RAAR MAAR WAAR RADIO ADMIRAAL HELFRICH Kappers willen hoogere tarieven GEDESAVOUEERD 4 Nieuw Noordhollgndsch Dagblad kSmSsWÊÊÊÊSÊm ill Buitenlandsch nieuws Geen Amerikaansche kolen meer naar Europa POOLSCH SOLDAAT PLEEGT MOORD LOF VOOR MARINE EN KOOPVAARDIJ De Marva is nog onmisbaar H. M. de Koningin naar Amsterdam Eldorado voor squatters Kabinet-Bidault afgetreden Een protest-wandeling door Den Haag VRIJDAG 29 NOVEMBER 1946 Ue toss voor den voetbalwed strijd Engeland-Nederland te Huddersfield. Links de Ned aanvoerder Bas Pauwe, rechts de Engelsche captain Hard- wick. In het midden de Schot- sche scheidsrechter Martin. Ass. Press P. Op 3 December zullen 48 Duitsdhe artsen, verpleegsters en ander ziekenhuispersoneel voor een Duitsch Hof terechtstaan wegens het ter dood' brengen van een groot aantal krankzin nigen. Tu-sscihen Moskou en Stockholm is een luchtverbin. ding geopend. De dienst wordt via Leningrad en Helsinki ge- vlogên. Kardinaal Gilroy, aartsbis schop van Sydney, is heden Ie Tokio aangekomen om den toe stand in de R- K. Instellingen in geheel Japan te bestudeeren. De censuur voor dagbladen in de Sovjet-zone van Duitsch- land en den Sovjet-sector van Berlijn, die onder de controle der Sovjets staan, is opgeheven. Te Oslo komen de ministers van justitie van de drie Scandi navische landen bijeen om een heid te berei/en in de wettelijke practijken De Amerikaansche kolenuit- voer naar Europa is als gevolg van de mijnwerkersstaking stop gezet. Tot dusverre werden ge middeld 350.000 ton per week verzonden- In de V. S. hebben de bunkers nog kolen genoeg voor de voed- selverschepingen en wanneer de kolenvoorraden daar schaarsch zouden worden, zullen vermoe delijk nog wel kolen in Canada gebunkerd kunnen worden. De Cunard Line heeft medegedeeld dat haar schepen nog steeds met volle ladingen voedsel vertrek ken, doch het is natuurlijk niet te zeggen hoe lang dit kan voort gaan, als de mijnwerkersstaking aanhoudt Dinsdagavond om elf uur knalden in Amsterdam-Zuid enkele schoten uit een re volver van een Poolsch mi litair. Op den hoek van de Mesdagstraat en de Helt Stocadestraat vielen een 30- jarige vrouw, G. J. van P-, en de 28-jarige bloemenven- ter C. J. L. bloedend neer. De vrouw werd doodelijk getroffen en overleed bijna onmiddellijk, de man kreeg schotwonden in linkerschou der en linkerhand en moest naar het Julianaziekenhuis worden overgebracht. De Pool meldde zich bij de po litie aan. r*E MARINEBEGROOTING heeft ons de maiden speech van minister Schagen van Leeuwen bezorgd. Hy heeft een harde noot ge kraakt over de uitlatingen van admiraal Helfrich- Het t interview had buiten zijn voorkennis plaats gehad en is door den Minister ten sterk ste afgekeurd. Hij heeft den admiraal daarvan doen blij ken en bovendien aan alle officieren van de Marine verboden, interviews toe te staan buiten zijn voorkennis Dit om geen aanstoot te ge ven in deze bewogen tijden met extra-politieke beslom meringen. Onze vloot, zoo betoogde de minister, mag niet beschouwd worden als een verlengstuk van andere vloten. Het schema voor het vlootplan moet- als voorloopig worden beschouwd. Met een de finitief vlootplan kan de minis ter nog niet komen, gezien den deplorabelen toestand van 's lands financiën- Er was ook over de Marine- vrouwtjes, mitsgaders de Marva, een en ander te doen geweest. Speciaal van katholieke en anti revolutionaire zijde heeft men den wensch geuit, deze vrouwe lijke afdeelingen van de vloot evenals het leger, op te heffen, althans te beperken. De Minister van Marine heeft nu verklaard-, dat de vrouwelijke hulpkrachten niet kunnen worden gemist, zon der den dienst te schaden. Hij zal de voordeden van het Mar- va-instituut, naast de nadeelen, ernstig overwegen. De dienstplichtigen, die van 1940 af in dienst zijn, zullen 1 Januari 1947 gedemobiiseerd zijn tenzij zij den wensch te kennen geven, om in dienst te blij ven- De befaamde voorstelling van de film, waaróp Soekarno te zien was met T'ojo en „Leve