Nederland verloor in Huddersfield Het spel der Nederlanders Joris Voetangel in de Jacht door New-York Nieuw Noordhol landschDagblad 3 Vijf doelpunten binnen een kwartier beslisten den strijd Smit- en Bergman scoorden tegen Wilkes een klasse boven de anderen Wat de Engelschen ervan dachten en hoe ze het zeggen aan Groeten zeevarenden Belangstelling voor de Fransche wandtapijten DONDERDAG 28 NOVEMBER 1946 De wedstrijd tusschen Engeland en Nederland, welke door 32.000 toeschouwers werd bijgewoond, is in de eerste helft, naar in het al. gemeen verwacht werd, beslist. Een 82 overwinning van En geland moge oppervlakkig gezien een zware nederlaag voor het Ne- derlandsche elftal zijn geweest, laat men niet vergeten, dat deze zelfde Engelsche ploeg met 72 van Noord-Ierland won en met 30 van Wales, cijfers, die toch duidelijke taal spreken over de kracht van het Engelsche elftal. Aan den overwinnaar alle eer. Heeft Engeland ooit zoo'n sterke voorhoede gehad? Vooral van het spel van het sublieme binnentrio Carter, Lawton, Mannion, hebben wij kunnen genieten. Het vrij spelen van den bal, de onzelfzuchtige opvatting van ieder afzonderlijk, het positie kiezen en ook het schieten, het waren onder- deelen van voetbal, welke dit drie tal tot in de perfectie beheersch- ten. Als wij schrijven dat wij niet ontevreden mogen zijn, met deze in cijfers toch groote nederlaag, dan bedoelen wij' daarmede voor namelijk, dat geen van de spelers bepaald is tegengevallen. Er was zelfs een uitblinker. Wilkes, van den beginne af, heeft spel laten zien, waarvoor zelfs de Engelsche profs respect hadden. Hij durfde zijn tegen standers te passeeren, hij wist met eiken bal iets goeds te doen, be. heerschte zijn lichaam op het zwa re veld uitstekend, was de grond legger van het tweede doelpunt, kortom, hij stond een klasse boven de anderen. Verder hebben alle spelers zich volkomen gegeven. Ze hebben er inderdaad vah gemaakt „The best of it". Even voor den strijd Het had den geheelen nacht en den morgen geregend zoodat het terrein er hedenmorgen zeer slecht uitzag. Vooral voor de doelen stond veel water. De regen hield gelukkig tegen den middag op, doch de grijze wolken voorspelden weinig goeds Nederlandsche militairen vorm den het meerendeel der Neder landsche supporters. Onze supporters die zich met oranje en rood wit blauw hadden getooid, weerden zich geducht, zoodat het bij voorbaat vaststond, dat het Nederlandsche elftal dezen middag niet van dezen onmisba- ren steun verstoken zou blijven. Toen de Nederlandsche ploeg het veld betrad kwamen de Ne derlandsche supporters met rechl los, Nederlandsche vlaggen, die voordien verborgen gebleven wa ren, werden hoog boven de me nigte gezwaaid,, terwijl het gejuich aangroeide tot een grootsche ova tie. Dan ldonken de volksliederen, waarvan het Wilhelmus door alle aanwezige"Nederlanders uit 'volle borst werd meegezongen. De wedstrijd Aanvoerder Pauwe won den toss en om precies 3,15 uur werd afgetrapt. Nederland werd al dadelijk op eigen helft teruggedrongen en de Engelsche aanvallen ontwikkelden zich voornamelijk van den rechter vleugel uit, waar Finney goed werk deed door twee fraaie voor zetten te_geven. De eerste werd door Johnston overgeschoten. Uit de tweede kopte Lawton den bal in het doel, doch Kraak wist in laatste instantie te redden. Bij een der sporadische Nederlandsche aanvallen kreeg Wilkes den bal te pakken. Hij dribbelde naar rechts, speelde zelfs Harwick voorbij, doch zijn schot op doel was te zacht om Swift in moeilijkheden te brengen. De Engelschen bleven rustig aanvallen en Langton kopte uit ©en voorzet van rechts den bal laag in, waarbij Kraak redde door het leer weg te trappen. Weer was het Wilkes, die bij een Nederland- schen aanval een fout van Hard- wick benutte om een schot te kunnen lossen, maar tot schieten kwam hij dit maal niet doordat de Engelsche verdediging zich in tus schen had weten te herstellen. Nadat een goede voorzet van Wilkes door Swift was opgevan gen en weggewerkt, nam Enge land opnieuw hel initiatief maar een van te grooten afstand gelost schot van Carter bood Kraak geen moeilijkheden. Na 22 mi nuten kreeg Tommy tal van links Lawton den toegespeeld. De Neder landsche verdediging bleef te lang toekijken en met een hard schot werd Kraak gepasseerd Tommy Lawton 10. Uit een volgende Engelschen aanval schoot Finney tegen de lat. De superioriteit van het Engelsche voetbal verleidde de Engelschen dikwijls tot een te ver short pas sing. Het tweede Engelsche doelpunt ontstond, nadat Finney hard voor gezet en Lawton den bal langs Kraak kopte. 