NEDERLAND HEEFT THANS 9,5 MILLIOEN INWONERS NOG ZES SPREKERS OVER LINGGADJATI Voor en legen van Ameland? isolatie 4 Nieuw Noordhollondsch Dagblod Weer langzaam terug naar het vooroorlogsche geboortecijfer Joekesche ketterij over de Grondwet Communisten tegen de opvatting van Romme Lastig en rustig tegelijk B io-vaca nfie-oord Dakota in China verongelukt WOENSDAG 18 DECEMBER 1946 De eerste „gastvrouw van den weg". Ten behoeve van de automobilisten zullen in 1947 op de Engelsche verkeerswegen mobiele posten in gebruik worden genomen, welke door een „gastvrouw" geleid zullen worden. Automobilisten, die in moeilijkheden verkeeren, kunnen op deze posten alle ge- wenschte inlichtingen, alsmede iedere hulp bij panne beko men. Miss Valerie Boeking zal de eerste „gastvrouw van den weg" zijn. (Fox P.) Volgens de dezer dagen door het Centraal Bureau voor de statistiek gepubliceerde cij fers van den loop der bevol king over de maand Octo ber 1946 blüft de daling van het geboortecijfer na den zeer hoogen top in Mei 1946 met 28.116 levend gebore nen (35.4 per 1000 inwoners) onveranderd aanhouden. In October 1946 bedroeg het aantal levend geborenen 22.317 (27,7 per 1000), Dit cijfer is ech ter nog zeer aanzienlijk hooger dan het gemiddelde van de maand October in de jaren 1936- 1939 (14.058 levend geborenen, 19,1 per 1000). Het totaal aantal levend geborenen in Januari- Cctober 1946 bedraagt 241.308 (30,9 per 1000), tegenover 147.135 (20,5 per 1000) gemiddeld in de overeenkomstige periode in '36- '39. Een verdere daling van het geboortecijfer mag verwacht wor den, ondanks de zeer hooge hu welijksfrequentie in de eerste 10 maanden van 1946. In totaal wer den 92.347 huwelijken gesloten (11.8 per 1000 inwoners) tegen over gemiddeld 59.041 (8,2 per 1000) in de overeenkomstige maanden van 1936-1939. Gunstige sterftecijfers De cijfers van de sterfte blij ven gunstig. Het aantal overle denen in Januari-October 1946 bedroeg 65.643 (8,4 per 1000 in woners) tegenover 61.759 (8,6 per 1000 inwoners) in de overeen komstige maanden 1936-1939. Het sterftecijfer over 1946 is echter geflatteerd door de niet onbe langrijke daling van het aantal overledenen van 60 jaar en ouder welke een gevolg is van de zeer hooge sterfte in deze leeftijds klassen in de laatste maanden voor de bevrijding. In de maan den Januari-October 1946 over leden 35.763 personen van 60 jaar en ouder, tegenover gemid deld 37.640 in dezelfde maanden van 1936-1939. Indien de voortij dige sterfte in deze eeftijdskias- sen in de eerste maanden van 1945 niet was ingetreden, zou naar schatting het sterftecijfer in 1946 niet 8,4 per 1000, maar ongeveer 9,0 per 1000 hebben be dragen. De zuigelingensterfte en de sterfte aan tuberculose der adem halingsorganen in de maanden Januari-October 1946 bewegen zich op het niveau van de overeenkomstige maanden van 1936-1939; de zuigelingsterfte be droeg 37,9 per 1000 levend ge borenen (in 1936-1937 37,3) de sterfte aan tuberculose der ademhalingsorganen was 3,3 per 1000 inwoners (in 1930"-1939 eveneens 3.3). Snelle stijging der be volking. Als gevolg van de hooge ge boortecijfers en de lage sterftecijfers stijgt de bevol king van Nederland snel. Op 1 Januari 1940 telde Neder land 8.834000 inwoners, in Januari 1946 9.295.000 en op 1 October 9,479.000. In den loop van November is het in wonertal boven de '9.500.000 gestegen In 1946 zal dus de bevolking toenemenmet meer dan 200.0001 zielen; in vergelijking met 1 Ja nuari 1940 zal de toeneming op 1 Januari 1947 700.000 bedragen. Nederland staat hier in groote tegenstelling met België, welks bevolking op 1 Januari 1940 8.396 000 bedroeg en op 1 Januari 1946 8.345.000. Op 31 December 1930 ter gelegenheid van de laat ste volkstelling was de bevol king van België nog 156.000 grooter dan die van Nederland ((8.092.000 inwoners in België en 7.936.000 inwoners van Neder land.) IN DE EERSTE RONDE van het Kamerdebat over Indo nesië hebben, na den heer Schouten, nog zes sprekers het woord