P.O.A. n.v. ONZE STRIJD Opleiding tot marine-officier in den loop der jaren tegen het communisme 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad De Kardinaal gaf 'f sein! Concordia" coöperatief Visitekaartjes Kerstkaarten Nieuwjaarskaarten Payglop 7, Alkmaar Voor het Tribunaal EEN DUISTER GEVAL Bekeerd I Gegund Wit-Gele Kruis Het Vierde Beest Een veel bewogen geschiedenis VRIJDAG 13. DECEMBER 1946 Hoe bezweren wij het allergrootste gevaar van dezen tijd? Waarom vindt het Communisme zooveel opgang? Waarom wordt de groote massa opgezogen door het moderne heiden dom, belichaamd in het God-loos communisme? Deze en andere actueele vra gen beantwoordde een kapelaan uit een nette rooie volksbuurt in Amsterdam de Weleerw. Hr. J. Deijsselbloem, gisteravond voor een zeer talrijk gehoor in 't Gulden Vlies, dat uitstekend bezet was. Niet alleen de leden van de Alkmaarsche KAB. die dezen avond georganiseerd bad, ook de leden van de andere stands- en jongerenorganisaties en vele andere belangstellenden uit stad en omgeving waren naar dezen spreker komen luis teren. —-Het Godsverlies de ont. goddelijking van de massa noemde kap. Deijsselbloem een van de oorzaken en hij betoog de, hoe de mensch zonder Gods hulp de natuurwet niet kan onderhouden, al tracht het hu manisme, dat hij teekende als 'n verguldsel, als 't voorportaal van het moderne heidendom, ons dat te doen gelcoven. Zooals wij in het nabije ver leden hebben gestreden tegen den Satan van het nationaal- socialisme, die ons te na kwam in ons nationaal en ons christe lijk volksbestaan, zoo gaat onze strijd nu niet tegen de com munisten als menschen maar tegen het communisme als sy steem, dat God vervloekt en de Kerk en haar zending poogt te vernietigen. De Kardinaal, die in 1941 het sein gaf voor den strijd tegen het naltionaal-socialisme, heeft thans bij het 50-jarig bestaan van de KAB het bevel tot den aanval gegeven; den oproep tot den strijd aangeheven tegen het moderne heidendom. De massa dreigt godsdienstig verloren te gaan; van de 15.000 katholieken in da parochie van een Amsterdamsche volksbuurt, dreigen er 6 a 7000 verloren te gaan. De domme massa loopt o zoo gemakkelijk achter de roo- de vlag aan. Door modernisee ring van de zielzorg een bij eenkomst in 2 bioscopen op Zondagmorgen met Hertri de Greeve als spreker wordt getracht deze menschen nog terug te winnen en te behouden. Verder gaf spr. als strijdmid delen aan: stevige bevordering van. een (anti-kapitalistische) welvaartspolitiek, vorming van anti-communistische cellen op de bedrijven en kantoren, ac tueele voorlichting van de mas sa en tenslotte gehedb.theid aan de pries Iers, trots al hun fou ten en gebreken. Heit icommunisirse wakkert den anti-clericalen geest aan, omdat het wel weet, dat als 't volk los is gemaakt van zijn priesters, de hemel van de aarde losgerukt wordt en de Satan van dit moderne heidendom vrij spel heeft. De heer van Slingerland, die den spreker had ingeleid, bracht hem namens de talrijke aanwe. De N.V. Melkinrichting „Con cordia" alhier is in handen over. gegaan van een combinatie van zeven coöperatieve fabrieken en zal met ingar.g van 22 Dec. a.3. voor rekening van deze combi natie gaan draaien. De zaken worden echter op denzelfden voet voortgezet. zigen dank en gaf hem de ver zekering, dat op de katholieke arbeiders in dezen strijd gere kend kan worden, zooals op hen in 1941 gerekend kon worden, toen de strijd tegen het natio- naal.socialisme werd ingeluid. Het koor van Sint Dominicus zong hierna nog enkele liederen. NUTSSPAARBANK Ten behoeve van de spaarders bij bovengenoemde instelling vestigen wij de aandacht op een in dit blad voorkomende adver tentie. Daaruit blijkt, dat tij dens het" berekenen van de aan de spaarders over het jaar 1946 verschuldigde rente, de Spaar bank, evenals m vorige jaren, gesloten zal zijn van Donderdag 19 December af tot aan 't eind'e van het jaar. Echter zal in spoedeischende gevallen tijdens deze sluiting aan verzoeken om terugbetaling van spaargelden gevolg worden gegeven. Uiteraard verdient het aanbeveling zich vóór Donder dag aan de Spaarbank te ver voegen, indien men vóór den aanvang van het nieuwe jaar nog over wat contant geld wenscht te beschikken. De ren te over 1946 kan na 1 Januari in de spaarbankboekjes worden bijgeschreven. Telef. 