0) Dat waren 2 Lawton doelpunten in acht minuten. Draeger miste de kans van den dag toen de Engelsche achterhoede bleef staan bij een vermeend bui- tenspelgeval van Wilkes, die fraai voorzette, waarna Draeger glij dend van nog geen 3 meter af stand naast schoot. Na een half uur spelen was de stand reeds 40 voor Engeland door Carter en Mannion, die met rustig gerichte schoten scoorden, waarna Lawton alle Nederlanders. Kraak incluis, achter zich liet, om den bal in het leege doel te deponeeren (50). Bergman scoort Op dit moment de 35ste mi nuut leek het of de strijd in een debacle voor Nederland zou eindi gen. Gelukkig bleef Nederland doorzetten en het gelukte Bergman met een rustig schot Swift te ver schalken (51). Kraak stopt een penalty Ehgeland werd kort daarop een strafschop toegewezen, toen Pot- harst uit wanhoop den bal uit het doel geslagen had, maar Hardwick schoot recht in Kraak's handen. Vlak voor de rust scoorde Fin ney met een schitterend schot van de zijlijn af, een schot dat Kraak verkeerd beoordeelde, Rust 61 In vergelijking met de eerste helft werd het een eentonige twee de helft waarin de Engelsche profs niet meer moeite deden dan zij noodig vonden. Na 25 minuten spelen schoot Carter keihard in, welk schot Kraak beslist achter de doellijn stopte, maar scheidsrech ter Martin liet doorspelen. 2 minuten later kopte Carter na een algemeenen aanval het zeven de doelpunt langs Kraak (71) Lawton scoorde hierna het acht ste doelpunt. Smit scoor In de voorlaatste minuut scoorde Smit, na prachtig doorzetten van Wilkes, met een hoog schot in den hoek. 82. Zoo kwam het einde met een zeer groote zege van het Engel sche elftal. Kraak in doel heeft uitstekende dingen gedaan, maar toch ook fouten gemaakt, welke bij een *Öoelverdediger nu eenmaal zwaar tellen. Hij. had het bijzonder moei lijk door den drassigen grond. Potharst was de minste van de achterhoede. Hij was niet hard genoeg en1 zat niet fel op den ba!. Van der Linden speelde rustig en beheerscht, zonder evenwel op te vallen. Over het geheel geno men speelde dit tweetal goed, zon der meer. Aanvoerder Pauwe verwaar loosde den buitenspeler Langton te veel. Hij was na Wilkes de bes te van het Nederlandsch elftal. Zijn plaatsen was goed en hij had ook een groot aandeel in den op bouw van de aanvallen. Vermeer heeft gedaan, wat men van een debutant mocht verwach ten. Hij bezat voldoende uithou dingsvermogen, zwoegde van be gin tot einde, deed in defensief opzicht uitstekende dingen maar hij miste de kracht om zich daar naast ook aan het voeden van de voorhoede te kunnen wijden. De Vroet wisselde goede met minder goede momenten af. Drager werd in de 'tweede helft gewond. Hij kwam te vallen en scheurde daarbij een spiertje van het dijbeen, waardoor hij verder onvoldoende kon meekomen. Over Wilkes slechts woorden van lof. Ook Engelsche deskundi gen waren vol bewondering over zijn spel en de Rotterdammer zou zoo in een der eerste divisie-clubs kunnen worden opgenomen. Roozen werd zwaar gedekt. In de tweede helft liet Franklin hem wat vrijer en toen kwam öe.mid- voor wat meer los. Smit is niet meer de ster van voor den oorlog. Wij vermoeden, dat dit seizoen wellicht het laatste voor hem in internationaal opzicht zal zijn. De jaren gaan bij hem tellen. Bergman, die door een fout van doelman Swift het eerste doelpunt maakte, was de minste uit de voor hoede, zijn spel is te gewoon voor een internationalen wedstrijd. Voor den wedstrijd hebben onze voetballers het terrein van Huddersfield goed bekeken. Maar het heeft niet veel geholpen! Aan den grond heeft het niet gelegen!! De Engelschman het is be kend