Nieuw Kabinet Blum stelt zich voor K.A.B. vergaderde in Utrecht Voor Alkmaar en omgeving CONCENTRATIES J UITSPRAAK IN DEN KRANTENSTRIJD „Dagblad voor Noord holland" verliest kort geding Petroleumbonnen aangewezen Zwarte handelaars moeten verdwijnen en de export moet omhoog Bootdienst- Enkhuizen- Stavoren gestremd (2aalsle nieuws Ook Byrnes is optimistisch Hoofdred.: H. N. Smits; rayon-red.: Fr. Otten. Dir.: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 1 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; inclusief incasso Advertentie_prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.: minimum t 4. Fam. ber. 20 ct. p m.m. in alle edities 30 ct. No ordhollandsch Daqblad Buiten God is nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 18 DECEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11106 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafslngel 59 tel. 4243 (K 2290 2 lijnen DEN HELDER: West. Straat 80 tel. K 2230 2383 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank IJET IS ALLES concentratie wat de klok slaat. Con centraties en centralisaties zijn op alle fronten van het maatschappelijk leven aan de orde van den dag. Waar dit vaak en als regel gepaard gaat met ingrijpend optreden van de Overheid, betreden wij hier weer een actueel politiek terrein, waar nog al eens voetangels en klemmen liggen. Het regelen van centralisee- rende bewegingen kan soms een gevaarlijke bezigheid zijn in een tijd van nood, die ter wille van het algemeen be lang tot regelend optreden van de Overheid dringt, voor al als die tijd nog zwaar gaat van de gevolgen van de zgn- socialistische politiek, welke door de verbinding met het woord nationaal, vruchteloos trachtte, den schijn van re delijkheid te wekken. In het bijzonder bestaan de gevaren van verkeerde expe rimenten, indien een Regee ring, of bepaalde ministers in een Regeering er op uit zijn, van den bestaanden toe stand, of van de gegeven om standigheden, gebruik te ma ken voor het nemen van po litieke proeven of experimen ten. Wij zien dat met name ver schillende ministers van so- cialistischen bloede doen. al doen zij het niet alleen. Zoo heeft minister Vos de erfenis van minister van Schaik aan het departement van Verkeer overgenomen en de Tweede Kamer heeft hem in het bij zonder aan den tand gevoeld over de concentratie in het vervoerswezen, waarbij de klachten van alle richtingen in de Kamer handelden over de bevoorrechting van de Spoorwegen en hun A.T.O. De sterkste critiek kwam vtn den heer Serrarens, die zich als een specialiteit op vervoersgebied - ontpopte en den minister duchtig aan den tand voelde. Tenslotte is het probleem niet nieuw. Over bevoorrechting van Spoor en A.T.O. werd voor den oorlog ook al geklaagd en de strijd om het bestaan is er sinds dien voor den particulieren vervoerder niet beter op ge worden. Er bestaat een schoo- ne wet op het auto-vervoer van personen, de W.A.P., en er bestaan nog altijd Duitsche' uitvoeringsmaatregelen, waar van vooral het Vierde Uit voeringsbesluit een doorn in het oog der Kamer was. De heer Serrarens kwam aan het slot met een motie, waarover de Kamer Maandag beslist heeft, die door alle bonafide fracties ondersteund werd en tenslotte z.h.st. is aangeno men. In deze motie spreekt de Kamer als haar oordeel uit, dat de verleening en intrek- king van vergunningen tot uitoefening van autobusdien sten ten spoedigste dient te geschieden overeenkomstig de bepalingen van de W-A.P. De minister werd uitgenoodigd, maatregelen te nemen, om zoo spoedig mogelijk het (Duitsche) vierde u' tvoeringsbesluit te Glas voor Zeeland. Het sorteeren van het glas, dat bij de actie „ruiten is troef!" in Amsterdam ten behoeve van Zeeland is opgehaald. Dinsdagmorgen