P.O.A. n.v. E1 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Stad en Omtrek J KathoÜeke Volkspartij afd. Schoorl Buitenland sch nieuws ALKMAAR Voor Hen die vielen De plannen om te komen tot een plaatselijk monument ter nagedachtenis van de Alkmaar. ders, die tijdens den oorlog en de bezetting gevallen zijn destijds door een comité van te beperkten omvang opgevat zijn thans overgenomen£door het Alkrnaarsch Bevrijdingscomité, dat in samenwerking met de buurtvereenigingen deze week een huis aan huis-collecte orga. niseert. Hierbij geldt de leuze „Geen gave te groot, geen gave te klein", daar het de bedoeling is, dat een ieder meebouwt aan dit monument. Ongetwijfeld zal dit plan de instemming genieten van de ge. heele burgerij; wij vertrouwen althans, dat niemand den collec tant voor dit doel tevergeefs aan zijn deur zal laten bellen. Voor het kind Na de weldaden van den goe. den Sint, staan ons straks de geneugten van het Kerstfeest te wachten. Hoevelen onzer zullen dan weer het genoegen smaken goede gaven te mogen ontvan. gen én weg te schenken. Allereerst aan onze kinderen, onze verwanten en onze vrien den. Maar denken we ook aan het misdeelde kind, dat allerwege een beroep doet ep onze hulp en steun? Frankeer slechts al uw corres pondentie met kinderzegels: uw brief, uw briefkaart, uw post pakket. Koop vooral wat in voorraad; de zegels zijn het geheele jaar geldig en gij doel er uw vrien. den en relaties een groot genoe. gen mee. Heeft u de praeht-serie prent kaarten van bekende meesters al gezien engekocht? Komt en Koopt Kinderzegels en Kaarten! Zij brengen gelukUzelf en de Kinderen! Uitspraken Tribunaal Strenge maatregelen tegen j. C. Weber Het Tribunaal legde hedenmor gen den bioscoophouder J. C. We ber de volgende maatregelen op: le Intemeering voor 2 K jaar, dus tot 7 November 1947; 2e Ontzet ting uit de beide kiesrechten; 3e ontzetting uit het recht om eenig ambt te bekleeden benevens het rceht om het beroep van bioscoop exploitant uit te oefenen; 4e ver beurdverklaring van het geheele vermogen, zooals dit was op den dag van de uitspraak, hierbij in begrepen het Victoria-theater met het daarbij behoorende.onroerende goed; uitgezonderd hiervan blijft de inboedel van zijn woning als mede de^kleeding van hem en zijn gezin. Voorts blijft hiervan uitge zonderd een bedrag van f40.000, dat hij reeds vóór 10 Mei 1940 in bezit had. Het beheer eindigt 3 maanden na het „fiat executie", doch eerst nadat de verbeurdver klaring zal zijn, geëffectueerd. Op de motiveering van deze ri goureuze maatregelen komen wij morgen nader terug. Het onderzoek in de zaak W. K. Sweerts, de wnd, NSB-burgemees- ter van Bergen zal worden hervat op 15 Januari a.s. Alsdan zullen gehoord worden P. Dekker en P. C. van 't Sand te Bergen. J. Derks te Oudorp interneering 2 jaar en 3 mnd^ tot 1 Aug. 1947 en ontzetting uit de kiesrechten. HINDERWET Bij besluit van 12 December 1946 is aan den heer L. Huiberts alhier vergunning verleend tot het oprichten van een machinale houtbewerkingsinrichting, waar in gebezigd zullen worden twee electromotoren resp. van 5 en 2 pk in het perceel Bierkade nr. 8 alhier. De ijsbaan open Na een. record-tempo van vrie zen heeft Koning Winter de on- jdergeloopen banen spiegelglad ge maakt en zoo gaat ook vandaag de ijsbaan op 't Gemeentelijk Sport terrein open. 's Avonds is de baan verlicht zoodat ook degenen die overdag moeten werken in de avonduren nog van de schaats sport kunnen genieten. We zouden onderwijzers en ouders willen ver zoeken de jeugd het gooien met steenen op bevroren grachten, ba nen en slooten te verbieden. Kindercabaret Woensdag 18 December zal door de gezamenlijke Vivo-krui- deniers een middag van kinder cabaret worden gegeven. Hieraan werken, mede een goochelaar, een imitator en een snelteekenaar. Ook voor muziek wordt gezorgd. Het belooft iets gezelligs te worden voor de jeugd en wij gelooven daarom wel. dat het Wapen van Heemskerk vol zal stroomen met jongens en meisjes. Op de raam biljetten bij de winkeliers kon men- een en ander neg nader lezen. A.F.C.