De gemeente koopt voor ruim 260.000 aan grond De contribufiekwestie in het A.A.Z.A. 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Gemeenteraad Alkmaar De communisten en Indonesië Mr. R. VEENDORP Gemeentesecretaris J De hoogste ambtenaar De weg terug Theater Plezier VULPOTLOQöiN Fa. JAN KUHNE, Biijartcompel'it'ie VRIJDAG 29 NOVEMBER 1948 In anderhalf uur werkte de gemeenteraad gistermiddag een agenda van 16 punten af, waarvan de meeste den hamer zonder discussie passeerden. Wij vermoeden, dat een vooraf gehouden geheime vergadering aan deze vlotje afwerking niet vreemd is. Benoeming secretaris Met algemeene stemmen werd mr. R. Veendorp tot gemeente secretaris benoemd. Nadat hij de vereis chte eed en had afge legd in de handen van den voor zitter, den wnd. burgemeester G. v. Slingerland, wenschte de ze hem namens den raad van harte geluk met zijn benoe ming in de functie, die 23 jaar door prof. mr. Koelma op zoo voortreffelijke wijze was ver vuld. Dit ambt, aldus spr., is u niet vreemd, want tijdens de bezetting, toen mr. Koelma af wezig was en ook de laatste maanden heeft u het reeds waargenomen; u kent het vak en u kent de stad. Het zal u niet gemakkelijk vallen een man als mr. Koelma op te volgen, die als secretaris een naam had in den lande, doch de raad stelt vertrouwen in u, zooals blijkt uit de benoeming met alge meene stemmen. Spr. zegde den nieuwen functionaris den steun van college en raad toe en wenschte hem tenslotte de van God gegeven kracht toe, om zijn taak in het belang van de ge meente te kunnen verrichten. Mr. Veend'orp dankte den voorzitter hartelijk voor diens woorden en den raad voor het in hem gestelde vertrouwen; hij was daarvoor zeer erkentelijk, evenals voor de aanbeveling van den burgemeester en diens plaatsvervanger. Spr. weet, dat hij een verantwoordelijke taak aanvaardt en dat er zekere moed voor noodig is, om in de plaats te treden van iemand, die als een der beste, zoo niet de beste gemeentesecretaris in den lande geldt. Het is dan ook na eenige aarzeling, dat spr. deze taak aanvaardt en hij doet dit met dank aan zijn voorganger, van wien hij veel geleerd heeft en vele bewijzen van vriend schap mocht ondervinden. Hij hoopt zijn taak naar eer en ge weten te vervullen en doet een beroep op hej college en den raad en de ambtenaren, hem hun medewerking te verleenen. Spr. hoopt, -dat God hem de kracht moge geven nog lang in het belang van de gemeente Alkmaar werkzaam te zijn. En hierna kwamen er bloe men van de ambtenaren als blijk van gelukwensch aan hun chef. Er volgden nog enkele benoemin. gen: mej. M. W. Jacobs werd mei) alg. st. benoemd tot tijdelijk leerares Engelsch aan het M.G. (Murmellius_ Gymnasium); de heer R. Abrahams te Rotterdam werd met 17 tegen 5 stemmen benoemd tot) onderwijzer aan de BLO_school; op no. 2 van de voordracht, W. SDrieder te Krom_ menie waren; 5 stemmen uitgebracht, terwijl een zekere Cleveringa. die niet' voorgedragen was; ook een stem kreeg. Vermoedelijk schuilt er een enfant terrible in den Raad, die bij de benoeming van mr. Veendorp de aardigheid had op een onbekenden Veens*ra te stemmen. Grondaankoop. Dat een voorstel tot aankoop vaii ruim 26 HA weiland in den polder Overdie en Achtermeer van de N.V. Wessanen's Kon. Fabrieken te Wor_ merveer en van L. Groen te Heiloo teneinde uitvoering te kunnen geven aan het uitbreidingsplan in dat: deel der gemeente voor 1.per M2 (dit' vordert een uitgave van 260.977.zonder discussie werd aangenomen; viel erg mee. De Raad had trouwens een royale bul dezen- middag, want het subsidie voor de restauratie van de Groote Kerk; waaraan de gemeente tut dusver al 174.000.