3892 V.J BURGERLIJKE STAND Geboren; Pieter z. v. Pieter Kieft en J. Taai; Reinder W. G. z. v. Henri C. Eecen en S. Zoet hout; Petrus A. M. z. v. Adria- 'nus B. Buter en M. E. Lichten- hahn; Catharina C. d. v. Petrus Knijn en A. Evers; Willem A., z. v. Willem Mets en Fr. Schoe- I vers. I Ondertrouwd. Adrianus Ta- nis en Catharina M. Boots; Reiner ten' Napel en Aaltje Scher; Adrianus J. Mooy en Divera J. M. Kalb; Pieter C- Vriesman en Pieternelle Alme- kinders; Johannes L. J. van Rosendaal en Cornelia E. Tool; Andreas T. A. Mulder en Anna Soeker. Overleden; Egbertus Ibink, 81 jaar, wedr. v. C. Koopamn. HIJ ZAT ER WARMPJES IN HEILOO De Di»ilsche vrouw Frederika H.B. uit Heiloo ^«erd ervan beschuldigd meer dan eens gevaarlijke dreige_ menten t« hebben geuit aan het adres van buren en bekenden die hraar te na kwamen. Tevens zou ze op schan_ delijke wijze de Koningin hebben^ beleedigd. Merkwaardig was echter* dat zij gistermiddag t^r zittdng de zachtmoedigheid zelve was en alles halsstarrig 'ontkende. Met Duit«schers was ze niet omgedaan, de Duitsche vlag hrad ze slechts twee keer uitge_ stoken en ook was ze er zich niet van bewust ooit verraad te hebben gepleegd. Aangezien in deze "duistere zaak" meerdere getuigen gehoord zullen moeten worden, zal het Tribu naal mevr. H. op 24 December a.s. nogmaals laten voorkomen. Dij ge. brek aan een verdediger verzocht de echtgenoot mevr. H. spoedig vrij te willen laten met 't oog op de zwakke gezondheid van een der kinderen. Hij zeide dat alle beschuldigingen het gevolg zijn van een gewone buren ruzie. UITGEEST In den nacht van Woensdag op Donderdag werd door de politie een onbekende ntan aangehouden, die zich in ken- nelijken staat bevond en be halve zijn eigen jas nog twee andere overjassen bij zich had. Daar vermoed wordt, dat deze van diefstal afkomstig zijn en nog geen aangifte is gedaan, wordt degene, die een jas ver mist, verzocht zich in verbin ding te stellen met het bureau van politie. ZIJPE BEVOLKING Blijkens het <fezer dagen in het Prov. Blad van Noordholland opgenomen overzicht van den loop der bevolking in de ver schillende gemeenten in 1944, bedroeg hel aantal ingezetenen der gemeente Zijpe op 31 Dec. 1944 officieel 6475. Aangezien sinds de bevrijding een groot aantal geevacueerden uit onze gemeente naar Den Helder is teruggekeerd, is het bevolkings cijfer thans weer tot beneden de 6000 gedaald. Frans H. J. U. te Uitgeest werd reeds in 1933 NSB.er maar liet zich eerst na den oorlog in 1940 van een slechte zijde zien. De oorzaak hier van was dat hij zich na een volgens zijn zejSger. onschuldige interneering in de Meidagen beleedigd gevoelde. Waar zijn echtgenoote altijd een: fél NSB_sxer is geweest; hreeft zij hem waarschijnlijk aangevuurd. U. is echter voor verbetering vat baar en gaf reeds het vorige jaar den wensch te kennen mee +e helpen aan de bezetting van Dui'schland. Hoewel iets dergelijks natuurlijk uit gesloten is. zal hij zichr bij een even- tueele vrijlating wel nuttig kunnen maken. HEERHUGOWAARD De bouw van 48 woningen in Den Helder, onder architectuur van het Architectenbureau Pe ters Roelofs aldaar, is gegund aan de fa. P. Bot Zn. alhier voor f 536 475. Het Wit_Gele Kruis alhier hield dezer dagen zijn algemeene jaarver gadering. De rekening over 1945 werd goedgekeurd met een batig saldo van 736.32." De begrooting 1946 werd vastgesteld op 'n bedrag van f 5561.50 in inkomsten en uitgaven. De be grooting 1947 werd vastgesteld op 5379.