-NIEUWS AFC II—AFC III 1—0. Alle overige wedstrijden afge jast wegens vorst, dusdat jwordt ijssport. AFC-ers, zoo er vorst biijft. houdl je spieren dan fit, door de training beslist te blijven bezoeken en de schaat sen onder te binden. Houdt den AFC-naam op het ijs ook hoog! Woensdagavond 8 uur de test avond bij A. Haring. A.s. Zondag ZAPAFC. Voor hen, die mee willen, volgen na dere bijzonderheden in 't AFC- nieuws van a.s. Zaterdag Succes. De PPG-er. hiertoe besloten. Van de zijde der R.K. Coöp. Boerenleenbank werd toezegging gedaan deze aangelegenheid te zullen be. spreken en zoo mogelijk finan cieel steun te' verleenen, terwijl tijdens de vergadering een lijst onder de aanwezigen circuleerde waarvan de opbrengst f 430. was. Bij de gednchlenwisseling over het LTB.fonds bleven de ge dachten van de massa onder de pet verborgen. Ongeveer de helft der aanwezigen gaf zich als lid op, terwijl de overigen nog het ouderwetsche gebruik handhaafden, nl. afwachten, om eerst dan aan de 'noodzaak te denken als men zelf rechtstreeks of zijdelings de noodlijdende gevolgen ondervindt. Hierna werd door den verte genwoordiger van den Handels. raad, den heer J. Jong, een uit eenzetting gegeven over de jVOOrdeelen van coöperatief aan- 'koopen en de wijzigingen welke le dien aanzien bij den Handels. raad worden voorbereid. Na een vruchtbare gedachteiïwisseling werd mededeeling gedaan, dat "de plaatselijke inkoopvereeni- ging werd geliquideerd, terwijl aankoop via de Coöperatie zal worden bevorderd. Na een gratis verloting van handwerk enz. en een geani meerde rondvraag volgde slui ting. Stsneias SfsnsïSinkt Poyglop 7, Alkmaar Telef. 3892 HINDERWET Heden is op de gemeente secretarie van Koedijk ter in zage gelegd een verzoek met bijlagen van den heer H. Sterk, aldaar, om vergunning tot het 'oprichten van een benzine pomp-installatie aan den Hoorn. scheweg, kadastraal bekend ge meente Koedijk, Sectie B nr. 1413. Bezwaren tegen deze oprich ting kunnen worden ingediend ter gemeentesecretarie van Koe dijk op Maandag 23 December 1946, des voormiddags te 11 uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de ver zoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht op de secre tarie van Koedijk van de terzake ingekomen stukken kennis ne men. Sehaaissnrijtien een heerlijk vermaak, doch met SCHERPE schaatsen. Wij doen dat met de al lernieuwste en modernste machine die ooit is ver vaardigd en die hol rond en recht slijpt met een natte steen-. Het is een Nederl. uitvinding Stelt het niet uit maar laet nu uw schaatsen slijpen bij Een nieuwe lertte, een nieuw geiutd Hoe dikwijls genoot» ik van het prachtige gedicht „Mei" van Her man Gorter, waarvan de eerste regel luidde als het bovenstaande opschrift. Nu geeft die beroemde versregel me nota bene inspiratie, om een krantenstukje te schrijven over de muziekbeieving op ons dorp. Voor ons fanfarecorps „St. Mar- tinus" en het gemengde zangkoor is het in de afgeloopen tijd barre winter geweest. Besturen en le den lieten mistroostig de kopkes hangen, de onmisbare supporters schenen in winterslaap te zijn, door de kassen tochtte een felle vrieswind, kortom, het absolute nulpunt scheen een feit. Ware het niet, dat de nijvere be sturen beslag wisten te leggen op een nieuwen, jeugdigen orkestlei der en koordirigent, den heer v. d. Peet uit Alkmaar. Hij is een man, die de dingen mooi ziet: een eerste vereischte om mooie dingen te scheppen. En zijn verbeten moed »en zij* overgang, gevoegd bij zijn bekoorlijke persoon en talenten, alsook de ruggesteun van zijn ieer- meester Willem And-riessen, geven ns de zekerheid, dat het hem niet te wijten zal zijn dat het musi- ceerend