— had bijgedragen, werd met 31.200.verhoogd tot 205.200 en dat alles zonder een kik uit den Raad; die B. en W. ook nog machtigde voor den dienst' j947 een kasgeldlee_ ning van 21/» millioen aan te gaan en een gedeelte van de Accijnstoren voor 360.— per jaar te verhuren aan het Rijk voor het erin onder brengen van de waterpolitie. De Woningbouwver. "Rochdale" krijgt een speelterrein Z^van de K. van 't Veerstraat in huur 11364 M2 voor f 44.50 per jaar, 'i' is geen geld doch ook andere vereenigin_ gen zullen er gebruik van mogen maken. Voorstellen tot verpachting van landelijke eigendommen en- on_ derhandsche aanbesteding van vuil- nisvervoer en tot toekenning van vergoedingen aan besturen van Bijz. Uloscholen voor te geven vakonder wijs; passeerden eveneens zonder dis cussie den hamer. Hooge boomen. De heer v. d. Borden was het» niet eens-met het advies van B. en W. om afwijzend te beschikken op het ver zoek van een dame; wier huis oo de Oudegracht beschadigd was door een- in den stormnacht van 21 Sept. om. gewaaiden boom. Volgens het rap port waren de wortels van den boom stevig' genoeg geweest; maar, aldus de heer v. d. Borden, Gem.Werken had beter naar den kruin kunnen kijken, die was te zwaar, te hoog en te breed en daarom was die boom omgewaaid. Die kruin had gesnoeid moeten worden en, dus vond bij het billijk dat er een vergoeding gegeven werd. We'Jh. Coerts kon slechts het rap port van Gem.Werken aanhalen; waarin geconcludeerd werd, dat niet vaststond dat de boom gevaar ople verde. (Waarom zou die boom dan omgewaaid zijn?) Het zat' em in den storm en niet in der; boom; schade vergoeden zou tot consekwenties lei den. Mr. Leesberg maakte er een juridi_ sche kwestie van en wilde de dame in kwestie adviseeren; als zij meent dat de schade vergoed moet worden; zich tot den rechter (en een advo caat?) te wenden. De heer v. d. Borden betoogde nog dat Gem.Werken niet naar de wortels moet kijken als de boom eenmaal gesneuveld is. doch als ie nog staat, naar den kruin en dan snoeien als 't noodig' is. Hij vond het geen ser vice van de gemeente; in dit geval niets te vergoeden, maar hij legde zich er bij neer. waarna de heer Coerts beloofde Gemeentewerken een onderzoek te zullen laten instellen naar de diverse boomkruinen' in de gemeente. Oorlogsvrijwilligers Een principieel debat ontwik kelde zich tussehen de heeren Knuistingh-Neven (CPN) en de Wilde (PvdA.) over de kwestie Oorlogsvrijwilligers naar Indonesië. Het ging om een voorstel van B. en W. in zake doorbetaling van bezoldi ging aan oorlogsvrijwilligers evenals aan de dienstplichti gen onder de gemeente-amb tenaren. Eerstgenoemde hield een uit voerig betoog, waarin hij als de meening van de CPN te kennen gaf, dat er geen vrijwilligers meer noodig zijn, nu er een wapenstil stand in Indonesië is gesloten. Er is geen oorlog tussehen Nederland en de Repoeblik. De C.P.N. wil het Indonesische volk zelf zijn toe komst in handen geven en niet, zooals andere Nederlanders oorlog voeren, om de koloniale politiek voort te zetten. Toen Japan nog niet gecapituleerd