gevoerd. Een van da nieuwste politici, de hr. G o e d- h a r t, P.v.d.A., sprak over „onzen onwil om vrijwillig een stuk van de macht over dit schoone land aan de Indone siërs af te staan", hetgeen tot kwalijke gevolgen moest lei den. (Zijn partijgenoot, Minis ter Jonkman, had echter na mens de Regeering verklaard, dat er, toen de oorlog in 1941 begon, nog maar sprake was van de „laatste resten der ko loniale verhoudingen" Red.) Spr. verdedigde verder de over eenkomst. Wat de geïnterneer den betreft, is de moeilijkheid om ze te huisvesten in de ste den. Spr. maakte aanmerking op clandestiene radiouitzendin gen op Java, waardoor propa ganda gemaakt wordt in den geest van het comité „ïndië in Nood". Hij bepleit de wensche- lijkheid daaraan een einde te maken en de betrokkenen te straffen. (Maar er bestaat geen vrijheid van meeningsuiting!) Voorts vraagt hij wat er met generaal Roell zal gebeuren en verklaart, dat het hem leed doet, dat betrekkelijk zoo ve len uit de verzetsbeweging op het oogenblik de kreet om na tionale zelfstandigheid uit In donesië zouden willen beant woorden met bommen en gra naten. Tenslotte; het komt er niet alleen op aan het accoord te aanvaarden, maar het ook loyaal uit te voeren. De heer De Groot (cpn) vroeg of de overeenkomst garan deert, dat er een einde komt aan het chicaneeren, aan het loveif en bieden, terwijl het vechten door gaat. Brengt de overeenkomst de erkenning van de nationaal-de- mocratische revolutie? Spr. is van oordeel, dat het noodzake lijk is, dat er over de overeen komst een uitspraak van het parlement komt en wel een po sitieve uitspraak Deze dient al leen te gelden de overeenkomst met de17 artikelen. Overigens zijn er 'ten aanzien der notulen twee mogelijkheden: de regee ring moet de bindende notulen overleggen of ze bestaan voor Ameland is nu drie dagen van de buitenwereld afge sneden en deze isolatie be zorgt de inwoners becl wat ongerief Maar anderzijds geeft deze toestand een ze kere rust, want men behoeft bjj die heerschende oosten wind geen angst te hebben voor het verder afkalven van de duinenrij, die in het wes ten van het eiland nog maar enkele meters breed is. Dit houdt hiet gevaar in, dat bij een iels verder doordringen van de Noordzee honderden hectaren cultuurgrond verloren gaan. De mogelijkheid is zelfs niets uit gesloten, dat het geheele westen van Ameland aan de golven ten prooi zal vallen. Reeds eenige malen zijn adressen met hand- teekeningen van alle bewoners aan de bevoegde instanties in Den Haag gezonden om op direct ingrijpen aan te dringen. Mo,- menteel is de situatie zoodanig, Ameland prefereerde geisoleerd te zijn dan voortdurend in angst en vrees te leven. Reeds thans dreigt er gebrek te komen aan diverse artikelen. Aan kruideniers- en grutterswa ren is een voorraad voor 14 da gen aanwezig, aan tabaksartike len slechts voor een week. De schuld hiervan is niet bij de win keliers te zoeken, die met een isolatie van Ameland rekening hebben gehouden en tijdig be voorrading bij het C D. K. heb ben aangevraagd. De 54-jarige mevr. J. I. de W.J. te Den Haag, die Maan dag aan de wasch was, heeft den dood gevonden, toen de electrische wringer de punten van haar halsdoek greep en meetrok. ons niet. Spr verzet zich er te gen het stuk te behandelen in gemeenschap met de memorie en met de regeeringsverklaring. Met de erkenning der republi- keinsche regeering staat of valt de overeenkomst. Sprekers frac tie maakt haar stem afhankelijk van het ongewijzigd blijven van art. 1 der overeenkomst De heer B i e r e m a (pvdv) verklaarde tegenstander te zijn van de overeenkomst. De heer Hoogcarspel (cpn) gaf te [kennen, dat de grondwettelijke bezwaren wel ke hier tegen de overeenkomst zijn naar voren gebracht formee- le bezwaren zijn. Wat hebben de Indonesische revolutionnairen te maken met onze grondwet? Het is al mooi, dat ze dé Koningin aanvaard hebben als hoofd van de Unie In de avondvergadering gepresideerd door den heer Smeenk ontwikkelde ds Zandt