had g«edaan: o.a. helpen met voedsel» transporten en het beschikbaar stel len van nacht'ausweisen. Ook leende hij de Alkmaarsche politieauto voor illeg'ale doeleinden en was daarbij dikwijls zelf aanwezig. Het meest krasse was wel dat de heer Arntz samen met besch. een overval hadrlen gedaan om S.D. gevangenen t«e be vrijden. Zij gaven zich uit als S.D agenten en inderdaad konden zij drie menschen mee naar huis nemen. De getuige verklaarde dat besch. een van de meest betrouwbare brofrnen van inlichtingen voop hem was ge weest' en dat zijn hulp van onschat bare waarde was. Ook de heer Mar» bus trad op als get. a decharge en stelde vooral de moeilijke tijd voor de politie op den voorgrond en het feit dat Vink totaal geïsoleerd had gestaan in het corps, omdat niemand contact met' hem zocht. Bij het Tribunaal scheen in eerste instantie de ge dachte te bestaan, dat Vink het bovenbedoelde goede werk juist na Dollen Dins dag wel eens meer gedaan zou kunnen hebben, met cfe bedoeling zich na de bevrij ding te dekken dan uit zui ver-vaderlandslievende mo tieven Mr. H. Scholten noemde zijn cliënt een prettig en hulpvaar dig persoon, dié in zijn jeugd door zijn dominee was gefil treerd met NSB-id'eeën en later door zijn zwager nog meer was overgehaald. Hij ondervond door zijn z.g. lakschfaeid als NSB-er en poli- tie.inspecteur moeilijkheden bij zijn superieuren en heeft zich juist door zijn lidmaatschap, waardoor hij bij de Duitschers h.et vertrouwen had, verdienste lijk kunnen maken. Hij riep voor zijn cliënt, die een jaar cellulair in het Huis van Be waring achter den rug had en nu in het kamp Rochdale ver blijft, de uiterste clementie in. De uitspraak zal over veertien dagen plaats hebben. BURGERLIJKE STAND Geboren: Alberta G., dochter van Evert Bindinga en E. Buijs; Neeltje M., dochter van Simon Plug en K. G. Alders; Marianne G. L., dochter van Meindert Wolters en G. de Wit; Petro- nella M., dochter van Gerardus P. Kronenberg en P. E. Raven- steijn. Gehuwd: Antonius H. Larn-by en Jacoba G. Korendijk; Theo. dorus M. Bakker en Catharina J. Stadt; Peter H. van Raalte en Elisabeth G. Moeijes; Jan Steenhuis en Geerfruida C. de Groot. LETTER P Morgen, Vrijdag, is het de beurt aan degenen, wier naam met letter P begint, om distri butiebescheiden af te halen. met en zonder vulling Achter de Vischmarkt De Commissaris van Politie te Alkmaar vestigt nogmaals de aandacht van winkeliers op de sluitingsuren hi verband met de bepalingen der Winkelsluitings wet 1930. I. Winkels mogen geopend zijn: a. op de eerste 5 werkdagen der week van 5 uur voormid. dags tot 6. uur namiddags; b. qp Zaterdag van 5 uur voor middags tot 7 uur namiddags. II. Winkels moeten gesloten zijn op Zondag, behalve die winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak, hetzij visch, hetzij fruit, hetzij één of meer der navolgende waren; brood, ban ket, suikerwerken, chocolade ten verkoop in voorraad zijn, gedu rende ten hoogste 4 achtereen volgende uren. Deze winkeliers moeten in 't bezit zijn van een door de poli tie gewaarmerkt geschrift, waar op zijn aangegeven de uren van openstelling van hun winkel. Inlichtingen over de Winkel sluitingswet 1930 worden te al len tijde verstrekt aan het Bu reau van Politie, Afd. Bijzon dere Wetten, Kamer No. 5, De Commissaris van Politie, J. DREEXTWS. A. Loos te Alkmaar: voor nader getuigenverhoor aange. houd en. Ja. Roecoert te Alkmaar: psy chiatrisch onderzoek gelast. Pa. C. Peter te Alkmaar: 1 jaar en zes maanden, met af trek, tot 4 Maart 1947. Het Tri bunaal houdt rekening met de omstandigheid, dat de besdhuL digde haar geheele gezin ver. giftigct heeft. J. Akkerman te Alkmaar: Hoewel de besch. een fanatiek NSB-er was, wordt de strafmaat wegens A's hoogen leeftijd ver zacht. Uitspraak 1 jaar .en acht maanden met aftrek; vrijlating op 10 Januari 1947. PAARDENMARKT Voor de paarden, en* veulenmarkt bestond een buitengewone belang stelling; ong'etwijfeld veroorzaakt door de ruime aanvoer; grooter dan de laatste jaren. Toch was de han_ de tiraag. Beste paarden gingen van de hand voor 800—1100; werk» paarden voor 600800 en slacht» paarden voor 300600. Minder courante exemplaren ble ven* practisch onverkocht. De prijzen voor de veulens waren; voor hengsten pl.m. 200 en voor merries pl.m. 300. Voor de laatste maal in zijn huidige samenstelling kwam het Hoogheemraadschap Nrd.