was, toen was de CPN het er mee eenk, dat oor logsvrijwilligers werden uitgezon den; doch sinds 14 Aug. '45 is dat z.i. niet meer noodig. Daarom stelt de CPN een amendement voor, volgens hetwelk de regeling alleen van toepassing is op oorlogsvrij willigers, die tussehen 5 Mei '45 en genoemden datum in dienst traden. Nadat de Voorzitter erop gewe zen had, dat deze redevoering in de Tweede Kamer thuis hoorde en dat het een van hoogerhand opge legde maatregel gold, diende de heer De Wilde (PvdA.) den com munist van repliek. Hij prees het in dezen, dat hij voor het democra tische recht opkwam, doch advi seerde hem eens te kijken naar het land, waar zijn sympathie naar uitging en waar dingen gebeuren, die verre van democratisch zijn De voorstelling, alsof er oorlog ge voerd wordt in Indonesië is niet juist; de Regeeringen Schermer- horn en BeePstreefden naar een overeenkomst en het was de extre mistische beweging, die deze in den weg stond. Voor het herstel van orde en rust zijn nog vrijwil ligers noodig. De PvdA. heeft nooit een oorlog met Indonesië gewild, om de koloniale verhoudingen te herstellen; doch op het Nederland- sche volk rust de plicht al het mo gelijke te doen, dat leidt tot her stel van normale verhoudingen in de Tropen. Het is in overeenstem ming met de gesloten overeen komst, dat troepen worden uitge zonden. De heer Knuistingh-Neven ging hier nog even op in; z.i. gaan de vrijwilligers naar In donesië om de sport, of om „de zwartjes af te tuigen". De heer De Wilde verweet de. C.P.N. demagogie; de eene keer wordt Soekarno als een nationalist, de andere als een imperialist voorgesteld- De heer Torenvlied (CPN) meende, dat de Raad zich tot de agenda moest beperken, welke op merking eenige hilariteit opwekte. Hij deed nog een poging, den Raad te bewegen het amendement aan te nemen, doch met alleen de stemmen der communisten voor, werd het amendement verworpen en de bijlage aangenomen. De Raad ging hierop voor de verandering weer eens in comité. Mr. R. Veendorp, die Don_ derdagmiddag tot gemeente- secretaris werd benoemd, is thans niet alleen letterlijk; maar ook figuurlijk de hoog ste ambtenaar in gemeente dienst. Een foto van den nieuwbenoemden gemeente secretaris konden wij niet re. produceeren, doch- wij veron derstellen dat mr. Veendorp, die door zijn lengte nu niet bepaald iemand is, die men over het hoofd ziet, voldoende bekend is bij het Alkmaarsche publiek. Van 15 Sept. 1927 af is hij al in dienst der ge meente; op dien datum werd hij tot referendaris benoemd, welke func.ie hij tot zijn se cretarisbenoeming vervulde. De nieuwe gemeentesecreta ris werd m 1890 in Appingedam geboren en promoveerde in 1918 aan de Groningsche Uni_ versiteit tot Mr. in de Rech ten. Na een jaar adjunct-com mies te zijn geweest in Ren_ kum, was hij van 1920 tot 1925 commies-redacteur ter Ge meentesecretarie te Den Hel der en vervolgens tot' 1927 Hoofdcommies tier Secretarie te De Bilt. Zijn benoeming tot' Gemeen tesecretaris; welke met alge_ meene stemmen geschiedde, getuigt' van de algemeene waardeering; welke de Ge meenteraad heeft voor het werk dat mr. Veendorp; die zich ook tegenover de bur gerij steeds als een- welwil lend ambtenaar deed kennen, in het belang van de ge meente gedurende bijna 20 jaar heeft verricht. Naar wij uit zeer goede breti vernemen, zal de heer Proot, die op vrije voeten