F RANSCHE TAPIJTWEEFKUNST FLEUR EN Nieuw Noordhollandsch Dagblad DEN Druk bezoek aan Fokker-stand DE TAAK VAN 'T LEGER De meening van den Minister van Oorlog Uitvinding voor piloten Weteidnieuwó-^otitnaaL Missie-actie Bezwaren tegen Unesco-statuut Zuidwest-polder toch op de lange baan? 1946 VRIJDAG 29 NOVEMBER 1946 Eier ah.t Gul- ater Ple- voor de :maar op ma van ;n voor- ■lotte af. de ver- unamwn. .10 Gronds- avond wel besdhouwd het pro- umoristisöh n Hermans vel de ster noemd kan voor deze ge geestig- he toestan- :n, die wel te begin, de grootste jemfole. Tot "ransche en ij es, waar- Iracht geen gen; in elk dezelfde met haar jij dezelfde logen. Ove_ onverdien- ter speelde it, dat haar an Ees, die chetsen op- i de beste ible, terwijl zijn eigen tenken aan deze noch. )ok in zijn piuibliek te vij hem een geven, laat in 't banale e hij na de oonde. Een geeft zicih. ;estimonium artist van behoeft het eze wijze te s beslist het mdige goo- De liedjes, van leege valsdhe pa. puntigheid die Her. Kellenbacht begeleider oodjgdheden verzilverd. si-it-ie petitie in het 8ste week. 2588 29 80.68 2134 22 58.71 2218 19 66^.93 1835 18 49.08 1753 8 52.93 2711 36 81-29 12578 32 69.90 2246 18 54.78 2116 16 57.61 (2110 16 56.89 1918 14 57.37 1840 25 47.09 2052 24 51.97 2188 23 56.82 1916 22 47.33 2018 20 56.20 1400 12 30.69 1977 25 47.13 2028 23 49.22 1832 23 44.82 1605 18 40.98 1556 16 34.25 1606 16 39.65 STAND d. v. Louis T. '{Maria J. d. v. P. Wolzak. ;rtus A. Brou_ emberg; Dirk icTa L. Heij jen de Jong; ?na C. Siegers. Rijsman en „Het Voorjaar, of Parijs". Eerste tapijt van de suite „De Jaar getijden" van Marcel Gromai- re, geweven door Pinton teAubus- son, 1940, een der meest spre kende tapijten der modernen, M ADAT IN DE NEGENTIENDE EEUW de edele kunst van het tapijtweven in Frankrijk van artistiek oogpunt bezien een zekeren achteruitgang ver toonde, is er in de twintigste eeuw een kentering gekomen, die wij gerust als een vernieu wing van het oude ambacht mogen beschouwen. En alhoewel quantitatief de moderne tapijten op de tentoonstelling te Amsterdam, waarover wij in ons nummer van Vrijdag j-l. reeds schreven, verre in de minderheid zijn, vergeleken bij de inzendingen uit vroegere tijdperken, achten wij dit deel van de expositie te belangrijk om er niet een nadere be schouwing aan te wijden. Hebben wij in ie zeven tiende eeuw in de Fransche tapijt weefkunst een zekere slaafsche navolging van d'e groote schilders uit dat tijdperk kunnen bespeuren, oij de mo dernen is deze neiging bij de meeste ontwerpers niet meer aanwezig. De nieuwe school heeft teruggegrepen naar de middeleeuiwsche kunstnormen zonder echter te verworden tot een copiëering daarvan. Zooals wij reeds schreven doet de moderne weetkunst, en voor al de techniek er van, veel denken aan die van de 14de en 15de eeuw. Ook wat de compo sitie betreft heeft men terugge grepen op de oude principen, waarvan de meest kenmerkende uitingen het toepassen van min der kleurnuances, een beperkt gebruik van het perspectief en een zeer scherp omlijnde voor stelling van de menschelijke figuren zijn. Anderzijds trof ons, ondanks een kariger gebruik der kleu. ren, het feit <Jat de doeken een zekere felheid van tint vertoo. nen, hetgeen het bewijs is dat met in acht neming van de oude tradities in de weefkunst men tooh een eigen weg gaat. De moderne tapijten kenmer ken zich vooral door veel zinne beeldige voorstellingen en nei. gen veelal naar het expressio nisme zonder nodhthans t°t uitersten te geraken zooals in de schilderkunst met name