Opsporingen naar de Firefly gestaakt OLIFANTEN LOSGEBROKEN Suriname staat er goed voor Is de Indische legerleiding te passief? iStacl en Omtrg,m Voor hen Jgen Nieuw Noordhollandsch Dagblad Eerbetoon voor officier-vlieger Saltykoff Smokkelhandel van bloembollen naar Engeland Ned. vaartuig gezonken DE VERLIEZEN IN NED. INDIë. De Sovjets weten het wel Paniek te Amsterdam Krachtige oppositie tegen extremisme Duitschers vallen kolentreinen aan AMERIKA, LAATSTE BOLWERK DER DEMOCRATIE Huisvesting een probleem voor de V. S. en heel de wereld DE DOODSTRAF VOOR KEES VERMEEREN A1 Do rviotaye ravage aangericht in vier gehouwen, gelegen aan de Gedempte Gracht en 't Markt plein, welke ge heel uitbrandden. MAANDAG 16 DECEMBER 1946 Officieel is Zaterdagochtend door den staf van den com mandant Zeemacht aan de be treffende uitvoerende instan ties opdracht gegeven het zoe ken naar het sinds Dinsdag vermiste Fire-fly-verken- ningsjachtvliegtuig van den Marine Luchtvaartdienst, dat thuis hoorde op het militaire vliegveld „Valkenburg", te staken. De opsporingsmaatregelen zijn zonder resultaat gebleven en men neemt thans aan, dat de bestuur der van het toestel, de officier- vlieger der tweede klasse vf. Sal tykoff, om het leven is gekomen. Mogelijk is dat de officier-vlie ger Saltykoff door een visschers- vaartuig is opgepikt, dat geen ra dio aan boord heeft. Deze hoop zal men officieel echter laten varen, wanneer a.s. Dinsdag nog niets van hem vernomen is. In dat ge val zal Dinsdagsmiddags op het vliegveld Valkenburg een plech tigheid plaats vinden waar de commandant Zeemacht, Schout bij nacht J. A. Gauw zal spreken. De officier-vlieger Saltykoff was oorspronkelijk res. eerste luite nant van de landmacht, en was gedetacheerd bij de' Koninklijke Marine. Hij ontving zijn opleiding bij den Marine Luchtvaartdienst op het Marine-Luchtkamp bij Soe- rabaja in 1642, week uit naar Australië en zette zijn opleiding voort in Amerika. Vrijwillig bood hij zich aan als jachtvlieger in een Engelsch Squadron, dat opereerde van het vliegtuigmoederschip „Fu- Volgens ambtenaren der dou ane en invoerrechten worden gedurende den laatsten tijd dui zenden bloembollen uit Neder land naar Engeland gesmokkeld. Deze bloembollen zouden des nachts per schip worden getrans porteerd. Officieren der recher che zijn bezig langs de oostkust en te Londen een onderzoek in te stellen Enkele dagen geleden werd een Nederlander door vie magistratuur beboet met een som van over de duizend gulden wegens het smokkelen van bloembollen. Er bestaat in Engeland een enorme vraag naar bloembollen vooral daar de bloembollen der kweekerijen in Zuid Lincolns hire in den oorlog gebruikt moes ten worden voor de voedsel pro ductie. Het Nederlandsche motorschip De Meeuw, metende 174 ton, is Zondagochtend vroeg op de Hum- ber in botsing gekomen 'met een Ehgelsche treiler en gezonken. De vijf leden van de bemanning werden door den treiler aan boord genomen en zijn behouden aen wal gegaan. rious". Dit squadron voerde o.a. aanvallen uit op het Duitsche slagschip „Tirpitz". Later werd hij geplaatst op een ander Engelsch vliegkampschip, de „Emperor". Van dit schip af nam hij deel aan de invasie van Zuid-Frankrijk en ondersteunde de gevechten in de Middellandsche Zee. Nog later vloog hij vanuit Ceylon en werd tenslotte na de bevrijding van Ne- derlandsch Indië door de extre misten op Sumatra ontvoerd. Hij wist echter te ontkomen. Officier vlieger Saltykoff was onderschei den met het Vliegerkruis en de Distinguished Service Cross. Hij was drie en twintig jaar oud. De regeering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de af- geloopen week in Ned. Indië zijn gesneuveld' of overleden tenge volge van oorlogshandelingen: 16 leden van de Koninklijke land macht en 18 leden van het Kon. Ned.