gesteld is, binnen zeer afzienbaren tijd weer zijn intrek nemen in zijn hotel, thans bekend als „Hotel Irene" in de Langestraat. Tijdens de najaarsvergadering van het algemeen afdeelings- ziekenfonds Alkmaar en Om streken is het kan bijna niet anders de kwestie ter spra ke gekomen van de landelqke actie der artsen ten opzichte van het Ziekenfondsbesluit. Dit besluit, dateerend van No vember 1941 kwam tot stand zon der ruggespraak met de doktoren, met het gevolg dat de lasten van de verzekerden eenzijdig werden" uitgebalanceerd en dat de deelne mers met 'dikwijls een minimum aan uitkeering tevreden moesten zijn. De voorzitter Dr. Sluymer stelde twee feiten op het voorplan: a) de instelling van een ziekenfonds raad; b) het eventueel opzeggen door de medici van de loopende contracten met de ziekenfondsen. De medici zullen evenwel voor- loopig aan alle groepen (vrijwil lig en verplicht verzekerden) de noodige hulp verleenen, maar zij blijven aandringen op herstel van onrecht. De instelling van de zie kenfondsraad is welkom, hij moet een taak van voorlichting krijgen, terwijl het ziekenfondsbesluit een ziekenfondswet moet worden en de verplichte verzekering en hel staatstoezicht moet gehandhaafd blijven. Het punt op de agenda over de contributieregeling in het zieken fonds gaf begrijpelijkerwijze aan leiding tot breedvoerige beschou wingen in verband met de ver schillen die er bestaan tussehen verplicht- en vrijwillig-verzeker- den. Reeds in de' eerste algemeene vergadering was toestemming ver leend de contributie te verhoogen tot 7 en 8 ct. Contributieverhooging zal indi rect noodig zijn, omdat de artsen kwestie tot een oplossing schijnt te komen, zoodat de fisceeringen van de fondsen hooger zullen worden. Specialisten ontvangen b.v. nu nog steeds 50% van de uitkeeringen een toestand die niet kan blijven voortduren. De ver plicht verzekerden hebben al be hoorlijk lasten te dragen en uit de uiteenzetting van den voorzitter en Dr. v. d. Sluijs bleek ook wel, dat men de contributieverhoogin- gen vermoedelijk m.i.v. 1 Januari '47 voor de vrijwillig verzekerden, deze er nog steeds beter aan toe zijn dan de eerste groepen. Gevallen kunnen zich voor doen, dat vrijwillig verzeker den moeilijkheden hebben bq het voldoen van hun verplich tingen. Doch dan zullen ande re wegen, b.v. staatssubsidi- eering uit de vereveningshef fing, moeten bewandeld wor den. Verder verzocht de voorzitter een volmacht voor het bestuur om maatregelen te treffen voor contrt- butieregelingen wanneer de op lossing van de artsenkwestie zal zijn opgelost. Deze volmacht werd verstrekt tot de volgende alge meene vergadering. Tot zoover, de contributiekwes tie. .Mededeelingen werden gedaan, dat de heer C. de Wolf uit Am sterdam benoemd is tot admini strateur van het A.A.Z.A., terwij! Dr. Hazevoet werd benoemd tot controleerend arts van het fonds Het financieel jaarverslag 1945 werd goedgekeurd met dank aan penningmeester, kascommissie en administrateur. Bij monde van den voorziPer deed het bestuur aan de vergade ring het voorstel de mogelijkheden te bestudeeren, om bij de zieken fondsen ook het ziekenhuisverple- gingsfonds te voegen. De meening van het bestuur is, dat men er in de toekomst toe moei overgaan. Bij het begin van de vergade ring haalde Dr. Sluijmer ons ar tikel van 29 Juni '46 aan, waarin eenige suggesties werden