—. Besloten werd het aantal bestuursleden op 7 te bepalen. Tot bestuurslid werd gekozen mej. Tr. v. Langen. Het bestuur deelde mede; dat m de e.v. algemeene vergadering de bestuursleden hun mandaat ter beschikking stellen doch zich her kiesbaar stellen, zulks in verband met de omstandigheid dat tengevolge van den oorlog gedurende de laatste jaren geer. periodieke aftreding is geschied. Te Heerhugowaard-Noord zal in Januari a.s. een Moeder cursus wor den gehouden. Pogingen zullen wor_ den gedaan om een tweetal consul, tatiebureaux voor kleuters te vesti gen in aansluiting op de bestaande consultatiebureaux voor zuigelingen. Wegens het groote gebrek aan goede kraamzorg zal worden getracht een tweetal gediplomeerde kraamver zorgsters in vasten dienst aan te stel len. Het salaris werd bepaald op 1500.per jaar plus sociale lasten. Krachtige pogingen zullen worden gedaan om de wijkverpleegster in het bezit te stellen van een kleine Auto. Uit de vergadering werd de klacht vernomen dat deze jaarvergadering hiet naar behooren was aangekondigd waaraan ten deele'ook de slechte op komst te wijten is. Voortaan zullen de vergaderingen door middel van advertenties ter kennis worden ge bracht. Tevens zal naar een middel worden gezocht om de vergaderingen meer attractief 1e maken; b.v. door een filmvertooning. eer, EHBO_de_ monstratie of een uiteenzetting over een bepaald hygiënisch onderwerp. URSEM Een stampvolle zaal was Qe luige van het zoo vermaarde stuk van Pater de Greeve. Naast een gloedvolle redenaar heeft Ursem den bekenden -adio. priester leeren kennen a's een auteur en tooneelspeler van de bovenste plank. Dat het stuk bij het publiek zeer in den smaak viel, bewees de stilte en het ap plaus na elk bedrijf. Een woord van dank aan het bestuur van den Bond voor het Gezin, die zijn leden dezen hoogslaanden avond aanbood, is hier zeer ze ker op zijn plaats. Rest ons nog te vermelden, dat Zaterdag avond in café Oudejans onze oud-dorpsgenoot dr. W. Broer tjes een lezing zal houden, waar van dé baten voor de Ruilen- Troef-actie worden besteed. JAN BUISMAN WEDEROM VOOR DE K.R.O. Jan Buisman is aangezocht om a.s. Zaterdag 14 December, ,van 2122 uur, de conference in het cabaretprogramma der K.R.O. te willen verzorgen. De boertige conference-trant blijkt wel in te slaan. Het pro gramma van a.s. Zaterdag is samengesteld uit diverse artis. ten, o.a. Beuker en Denijs, bet jubileerende pianoduo. Jan Buis man zal met een liedje en een praatje het geheel leiden. Den 25en Juni van dit jaar werden honderdveertig adel borsten door luitenant admi raal C. E. L. Helfrich ge ïnstalleerd, waarmee de op leiding tot marine-officier na zes jaren onderbreking weer in Den Helder werd geves- tgd. Het was een korte plech tigheid, maar groot was haar beteekenis zoowel voor de toekomstige officieren als voor de stad Den Helder, die er krachtens traditie recht op had, dat de opleiding weer aan het Instituut te Willems oord zou worden hervat. Im mers, vanaf 1854 is het Insti buut onafgebroken hier ge vestigd geweest, onafscheide lijk ve-bonden aan de histo rische ontwikkeling van l'en Helder als marinestad. Voor dien tijd echter had de op leiding in verschillende plaat sen van het land plaats ge had. En het is interessant de gegevens te raadplegen, die hierover in het feestprogram ma, dat ter gelegenheid van het a.s. Assaut is samenge steld. zijn verzameld. Reeds in het begin van de 17e eeuw komen we den naam „adelborst" tegen, zijnde een betrekking bij een der vijf Ad miraliteiten van Amsterdam. Hun rang stond tusschen die van schrijver en luitenant en vele jongelieden gingen in de leer bij groote zeehelden, de Ruyter en Tromp. Met heriver- val en de opleving van 's lands financiën hield het aantal adel borsten gelijken tred. De groot ste opleving had plaats tijdens de regeering van Prins Willem V, toen in Amsterdam een zee manscollege ontstond, waar naast commandeurs en luite nants ook adelborsten lessen ontvingen. Id 1785 werd aan het Oosterdok te Amsterdam de Kweekschool voor de Zeevaart opgericht waarvan vele leerlingen na afloop van hun oplei ding werden benoemd tot "cadets de marine". Het meerendeei bleef ech ter zijn vorming' ontvangen aan boord van de verschillende schepen. Admi raal van Kinsbergen. die herhaalde, lijk aandrong op de sttichting van een centralerv cursus; zag eindelijk zijn streven beloond toen in 1803 het fregat Euridice werd ingericht tot "Cadetten Instituut voor de Marine van de Bataafsche