is een buitengewoon beleefd menscb. Maar de En gelschman is ook een wereld burger, die behept is met een superioriteitsgevoel als geen ander. Het is beslist aardig te lezen, hoe zij deze twee na tionale eigenschappen tot uit drukking brengen, wanneer zij aan 't praten gaan over de ongehoorde afstraffing die het Britsche team gisterenmiddag, gaf aan de elf Nederlandsche jongens, die zoo brutaal zijn geweest het trotsche Albion in eigen huis uit te dagen. Voorop staat, zoo schrijven alle Engelsche bladen, dat de repre sentatieve Engelsche ploeg het toch maar netjes geleverd heeft en nog wel op haar - slofjes. Het was te verwachten; voetbal is in Engeland nu eenmaal een weten schap apart en Engeland heeft eigenlijk niet anders dan „bril liant en meesterlijk" spel ver wacht. Daartegenover komen de Hol anders er maar poover af. Geluk kig is we zeiden het reeds de Engelschman een uiterst beleefd man. En wat hij ongetwijfeld heeft gedacht, heeft hij niet op papier gezet. Zoo zegt de Daily Herald vrien delijk, dat Smit en Wilkes bruik bare kundigheden vertoonden, doch dat de Nederlanders als elf tal „niet bijzonder" waren. Maar ook zegt dit. blad, dat het brilliance aanvalsspel van de Hollanders toch nog verbaasde. Met nauw- verholen voldoening schrijft de Herald, dat de Nederlandsche journalisten met open mond naar de> verbazende briljantheid van het Engelsche spel stonden te kij ken. „Een internationale klucht was het", zoo roept de Daily Express onge woon vrijmoedig uit. En de „News Chronicle" voegt er aan toe, dat de Nederlandsche spelers individueel vindingrijk en practisch waren maar als team nog niet eens dé hoogte bereikten van een Engel sche tweede-klasclub. Troostend zegt het blad er nog bij, dat de Nederlanders ongetwijfeld sym pathie neen, er wordt wérke lijk niet gesproken van „mede lijden"! verdienen voor het op tornen tegen zoo'n Engelsen elf tal. Alleen Wilkes stond slechts zeer weinig bij Carter ten achter. „Engeland won op z'n sloffen" verzekert de „Daily Graphic" en het blad verklaart, dat het tooneel gereed was voor een score in dub bele cijfers. Men kan echter van geen enkel Engelsch elftal, dat zichzelf respecteert, verwachten, dat het doorgaat met het maken van doelpunten tegen een tegen stander van kennelijk lagere klas se. Acht was genoeg, zegt de Gra phic: maar het hadden er ook achttien kunnen zijn.... Familieleden van zeevaren den bij marine en koopvaardij kunnen met de komende feest dagen een radiogroet tot hun verwanten op zee richten. De aanvragen kunnen worden ge richt aan den Wereldomroep van Radio Nederland, postbus 150 te Hilversum. De tentoonstelling van de Fransche wandtapijten in het Rijksmuseum werd reeds door meer dan 20.000 personen be zocht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de expositie onherroepelijk op 29 Decem ber sluit. 38. Op den afgesproken tijd rwam Perolt, vermomd als een oude vrouw, de volgende mid dag met een auto bij Cake Ba by, die juist bezig was zijn wa pens na te kijken. Ha, ben je daar? Goed op tijd. Ga zitten, dan zal ik je zeggen wat ik ga doen. Zwi- ckey en Roomer, die je waar schijnlijk wel zal kennen, zijn twee van mijn beste medewer kers. Ze zijn voor mij wat Bef- fie en Buldog voor jou zijn ge weest. Je begrijpt, dat ik die meeneem Maar ik heb gehoord, dat ze. Gepalet zijn. Ja, dat klopt. Ze zitten vast op de politiepost van Kapitein Thompson Dat is me te gevaarlijk. Thompson is een goede vriend van Voetangel en ik wil daar niet in de buurt komen. Stil maar. Baby neemt de telefoon en belt. Hallo, hallo, met Kapitein Thompson? Ja Kap, met Voetangel. Kap U moet onmiddellijk hulp sturen. Ik zit hier in de klem. Ik zit in de 135th. straat, Ronnie's Hou se. Laat het omsingelen en een paar stevige mannetjes naar binnen gaan. Afgesproken? Kap. Maar voortmaken, anders komt U te laat. Zie je Jud, Voetangel is na tuurlijk niet op de post* die beeft het te druk om naar jou te zoeken.'Door dit telefoontje heb ik alle mannen van de post gejaagd. Kom mee, vlug. Over een half uurtje moet alles ge beurd zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3