PROVINCIALE BEDRIJVEN ONDER HET MES Griekenland in staat van oorlog zegt Tsaldaris Opzienbarende arrestaties na den Haagschen bomaanslag Nieuw Noordhollandsch Dagblad Slechte wegen en uitdroging van cultuurgronden Auto door trein gegrepen Op onbewaakten overweg Ze kunnen 't niet laten Een Volksstemming in Indonesië? GEEN AUDIËNTIE Veiligheidsraad behan delt Grieksche aanklacht Noodlottige vergissing Disfributie-„kraak" ontrafeld Wapenarsenaal ontdekt te Haarlem Venezolaarische opstand onderdrukt NIEUWE DIRECTEUR VAN DE UNRRA WEER EEN GROOTE BRAND IN AMERIKA 4 VRIJDAG 13 DECEMBER 194G In de gisteren gehouden slot zitting van de Provinciale Staten van Noord-Holland kwamen de ziekenhuizen en bedrijven aan de orde. Over het algemeen was men nogal te spreken over het gevoerde beleid. In de M. v. A. over het Provinciaal Electriciteits- bedrijf wordt, met betrekking tot de ta rievenpolitiek opgemerkt, dat het bedrijf nimmer winstuitkeering heeft gedaan. Het streven is daar op ook niet gericht, maar wel om het geheele concessiegebied op doelmatige wijze en tegen rede lijke tarieven van eïectriciteit te voorzien. Daarbij moet rekening gehouden worden met scherpe concurrentie van andere energie bronnen, zoodat daarin steeds een prikkel aanwezig is, om de eigen economie nauwlettend gade te slaan. Bij de replieken over het Provinciaal Waterleiding, bedrjjf bleek, dat het in de bedoeling ligt, eerlang over te gaan tot de stich ting van een waterzuiverings installatie aan het IJsselmeer, waarvoor de grond reeds in 1941 werd aangekocht. In het rapport van de Commissie inzake Water onttrekking aan den Bodem (Co- WaBo) wordt aangetoond, dat de wateronttrekking door de drie se cundaire pompstations te Bakkum geen hinderlijken invloed' uit oefent op de grondwaterstanden in de tuinbouwgronden, die aan het duinterrein grenzen. Hoewel Ged. Staten zich op het standpunt stellen, dat de provin cie voor de uitdroging van cultuur, gronden geenerlei aansprakelijk heid draagt, meenen zij niettemin de tot standkoming van de irriga tie te moeten bevorderen, daar het van belang moet worden geacht, middelen te beramen om de bo- demproductiviteit te verhoogen. Volgens het college van Ged. Staten zal eerst het tijdstip aan gebroken zijn van overneming van de gemeente waterleiding van Eg- mond aan Zee, als ook over de eventueele samenvoeging van Eg- mond-Binnen en Egmond aan Zee een beslissing zal zijn genomen. De provinciale wegen Het college van Ged. Staten ontkent, dat van een desolaten toestand van de provinciale wegen moet worden gesproken. Wel heb-' ben deze, vooral in den bezet tingstijd en de eerste dagen na de bevrijding, veel geleden, doch niet aan practische bruikbaarheid in geboet. Dat werd door meerdere statenleden terecht betwist. Verlichting dier wegen zou, ge let op de daaraan verbonden hooge Woensdagavond omstreeks half elf is op den onbewaakten overweg te Zalne bij Zwolle een auto, komende van Hen gelo, door een locomotief van een goederentrein gegrepen. In de auto bevonden zich Ir. H. Hoekstra, el'ectro-technisch ingenieur van de IJsselcentra- le te Zwolle en zijn echtge- noote. Mevr. Hoekstra werd op slag gedood. Ir. Hoekstra werd ernstig gewond naar het R.K- Ziekenhuis te Zwolle ver voerd. Het echtpaar was se dert een half jaar gerepa- trielrd uit Ned.-Indië. kosten en de geringe intensi teit van het verkeer niet verant woord zijn. Ook daarover viel wel iets te zeggen. De intensiteit is in derdaad hooger dan Ged. Staten vermoeden en zeggen. De Ziekenhuizen Wat betreft „Duinenbosch" te Bakkum is er alle aanleiding, te verwachten, dat nog deze maand alle patiënten uit hun evacuatie oorden zullen zijn teruggekeerd. Er is tekort aan verplegend per soneel. Dat is niet verwonderlijk. Het is een nationaal en zelfs in ternationaal verschijnsel. Daarom was het verheugend, dat Ged. Sta ten konden oonstateeren, dat in k vergelijking met andere provin cies de toestand in Noordholland in dat opzicht nog rooskleurig is te noemen. Noch het ziekenhuis In Santpoort, noch die in Medemblik en Bakkum, kampen met een zoo danig tekort, dat daardoor de ver pleegden in het gedrang zouden komen. Dit mag men zien als een gevolg van de zeer gunstige