STATEN KRING ZAANDAM VAN DE K.V.P. Nieuw Noordfiollondsch Dagblad Katholieke ambachtsschool in Uitgeest? Schumacher over zijn bezoek aan Engeland Kolenproductie nog steeds stijgende J. M. B. van Vlijmen f Belgische „Partij van de Vrijheid" opgericht Heine's geboortedag herdacht Een leerstoel voor Duitsche democratie EEN HUURSTAKING TE TIEL Nieuwe griffier Staten van Noord-Brabant GULDEN KERST Puzzle door Katholiek thuisfront Middenstandsexamen 1947 Kees Boeke was in Amerika RANGENBESLUIT POLITIEPERSONEEL Radio programma AVONTUREN VAN DUIMELOT WOENSDAG 18 DECEMBER 1948 Een gemoedelijke en toch vruchibare vergadering heeft de Statenkring Zaand'am van de Katholieke Volkspartij gehouden in Hotel Brandjes te Uitgeest, onder voorzitterschap van den heer G. D. N. de Roy van Zuy- dewijn uit Wormerveer, die con stateerde, dat de actie voor de Starteniverkiezing met goed ge volg was gevoerd. Het resultaat heeft aan <Je verwachtingen be. antwoord: gezien de winst voor uiterst-links, slaan wij onder de andere partijen een goed figuur. In het bijzonder daarvoor dank aan de voormannen. De secretaris, de heer N. J. Hooysehuur te Koog a. d. Zaan, bracht een vlot jaarverslag uit, waarin hij memoreerde, dat mr. v. d. Vaart op 15 Januari een lezing hield over het provin. ciaal bestuur. Als Statenleden werden gekozen de heeren Clynk en Roozen, aan het afge treden Statenlid, den heer Val- kering, werd dank gebracht. De reglementen van den Kring zul len op de helling komen, in ver band waarmee de toekomstige reorganisatie.mogelijkheden in den Kring Den Helder werden gememoreerd. Medegedeeld werd dat de organisatie van de katho lieke gemeenteraadsleden in voorbereiding is. Het financieel verslag van den penningmeester, den heer J. Sernee uit Assendelft, deelde mede, dat er 8830 leden zijn; de ontvangsten hebben bedragen f' 441.50, de uilgaven f 280.34, batig saldo f 161.16. De kas. commissie, bestaande uit de hee ren Fr. Otten, Alkmaar en P. Zuurbier, Heiloo, bevond de stukken in orde. Voor 1947 zal slechts jialve contributie wor den geheven. De aftredende be stuursleden werden met groote meerderheid van stemmen her kozen; het waren de heeren C. P. van Diemen, Uitgeest, N. J. Dr. Kurt Schumacher, voor zitter van de Duitsche sociaal democratische partij, heeft op een bijeenkomst van -partij functionarissen te Hannover met nadruk de beschuldiging van de hand gewezen, als zou zijn partij slechts een marionet van de Engelsche Labourpartij zijn. Schumacher, wiens jong ste bezoek aan Londen als gast van de Labourpartij in de Sov jet-Unie en Frankrijk becriti- seerd werd, verklaard, dat het in overeenstemming is met den geest van het internatio nale socialisme, dat Engeland voor de Duitsche sociaal-de mocraten de deur opent tot de buitenwereld. Hij waarschuw de de leden van zijn partij er voor, te denken, dat de Engel sche Labourpartij plotseling voor 100 pro-Duitsch is, maar voegde er aan toe, dat deze partij begrepen heeft, dat de Duitsche kwestie een Euro- peesche aangelegenheid is. De dagproductie van de Limburgsche mijnen wordt nog steeds hooger opgevoerd. Desondanks was de totale pro ductie in Novembtr lager dan in October, hetgeen zijn oor zaak vond in het feit, dat er in November minder dagen ge werkt werd. De invoer van Amerikaansche en Duitsche kolen was ook grooter dan in October, hoewel de zeelieden en de mijnwerkersstaking een slechten invloed hebben gehad op de voorraadvorming hier te lande. Hooysehuur, Koog a. <J. Zaan, C. D. E. de Roy van Zuydewijn, Wormerveer, J. Sernee, Assen, delft, C. Tol, Zaandam, C. Ven- neker, Alkmaar, P. de Vries, Castricum, terwijl de achtste candidaat, de heer P. J.. Zuur bier, te Heiloo, plaatsvervangend bestuurslid werd. De heer de Roy van Zuydewijn werd bij acclamatie tot voorzitter herko zen. In de rondvraag kwamen en kele punten naar voren. Onjuist werd het geacht door Heiloo, en dit werd algemeen onderschre ven, dat voor een bepaalde can- didatuur bij de groslijststemming propaganda was gemaakt met medewerking van de bezorging van het parochieblad; aan de af- deelingen zal verzocht worden, dit na te laten en aan S.C. zal gevraagd worden, niet meer toe te laten, dat de bezorgers voor dergelijke partij-politieke