Door coöperatie «aar een Nieuwe Gemeenschap Vereenigde Naties verklaren zich voor ontwapening Si, Politieke moord te Amsterdam 6 Nieuw Noordhollondsch Dagblad Door samenwerking tus- schen landbouwcoöp. en verbruikscoöperatie naar een rechtvaardigen prijs Zetel definitief te New York Nederlandsche gezaat te Madrid teruggeroepen WAAROM ONZE DELEGATIE NIET STEMDE RESOLUTIE OVER HET VETO RECHT AANVAARD Spoorbrug bij Mook opengesteld De „Brokzersd" gestrand Schulte-Boeijen te Antwerpen geklopt Hef Hel MAANDAG 16 DECEMBER 1946 MAA Dat er grooter belangstelling groeiende is voor de coöperatieve gedachte bleek wel uit de over weldigende belangstelling die voor den tweedaagschen cursus aan de Vblkshoogeschool te Bergen aan den dag kwam, waar door bevoeg de sprekers het vraagstuk van de coöperatie werd ingeleid. Ook in Regeeringskringen be. gint men belangstelling te toonen voor de coöperatie, die aldus betoogde de heer Guermonptez, de leider van deze Voiksnooge- school in zijn inleiding tot deze dagen een belangrijke bijdrage kan leveren voor de oplossing van de moeilijkheden, waar ons land" zich thans in bevindt. Hij stelde direct daarop echter de vraag: Is de coöp. beweging paraat? En de aandachtige luisteraar naai- de verschillende inleidingen en cau serieën zal tot de conclusie geko men zijn, dat deze vraag helaas nog ontkennend beantwoord moet worden. Vergeleken met Zweden en Denemarken'b.v. is de coöpera. tieve beweging in ons land nog zeer ten achter. De ideëele kant van het coöpe- ratievraagstuk werd belicht door Pater J. van Gooi, een van de pro motors van de Verbruikscoöperatie in het Zuiden van ons land. Zijn inhoudrijke causerie werd met groote belangstelling gevolgd en er volgde een geanimeerd debat op. Pater Cools noemde de Coöpe ratie een gelukkig bindingsmiddel in de gemeenschap, omdat zij ont spruit uit en leeft door de solida riteit van de leden. Om echter een juist bindimgsmiddel te zijn, dient zij de juiste verhouding tusschen de leden der gemeenschap te be vorderen en een rechtvaardige verdeeling der stoffelijke goederen na te streven. Een van de grondbeginselen is dan ook het democratisch beginsel op economisch terrein van één stem per lid; dit principe is een van de belangrijkste factoren van de coöperatie. Spr. verklaarde zich voorts voorstander van het federalisme, van afzonderlijke coöperaties aan de basis, vrijwillig gecentraliseerd, 'n Goed coöperator, aldus Pater Cools is tegelijk een federalist. In dit opzicht nam Pater Cools een ander standpunt in dan Ir. G. Kranen en Dr. H. J. Frietema, die zich later op den dag voorstander verklaarden van meer centralisa tie van de coöperaties met een centrale topleiding. Pater Cools voelde meer voor de plaatselijke autonomie, waarbij dan de leden tot bewustwording van hun lid maatschap moeten worden opge voed. De arbeiders-productie-coö peratie 'n vorm van coöperatie, die wij hier nagenoeg niet kennen, beantwoordt alleszins aan het ideaal en aan de eischen van 'n democratisch-autonome coöperatie. Op landbouwgebied zou de col lectieve boerderij mits uit eigen initiatief vrijwillig ontstaan, dus niet van bovenaf dwingend opge legd het ideaal zijn. Eén groote landelijke verbruiks coöperatie met plaatselijke afdee- lingen, zooals de Katholieken in België hebben is in strijd met de Katholieke sociale opvat ting. Ook bij den Landbouw is het streven naar centralisatie te ver doorgevoerd, zooals de N.C.B. in Brabant, hetgeen volkomen in strijd is met de opvatting van plaatselijke autonomie. Vervolgens betoogde Pater Cools, dat de Coöperatie een middel is tot spreiding van het bezit van een gemeenschap. In dit verband citeerde spr. een gemeenschappelijk kerke lijk schrijven van vooraan staande geestelijken van de R.K„ de Protestantsche en jGodschc kerken in Amerika over vaardigheid, waarin stelling genomen wordt tegen het pro ductie-monopolie van bepaal de bevoorrechte groepen in het Amerikaansche econo misch leven en het moreele recht als het