is men be gonnen met de verzending. (A.N.P. P.) Leon Blum heeft ztfn zaken kabinet, bestaande uit 18 so cialistische ministers en 9 socialistische onderminsters aan de Fransehe Nationale vergadering voorgesteld Hij verklaarde, dat hij met de samenstelling van zijn „een-par- tij"-regieering geen andter doel had beoogd dan hulp te bieden op een oogenblik, dat een moei lijke situatie gevaarlijk dreigde te worden. Als uitvloeisel van de grondwet, zoo ging Blum ver der, zal de levensduur van dit kabinet beperkt zijn. Het pro gramma er van behelst: een ein de te maken aan de algemeene ongerustheid, een sluitende be grooting voor het jaar 1947 te krijgen, een aantal noodzakelijke wetten voor het einde van het jaar in stemming te brengen en het vertrouwen te herstellen. Blum betoogde, dat er offers ge bracht moeten worden. De re geering zou trachten die voorra- o Het Russische electrifica- tieplan zal door een flim wor den uitgebeeld, waarin Stalin en 'Lenin voorkomen. De film is getiteld: „Licht over Rus land". doen vervallen en intusschen de bestaande tijdelijke vergunnin gen te. laten doorloopen als vergunningen in den zin van art. 12 der W.A.P. en omtrent de tijdelijke vergunningen, dié na de bevrijding zijn ingetrok ken, een procedure van herzie ning in het leven te roepen. Dat de Kamer eenstemmig voor deze uitspraak was, wijst er al op, dat niet alle leden zich door dezelfde motieven lieten leiden. De aanhangers van de P.v.d.A. desavoueerden het beleid op dit punt natuur lijk niet als een uitspraak te gen socialistische tendenzen in het vervoersbeleid bijv.! Maar niettemin ligt in deze uitspraak toch een vingerwijzing, dat de Regeering niet te rigoureus den weg van centralisatie en con centratie laat staan van nationalisatie mag opgaan! den te verkrijgen, waar het land recht op heeft, in het bijzonder kolen De Duitsche oorlogsindus trie, speciaal die van Rhur en Rijnland, mag niet herrijzen. De onderhandelingen inzake econo mische eenheid van het Saar- gebied en Frankrijk worden voortgezet. De Fransehe Nationale Assem blee heeft met 580 tegen 16 stem men haar vertrouwen uitgespro ken in de regieering-Blum. De rechtbank deed heden morgen uitspraak in het kort geding tusschen de Vrije Pers en de Noordhollandsche Cou rant. Mr. J. Krabbe kwam tot de volgende uitspraak: Hij ver klaarde zich ten eerste be voegd een uitspraak te doen en legde de gedaagde (de Noord- Hollandsche Courant) de ver plichting op, de vrije bladen te blijven toelaten tot de lokalen en de drukkerij en alles na te laten wat het gebruik daarvan kan belemmeren, om dagelijks de vrije bladen op denzelfden voet te blijven drukken en bij niet-voldoen aan deze lastge ving, een dwangsom te beta len van f 500 vor iederen dag dat hij in gebreke blijft. Voor 2 Januari kan gedaagde zich nog tot den gewonen rechter wenden. Tenslotte werd ge daagde veroordeeld in de kos ten van het geding, zijnde 118 gulden. Het C.D.K. deelt mede, dat voor het tijdvak van 22 Decem ber 1946 tot en met 1 Februari 1947 de bonnen 535 en 54—6 algemeen zijn aangewezen voor het koopen van 2 liter .petroleum. De Nederlandsche Katholieke Arbeidersbeweging hield op 16 en 17 December een Verbondsverga dering in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht onder leiding van den voorzitter A. C. de Bruijn. In zijn openingswoorcLgaf deze te kennen, dat de sociale problemen niet kunnen worden opgelost los van het economisch kernvraagstuk: de productiestimuleering. In verband, hiermede merkte spr. op, dat de export nog te langzaam toeneemt. Het aantal „vrijwillige werkloo- zen" (ewarte handelaars enz.) wordt geschat op 200.900. Ons land zal op den duur méér moeten uit voeren dan vóór den oorlog. Wij hebben reeds 2.5 