bezwaren tegen het re- volutionnaire sentiment in Indië. Hij vindt dat de principes van de koninklijke rede zijn prijs gegeven. Het huidige kabinet heeft z.i een tweeslachtige hou ding aangenomen, In Nederland worden colla borateurs gestraft, soms met den dood, in Indië wordt iemand die ons land heeft verraden, erkend als hoofd der republiek. Wie zich aan zijn volk vergre. pen heeft als Soekarno, kan nooit als zijn bevrijder worden beschouwd. Er is geen sprake van, dat het Indische volk zich vrij kan uit spreken. Vrije meeningsuiting wordt door Soekarno met alle middelen, zelfs de wreedste, on derdrukt. De heer Joekes (PvdA) merkt op, dat drie feiten voor oogen moeten worden gehouden om te komen tot een juiste be. oordeeling: Ten eerste het ia geheel Azië optredende alge- heele nationalistische reveil, dat sterk is aangezet door de om. standigheden in en na den oor log; 2e. de rol in het Verre Oos ten' gespeeld door Japan; 3e. de toestand' zooals die in Indonesië werd aangetroffen na den oor. log. Z.i. past een woord van erken telijkheid jegens de geallieer den, dat zij onze bevrijding heb ben bewerkt en dat zij in Indo nesië ons hebben geholpen. Ne derland was niet bij machte de leiding uit te oefenen na de capitulatie van Japan. De Kamer heeft op 7 Mei '46 inzake Indonesië een uitspraak gedaan: toen is aangenomen de tweede motie-van Poll, waarin werd vastgesteld, dat de Kamer wensehte, dat besprekingen werden gevoerd met de leiding dér republiek. Dan moet men na zes maanden niet zeggen, dat men niet met haar moet trac. teeren. Het staat vast, dat er omstan digheden zijn die de regeering en Staten-Generaal kunnen dwingen een anderen weg te volgen dan in de Grondwet is voorgeschreven. Men denke aan de verplaatsing van den zetel van de regeering naar Londen gedurende den oorlog. (Joekes, ,Joekes, waar gaan we heen!!) Door de ontwerp.overeenkomst is naar sprekers meening een begin van uitvoering gegeven aan de beginselen neergelegd in de koninklijke rede van 1 Dec. 1942. Er zijn nog een aantal vragen en vraagstukken, die een nadere regeling behoeven, so ciaal-economische onderwerpen zullen bijvoorbeeld ook spoedig geregeld dienen te worden. De heer Joekes betoogde ver der o.a., dat de overeenkomst gezien moet worden als een en ondeelbaar. Er is z.i. geen en kele aanleiding om te spreken van Lindgadjati 1, 2 en 3, Daarna kwam de Minister van Overzeesdhe Gebiedsdeelen, de heer Jonkman aan het woord. Met het oog op de vraag naar een grondige beantwoor ding, verzocht hij zijn red'e op een later tijdstip te mogen ver volgen. De voorzitter zal den minister daartoe gelegenheid geven in de vergadering van a.s. Don. derdag, des voormiddags te 11 uur Het eiland Marken is thans door het ijs met het vasteland verbonden en de verbinding wordt per slede onderhouden. De postslede onderweg. (Nedfo P.) Binnenkort zullen de bios coopbezoekers weer het tradi- tioneele filmpje van het Bio- vacantieeord op het witte doek zien verschijnen, waarna het zaalpersoneel met de ramme lende bussen langs de rijen zullen gaan. Voor hen, die nog niet weten, wat er met het ingezamelde geld gebeurt, die- ne ter informatie, dat de Stich ting Biovacantieoord haar ver mogen aanwendt om vacantie- huizen aan te koopen en te exploiteeren en schoolgaande kinderen van minder kapitaal krachtige ouders naar deze tehuizen uit te zenden, indien hun gezondheidstoestand daar toe aanleiding geeft. Een sinds enkele dagen ver miste Dakota van de Central Air Transport Corporation is, in het heuvelgebied nabij Tsjang Sing, op de grens van Tsje Kiang en Kiangsoe neer gestort. De vijf Chineesche in zittenden hebben den dood gevonden. Het toestel had 500 kg bankbiljetten aan boord, waarnaar men thans een on derzoek instelt. Een goed voorbeeld gaf een Haagsche bierbrouwerij, die aan het plaatselijk comité voor de glasactie 300 ruiten van 60 x 70, afkomstig van reclameplaten, beschikbaar heeft gesteld.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4