ar beidsvoorwaarden in deze instel lingen in vergelijking tot anderen. De laatste dagen wordt Nij- megeni en omgeving weer ver ontrust door hevige ontploffin gen in het grensgebied. Het vermoeden bestaat, dat de Duitschers weer grooter massa's munitie laten ontploffen dan hun aanvankelijk, door de En- gelsche autoriteiten is toege staan. In Noord-Limburg, tus- schen Gennep en Gogt, is weer glasschade veroorzaakt. Het republikeinsche blad „Merdeka" van 6 Dec. bevat een ingezonden stuk, waarin wordt voorgesteld om over de onüwerp-overeenkomst van Linggadjati een volksstemming te doen houden, omdat het K.N.I.P. het nationale comité, z.g. voorloopig Indonesisch parlement, niet voldoende re presentatief geacht wordt voor den tegenwoordigen politieken toestand. In een naschrift ver klaart de redactie van het blad zich met dit voorstel accoord. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 17 Dec. a.s. geen audiëntie verleenen. Koning Gustaaf van Zweden reikte in de Concertzaal te Stock holm de prijzen uit aan de Nobelprijs-winnaars. De Koning overhandigt de onderscheiding aan: dr. Wandell Meredith Stanley, dr. John Howard Northrop en dr. James Sumner (v.Ln.r.) A.N.P. P. De Veiligheidsraad behandel de gisteren de Grieksche aan klacht tegen Joego-Slavi'è, Bulgarije en Albanië. De klacht van Griekenland is dat het schenden van de noorde lijke landsgrens door gueril- latroepen een gevaar voor vrede en veiligheid vormt. Griekenland verzoekt tevens een onderzoek ter plaatse. Tsaldaris schetste den toestand in Griekenland. Hij zeide, dat het land zich eigenlijk in staat van oorlog bevindt. Verscheidene hon derden soldaten en gendarmes zijn gedurende de laatste maanden in Macedonië door guerillatroepen gedood. Tallooze burgers hebben hetzelfde lot ondergaan of werden over de grens gevoerd. „De Vereenigde Naties", zoo zeide hij, „kunnen toch niet toe staan, dat enkele groepen op grond van ideologische overwegin gen steun blijven ontvangen van buitenlandsche mogendheden, die imperialistische oogmerken heb ben. Men wil een gebied van Griekenland scheiden, dat in de hoogste mate Grieksch is en het vestigen van een regiem, dat niet met de wenschen van de over- groote meerderheid van het Grieksche volk overeenstemt, zoo als bij de verkiezingen is geble ken. De Joegoslavische ambassadeur te Washington zeide, dat de bur geroorlog in Griekenland zijn oor sprong vindt in het feit, dat het huidige regiem niet in overeen stemming is met den wensch van het Grieksche volk. Het regiem zou naar zijn meening niet kunnen worden gehandhaafd zonder steun uit het buitenland. De democrati sche ontwikkeling zou worden be lemmerd door de aanwezigheid van vreemde troepen. Hij vond de Grieksche beschul digingen aan het adres van Joego slavië, Albanië en Bulgarije valsch en achtte geen reden aan wezig een onderzoek in te stellen. Hij stelde daarom voor een onder zoek in te stellen naar den toe stand in Griekenland zelf. Hierna werd de zitting opgehe ven. De Veiligheidsraad zal Maan dagavond weer bijeenkomen. Al banië en Bulgarije zullen dan verklaringen afgeven. Voor de rechtbank te Rot terdam heeft terechtgestaan een 20-jarige leerling apothe kersassistente uit Rotterdam, wegens het veroorzaken van dood door schuld. In dienst van apotheker H. Exler te Hillegersberg, maakte zij op 29 Mei een re cept gereed, afgegeven door dokter Jungerius, dat bestemd was voor een 3-jarig kind. In plaats van de voorgeschreven hoeveelheid santonium leverde zij sulfas atropinis af, een zwaar vergif, tengevolge waar van het knaapje na één poe der te hebben ingenomen, overleed. De verd. kon geen verklaring geven van het feit hoe de vergissing, die zulk een noodlottig gevolg heeft gehad, had plaats gevonden. De officier mr. baron C. W. van Dedem, eischte 6 maan den hechtenis. De inbraak in het distribu tiekantoor te Rotterdam is na enkele weken opgehelderd. Het blijkt, dat een distributie-amb tenaar, die bij wijze van bij verdienste een handeltje in loten dreef, in' contact kwam met een loterij-agent en het plan opvatte, de kluis van zijn kostbaren voorraad te ontlas ten. Zij charterden eenige vak- menschen, die na een grondige voorbereiding in den opzet