- Holiands Noorderkwartier in aigemeene vergadering bijeen in het Gemeenlandshuis te Alkmaar, onder voorzitter schap van den dijkgraaf Mr. A. F. Kamp. Door overlijden en zuivering waren er ver schillende open plaatsen. Besloten werd: tot aankoop van een perceel buitenland aan den Noorderdijk van Drèehterland voor f1000.tot uitgifte van grond in erfpacht aan A. Raijer te Wer- vershoof en C. Droog te Kolhorn; tot het aangaan van een overeen komst met de gemeente Zijpe voor den tijd van 10 jaar, waarbij 22 van de 25 door die gemeente ge plaatste houten noodwoningen voor arbeiders aan de Hondsbos. sche Zeewering worden gereser veerd; tot overname in onderhoud en eigendom van de gemeente Warder van een 200 M. langen verbindingsweg tusschen de dorps kom van Warder en den weg op den Zeedijk, tegen betaling door die gemeente van f645 gedurende 15 jaar en f125.daarna bij voortduring; tot vaststelling van een besluit inzake verbetering van de safarissen van Dijkgraaf, en het personeel van het Hoogheemraad schap, analoog aan die van de burgerlijke rijksambtenaren; tot het verstrekken van een uitkee- ring in eens aan gepensionneerden en hun nagelaten betrekkingen, analoog aan die van de door het Rijk gepensionneerden; in ver band hiermee werd de begrooting- 1946 gewijzigd. De rekening-1945 werd vastge steld in ontv. en uitg. voor wat den gewonen dienst betreft op fl.192.709.68 in ontv. eiruitg., met een batig saldo van f419.084.97 en voor den buitengewonen dienst in ontv. en uitg. op f282.163.09, met een batig slot van f266.138.16. De. Dienst van de Wegen en daarbij behoorende kunstwerken, overge nomen van andere lichamen sloot in ontv. en uitg. in evenwicht voor den gewonen dienst op f400.477.07 en voor den buitengewonen dienst op f124.453.44. Namens de commissie tot nazien der rekening gaf de heer v. d. Sluijs als zijn meening, dat de kosten voor inning waterschaps lasten t.b.v. andere waterschap pen te laag was; voor het innen van f 350.000 waterschapslasten voor 15 waterschappen wordt f 1700,ontvangen. Van het batig saldo van den gewonen dienst werd f 198.674,17 ten laste van den dienst 1947 bestemd; het restant ten bate den van dienst 1946. Begrooting 1947 Ter inleiding van de behande ling van de begrooting 1947 wees de heer C. Ham, Wijde- nes, op de onverschilligheid door de kiezers aan den dag gelegd bij'de verkiezingen van 't Hoogheemraadschap, waar bij slechts 30% aan de ver kiezing deenam. Hij bepleitte daarom meer voorlichting over het Hoogheemraadschap. Voorts verklaarde spr. zich voorstander van verdere centrali satie; echter niet door overbren ging bij de Provincie, waarvan hij een te ambtelijk beheer verwacht te, doch wel door b.v. opname van „Drechterland" in-het Hoogheem raadschap, d"at technisch en admi nistratief uitstekend beheerd wordt. De begrooting gaf z.i. voorts meer blijk van goeden wil dan van technische mogelijkhe den; hij bepleitte voorts betere sa- larieering van de lagere ambtena ren en verwachtte, dat, waar de salarissen der hoogere ambtena ren behoorlijk op peil gebracht zijn, door dezen geen andere func ties hiernaast worden vervuld, hetgeen hij zou afkeuren. Tenslotte bepleitte de heer Ham ee» uitkeering van 20 pet. aan ge pensionneerden en htm nagelaten be trekkingen. Mr. Kamp antwoordde dat de ver_ kiezinger.' de aandacht op het Hoog heemraadschap gevestigd hebben; hoewelhe".' hem verheugd zou heb ben indien de candidaten bij enkele candidaatstellmg gekozen zouden zijn kan thans op een vernieuwing gewe_ zen worden. Het dag. bestuur hoopt bij de viering van het 25_jarig be staan op 19 December de aandacht op het Hoogheemraadschap te vestigen door de uitgave van een Gedenkboek waaruit van hetigeen er over het Wegbeheer in voorkomt; afdrukken zullen worden toegezonden aan ge meentebesturen en waterschappen-; voor wie dit van belang is. Uitkeering van 20 pet. aan gepensionneerden en nagelaten betrekkingen acht spr. constructief niet mogelijk; zij heb ben reeds een extra uitkeering ineens gehad en kunnen niet met gesala. rieerden op één lijn gesteld worden. Met bepaling van het heffingsper_ centage van den omslag evenals in 1946 op 2.5; werd de begrooting 1947 vastgesteld tn ontv. en uitg. voor den gewonen dienst op 1.293.220 met een onvoorzien van 81.400. Voor den buiteng'ewonen dienst in ontv. en' uitg. op 176.900.