deel van de parochie van korte duur is. Het is geen schande, als wij menschen van 1946 in de Lage Landen kunnen snoepen van het dromerig ruischen der palm- boomen in Hawaii of van de krontong-melodie der Oosterschen Doch, te stumperig om schandalig te zijn is het, als wij zoo wein;g ons zelf zouden zijn en blijven, dat wij „Sarina het kind uit de des- sah" zouden verkiezen boven het lied van ons eigen volkshart, en de leden van de Fanfare een spoed cursus moesten volgen in zuchten per fluit, trillen en giechelen per saxofoon, bibberen en bonken per (drum. Kom, laten we nuchter blij ven en God oh gemeenschap in schóónheid cfienen. Vandaar, parochianen, pakt dit aan van jong tot oud. Geeft U op als lid of van de Fanfare of van de Zangvereeniging of van beiden, maar dan vóó~r 31 December. Want' de heer v. d. Peet werkt grondig en van onderafaan. Laat hem en zijn pioniers niet alleen eerst gra. ,van leiden en bouwen. Bouwt mee 'T VELD L. T. B. Op de dezer dagen gehouden algemeene vergadering ten'" lo kale van G. Ligthart te Zijde wind waren aanwezig 45 leden en 20 jonge LTB-ers. Na opening door den voor zitter, J. Bakker Sr., werden de notulen gelezen en goedgekeurd, waarna diverse ingekomen stuk ken en mededeelingen volgden. Als afgevaardigden voor de eentrale pergadering te Haar lem werden aangewezen W. J. Keesom, W. Stoop Jz. en Y. Poland. Een bestuursvoorstel tot op richting van een plaatselijk studiefonds werd, wat de urgen tie betreft, in een kernachtige rede toegelicht door den gees lijk adviseur H. W. A. Brr Met aller instemming w Reglementswijziging voor de candidaatstelling De KVP hield dezen dagen een vergadering in het R.K. Ver- eenigingsgebouw te Catrijp. In zijn welkomstwoord sprak de voorzitter, de heer F. G. J. Maeijer, er zijn voldoening over uit, dal de opkomst bevredigend genoemd kon worden en dat met name zoo vele middenstanders aanwezig waren. Hierna bracht de penning meester, de heer A. J. Dapper, verslag uit, waaruit bleek, dat de afdeeling 314 leden telde. Er is een klein nadeelig saldo, doch d'it is niet te verwonderen, wan neer men bedenkt, dat vlak na de weder-oprich'ing groote kos ten moesten worden gemaakt met de direct daarop volgende verkiezingen. Er is een nieuwe contributieregeling vastgesteld, die, hoewel er eenige progressie zal worden toegepast, voor de meeste leden f 1.per jaar zal bedragen, terwijl de echtgenoo- len van de leden f 0 50 verschul digd zullen zijn. Hierna kwam aan de orde een voorstel van het bestuur tot wij ziging van het reglement inzake de stemming voor de groslijst van candid-aten voor de gemeen teraadsverkiezing. Op het mo ment is het zóó, dat de leden slechts één slem uitbrengen. De candidaat, die de meeste stem men op zich heeft vereenigd, komt op no. 1 en zoo vervol gens. Het bestuur stelde thans voor, mede in verband met het feit, dat door stijging van het inwonertal voortaan 11 in plaats van 7 raadsleden zullen moeten worden gekozen, om wederom een puntenstelsel in te voeren en de candidaten te nummeren van 1 tot en met 4, met dien verstande, dat no. 1' een kleine voorsprong zal houden door de volgende waardeering: 1 is 5 punten, 2 is 3 punten, 3 is 2 punten, 4 is. 1 punt. Na ampele bespreking en nadat het bestuur een amendement van den heer N. Kaag had overgenomen, om het aantal te nummeren candi daten niet vast te stellen op 4, maar op het aantal te verwach ten raadsleden, werd het geheele bestuursvoorstel aangenomen. De voorzitter, de heer F. G. J. Maeijer, werd met nagenoeg al gemeene stemmen herkozen. De overige bestuursleden werden herkozen bij enkele caniidaat- stelling, evenals de heer Th. Pot, die in de vacature J. J Vendel candidaat was gesteld. Het be stuur beslaat thans dus uit de heeren F. G. J. Maeijer, voorzit ter; G. J. Koortens. secretaris; A. J. Dapper, penningmeester; M. J. Lau, F, Kaandorp. Th Pot en