-Indische leger. Het Sovjetbestuur in Duitsch- land heeft gelast, dat aan de universiteiten van Leipzig, Jena en Rostok leerstoelen voor „maatschappijleer" moe ten worden gevestigd. Hier zullen 400 jongeren uit de „de mocratische volkslagen" kos teloos worden opgeleid. De Cruquiusweg te Amster dam was Zondagmiddag om half vijf het tooneel van een niet-alledaagsche hol- en vliegpartij, waarbij in de voorste gelederen gillende vrouwen en kinderen, maar ook mannen, journalisten, persfotografen en zelfs, met achterlating van hun waar digheid als ordebewaarders, politie-agenten zich door de ongeveer 10 meter breede straat in een algemeene pa niek zoo snel' mogelijk een goed heenkomen zochten, terwijl een tiental meters daarachter twee logge oli fanten elkaar in een spon- tanen hardloopwedstrijd de eer der overwinning be twistten. De achterhoede van dezen korten, maar des te snelleren optocht werd gevormd door personeelleden van het Zwit- sersehe circus Knie (waaron der de jeugdige directeur Fred dy Knie), die de de vrij heid rffikende gedresseer de en kostbare leden van de circusinventaris achterna za ten, om ze veilig op te sluiten, hetgeen tenslotte ook gelukte. Het incident, dat bijzonder goed is afgeloopen, had ern stige gevolgen kunnen heb ben. Freddy Knie, die een der beesten tot stilstand trachtte te brengen, kwam daarbij ten val en de massale poot van het dier miste hem met slechts enkele "centimeters. Een Am- sterdamsche politie-agent, die een driejarig meisje voor zijn oogen in de wegrennende me nigte ten onder zag gaan, pakte het kind met veel te genwoordigheid van geest vlak voor de olifanten op en rende met haar in zijn armen zoo vlug mogelijk naar des kant van de straat, waar de muur van het abattoir hem weinig, maar juist voldoende dekking bood. Het mag een wonder heeten dat in de doodversehrikte weg rennende menigte niemand ten val is gekomen en onder den voet is geloopen. Hoe zeer de menschen door paniekstem ming te pakken waren geno men, bleek overigens duidelijk uit het feit, dat geen der ge reedstaande persfotografen deze unieke gebeurtenis op de gevoelige plaat heeft weten te vereeuwigen. Vroeger stond Suriname aan den rand van den honger, thans exporteert het rijst. Na vijftig jaar experimen ten is men tot de conclusie gekomen, dat landbouw de basis van Suriname's econo mie moet vormen, aldus sprak dr. A. L. Rutgers, oud gouverneur van Suriname, in een voordracht over Ned. West-Indië, gehouden voor de Anglo-Netherlands Socie ty te Londen. Spr. deed het verschil uit komen in de kolonisatieme thoden in Oost- en West fcidië. ^Dit laatste heeft een echt Hol- landsch karakter, zoowel door het algemeen gebruik van de Nederlandsche taal, als door den invloed van het christen dom. De verschillende volks groepen zijn er sterk ver mengd. Volgens dr. Rutgers is het mogelijk een geschikte oplos sing te vinden voor de toekom stige staatkundige ontwikke ling in de West. Er is sterke oppositie tegen extremistische stroomingen, die den invloed van het moederland zooveel mogelijk willen beperken. Een der grootste problemen, waar voor men zich geplaatst ziet in Suriname, is het herstel van het economisch evenwicht dat verloren ging, doordat een groot deel der bevolking de Het komt den laatsten tijd veelvuldig voor, dat Duitsche burgess, voorzien van zakken en kruiwagens, zich langs de spoorlijnen opstellen op plaat sen, waar de trein vaart moet minderen. De grootste waag halzen springen dan op den rijdenden trein en scheppen zoo snel