eerste principe in het economisch leven wordt genoemd. Het winstmotief moet ondergeschikt worden gemaakt aan moreele wetten en in verband daarmee wordt gewezen op het groote belang van Coöperatie. Ook de landbouw-cooperatie dient de spreiding van het bezit te bevorderen. In de Arbeiders-productie-coö peratie geschiedt dit door winst- verdeeling met het jaarloon als basis; in de verbruiks-coöperatie- door winst-uitkeering op basis van den inkoop. Ais alle gezinnen vandaag deel nemer zijn in de verbruiks-coöpe ratie, dan is morgen de spreiding van het bezit over de massa een feit. Het kapitaal speelt in de coöpe ratieve samenleving de rol van het instrument in dienst van den arbeid en omdat het kapitaal een dood ding is, heeft het geen zeg genschap, geen beschikkingsrecht en geen winstdeeling. De winst gaat terug naar den arbeider, na rechtvaardige beloo ning van den werker. Een ideale maatschappij komt tot stand na de veralgemeening van de verbruiks-coöperatie, wel ke laatste het doel is van de coö peratie, waar productie en land bouwcoöperatie het (onderge schikte) middel is. De Verbruikscoöperatie dient aldus de Parijsche econoom Charles Gide als geldschieter en afnemer, waardoor zij de heer schappij voert over de andere. In Nederland is 't net andersom en zijn de Landbouw-coöperaties machtig, terwijl de verbruikscoö peratie (nog) weinig beteekenen. 'n Ander Fransch econoom. Eernhard Lavergne noemt de Landbouwcoöperatie 'n „beroeps- vereeniging van patroons", die niets met ooöperatie te maten heeft, omdat de winst wordt uit gekeerd naar de bijdragen In na-s tura (kapitaal) en het stemrecht ook daarnaar (veelal) is geregeld. Spr. wees in dit verband op de Frico in Friesland, waarvan de deelnemers in paleizen van boer derijen wonen en de arbeiders in hutjes. Is dat gelijke verdeeling van de stoffelijke goederen? In Brabant ziet man dat groote verschil niet. Er moet eenheid van sociale gedachte zijn tusschen ver bruikscoöperatie en land bouwcoöperatie. De samen werking tusschen deze twee moet gebaseerd zijn op sociale verwantschap en op het el kaar noodig hebben. Door deze samenwerking zal het verschil kleiner worden tus schen de productieprijs en de consumentenprijs; deze moe ten naar elkaar toegroeien, zoodat de producent meer ont vangt en de consument min der betaalt. Ook in Nederland moeten wij streven naar een recht vaardigen prijs. Dat kan be reikt worden. Tenslotte wees spr. op het be lang, dat ook de boer (en zijn ge zin) als verbruiker beeft bij het lidmaatschap van de verbruiks coöperatie. Is de boer van beiden lid, dan is het contact tusschen beiden inniger, zooals in Dene marken, waar de boeren meer so. ciaal zijn ingesteld. Zoo ontstaat door één groote coöperatieve beweging een krach tig middel tot een nieuwe ge meenschap. (Wordt vervolgd) De resolutie over ontwa pening, veiligheid en inter nationale controle en inspec tie, die door de politieke commissie van de V.N. werd aangenomen, is Zater dag ook door de algemeene vergadering der Ver. Naties bij acclamatie aanvaard. Deze resolutie legt de be ginselen vast voor het beper ken der bewapening, en de controle en regeling van alle wapenen, met inbegrip van de atoombom. In de resolutie is opgeno men een Canadeesch voorstel, volgens welke plannen voor de beperking der bewapening, opgesteld door den Veilig heidsraad, aan de leden van de V.N. ter overweging zullen worden voorgelegd, terwijl het goedkeuren van verdra gen of conventies aan een bij zondere zitting van de alge meene vergadering zal wor den gelaten. Sir Hartley Shawcross, die dit voorstel in de commissie steunde, dacht aan een ont wapeningsconferentie binnen zes maanden. Na het aannemen van de ontwapeningsresolutie ver wierp de algemeene vergade ring het voorstel tot het tellen van troepen. Het voorstel van de politieke commissie dit on derwerp op te nemep in de ontwapeningsresolutie werd met 36 tegen 6 stemmen en 4 onthoudingen aanvaard. De algemeene vergadering der