Japan'' geroepen had, heeft in besloten kring plaats gehad. Het verwijt van politieke propaganda wijst de Minister van de hand. Het doel was uitsluitend voorlichting. De heer Vorrink vond bij de re plieken de beslotenheid van de voorstelling maar betrekkelijk, want kranten schreven er over. Over de organisatie van de Marine kon de Minister nog niet veel zeggen zoolang de organisa tie van het Rijk niet vaststaat- Bij de huisvesting, die groole zorg baart, zal niets worden na gelaten, om de belangen van het personeel te bevorderen. De Minister heeft zich vol lof geuit over de houding van de Marine in oorlogstijd. Het heeft zich van hoog1 tot laag, prachtig van zijn plicht gekweten. Hij ge waagd eveneens met lof van de roemrijke daden van de koop vaardij. Nederland kan a nog steeds trotsch zijn op zijn zee varende zonen- Als het slagkrui serplan weder ter hand was ge nomen, zou onze internationale positie sterker geweest zijn. De noodige aandrang is uitgeoefend voor toewijzing van hulpschepen "uit de Italiaanscne vloot. H. M. de Koningin is voor nemens omstreeks de jaarwis seling voor een verblijf van eenige weken haar intrek te nemen in het paleis te Am sterdam. De Britsche en Duitsche functionarissen te Hamburg houden zich thans bezig met de bestudeering van woonge legenheid in een geheel en al verlaten „stad", ongeveer 75 km. van de kelderwoningen te Hamburg. In deze stad, be kend als de „stad zonder naam", kunnen 30.000 perso nen worden gehuisvest. Zij is op geen enkele kaart aange geven en werd op bevel van Hitier gebouwd als centrum voor Duitsche militairen. De stad is geheel modern uitge rust en ook meubelen zijn aanwezig. Marcel Cachin heeft de na tionale vergadering op de hoogte gesteld met den- in houd van George Bidault's ontslagbrief- Het Fransche kabinet treedt dus af. In zijn ontslagbrief deelt Bi- dault mede, dat de huidige coa- litieregeering in functie zal blij ven totdat de nieuwe regeering gevormd is. Bidault drong aan op de spoedige formatie van een stabiele regeering, die tegen de „moeilijke financieele situatie'' is opgewassen Ook de kappers hebben klachten. En zij hebben hiervan uiting gegeven in een protestvergadering, die gisteren gehouden werd in Den Haag en die georgani seerd was door de gezamen lijke organisaties van onder nemers en werkgevers in het kappersbedrijf. De vorzitter van den Ned. Kappersbond, afd. Den Haag, besprak in zijn openingsrede o.m. het vraagstuk van de loonen van het personeel. Hij was van -meenino' dat deze zeker niet te hoog zijn. Wan- nSfer men de loonen van het kapperspersoneel vergelijkt met die van werknemers in andere bedrijven, dan staan DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN HET JONGETJE TOM IN HET LAND VAN SINTERKLAAS Daar zag Tom vijf knopjes, in allerlei kleuren. Daar stond bij: Langzaam, vlugger, vlug, stop, achteruit. Even probeeren, dacht Tonnetje. Ik zal maar voorzich tig zijn, want autorijden is moeilijk. Daarom draaide hij eerst aan het knopje langzaam, 't Autotje reed ook al, maar langzaam Je kon 't makkelijk bijhouden. Tom stuurde overal tusschen door. Daar is niets aan, dacht hij en draaide aan 't knopje: vlugger. Maar nu moest Tom uitkijken. De paden waren wel breed genoeg, maar 't sturen door de boch ten was moeilijk. En hier en daar stonden groote kis ten op den grond. Daar moest hij precies tusschen door sturen. Moeilijk hoor. Maar Tom was net een echte chauffeur. Hij bleef heel kalm. Soms reed hij met één ~-~Sl hand. Dan zette hij zijn muts even anders, krabde achter zijn oor of deed net alsof hij een sigaartje rookte. Wat gaat dat prachtig, dacht Tom. Later word ik vast chauffeur. Ik kan nog wel harder. En hij draaide aan 't knopje: vlug. Maar dat viel niets mee. Oei! Wat ging die auto nu hard. Met twee handen hield Tom 't stuur vast. Hij zweette overal. Oei! Wat een gevaarlijke bocht. De auto sloeg bijna om. Hij reed al op twee wielen. Tom wou 't knopje: stop omdraaien. Maar dan moest hij even met één hand rijden. Dat durfde hij niet. Was ik er maar uit, dacht Tom, Die auto lijkt wel dol. Ge lukkig, nu reed hij even op een recht stuk. Vlug draaide hij aan 't knopje: stop. Toen werd de auto weer kalm en hield stil vlak voor een groote kist. Wit van angst stapte Tom uit. „Ik word toch maar niet chauffeur", zuchtte hij 't Zweet liep bij zijn gezicht neer. 