milliard schuld in het buitenland en zullen nog meer móeten leenen. Economisch gezien is de verhou. ding1 tot Nederl. Indië van belang; wij zijn verplicht waarborgen ta scheppen, waardoor de welvaart van beide deelen 'van het Rijk in de toe. komst zich ln harmonie zal ontwik, kelen. Over de Kinderbijslagwet zeide de heer de Bruyn dat deze re. geling wel verbeterd is, doch speel, aal voor de groote gezinnen nog beter moest zijn. Tegen jiet door minister Huysmans ing'ediende wetsontwerp van de oude.dag verzorging dat niet in overleg met de Strchting van den Arbeid is vastgesteld, zijn bezwa. ren ingediend. Tot slot zelde de heer de Bruyn tevreden te zijn over het vertrouwen dat uit het leden, cijfer jpreekt. Het ledental was bij de gSTwong'en opheffing in 1941: 175.495. On l November 1946 bedroeg dit 221.370. wat een stijging tot 126.1% beteekent. Bij de raad van Vakeentralen is de vraag gesteld of aan militairen die na eentge jaren uit dienst komen; niet een in vergoeding' dient te wor. den verstrekt (spaarboekje; demobi. llsatieuitkeering). Wanneer op 2 Januari a.s. de so. ciaal economische raad is geïnstal. leerd zijn daarmede alle raden in functie. De raad van vakeentralen heeft den minister van Justitie ver. zocht bij de samenstelling van den centralen raad van beroep een plaats in te ruimen aan het leekenelement n.l. een vertegenwoordiger werkge. vers.werknemers centrale. Dr. H. Gelissen "hield een inlei ding over: „Nederland en de Duit sche herstelbetalingen". Dr. Gelis- sen besprak uitvoerig, gedocu menteerd met veel cijfermateriaal, de basis voor de Duitsche herstel betalingen die werd vastgelegd in de conferenties van Yalta, Pots dam en Parijs en de wijze waarop de herstelbetalingen zullen wor den uitgevoerd. Met ingang van hedenmiddag 12 uur is de veerdienst Enk huizen-Stavoren wegens ijs gang gestremd. De treinver bindingen aan beide oevers, dus de diensten op de lijnen Amsterdam Enkhuizen Leeuwarden, worden onge wijzigd gehandhaafd. De staking in de haven van Ant werpen heeft zich reeds tot 13.000 bootwerkers uitgebreid, rccders dreigen naar Rotterdam te gaan! De vergadering van de Katho lieke Arbeidersbeweging heeft een lesolutie aangenomen, waarin ge protesteerd wordt tegen de veroor deeling van mgr. Stepinac, den primaat van Kroatië. De gebrs. Hoogeboom ontkennen hardnekkig alle schuld in de moordzaak in de Warmoesstraat te Amsterdam. Groote politieke activiteit hecrscht in Turkije, de Regeering verbood de extremistische partijen en ver sterkt de grens aan Grieksche zijde. Byrnes, de Amerikaansche mi nister van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat hij de vreug de en het optimisme van Molotof en Bevin over de resultaten van de jongste besprekingen van de Groote Vier en de V. N. en de vooruitzichten, die deze bieden voor succesvolle onderhandelin gen in de toekomst, volledig deelt Byrnes legde er den na druk op, dat het na d'e bespre kingen over de vredesverdragen met de vijf as-satellieten bereik te resultaat tot voorbeeld kan dienen voor andere verdragen en nog grooter succes mogelijk maakt. Hij legde er in het bij zonder den nadruk op, dat de economische clausules den plaats vervangende ministers van bui tenlandsche zaken aanzienlijk kunnen helpen bij hum bespre kingen over het verarag met Oostenrijk, waarvan hij de voor uitzichten „bijzonder goed" noemde, Hoe eerder de Groote Vier een vredesverdrag met Oostenrijk hebben opgesteld, al dus Byrnes, des te spoediger kun nen de troepen van alle landea uit Oostenrijk worden terugge trokken Op de ijsbaan te Diemen wer den de eerste nationale wed strijden op de schaats voor heeren gehouden. Ook Her man Buyen was van de partij

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1