Ver. Naties heeft met 46 tegen 7 stemmen besloten den permanenten zetel van de or ganisatie der Vereenigde Vol keren te New York te vesti gen en den secretaris-generaal instructie te geven tot het ver vaardigen van plannen voor een nieuw hoofdkwartier. Zuid-West-Afrika onder beheer De algemeene vergadering van de V.N. heeft 'n Deensch- Voorindisch-Amerik. resolutie, gericht jjp het verwerpen van den eisch van Zuid-Afrika om Zuid-West-Afrika te annexee- ren, met 36 tegen 0 stemmen en 9 onthoudingen aangeno men. Zuid-West-Afrika wordt dus niet bij Zuid-Afrika inge lijfd en zal onder internatio naal beheer gesteld worden. Nu de Ver. Naties het voor stel van de politieke com missie tot 't terugroepen der hoofden van diplomatieke missies heeft aanvaard, heeft de Nederlandsche regeering hei besluit genomen onzen gezant te Madrid, den heer F. E. Teppema terug te roepen Met deze terugroeping worden onze diplomatieke betrekkingen met het Franco-land echter niet verbroken. Te verwachten is, dat de heer Teppema zal worden vervangen door een zaakgelastig de Men heeft zich afgevraagd, waarom de Nederlandsche dele gatie zich ten aanzien van deze resolutie van stemming heeft ont houden. Volgens een diploma tieke medewerker van het ANP was men van meening, dat het terugroepen van hoofden van missies uit Spanje geen deugde lijk middel is om het regime te treffen, aangezien slechts eenige mogendheden iri dat land door een gezant of ambassadeur ver tegenwoordigd zijn. Verreweg de meeste landen zijn na den oorlog niet overgegaan tot bezet ting van den post van gezant of ambassadeur te Madrid In dit licht gezien kan men den voorgestellen maatregel j als weinig of geen effect sort eerend z'en. Wellicht heeft bij ons ook de overweging gegolden, dat het aan i De algemeene vergadering der Ver. Naties heeft Vrijdag de resolutie van Australië, waarin wordt verzocht het veto zoodanig te beperken, dat de doelmatigheid van den Vei- i ligheidsraad niet in gevaar ge- bracht wordt, aanvaard met 36 tegen 6 stemmen en 11 i onthoudingen. Wisjinsky had tevoren de resolutie bestreden, die hij een poging tot het ondermij nen der eensgezindheid noem de. Zij geeft blijk van een vij andige gezindheid ten op zichte van de Sovjet-Unie, aldus Wisjinsky, en dit zou niet van zooveel belang zijn, als Engeland en Amerika de resolutie niet steunden. Sena tor Warren Austin (Amerika) beschouwde daarentegen de resolutie als een werkelijke bijdrage tot den internationa len vrede. bezwaren onderhevig was, onze zeer kleine vertegenwoordiging daar aanmerkelijk te gaan ver zwakken door het wegnemen van het hoofd der missie. Deze over wegingen hebben echter niets uit te staan met het algemeen be kende feit, dat het Franco-regi me ook bij de Nederlandsche re geering weinig waardeering vindt De regeering heeft daarvan kort geleden bij de behandeling der begrooting van buitenlandsohe zaken trouwens duidelijk doen blijken Zaterdagmiddag is met de ge bruikelijke plechtigheden de spoorbrug over de Maas bij Mook officieel opengesteld. De Commis saris der Koningin in Limburg, de'heer R. H. van Basten Baten burg knipte tijdens het spelen van het Wilhelmus het lint door. De directie der N. S. was o.a. verte genwoordigd in den persoon van Ir. den Hollander, de met voldoe ning constateerde, dat met deze brug alweer de derde schakel in de verbinding tusschen Noord en Zuid in gebruik kon worden ge nomen Zaterdagmiddag is de Rijks veerboot „Brakzand" op reis van Oostmahorn naar Schiermonnik oog aan den grond geloopen. De boot is echter in den nacht van Zaterdag op Zendag bij hoog water weer vlot gekomen. Tijdens de 75 K.M. koppelrit, die Zaterdagavond in het Antwerp- sche Sportpaleis werd verreden, konden SchulteBoeijen het niet tegen hun Belgische gastheeren bolwerken. De Belgische koppels Kaersde Kuijsschere. Kintvan Steenbergen en Bruneeide Bruijcker plaatsten zich met een ronde voorsprong vóór de Neder landers. Vrijdagmiddag heeft de 19- jarige Amsterdammer