VOORHEEN EN THANS SIAAR MAAR WAAR 4 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Kermisvakgenooten bijeen Samen in den mallemolen om den pachtprijs te drukken -\ Onder hef1 lamplicht OPLOSSING Geldigheidsduur brand- stoffenbonnen verlengd KERST- EN NIEUW JAARS-GRATIFICATIES Het archief van het Rijkscommissariaat VALKEN ONTVANGT H. E. O. Limmen naar V.I.O.S. R.K. A.F.C. naar Winkel S. R.C.-Kaagvogels BELANGRIJKE ONTMOETINGEN IN DE 2e KLASSE ZATERDAG 30 NOVEMBER 1946 Wij zijn teleurgesteld, heel erg teleurgesteld. Wij waren op zoek naar het „wonder van Dendermonde"naar de origineele spullebazen met den rooden zakdoek en den knalgelen zelfbinder. We hebben gezocht naar den voor man van de vroolijke keuken en naar den baas van het doorgezaagde weesmeisje" We geloofden argeloos den olie- bollengeur op te snuiven van de vettige, bestoomde ker miskramen. Maar nogmaals, met weemoed bekennen we: we zijn teleurgesteld, want we hebben niets van dit alles gevonden. Toch hadden we het mogen verwachten. CN DAAR zaten gistermiddag, alle romantiek ten spijt, de kermisexploitanten, eenvoudig en doodgewoon, in een doodgewoon zaaltje van de Amsterdamsche „Roode Leeuw", te vergaderen met als doel, te komen tot de op richting van een afdeeling West- Nederland van den R.K. Bond van Kermisvakgenooten. Het is leelijk het te erkennen, maar het was zoo. Voor ons was de romantiek wég, de room er af! In plaats van visioenen van draai, encie mallemolens, tollende scooters, ongezellig^ vlooientheaters en dui kende bommenwerpers, zat daar de anders zwevende goegemeente, dood. bedaard, zonder lach of traan, in 'n klein zaaltje met een stijf grijs grauw schoolbord in de hoek. OP ZOEK NAAR HET „WONDER VAN DENDERMONDE" V Het kermisvolk was in zijn win terslaap en het' kostte erg' veel moei_ te het kleine groepje warm te ma. ken voor het lidmaatschap van hun bond. Aan den geestelijk adviseur, kapelaan Mulder lag dat zeker niet, evenmin aan den kersverschen aalmoezenier voor het Haarlemsche diocees, kapelaan Sonneveld. Wij" zijn geen zemelaars. zei kape laan Mulder sprekende over de kermisexploitanten. Wij dachten dat' ook maar onze bekentenis is open hartig als we zeggen: gisteren kre gen wij toch een anderen indruk. Niets geen tierelantijnen, slechts rimpelooze gezichten. Misschien was daar ook wel reden voor. Immers de kermismenschen hebben wel degelijk moeilijkheden. De bond nu stelt' zich ten doel de materieele maar evenzeer de geeste lijke belangen van zijn leden veilig te stellen. Daarbij is a.m. gedacht aan het' probleem van de opvoeding der kinderen, hetgeen door het rei zen en trekken vaak in het gedrang komt, zooals dat eveneens met' schip perskinderen het geval is. Jammer dat er na de verschillende uiteen zettingen over het nut van dien bond slechts drie of vier exploitanten zich opgaven als lid. Ifet ging blijkbaar niet om de contributie, want de zelfden waren wel bereid tut dona ties. De kermismenschen schijnen ech ter graag eerst de kat eens uit den boom te kijken. Toch was de bijeenkomst zeker niet vergeefsch, want kermis-tech- nisch werden spijkers met koppen geslagen. Bedriegen de voorteeke nen niet dan beleven wij in 1947 een daverende dump van de pachtprijzen. Daarvoor zullen de kermisexploitanten zélf zorgen. Het is duidelijk. Artisten, heb ben nu eenmaal hun eigen, ar tistieke wijze van doen. Dat blijkt ook hieruit. Het kermisvolk gaat coöperatief draaien om de mateloos hooge pachtprijzen onder het hoofd van jut te leggen. De „draaimo lens" zullen de hoofden bijeen ste ken, evenals de „scooters" en wa4 men al niet op een kermis aan treft. Elk van hen zal een groep gaan vormen. Een commissie uit iedere tak zal den strijd aanbinden tegen de hooge pachtsommen. De commissies nl. zullen in het ver volg zelf, collectief, pachten. Con currentie is dan uitgesloten en dientengevolge de prijzen laag. ;- vendien zullen de burgemeesters der gemeenten aan hun edelacht baar jasje getrokken worden en het verzoek krijgen, in het belang van de ingezetenen, de pachten te besnoeien. Want: hooge pachten, hooge prijzen. De commissies op hun beurt zullen de plaatsen dan verpachten, met een zekere winst marge, aan de exploitanten. Die gemaakte winst komt in een pot en daarin zullen allen deelen. Na dat voorstel werd de stem ming gemoedelijker. De exploitan ten vonden dat een pracht idee, maar ieder voor zich zal zich daar aan moeten houden, anders sor teert het geen effect. Ze zullen zich daar wel aan houden, want in de vorm van hooge boeten, staat er een stok achter de deur. Bij het uiteengaan werd de stemming bepaald gezellig. Onze vrouwelijke collega kreeg zoomaar een stukje chocolade van den „bommenwerper". En wij mochten meesnoepen. Ja, we zijn ons bewust, de eerst volgende kermis met andere oogen te zien, meer zakelijk en minder romantisch. En dat is toch wel jammer.