slaagden. Tienduizenden bon nen en toewijzingen vielen den heeren in handen. De toewij zingen voor ziekenhuizen, die niet verhandelbaar waren, gin gen terstond de kachel in. De rest ging voor bijna tachtig duizend gulden van de hand. De distributie-ambtenaar, die met mooie beloften gepaaid was, ontving echter geen cent. De politie kon slechts een klein gedeelve van de buit achter halen. de dertig 9 mm patronen ieder, een zwaar Duitsch machinepistool en een doosje slagpijpjes, gevuld met een op trotyl gelijkende stof. Ook een klein pistool, vermoe delijk een 7,45 browning van Duitsch fabrikaat, dat toebehoor de aan de vrouw van sergeant de Boer werd in beslag genomen. Tijdens de bezetting droeg zij dit pistool in haar handtasch. Zij was de ziel van de knok ploeg van haar man en knap te, in mannenkleeren gesto ken, soms zaken op, die de knokploeg niet aandurfde, al dus deelde de Haagsche politie mede. Behalve de twintig handgrana ten bestond het arsenaal uit wa pens en munitie, die door de Boer en zijn mannen in den oorlog tij dens gevechten tegen den vijand werden veroverd. De Boer ver klaart dit oorlogstuig niet te heb ben ingeleverd, omdat hieraan ve le herinneringen zijn verbonden. Het staat nog niet vast, of de handgranaten, die voor het maken der bommen werden gebruikt, uit dit Haarlemsche clandestiene wa. penarsenaal afkomstig waren. De nationale radio-omroep van Venezuela heeft mede gedeeld, dat de opstand, welke Woensdag in enkele provincies was uitgebroken, geheel onderdrukt is. In een communiqué van den generalen staf van Venezuela wordt nader gezegd, dat ver schillende vliegvelden, waar van de opstandelingen zich meester hadden gemaakt, her overd werden en dat een aan tal piloten is gearresteerd. Ko lonel Carlos Maldonado, de leider van* den opstand, is per vliegtuig in Columbia aange komen. De Venezolaansche am bassade te Washington heeft medegedeeld, dat de opstand tot doel had het bijeenkomen der constitueerende_ vergade ring op 17 December te ver hinderen. Als directeur van de Unrra de organisalie der Vereenigde Naties voor hulp en herstel, is benoemd gen. Lowell Rooks. Hij volgt in deze functie La- guardia op. In verband met den bomaan slag te Den Haag heeft de re cherche Woensdag gearres teerd de 27-jarige kapitein van de Ken. Landmacht F. J. J. Baren van Heemstra en de 32-jarige korporaal J. Burg hout, beiden gelegerd in de Frederikskazerne te Den Haag. Bovendien werd een wapenarsenaal opgespoord te Haarlem. Kapitein van Heemstra is gear resteerd op aanwijzing van dein sergeant de Boer, .die de helsche machines voor de aanslagen maak te. De officier ontkent echter ten stelligste iets met deze kwestie te maken te hebben gehad of orders tot de aanslagen te hebben gege ven of doorgegeven. Korporaal Burghout is gearres teerd, omdat hij zich aan het ver voer van 'n partij wapens en mu nitie in Haarlem heeft schuldig gemaakt. Deze wapens waren in het huis van den sergeant de Boer verstopt. Diens vrouw vreesde huiszoeking en verzocht Burghout dit oorlogstuig naar een ander adres in dezelfde stad over te brengen. De Haagsche recherche heeft dit arsenaal opgespoord. Een omvangrijk arsenaal Men vond daar twintig Engel- sche handgranaten, lichtspoormu nitie, mitrailleurmunitie en mu nitie voor Nederlandsche karabij nen. Voorts een geladen browning, drie Duitsche geweren, een Hem_ brug-karabijn, twee Duitsche automatische handmitrailleurs met zeven gevulde houders, inhouden- Voor de derde maal binnen vier dagen heeft in de V.S. een groote brand gewoed. Ditmaal heeft het 't leven gekost aan 5 tot 8 personen. De brand ont stond in een ongebruikt koel huis van vijf etages te New- York. Terwijl men bezig was met het blusschen, had er een ontploffing plaats, die het er naast gelegen gebouw deed in storten. Veel bewoners, onder wie enkele kleine kinderen en verscheidene brandweerlieden werden onder het vallend ge steente bedolven. 36 personen, die onder het puin van het ingestorte ge- houw werden bedolven, —zijn, naar men aanneemt, niet meer in leven. Over het lot van acht andere, door het puin van de buitenwereld afgesloten, per sonen, verkeert men nog in onzekerheid.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4