geopperd daar de pers bij die vergadering niet was genoodigd. Tot onze vreugde zette de voorzitter de kwestie wederom recht. Voor een uitverkocht Gul den Vlies trad Theater Ple zier gisteravond voor de eerste maal in Alkmaar op met een programma van liedjes, schetsen en voor drachten. In een vlotte af wisseling volgden de ver schillende programmanium- mers elkander op. De Alkmaarder Menno Gronds- ma, die voor dezen avond wel als de trekpleister beschouwd kan worden, opende het pro gramma. met een humoristisch onderhoudje met Toon Hermans welke laatste zeker wel de ster van dit gezelschap genoemd kan worden. Zij hadden voor deze gelegenheid de noodige geestig heden op Alkmaarsche toestan den en gebeurtenissen, die wel geapprecieerd werden. Om met de dames te begin nen, zij waren niet de grootste krachten van dit ensemble. Tot Moens zong enkele Fransehe en Engelsche cabaretliedjes, waar bij zij in haar voordracht geen variatie wist te brengen; in elk liedje verrichtte zij dezelfde gymnastische toeren met haar mondje en maakte zij dezelfde grimassen met haar oogen. Ove rigens was zij geen onverdien stelijke - lady-crooner. Wiesje Bouwmeester speelde en zong met het talent, dat haar aangeboren is. Jan van Ees, die vooral in de korte schetsen op trad, is ongetwijfeld de beste acteur in dit ensemble, terwijl Toon Hermans met zijn eigen levensliedjes deed denken aan Louis Davids, zonder deze noch tans te imiteeren. Ook in zijn praatjes weet hij het publiek te amuseeren, doch als wij hem een goeden raad mogen geven, laat hij zich dan hoeden in 't banale te vervallen, waartoe hij na de pauze neiging vertoonde. Een artist, die dit doet, geeft zich zelf een artistiek testimonium paupertatis en een artist van het kaliber als hij behoeft het succes ook niet op deze wijze te zoeken. Menno Grondsma is beslist het best als hij zijn handige goo cheltoeren verricht. De liedjes, die lïij zong, waren van leege sentimentaliteit en valscfhe pa thos. Zij missen de puntigheid van de levensliedjes-, die Her mans zong. Peter Kellenbacht was een uitstékend begeleider aan den vleugel. Luxe schrqfbenoodigdheden prima, zwaar verzilverd. Achter de Vischmarkt. Stiand der biljartcompeiii'ie in het district Alkmaar na de 8ste week. B klasse Hl: 1. Nooit Gedacht 2588 23 80.68 2. Drie Huiten 2134 22 58.71 3. Excelsior 2218 19 66J.93 4. Onder Ons Alkm. 1835 18 49.08 5. Gekroonde Valk 1753 8 52.93 B-klasse IV: 1 Centrum Boys 2711 36 81.29 2. Excelsior 2578 32 69.90 3. Z. E. K. Z.? 2246 18 54.78 4. Optimisten 2118 16 57.61 5 Onder Ons C'cum 2110 16 56.89 6. Driesprong 1918 14 57.37 C_klasse I: 1. Nooit Gedacht) 1840 25 47.09 2. Alom. Victrix 2052 24 51.97 3. Drte Ruiten 2188 23 56.82 4. Optimisten 1916 22 47.33 5 Gekr. Valk 2018 20 56.20 6. Harmonie 1400 12 30.69 C.klasse II: 1. Drie Ruiten 1977 25 47.13 2. De Waag 2028 23 49.22 3. Harmonie 1832 23 44.82 4. Onder Ons G'cum 1605 18 40.98 5. Friesche Poort' 1556 16 34.25 6. De Vriendschap 1606 16 39.65 BURGERLIJKE STAND Geboren: Louise C. d. v. Louis T. C. Rees en A. Zwart; Maria J. d. v. Frank Hieminga en T. Wolzak. Ondertrouwd: Lambertus A. Brou wer en Roelofje Bloemberg; Dirk Rebbeling en Geerkruida L. Heij Jacob Nauta en Zipkjen de Jong; Jacob R. Bos en Claziena C'. Siegws. Getrouwd: Petrus E. Rljsman en Geertruida Bakkum.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2