- P. S. 1. Opdracht. 2. Penitent. 3. Zo_ ophiet. 4. Insolent; 5. Jaconnet; S. Nacaraat; 7. Emittent; 8. Lini ment; 9. Figurist; 10. Excedent; 11 Nakroost; 12. Diligent; 13. Exor cist; 14. Rozinant; 15 Tolerant; 16. Instinct; 17. Geognost; 18. Sepa raat; 19. Traktaat. Op zijn elf en dertigst. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat de volgende brandstoffenbonnen van de brandstoffenkaart geldig blij ven tot en met dén daarachter vermelden datum. 62 BV (eenheid) tot en met 20 November 1946. 63 BV (twee eenheden) tot en met 31 December 1946 60 BV (drie eenheden) tot en met 31 Januari 1947 61 BV (drie eenheden) tol en met 28 Februari 1947. Brandstoffenhandelaren kun nen deze bonnen resp- tot en met 7 December 1946, 11 Januari '47, 8 Februari 1947 en 8 Maart 1947 bij den plaatselijken distributie- dienst inleveren. De periode-bonnen le tot en met 9e periode van de kaart WA en WB 606 blijven tot nader or der geldig- Ter vermijding van misver stand deelt het college van rijks bemiddelaars mede, dat het toe kennen van Kerst- en Nieuw jaarsgratificaties, evenals trou wens de toefkenning van andere speciale toeslagen of gratifica ties niet toegestaan is zonder voorafgaande toestemming van het college. Deze toestemming zal" slechts in uitzonderingsgeval len worden verleend. Geen toestemming behoeft te worden gevraagd voor die grati ficaties, die in de betrokken on derneming reeds vanaf 1939 of vroeger met Kerstmis of bij ge legenheid van de jaarwisseling plegen te worden uitgekeerd- Ambtenaren van het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumentatie zijn er in geslaagd in West- Duitschland een gedeelte van de archieven van het voormalige Rijkscommissariaat op te sporen EDO. Ook Dit keer moeien we beginnen met een mind'er prettige mededeeling. Het zal onze sportvrienden wel opgevallen zijn dat het pro gramma voor a.s. Zondag niel op (Jen gebruikelijken dag in ons dagblad is gepubliceerd. Het geval zit zoo: Het Bonds, bestuur afd. Noord-Holland heef^ het alleenrecht voor plaat sing aan „de Nop" gegeven en deze weigert ons, dan tegen groote financieele offers, over name van deze programma's. Dat is heel wat anders dan we in den DHVB gewend wa ren. Daar alle medewerking met als gevolg groote propaganda voor de R.K. sport en hier te genwerking, met als gevolg het tegenovergestelde. We vinden het zeer te betreu ren natuurlijk voor onze goede voetbalsport in het algemeen, doclh in 't bijzonder voor onze R.K. vereenigingen. Voortaan zullen we dus moe ten volstaan met een overzicht van de voornaamste afdeelingen in het vertrouwen dat het bondstoestuur- spoedig op haar besluit zal terugkomen. En nu de wedstrijden voor Zondag. In de le klasse zien we in afdeeling A de club uit De Rijp R.E.O. de Zaansche Boys kloppen. In afdeeling B winnen DVO en Strandvogels vrij zeker van resp. Dindua en DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN HET JONGETJE TOM IN HET LAND VAN SINTERKLAAS Na een paar rondjes was Tom al niet bang meer. Hij zat te lachen achter het stuur en werd weer een beetje brutaal. Daar zag hij twee groote ramen open staan. En wat deed die bengelHij goochelde een beetje met zijn stuur, maakte een paar gevaarlijke bochten en vloog toen: roets! het raam uit. Hij vloog vlak boven de golven. De vin kwam haast in 't watett Gauw om hoog, dacht Tommetje. Hij wist al lang hoe hij dat moest doen. Hij draaide even een knopje om en het vliegtuig ging schuin omhoog. Zie zoo, dacht de dik zak. Hier heb ik de ruimte. Nu kan ik fijn kunstjes maken. Alle knopjes wil ik eens probeeren. Zoo na en dan draaide hij een knopje om. Ook speelde hij een beetje met het stuur. Wat deed dat vliegtuig nu leuk. 