bijv. bij Picasso het geval was. Er ligt in de moderne tapijten meer persoonlijkheid dan in die van vroegere perioden. Ï"\E MEESTEN van de vijf en dertig tapijten die in de laatste zalen van de tentoon stellingsruimte zijn onderge bracht zijn vervaardigd te Au- busson of in d'e werkplaatsen van de Manufacture des Gobe lins te Parijs en dateeren uit de jaren 1940—1945. Daar zijn dan allereerst de tapijten van Mau rice Brianchon, eenvoudig van kleur en compositie, gevolgd door het fraaie, meer pitoreske werk van Lucien Coutaud, waarvan ons vooral het tapijt „regen en zonneschijn" be koorde, Forsoher, zoowel van toon als van uitvoering, deed ons „De Hoenderhof' aan van Dom Ro bert, uitmuntend door een weel derige kleurenpracht. Aan de moderne glasschilders kunst, zooals wij die kennen van Huib Duns, doen ons de werken denken van Gromaire. Doet „De Aarde" wat uitbundig aan, „De Jaargetijden" betooveren den toeschouwer niet alleen doof de rijke kleurencombinaties, doch ook door de fijnheid van voor stelling. De decoratieve moge lijkheden zijn ten volle benut en waar deze tapijten op het eerste gezicht wat druk aan doen, bij nadere beschouwing komt men tot de conclusie dat iedere figuur in de teekening ten volle verantwoord is. De, voornaamste ontwerper is ongetwijfeld Lurcat, die met een negental tapijten op de tentoon stelling vertegenwoordigd is. Zijn voorstellingen zijn alle zinnebeeldig en getuigen van een eindelooze fantasie. Het zijn dan ook werken die veel van het voorstellingsvermogen van den toeschouwer vragen. De oude vorm van tapijt weefkunst vindt vooral een be oefenaar in Savin die met een zevental in sobere tinten uit gevoerde werken den toeschou wer* een beeld geeft van bet leven op het land. Hoewel over het algemeen de moderne tapijten in hun voor stellingen meer naar het ab stracte neigen doen zij welda dig aan door de friscbheid van tint en de rijkheid van compo sitie. Ook deze afdeeling van de tentoonstelling zal den bezoeker een onvergetelijken indruk be zorgen. Men verzuime derll-alve niet deze zeldzame tentoonstel, ling, zooals er nog nooit een in onze streken is gehouden, te bezoeken. Het Rijkksmuseum is iederen dag t°t 5 uur geopend; de expositie duurt tot 29 Dec. LOU STEYGER. Meer dan 65.000 personen ver drongen zich Zondag j-l. in de hallen te Parijs, waar de inter nationale luchtvaarttentoonstel ling wordt gehouden. Om onge veer 3 uur moest de hulp van de politie worden ingeroepen, daar de verkeersopstopping bij den Nederlandschen stand niet meer op te lossen was. Talrijke gega digden hebben zich voor proef vluchten met de Nederlandsche machines opgegeven. IN ZIJN ANTWOORD op de be- schouwingen in de Tweede Ka mer bij de behandeling van de oorlogsbegrooting heeft minister Fievez nog- gezegd, dat de doel stelling van het leger is, de hand having van de zelfstandigheid van het Rijk, en van de interna tionale rechtsorde, en 'dit samen met anderen. Uit deze doelstel ling vloeit de taak van het leger voort. Het gebruik van de Engei- sche taal is den Minister een'gru- wel en er zullen maatregelen te gen genomen worden. De oplei ding in Engeland loopt geleidelijk ten einde. Aan een Bijz. Vrijw. Landstorm 'bestaat geen behoefte. Het zou ondoelmatig zijn, functies> die door vrouwen kunnen worden vervuld, aan mannen op te dra gen. De Minister hoopte medio 194/7 troepen beschikbaar te heb ben voor de bezetting van Duitschland. Ondergedoken mili tairen krijgen vergoeding, als dat redelijk is, maar alle duizenden, die zich wel gemeld hebben maar niet naar