DE KLEINE VASTEN ONRUST BIJ EN RUMOER OM DEN MIDDENSTAND \A/ei&ldnieu.w4-Qoutnaal Nieuw Noordhollgndsch Dagblad 3 „Miinwerkers staken in Amerika!" Wat de goede Simj ons Wij Hebben Het lekker. echt gezieN lou steyger ZATERDAG 30 NOVEMBER 1948 HEERSCHT ONRUST bij en rumoer om den Mid denstand. Eenerzijds is bij het publiek de meening gevestigd, dat de Middenstand te veel verdient en een weelde-leventje leidt, terwijl de groote massa niet of nau welijks rond kan komen en streeft de Overheid naar lagere winstwarges, anderzijds wil de Middenstand aan- toonen, dat de winsten niet te hoog zijn, rekening hou dende met de onderbezetting, die in vele branches valt waar te nemen en de financieel {.moeilijkheden, die voort vloeien uit de fiscale maatregelen van de Overheid en de prijsstijging van de goederen, die de middenstander noodig heeft voor herbevoorrading. voering van de arbeidsproductivi teit. Dat wij als volk zoo verarmd uit den oorlog zijn gekomen schijnt nog steeds niet voldoende tot ieder te zijn doorgedrongen. We dienen echter te begrijpen, dat zoolang de grootte van de arbeidsproductivi teit niet meer wordt dan 60 tot 70 van die van voor den oorlog het verbruik ook niet meer dan 60 tot 70 kan bedragen. De heer van Eek bepleitte in dit verband een langere arbeidstijd voor de ar beiders. Doch hij vreesde, dat 'dit vierkant ingaat tegen de wensch der arbeidersorganisaties en de opvattingen van de politieke par tijen, die momenteel in de regee ring vertegenwoordigd zijn. Al er kennen ook wij, dat opvoering van de arbeidsproductiviteit een pri maire eisch is, gelooven wij, dat een arbeider, die niet of nauwe lijks met zijn loon kan rond ko men, lerwiji hij ziet, dat anderen op een gemakkelijke manier veel geld verdienen, nu juist niet in een goede gesteltenis verkeert om met), enthousiasme langer te gaan wer ken. De hooge winstmarges Dat er gevallen van hooge winstmarges zijn toonde de heer van Eek met enkele voorbeelden aan en hij wees er op, dat prijs verlaging van verschillende arti kelen mogelijk is zonder de be. staansmogelijkheid van den Mid denstand in gevaar te brengen. Dat de stelling, dat de Midden stand te hooge winstmarges geniet met kracht zou worden bestreden, was te verwachten en het was dan ook o.m. de heer van der Bruie, die hier tegen op kwam. Vooruitzichten zijn niet rooskleurig Deze tegenstelling kwam duide lijk tot uiting op het Buitenge woon Congres van den Nederland. schen Katholieken Middenstands bond, dat gewijd was aan actueele economische vraagstukken van den Middenstand, dat Dinsdag en Woensdag te Utrecht werd gehou-' den. De vooruitzichten van den Mid denstand zijn zeer somber. Dat was de kern van het betoog van den heer van Eek, Directeur van de Ned. Middenstandsbank te Am sterdam, die sprak over de na- oorlogsche financieele positie van den Middenstand. De ruime kas. middelen, waarover vele midden standers momenteel nog beschik ken, vormen slechts" een tijdelijk verschijnsel. De koopkracht is dalende Tengevolge van de verarming van ons land zal de reëele koop kracht van het publiek belangrijk minder blijken te zijn dan voor den oorlog, zoodat er boven de da. gelijksche uitgaven voor levenson derhoud bij de groote massa wei nig of niets overblijft voor de be vrediging van andere meer luxe behoeften. Alle zaken, die geheel of gedeeltelijk waren gespeciali. seerd op de verkoop van weelde- of luxe artikelen, zullen rekening moeten houden met een steeds verder inkrimpende en uiteinde lijk te geringe omzet. Nu reeds treden er verschijn selen op, die wjjzen op een da lende koopkracht van het pu bliek. De middenstanders kla gen weer over slechte betalers. Om de spanning op te heffen tusschen loonen en prijzen, zag de heer van Eek als eenig middel: op- Deze noemde de prijsbeheer- schingspolitiek in feite een af leidingsoffensief omdat de geldsaneering geen succes is geworden. De uitgaven van de Overheid zijn grooter dan de inkomsten, wat de heer van der Brule weet o.a. aan het feit, dat