mogelijk zooveel mogelijk steenkool overboord. Gisteren zijn 25 ton steenkool onderweg van de treinen ver dwenen! Het te Batavia verschijnende blad de „Nieuwsgier" van Zater dag bevat een artikel onder den titel „Moet het zeo doorgaan?" en dat als volgt aanvangt: „De vraag wordt steeds klem mender, of het niet zeer ge- wenscht is, dat de Nederland sche legerleiding haar princi pieel zoo gewenschte passivi teit laat varen, al zou het slechts zjjn op een bepaald punt, dat den extremisten een duidelijke les geeft. Wij bevelen dit zeker niet aan uit overwegingen van vergelding doch uit hoofde van practische overwegingen: voor het slagen van het bestand is het noodzakelijk bij deze ongeregelde elementen de ze kerheid te scheppen, dat de thans aangenomen passieve houding niet een gevolg van onvermogen is. Een zoodanig optreden zou te vens de volledige instemming moeten hebben van de republi- keinsche regeering, die, althans op Java, haar pogingen om de uit den band springende elementen in het gareel te brengen met weinig suc ces zag beloond." Het blad wijst op deze zoo juist gepubiceerde verlieslijst en op de woorden van den militairen woordvoerder van den L.V.D. en komt tot de conclusie: „Het wordt tijd, dat onder dit eentonige ver haal een duidelijke streep wordt gezet." koffie- en suikerplantages verliet en arbeid zocht in de bauxietindustrie. De regeering heeff een bedrag van 40 mil- lioen gulden beschikbaar ge steld voor een periode van 5 jaar, o.a. voor de bevordering der bananencultuur. Curasao maakt, dank zij de olieraffinage, een gouden tijd perk door. De algemeene vooruitzich ten van de West zijn voor het oogenblik beter dan die van Java en Sumatra. Kardinaal Spellman, Aartsbis- schep van New-York, verklaar de op een bijeenkomst van het Nationaal Comité voor Huisves ting te Chicago, dat de bekwaam heid van Amerika om het huis vestingsprobleem op te lessen, in de oogen van alle volken, die onder despotisme en wanhoop zuchten, de groote proef betee- kenen zal voor de juistheid van de Amerikaansche levensopvat ting De Kardinaal sprak tot 400 spe cialisten inzake stads- en lande lijke huisvesting, die bijeenge komen waren om een inventaris op te maken en plannen op te stellen. Hij verklaarde, dat de verantwoordelijkheid voor den wereldvrede berust op de stabi liteit van het Amerikaansche huisgezin; op de bekwaamheid, het huisvestingsprobleem op te lossen, berust het antwoord op een der vredesproblemen. Indien Amerika er niet in slaagt, haar kinderen te huisvesten, vervolg de de kardinaal, stellen wij alle volken der aarde teleur, die thans een toevluchtsoord zoeken voor tirannie van nazisme, com munisme en fascisme, vluchte lingen die Amerika beschouwen als het laatste bolwerk van de mocratie. Kardinaal Spellman spoorde aan te helpen Amerikaansche huizen te bouwen om het Ame rikaansche gezinsleven te red den en aldus bij te dragen tot het winnen van den wereldvrede. Den Hilversumschen verrader, Kees Vermeeren, die door den ad vocaat-fiscaal, mr. H. F. Blaisse, een Judas in den meest volstrek ten zin van het woord werd ge noemd en door wiens verraad tal- looze goede Nederlanders in de handen der Duitschers zijn ge speeld, is hedenmorgen door het Bijz. Gerechtshof de doodstraf op gelegd met ontzetting voor het le ven uit alle openbare rechten. nws Ajax HDVS VSV Feijenoc 't Gooi Sparta EDO REC Emma ADO Een groep Zwitsersche keurturners ontmoette te Utrecht de Nederlandsche keurploeg. De toeschouwers namen met de grootste bewondering kennis van de Zwitsersche prestaties, die zeker een klasse boven die der Nederlanders stonden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4