Duitschland zijn gegaan, omdat zij een ausweis hadden, kan men z.i. geen onderduikers noemen. De minister verklaarde verder o.a. thans voor het eerst gehoord te hebben, dat van de twaalf commandanten van militai re onderwijsinrichtingen, er elf katholiek zijn. Men heeft echter steeds de bekwaamsten genomen. De motie van den heer Schoonen- berg, om alle onderwijskrachten vrijstelling van dienstplicht te ge ven, was na de bekende verkla ringen van den Minister overbo dig, zij is verworpen met 59 tegen 9 stemmen. De Minister heeft nog medegedeeld, dat maatregelen in voorbereiding zijn, om 'den toe stand van de oud-gepensionneer- den te verbeteren. Een Engelsch ingenieur, Mau rice Taylor,s heeft een reken machine uitgevonden, welke de berekeningen met betrek king tot hoogte en afstand ten opzichte van 'n gegeven punt, gebaseerd op door radar ver strekte gegevens, voor den piloot uitvoert. Deze uitvin ding zal spoedig voor experi menten in de lucht gereed zijn en bespaart twee minuten voor het berekenen van de positie van een vliegtuig, daar de piloot deze elk oogenblik kan aflezen. De Fransche communisten doen thans alles wat mogelijk is om definitief de macht in handen te krijgen. Niet alleen hebben zij geëischt, dat aan hun leider, Maurice Thorez, onmiddellijk het premierschap zal worden gegeven, maar ook hebben zij alle actieve leden van de socialistische partij aangeboden zich bij hen aan te sluiten met behoud van de zelfde rechten en positie, die zij in de socialistsche partij genoten. Deze socialisten zul len leidende functies in de communistische partij kunnen opeischen, alsof zij altijd le den waren geweest. Wij zijn benieuwd of de Fransche so cialisten voldoende rugge- graat zullen toonen en niet betooverd zullen worden door het zoete gefluit van den vo gelaar. De kern van het conflict tüsschen de onder Russischen invloed staande regeering van Azerbeidsjan en de centrale Perzische regeering schijnt nog altijd de strijd om de olie te zijn. Zoo heeft de Rus sische ambassadeur, ondanks het feit, dat hij in een zieken huis ligt, een bezoek gebracht aan dij Sjah van Perzië en aan den premier Soeltanekh, om zich te beklagen over de „onvriendschappelijke poli tiek ten opzichte van de Sov jet-Unie. Soeltanekh zou ech ter geweigerd hebben om over „binnenlandsche aangelegen heden van Perzië" in discus sie te treden en tevens ver klaard hebben, dat het onmo gelijk is aan de Sovjet-Unie een olieconcessie te verleenen zonder goedkeuring van het Parlement. Latere berichten maken echter melding, dat de Perzische regeering wel olie concessies heeft verleend aan Amerikaansche maatschap pijen Tsjang Kai Tsjek is den strijd moe. Wat begrijpelijk is, waar nog steeds de burger oorlog woedt in het arme China. Bij de aanbieding van het herziene grondwetsont werp verklaarde de Genera lissimus, dat het thans aan het volk was om te regeeren en dat hij zijn politieke loop baan ais geëindigd beschouw de. Dertien jaar ben ik ver antwoordelijk geweest voor het bestuur. Nu de nationale vergadering deze verantwoor delijkheid "heeft overgenomen, heb ik geen ambities meer, al dus de Chineesche leider. De Britsche politiek ten op zichte van Duitschland dreigt op een mislukking uit te loo- pen en het regent dan ook critiek op de Engelsche re geering. Richard Stokes, La- bourlid van het Parlement, verklaarde Woensdag, dat hij niet in het minst verrast zou zijn, indien de jonge Duitsche generatie Hitier boven de En gelsche orde zou stellen, wan neer de behandeling van de laatste achttien maanden