Republiek" en in Hellevoetsluis werd gestationneerd. De cadetten ontvingen lessen in nau tische vakken, taler. en wiskunde en hun opleid.ng' kon reeds op 12_jarigen leeftijd beginnen! Het jaar 1805 bracht reorganisatie en het werd nu "Cadetten Instituut der Bataafsche Republiek''. De Euri dice werd afgedankt en een aantal gebouwen op den wal kwamen voor haar in de plaats. Tijder.s de regee ring van Bodewijk Napoleon kreeg 't Instituut het praedicaat "Koninklijk1' Twee jaar la'er, toen de naam werd gewijzigd in "Instituut des élèves van de marine" werd de mogelijkheid uit gesloten om officier te worden via de vloot, daar het algemeene ontwik, keiingspell dezer officieren zeer laag stond. In 1809 werd het Koninklijk Instituut der Marine te Enkhuizen gevestig'd en alleen via deze instel, ling kon men nu nog zee_officier worden. Na het beëindigen der cur sus kwamen dan de ëièves op de vloot en kregen de titel vlaggejon- ker. In den tijd 'lal ons land deel uitmaakte van het Fransche Keizer rijk is de opleiding' eenigen tijd ge, vestigd geweest te Brest. Toen werd het ook weer mogelijk officier te worden via de vloot, daar het aan, tal leerlingen te zeer terugliep. Van de grachten naar dc zee! Na het herstel onzer onafhanke lijkheid volgde een zeer rumoerige periode in en om de adelborsten opleiding. Vereeniging met de Ko ninklijke Militaire Academie in Breda, met roeien op de stads grachten en zeilen met masten en tuig op een grasveldje, plaatsingen in Delft en Dordrecht volgden el kaar in bonte afwisseling" op. Ge lukkig zag men de groote bezwa ren hiervan in en in 1829 kwam het Koninklijk Instituut voor de Marine (nog steeds de officiëele naam) in Medemblik tot stand. Oude Marinemagazijnen werden omgebouwd en de nog steeds tra ditioneel aan het Instituut ver bonden Mast van v. Speyck en het oefen vaartuig Urania deden hun intrede. Tegen den vastgestelden opleidingsduur, van acht jasen, werd vooral door de oudere zee officieren-heftig geageerd. Ook het feit dat Medemblik geen afleiding bood en dat daar bovendien veel vuldig malaria heerschte, waren machtige wapens in hun handen. Het gevolg was: van 1850 tot 1854 wederom Breda, op de Konink lijke Militaire Academie voor de Zee, en Landmacht. Ook dit kon natuurlijk weer niet lang stand houden en vanaf 1854 is het Insti tuut onafgebroken in Den Helder, of beter te Willemsoord gevestigd geweestUit dien tijd datee ren ook de meeste van de nog steeds bestaande tradities van bet Korps. Het bekende uniform met roode kraag en ponjaard werd in. gevoerd met dit verschil, dat de kraag oorspronkelijk blauw was en pas in 1857 de bekende kleur kreeg. In 1870 kwam het hoofdge bouw dat nog steeds in gebruik is, tot stand. In 1879 werden de tuig- zaal en gymnastiekzaal bijge bouwd en in 1907, als gevolg \ian het steeds stijgend aantal leerlin gen, de „villa van Jaan". (Jaan was de bijnaam van den toenmali- gen leeraar in electrotechniek). Begin 1940 bracht de laatste uit- breiding met een geheel nieuwe vleugel, bevattende een biblio theek en aula. Het uitbreken van den tweeden wereldoorlog in Mei van dat zelfde jaar deed de opleiding in Neder land afbreken. Het oudste-jaar werd over de vloot verdeeld en kwam gedeeltelijk in Engeland aan, evenals een kleine groep tweede-jaars. Het meerendeei der oudste-jaars arriveerde na verloop van enkele maanden in Indië, waar met het inmiddels in Sep tember 1940 gevormde jongstejaar op bet Instituut te Soerabaja de opleiding werd beëindigd. Het tweede-jaar uit Holland voltooide zijn kennis in Engeland op een noodinstituut te Penryn (Corn wall), waar in 1942 de uit Indië ontsnapte adelborsten ook terecht kwamen. In 1943 werden de laat- sten beëedigd en kwam voorloopig een einde aan de opleiding tot be. roepsofficier. Eerst in Mei 1946 werd in dezelfde gebouwen als voorheen, het. Koninklijk Instituut te Den Helder de opleiding her vat, waar in Juni de nieuwe adel borsten door den Bevelhebber der Zeestrijdkrachten, den Luitenant- Admiraal C. E. L. Helfrich, plech tig werden geïnstalleerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2