C. Kaandorp. Hierna hield de heer G. P. Lutlikhuizen. die de kaderbijeen komst van de KVP over dit on derwerp had bijgewoond, een interessante beschouwing over het Indonesiëtprobleem in het algemeen en óver genoemd con gres in het bijzonder. Hoewel spr. ruim Iwee uur zijn gehoor wist te boeien, lijkt hét ons niet noodig hierop verder in te gaan. In een of andere courant zal men nog wal eens een „berichtje" over dit ondevwerp kunnen le- Cursusseti Jongerestbsweging De leiding van de Ned. Kath. Jongeren Beweging bereidt mo menteel verschillende cursussen voor voor bestuursleden en a.s. leiders van de plaatselijke jonge- renvereenigingen. Van 1 tot 5 Januari wordt in het Missiehuis Velsen-Driehuis een cursus gegeven voor K.J.M.V.-lei- ders. In Februari zullen op de „Assumburg" te Heemskerk cur sussen worden georganiseerd voor Kajottersleiders en bestuurders van de LT-jongeren. Voor dit gewest wordt een be langrijke cursus gegeven van 1 5 Januari in het Bonifacius-Mis- siehuis te Hoorn. Speciaal voor die afdeelingsbestuurders, die zich nog niet kunnen vereenigen met de jeugdstandsorganisaties, en zal derhalve een N.K.J.B.-cursus zijn. In de cursus-staf te Hoorn zitten o.m. de drie diocesane-leiders van de Kajotters, KJMV en LTJ, nl. George de Vos, Simon Mem en Nol v. d. Bosch, de nationaal aal moezenier van de N.K.J.B., Rector Drost zal dè godsdienstige belan gen verzorgen. Hieruit blijkt de belangstelling, die de diocesane leiding heeft voor ons gewest. Reeds zijn opgaven uit Zeeland binnen. Laat het eigen gewest niet achterblijven. Een nauw contact van onze aideelingen met de dio- cesane-leiders is van zeer groot belang. u-acht zal worden tijdens deze cursus ook de aalmoezeniers in de gelegenheid te stellen hun moei lijkheden naar voren te brengen. Moge de deelname uit de Kop van Nrd. Holland zeer groot zijn. van het begin af. Opgave bij de resjj. secretarissen: Th. Broersen en M. van Baar. Moge de nieuwe lente van 1947 een nieuwe oogst èn een nieuw geluid beloven. H. W. A. BRANS pr. LIMMEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Simon Johannes, zoon van J. F. Admiraal en J. Bakker; Theodorus Johannes IJsbrand, zoon van J. C. Bloed jes en G. C. Kaptein; Catharina Maria, dochter van C. P. Dekker en C. M. v. d. Aar; Wilhelmina Catharina Johanna, dochter van Th. Meier en M. P. Verdonk; Simon Comelis, zoon van J. Kuiper en P. Gooijer; Geer- truid'a Maria, dochter van H. Dekker en A. M. Veldt; Catha rina Maria, dochter van N. Snei en J. Verver; Gerardus, zoon van C. P. Bloedjes en G. M. Kenter, Gehuwd: J. Stuifbergen en M. A. v. d. Eem; P. J. Krom en M. M. W. Cornelisse; S. Val- kering en M. Molenaar; N. A. Bakkum en M, P. Huijgen; S. de Boer en M. Mors; W. J. van Diepen en M. D. Henselmans. Overleden: C. J I. Veldt, oud 2 jaar; C. C. Nuijens, oud 5 maanden; Aagje Nat, oud 83 BERGEN BURGERLIJKE STAND Gebrren: Bernardus Gerardus z. v. Hendrikus Antonius Johannes Ge rardus Dekking'a en Johanna Maria Druiven; Maria Augusta Johanna d. v. Gregorius Joseph Stockman en Maria Wilhelmina Noort; Wilhel- mina Anna Maria cf. v. Machiel tien- drlk Janssen en Anna Maria Beentjes Ondertrouwd: Bernardus Witsen en Wilhelmina Anna Langedijk; Wil lem Dirk Blokker en Bregje Petro_ 'nella Mooij. OverledenHendricus Antonius Couton 73 jaar echtg. van IJnske de Wind. VELE vooraanstaande Duit- schers schijnen er weinig voor te gevoelen om voor hun wanda den, tijdens den oorlog begaan, terecht te staan. Zoo heeft een dezer dagen Prof. Karl Schnei der, directeur van de Heidel- bergsche psychiatrische en neuro logische kliniek. verdacht van oorlogsmisdaden, in een gevan genis te Frankfort zelfmoord gepleegd. de de vele gint pun lane rech welz kom min. volc Indi vore der wer gaa lijk cam 11 zijdi aan; doe zijns slot is. kort Ind vooi alle tue vol lioe ti/gd heef

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2