geen verandering zou ondergaan. De Engelschen moeten zich, volgens Stokes, bevrijders en geen overwinnaars van het Duitsche volk noemen. De wetten tegen de verbroede ring moeten worden afge schaft en hij stelde voor, in de komende zes manden den export van steenkolen uit het Ruhrgebied stop te zetten om de Duischers weer op gang te brengen. ORGEN Sint Andreas. Een Apostel. God riep hem van zijn visschersboot en zijn netten, weg van zijn vader en huis. Samen met zijn broer, Petrus. Om de blijde bood schap, het Evangelie, te ver kondigen. Een Apostel-feest moeten we altijd bijzonder vieren. Ga morgen eens naar de H. Mis en te Communie! Bid eens voor de uitbreiding van de Kerk, voor de missie. Misschien hebt U een eigen kind, een bloedverwant, die daarginds, in vreemde landen, werkzaam is voor het Rijk van God onder menschen, die gij niet kent, maar die „in Chris tus" toch ook U ter harte gaan. Laat de missie U niet onverschillig zijn. Bid voor de Missie. Offer voor de missie. Draag uw kruisje, uw moei lijkheden, uw ziek-zijn voor de missie. Steun de missie ook met een geldelijke bijdra ge, voor zoover u dat mogelijk is. God beloont het pennings ke der weduwe. Verzamel postzegels voor de missie. Ook brokstukken hebben waarde voor het Godsrijk! Als ande ren zooveel doen voor hun zaak, zouden wij dan niets over hebben voor Gods zaak, voor de missie? MARCUS f}E UNESCO is de internationale organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur van de V. N. Haar statuut moet door de aangesloten landen worden goed gekeurd. In de Eerste Kamer zijn er bezwaren gerezen tegen de preambule, (inleiding) van dit re glement, omdat, zooals de heeren Anema van de a.r. en dr. Schnei der van- de k.v.p. te kennen gaven, er te weinig werkelijkheidsbesef uit spreekt en het intellectueels element voor de vrede, wordt overschat. De heer Schneider be treurde het, dat Gods naam in dit stuk niet wordt genoemd. Hef is typisch, dat Rusland wel uitge- noodigd is maar hgt Vaticaan niet. Minister Gielen heeft een en ander toegelicht. Hij erkende de eenzij digheid van de preambule, maar gaf niet toe, dat zij de werkelijk heid miskent. De invloed der Ker ken in de Unesco moet z. 1. sterker worden gepropageerd. Een uitnoo. dlging tot het Vaticaan kan alleen worden gericht door den Uitvoe renden Raad, die pas dezer dagen 13 samengesteld. Het statuut is ten slotte goedgekeurd met de stem van den heer Schneider tegen. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over het Zuider- zeefonds wordt gezegd, dat de eerste stappen, die voor de inpol dering van den Zuid-Westpolóer zijn gedaan, nog slechts beschei den geweest zijn. Bij de overwe ging of thans reeds'het tijdstip is aangebroken om deze inpoldering voort te zetten, moet in aanmer king worden genomen, dat, ook bij krachtige uitvoering,naar schat ting waarschijnlijk tien jaren zul len verloopen, alvorens tegenover de aanzienlijke daarvoor nooiige uitgaven het begin van een op brengst komt te staan, terwijl het ten minste vijftien jaren zal du ren voordat de polder geheel in exploitatie zal zijn. Met hen, die van oordeel zijn, dat in de. komen de jaren zoo groote kapitalen zul len moeten worden aangewend voorherstel van oorlogsschade, dat dit tot voorzichtigheid bij de uit voering van andere groote werken moet leiden, stemt de minister in. Hij wijst er bovendien op, dat de uitvoering van de inpoldering van den Zuid-Westpolder een groot aantal arbeidskrachten voor lan gen tijd zal vastleggen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3