— en voor den Wegen dierst op 650.550.— voor den gewonen en op 253.000 voor den buitengewonen dienst. Het dag. bestuur werd gemachtigd tot bet aangaan van een kasgéldlee. ning van ter-' hoogste 200.000.— tot uitvoering in eigen beheer van wer ken; waarvan de vermoedelijke kos ten de som van 10.000.te boven gaan,-mei' uitzondering van de wer ken aan* de Hondsbossche zeewering. Voor de benoeming van hoogheem raden wegpns aftreding van de hee_ ren H. Klaver en H. Koster werden resp. de volgende aanbevelingen op. gemaakt: vac. Klaver: 1. G. Ph. Roe. leveld; Ilpendam; 2. J. B. van Kam pen; Spierdijk; 3. J. Lakenman; Lut jebroek; Va'c._Koster: 1. Joh. de Veer Schagen; 2. P. Waiboer; Anna-Pau. lowna; 3. K. Zijp, Beemster. Aan het slot van de veTgadering wees de Dijkgraaf mr. Kamp op de mutaties in het college en het dag. bestuur en Kprak hij woorden v^n waardeering en afscheid aan die le den die wegens hun leeftijd of wegens niet_herkiezing niet- in het college terugkeererj en waarvan er sommigen tien bot twintig jaren; de heer Best zelfs 25 jaar deel van het college uit maakt. Speciaal de Hoogheemraden Koster en Klaver brengt spr. dank voor hun medewerking en werken In het belang van het Hoogheemraad schap. De heeren Klaver en Koster op hun beurt brachten dank aan medebe stuursleden-, hoofdambtenaren en hoofdingelanden voor de betoonde medewerking en collegialiteit. .De heer Best sprak ten slotte als nestor een woord van dank; waarbij hij zich aansloot bij de door de sprekers ge uite woorden van waardeering jegens de hoofdambtenaren. t Advertentie) AANVULLING BONNENLIJST voor de eerste helft van de 13e per, (24 Nov. t.m. 8 Dec.) 1946. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 612 (strook 3) 49-4 algemeen 100 gr. suiker werk 49-5 algemeen 250 gr. zachte zeep BONKAARTEN KD, KE 612 (strook 3) 50.7 algemeen 100 gr. suiker werk 50.3<I reserve 250 gr. zachte zeep 50-3e reserve 500 gr. zachte zeep TABAKSKAARTEN T 60 2 rants, tabaksart. Op bovenstaande bonnen kan met ingang van Vrijdag 29 Nov. a.s. worden gekocht. Op de bonnen T 60 zal bij aankoop van twee rantsoe nen cigaretten tenminste een rantsoen cigarretten ver. vaardigd uit Zuid-Ameri- kaansche tabak, geleverd worden. BONNEN VOOR ZACHTE ZEEP AANGEWEZEN Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat gedurende het tijdvak van 29 Nov. tot» en met 7 Dec. de bonnen 49.5 alge meen en 50.3d reserve geldig zijn voor het koopen van 250 gr. zachte zeep. Voor kinderen geboren in 1945 of later is bon 50-3e reserve aangewezen voor het koopen van 500*gram zachte zeep. Deze kinderen ontvangen dus 250 gr. extra. PROGRAMMA VRIJDAG 29 NOV. HILVERSUM I (301 M.): 7 en 8 uur Nieuws; 8.18 Operaprogr.; 10-20 De Regenboog; 11.30 The Lecuona Cuban Boys; 12.00 Ars Nova et antaqua; 12.35 Skyrnasters; 13-00 Nïeuws; 13.15 Pierre Palla; 14.00 Kookkunst; 14.20 Stafmuziekcorps A'damsche Politie; 15.2041 Hoorspel; 16.00 Vaudeville» orkest; i7-00 Accordeonband; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.15 Jack Bul torman en Louis Davids; 21.00 Men vraagt en wij draaien; 22.15 Jazz_uitzending; 23.00 Nieuws waar. na werken van Claude Debussy. HILVERSUM II 415 M. KRO: 7 en 8 uur Nieuws; 8.15 Pluk den dag'; ll.OO De Zonnebloem: 12.30 Promenade, trio; 13.00 Nieuws: 13.15 Klaas van Beeck; 14.00 Nederlandsche volks» liederen; 15.00 Voor de vrouw; 16.00 Gram.muziek; 16.30 Vuurduivel; 17.45 K.J.M.V. Vooruit: 18.30 Cnotinental Quintet'; 19t.00 Nieuws; 19.30 Rumba's en' Tango's; 19.45 R.K.A.B.: 20-55 Avontuurlijk hoorspel; 21.30 Wie weet hoe deze plaat heet?; 22.00 Nieuws; 23.00 Mike Anoi and his Royal Ha. waiians; 23.30 BBC-Dansorkest.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2