F. H. R. Meierdrees in de Eerste Lecghwaterstraat te Amster dam den 22-jarigen H. F. Meier, dien hij had verweten bij de SS. te zijn geweest, in de fabriek waar zij beiden werkzaam waren, met een broodmes in de hartstreek gestoken, tengevolge waar van deze enkele uren later "in het O. L. Vrouwengast huis is overleden. Beide jongens maakten deel uit van het personeel in een fourniturenfabriek aan de 1ste Lgeehwaterstraat. Frits Meier drees vertelde den overigen per soneelsleden van de fabriek, dat Henk Meier hij de S.S. zou heb ben gediend, waarover Meier zioh hevig opwond. Tengevolge van hoogloopende oneenigheid nam Frits Meierdrees Vrijdag middag op staanden voet ont slag. Enkele uren nadat hij thuis was gekomen arriveerde zijn vrouw met de mededeeling, dat: Henk Meier, die de beschuldi- ging blijkbaar niet kon verkrop- pen. haar op straat in het ge- j zicht had geslagen. Haar 19-jarige echtgenoot liep daarop het huis uit om de re- j kening met Henk Meier te ver effenen De beide jongens trof fen elkaar dicht bij de fabriek en raakten binnengekomen slaags Daarbij trok Frits een broodmes en stak den vermeenden S.S.-er daarbij in de hartstreek Aan vankelijk liet de wonde zich niet ernstig aanzien. De getroffen Meier ging op eigen kracht naar zijn woning. Daar aangekomen werd hij onwel en naar het O. L. Vrouwengasthuis vervoerd, waar hij aan de bekomen ver wondingen bezweek. Intusschen was de dader ge vlucht De politie slaagde er ech ter in hem nog denzelfden avond te arresteeren. Tegen één uur was verder uit- breidingsgevaar verdwenen, al brandden meerdere perceelen nog als een fakkel. Het laatste perceel, dat geringe brand1-, maar vrij veel waterschade heeft opgeloopen ,is hotel Huiiberts, het van den brandhaard verst verwijderde gebouw, dat recsh.ts naast het uitgebrande café Ka per ligt. Ondanks de vinnige kou was veel publiek uit wijden omtrek, aangetrokken door dén rooden gloed, naar Schagen gestroomd. Een groote politiemacht zorgde voor afdoende afzetting. Op de Gedempte Gracht overheerschte een warwinkel van huisraad het straatbeeld. Beddengoed, tafels, stoelen, kasten, kleeren en ser viezen stonden door en over el kaar tusschen de boomen van de straat opgestapeld. Veel er van heeft schade opgeloopen, niet het minst door de duizen den liters water. De straat was een spiegel gelijk en men had moeite zich op de been te hou den. In totaal zijn vier perceelen door het vuur volkomen in de asch gelegd. Vier andere liepen ernstige waterschade op. Won der boven wonder kwamen per soonlijke ongelukken niet voor. Over de zeer omvangrijke schade vallen uiteraard op dit oogenblik nog geen cijfers mede te deelen. Nader vernemen wij nog, dat, nadat de motorspuiten uit de omgeving reeds waren in gerukt, opnieuw smeulend vuur oplaaide in het café van Huiberts, waardoor tenslotte de bovenverdieping van dit perceel ook nog verloren ging. Het geheele pand liep verder een enorme waterschade op. aa Het eei saut is Zi vierd, we s'.andïghe terrijk al: in een sfe feest alti 1 teeft gen heeft er opvangen veerde Ze die de dai in Den F niet te stemming bijzonder rijke jonl aanwezig een harte was een van het s< nenkomer lijk biedt| zeggen, aangenaaij maakte h<j marsch d| §aan dooi elangstei korps de eer aan. waren del woon corq borsten van iedel was voord" ons opniel langzaam f keert vanl zoo bijf maakte. Wat woner va teilen i achteruitg peil van Och, we jeugdige straatsche onistellenl maar datl ten uit h! degeneratj die volko van den is de kin| per-Bödek groot halve amll derpoiitie van Pro rondisseml districts-q Ned. Padv van de heeft in ervaringeJ boèkdeelel vullen, heden, di^ de jeugd het is van alle politie schuld lig gebreke een goed'd In een Per a.s..1 de bovenl zal noude| haar one maar langrijker| de hand kunnen peil van Het is ved kan wordj ieder die jeugd. Wd gevaardigi] .gen die van de g zijn van GESLé voor TAIRE De buurt] lotstraat/S tiatief gen gaan voerel

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 6