't Andere speelgoed ga ik alleen maar bekijken, dacht Tommet je geschrokken. Ik kom nergens meer acm. Hij wandelde nieuwsgierig langs alle tafels. Prachtig speel goed stond er op, mooier dan je in de duurste winkels kunt koopen. Opeens, Tom kon het niet gelooven, daar zag hij een vliegmachine staan. Een kleine vliegma chine, maar alles echt. Tjonge, wat fijn, dacht Tom. Daar moet ik toch even in zitten. Hupla! Daar zat hij al achter 't stuur. Van binnen was alles ook heel mooi. Ook hier zag Tom weer knopjes. Voor ie wist wat ie deed, had hij al aan 't knopje: vooruit! gedraaid. Dadelijk kwam het vliegtuig in beweging. Of Tom wou of niet, nu moest hij vliegen. Hij greep vlug het stuur. Gelukkig was de machine klein en de werkplaats heel groot. Je kon net in de rondte vliegen. In het begin bibberde Tom van angst. Vliegen is ook heel moeilijk. Maar 't was een echt fijn vliegtuig, heel makkelijk te besturen. zij daarbij altijd veel ten ach ter. De werkgevers staan in deze dan ook aan den kant van het personeel. De moei lijkheid is echter dat 'n groot deel der inkomsten aan alge- meene en sociale lasten weg gaat. Volgens spr. ongeveer 50 procent. In een mid-denstanidskappers- za'ak wordt volgens de heer Mol hoek in twee uur tij-ds ongeveer f2,45 ontvangen of f 1,22% per uur. De ondernemer heeft hier bij geen leveringswinst coch wel hoogere onkosten dan bijvoor beeld een loodgieter een elec- tricien of een timmerman, en daarenboven meestentijds een duurdere inrichting. Mede omdat niet alle uren even productief kunnen worden gemaakt, was spreker van meening, dat een loonende exploitatie op basis der huidige kappers-tarieven, die hij een aalmoes noemde, uitgesloten is- Nadat de heer J. H- Heusschen, voorzitter van de Nevok, een soortgelijk betoog had' gehouden voor wat betreft de dameskap per begaven de vergaderden zich op weg naar het ministerie doch zij werden bij de Van de Boschstraat door een inspecteur van politie teruggewezen, waarop de vijf voorzitters den tocht heb ben voortgezet. Zij werden op het ministerie van economische zaken door den secretaris-generaal ontvangen en maakten hun wenschen kenbaar. De toezegging werd gedaan dat de overheid binnenkort de kap perstarieven nader onder het oo-g zal nemen. Na djt onderhoud bezochten de heeren nog1 het di rectoraat-generaal voor de prij zen, waarna zij de wederom in vergadering bijeengekomen werkgevers en werknemers in het kappersbedrijf verslag over hun bevindingen uitbrachten- PROGRAMMA ZATERDAG 30 NOV. HILVERSUM I (301 M.> VARA: 7 en 8 uur Nieuws; 8.15 Orgelspel; 10.20 Radiofeuilleton; 10.35 Uitzen. ding voor aFbeiders in de continu, berdijven; 12.35 Orkest Carlo Car. cassola; 13.00 Ned. Strijdkrachten; 14.00 Strijkkwartet in es kl. t. van Paul Hindemitlh; 16.00 Gram.muziek; 17.05 Duo de Raaff en Schutte; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 20.20 Metropole.orkest; 21.15 ABC.cabaret 22.30 Hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.30 N a cht voor s telling. HILVERSUM II (415 M.): KRO; 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 10.20 Quintet in G. gT. T. opus 111; J. Brahms'; 11.00 De Zonnebloem 12.30 Ned. Kamerkoor; 13.00 Nieuws; 13.15 Russisch ensemble;; 13.45 Too. enelkijker; 14.00 Band van de week; 14.15 Engelsche les; 15.15 Omroep, orkest; 16.30 Gregor iaansch17.00 Wigwam; 19.00 Nieuws; 19.30 Buffalo Bill voorafgegaan door cowboysongs; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Uit' het land van Noordscharwou; 22.00 Gevraag, de platen; 23.00 Nieuws; 23.20 Sere, nade in D dur opus 25 L. van Beet. hoven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4