't Vloog in allerlei vreemde bochten, 't Kronkelde als een slang, 't Ging omhoog en omlaag en vloog soms op zijn kant. Een keer zelfs onderste boven. Maar dat vond Tom te griezelig. Vlug draaide hij dat knopje nog een keer om. En dadelijk ging 't vliegtuig weer gewoon vlie gen. Ja, t was een prachtige vliegmachine. Nu wil ik ook eens naar de wolken, dacht Tonnetje. Vlug 't knopje: omhoog omgedraaid. En daar ging Tom hard omhoog. Nog even! Ja hoor, hij was in de wolken. Maar wat viel dat tegen! Tonnetje kon niets zien, alleen maar damp, alsmaar damp. 't Vliegtuig ging nog steeds hooger. Opeens hield, de damp op. Nu was Tom heelemaal boven de wolken. Dat was een mooi gezicht. De zon scheen daar lekker. Sommige wolken waren net bergen van sneeuw. Andere leken wel groote bloemkolen. Tom zag nog iets leuks. De schaduw van het vliegtuig op de wolken. Die liep hard over de wolken met hem mee. Hij kon de vliegmachine precies bijhouden. Tom vond 't daar lekkker in 't zonnetje. Maar ik mag toch wel eens terug gaan, dacht ie. Door een groot gat in de wolken kon hij de zee zien. Door dat gat dook ie omlaag. Zie zoo, nu was hij weer onder de wolken en kon hij de heele zee zien. Hij zocht gauw naar de boot van Sin terklaas. Maar wat schrok die jongen toen. Hij zag geen boot. Alle kanten keek hij uit, maar hij zag niets. Alleen maar water. Van angst begon hij te huilen. Hij stuurde de vliegmachine een Beetje hooger, vlak tegen de wolken aan. Dan kon hij een grooter stuk van de zee zien. Gelukkig, heel ver weg zag ie 'n beetje rook. Gauw stuurde hij de machine in die richting. Daarna draaide hij aan 't knopje: snel. Valken zien we thuis van HEO winnen. Hem—HCSV is o.i. nog lang geen thuisclub zege. In afdeeling C gaat Bergen het in Ursem probeeren. Natuurlijk strijden de Ursem. mers tot de laatste minuut maar.... we zien geen winst voor hen. St. Victor gaat het Bergen tegen Berdos probeeren. Spelend als tegen Bergen is winst niet uitgesloten maar Berdos mag geen punten meer verliezen dus Limmen zien we bij VIOS winnen en Meervogels in Berkhout. EgmondiaSporters heeft de club uit Hoorn nog niet gewonnen; al heeft ze betere papieren. Nu afdeeling D. Alvorens de wedstrijden on der de loupe te nemen moeten we melding maken van het feh dat het ongeslagen ZAP we-genhet niet spelen op 3 No vember jl. tegen Geel-Zwart twee verliespunten heeft opgeloopen. Dit vinden we uiterst jammer temeer omdat het nu kan voor komen dat haar meest ernstige concurrent op den eeretitel min der winstpunten krijgt en toch met den eeretitel gaat strijken. Inmiddels hopen we niet dat de strijd zoo zal verloopen doch inmiddels heeft AFC hiermede een niet te onderschatten St- Nicolaas surprise opgedaan. Dan gaan we weer verder met AFC en ZAP in één adem te noemen. Beiden gaan er weer op uit; de eerste naar Winkel en de tweede naar Geel Zwart. Als er niet al te veel met sur prises wordt gestrooid dan wor den het weer overwinningen voor de bezoekers. V.Z.V. wint natuurlijk thuis van Zee. macht en Koedijk van SVW of wordt het weer als vorige week een kleine winst? 't Zou niet onaardig zijn. Die Spartanen-elf in afd. E dat zijn me grappenmakers. Als ze een aardigen voorsprong hebben denken ze dat ze er al zijn. Niet alleen is dat-vorige week gebeurd, dooh voorheen waren daar ook al sterren In, met het gevolg, dat ze nog tevre den konden zijn met sen gelijk spel. Morgen zijn ze vrij en kunnen gaan zien hoe HOSV het er in Nibbixwoud afbrengt. Zwaagdijk zien we in Twisk winnen ter. wijl Sohellinkhout er wel alles op zal zetten om de Forward-reserves onverrichter zake huistoe te zenden. In afdeeling F is Blokkers-Wit Rood de groote strijd. De thuisclub is o.i. favoriet. Woudia houdt Andijk 2 natuurlijk onder de duim. In afdeeling G moet Kolping Boys een tikje beter spelen dan vo rige week, dan is de zege haar. In afdeeling H zijn DirkshornCon Zelo en Hugo BoysHollandia T. het meest in trek. De punten zijn o.i. voor de thuisclubs. In afdeeling I vertrouwen we dat S.R.C. op den goeden weg voort zal gaan en niet uit de band zal vliegen. Kaagvogels is haar te genstander van deze week. Callantsoog wint wel in Den Helder van Helder 4.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4