de Overheidstaak zoo is toegenomen. Naar onze meening trof de heer van de Brule hier een zeer ge voelige snaar. Want als er nog steeds geldinjecties plaats hebben, die niet te vermijden zijn als ge volg van een begrootingsiekpti van twee milliard dan wordt de ten. denz tot prijsstijging sterker en dan zal iedere vorm van prijsbe- heersching ijdel blijken te zijn. Het leven is nu eenmaal sterker dan de wet. Iemand, die ruim in zijn geld zit, is nu eenmaal meest al niet geneigd, uit sociale over wegingen, genoegen te nemen met zijn distributiepakket van beperk, te omvang en hij zal trachten het ontbrekende op de zwarte marKl aan te vullen. Dit heeft weer to; gevolg, -dat fabrikanten en leve ranciers sterk worden aangetrok ken goederen aan de normale dis tributie te onttrekken en op de zwarte markt aan te bieden. AU wij dan ook aandringen op ver. hooging van de arbeidsproductivi teit dan moet tegelijk aan de Overheid de eisch gesteld worden van uiterste zuinigheid. M. P. J. (Wordt vervolgd) ,1f STAKIflGttt Hel1 Lewts-spook bedreigt de hongerende landen De toestand in Griekenland schijnt al meer en meer het karakter van een volslagen burgeroorlog aan te nemen, hoewel officieele berichten uit Grieksche militaire bron mel den, dat zich onder de gesneu velde verzetslieden ook „bui- tenlandsche vrijwilligers" be vinden. Door gebruik te ma ken van het leger en van vliegtuigen, moeten de parti- sanen er onder worden gehou den, wat echter nog steeds niet schijnt te gelukken, want de Grieksche minister van oorlog noemde den toestand in Noord Griekenland critiek. De strijd van de partisanen gaat tevens gepaard met een krachtige actie om de regeering Tsalda- ris omver te werpen. Tsaldaris gaat volgende week naar New York om zich persoonlijk te beklagen over de inmenging van vreemde mogendheden in de Grieksche binnenlandsche aangelegenheden. Kapitein Tillessen, die ver dacht wordt van den moord, ET KERKELIJK JAAR heeft afscheid van ons geno men met al de verschrikkingen, die Joannes ons in de Apocalyps openbaarde. Met den eersten Zondag van den Advent treedt het nieuwe kerkelijk jaar ons tegemoet en al aanstoncbvalt het'groote verschil tusschen oud en nieuw ons in de liturgie op. Waren de texten in missaal en brevier, vooral de laatste weken nuchter, die van den Advent zijn stemmingsvol en dichterlijk, ze brengen ons in de sfeer van het aanstaande Kerstfeest. BRttTOT, WIJ HEBBEN vlENl BIJ DE GRUyjEf? GEZIEN. Hij koalj snoep en kOEK en ecNje chocolade en roodmerk koffie en ook tnee ook de cabsabons die Nam my /v\EE. (Advertentie; DË ADVENT is zeer oud, de eerste documenten die er melding van maken dateeren uit 380. De Adventsliturgie heeft zich in den loop der tijden steeds meer uitgebreid en is van een heel aparte schoonheid geworden. Deze laatste weken voor Kerstmis zijn tijden van boete en gebed zooais ook de groote vasten is en vroeger liet men deze voorbereiding zes weken duren. Op 11 November, op St. Maarten dus nam de kleine vasten een aanvang, vandaar den naam St. Martinusvasten. In som mige streken komt op dien datum de St. Maartensgans op tafel. Het eerste feest van den Advent, die sinds menschenheugenis tot vier weken is teruggebracht is het zoo geliefde Sint Nicolaasfeest. Waar de Advents-liturgie ons aanspoort tot het geven van aalmoezen is Sinterklaasavond een welkome ge legenheid daartoe. Na St. Nicolaas viert de kerk sedert 1854 op 8 December het feest van Maria's Onbevlekte Ont vangenis, dat door zijn late ont staan hoegenaamd geen weerklank in het volksleven heeft gevonden Het is een louter kerkelijk feest gebleven. Desalniettemin ziet men toch op dien dag in België en Duitschland en ook wel in ons land kinderen ais herders ver kleed zingend langs de huizen trekken om de Moedermaagd in verwachting te eeren. Een merkwaardige dag is da feestdag van St. Thomas „de on- geloovige" op den 21ste Decem ber. Het is de eenige heiligendag in de week voor Kerstmis. Op dien dag, de lotsdag liet men zich weleer veelal den toekomst voor spellen. De „Gulden Mis" op Quater temper-Woensdag in de Advent is weer eens een dag waarop de volksdevotie zich krachtig uit. Gulden beteekent voortreffelijk. Men denke maar eens aan de uit drukking: de gulden middenweg. De populaire devotie van de Gul den Mis heeft haar ontstaan te danken aan de mysterie-spelen die vroeger op dezen dag opge voerd werden en het Evangelie van Maria Boodschap uitbeeldden. In de St. Jacobskerk te Brugge had deze plechtigheid nog tot het einde der achttiende eeuw plaats. Met gulden letteren was deze mis geschreven, niet in het mis saal, zooals wel eens ten onrechte gemeend wordt, maar in de harten der geloovigen. Gezangen voor den Advent zijn er betrekkelijk weinig en dan aan velen nog onbekend, behalve het Alma Redemptoris Mater. Het alom bekende „Rorate coeli des'J- per" dat vaak na het lof gezongen wordt, geniet verreweg de groot ste populariteit. De tekst is ont leend aan verzen van den profeet Isaias en de muziek werd in de zeventiende eeuw in Frankrijk door de Oraiorianen gecompo neerd. De wonderschoone melodie is wel zeer geëigend om ons in de echte Adventsstemming te bren gen In de laatste week voor Kerst mis komt men in het Romeinsch Brevier de zeven O-antifonen te gen, die een bijzondere plaats in de Liturgie innemen. Vooral in de middeleeuwen werden zij veel gezongen, vaak begeleid door het feestelijk gebeier der klokken. Het zijn merkwaardige liederen, die een specifiek Oostersch karakter dragen. De Benediktijn Dom Gué- ranger zegt van hen dat ze het merg der Advents-Liturgie bevat, ten. Naast de vele liturgische gebrui ken in de kerk zijn er ook nog die in vele huisgezinnen vooral de' laatste jaren weer, toepassing hebben gevonden. Het voornaam ste is wel het ophangen van den adventskrans, een krans van groen, aan paarse linten bevestigd waarop vier kaarsen zijn waarvan er op den eersten Zondag een, den tweeden twee en zoo eiken Zondag meer aangestoken worden. Zoo is dan de Advent in den waren zin des 'woords een voorbe reiding tot het Kerstfeest, den dag waarop de wolken des hemels den Rechtvaardige zullen regenen", waarnaar onze wereld, misschien meer dan ooit, snakt. in 19Z i -.yU. up UcTt oTOe- geren kanselier van de repu bliek van Weimar, dr. Erzber- ger, is door een Hof van Cas satie te Freiburg, in de Fran- sche zone van Duitschland, vrijgesproken op grond van het feit, dat Tillessen onder de in 1933 door Hitier afge kondigde amnestie valt. Weer een bewijs, dat het nazisme nog steeds niet dood is en dat de zuivering in Duitschland, evenals bij ons, verre van vol maakt is. Inmiddels is de Pre sident van het Hof, in verband met deze vrijspraak, ontslagen. Het communisme maakt front. Het heeft den wind in de zeilen. Overal steekt het den kop op en grijpt het naar de macht en met succes. Het laatste bericht, dat de Fran- sche socialisten zijn ingegaan op de communistische voor stellen, is er een bevestiging van. Frankrijk staat dus voor een communistische dictatuur. België heeft ultra-roode mi nisters. Het bewind van Tito is bolsjewistisch en Dimitrof, de bekende Bulgaarsche com munistenleider, is premier ge worden. Donderdag heeft hij zich aan het parlement voor gesteld. Dimitrof verklaarde, dat de vriendschap met de Sovjet-Unie als de hoeksteen van de buitenlandsche politiek van Bulgarije moest worden beschouwd, terwijl hij schei ding van kerk en staat nood zakelijk acht als versterking van het nationaal karakter van de kerk. Een delegatie van Duitsche sociaal-democraten onder lei ding van Schumacher is in Londen aangekomen. Schu macher betreurde, dat niet meer joden naar Duitschland waren teruggekeerd. Hij acht te een volkomen stopzetting van de ontmanteling der Duit sche industrie de eerste stap naar verbetering van den toe stand in de Britsche zone en hij pleitte voor een hereenigd Duitschland, terwijl hij tevens vond, dat de werkelijk groote nazïbonzen zwaarder gestraft moeten worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3