acties gebruikt worden. De propagan da voor groslijslcandidaten zal in het reglement beter geregeld worden. De heer Neele uit Uitgeest be sprak de stichting der Katho lieke Ambachtsschool voor Ken- nemerland, welke plan heeft een dergelijke school te doen op richten te Uitgeest. Zij vat haar plannen groot op en hoopt t.z.t. op de medewerking van de ver- schilllende gemeentebesturen. Mede om dit te propageeren zou het nuttig zijn, indien de orga nisatie der katholieke gemeen teraadsleden weer kon gaan werken. Men acht Uitgeest het aangewezen centrum voor een dergelijke school, gezien ook ten opzichte van de bestaande open bare inrichtingen te Allernaar, Velsen en Zaandam. Met diverse officieple instanties zijn reeds besprekingen gevoerd. Van ver schillende kanten werd dit ini tiatief warm toegejuicht. De secretaris deelde mede, dat de Denk om de waterleiding! Een van de onaangenaaamste er varingen tijdens een vorstpe riode is wel de ontdekking, dat de waterleiding bevroren is. De up to date-loodgieter is evenwel in staat, om met be hulp van de lichtleiding de buizen electrisch te ontdooien eerste vergadering van katho lieke raadsleden half Januari zal worden gehouden. In verband! met een opmer king van den heer Fr. Otten, Allernaar, dat in zijn afdeeling stemmen waren opgegaan om de Statenkringen in het venband van den Rijkskring te doen op gaan, maakte de heer H. N. Smits, die als secretaris van den Kring verwelkomd was, eenige opmerkingen over mogelijkhe den van een nader geregeld! ver band tusschen Rijkskring en Statenkringen. De kwestie is aanhangig bij een studiecom missie van het Kringbestuur. Eenige opmerkingen van ge deeltelijk huishoudelijken aard besloten de geanimeerde verga dering. Op 61-jarigen leeftijd is te Overveen overleden de heer J. M. B. van Vlijmen, direc teur van de Boldootfabrieken en oud-lid van de Kamer van Koophandel te Amsterdam. De overledene heeft indertijd eveneens het voorzitterschap van de R.K. Werkgeversver- eeniging bekleed. Hij was of ficier in de Orde van Oranje Nassau en onderscheiden met het eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice. De uitvaartdienst en begra fenis zullen Donderdag te Overveen plaats hebben. Als bijzonderheid kan wor den vermeld, dat de zoon van den overledene enkele weken geleden om het leven is geko men bij de vliegramp op Schip hol. Zaterdag is te Brussel de Belgische „Partij van de Vrij heid" opgericht. Volgens de programmapunten is de Belgi sche Partij van de Vrijheid anti-fascistisch en anti-Marxis tisch. Daar de nieuwe partij de Belgische monarchie huldigt als het hechtste bestanddeel van 's lands grootheid, is zij voorstander van een volksre ferendum betreffende de ko ningskwestie. Zondag is te Dusseldorf de 149ste geboortedag van Hein- rich Heine herdacht, waarbij poëzie en proza van dezen dichter werden voorgelezen. Door den minister-president dr. Amelunxen is bepaald, dat aan de Keulsche Universiteit een leerstoel voor de studie der Duitsche democratie zal worden opgericht. De stof, welke zich voornamelijk met de Duitsche democratie in het Rijnland en Westphalen zal bezighouden, wordt vrij van alle partijpolitiek gedoceerd. Over de Tielsche noodwonin gen, die het vorig jaar om de zen tijd door 42 Tielsche ge zinnen zijn betrokken, wordt door de bewoners veel ge klaagd. Volgens de bewoners is een van de grootste bezwa ren, dat deze woningen zeer vochtig zijn; van droog stoken is geen sprake. Het water loopt in vele gevallen langs de muren. Hierdoor wordt groote schade aan meubilair, inventaris en aan de gezond heid van de bewoners en voor al aan die der kinderen toe gebracht. Al deze klachten zijn reeds acht maanden lang met het gemeentebestuur en het streekbureau voor den we deropbouw te Tiel besproken, doch zonder resultaat. De bewoners hebben thans een schrijven gericht aan het gemeentebestuur en den we deropbouw, om onmiddellijk met de verbeteringen een aan vang te maken, daar zij anders met ingang van 1 Januari in huurstaking zullen gaan. Door de Provinciale Staten van Noord-Brabant is benoemd tot Griffier der Staten, als op volger van wijlen den heer Vincent Cleerdin, de heer G. A. M. van Rooy, referendaris der Prov. Griffie van Noord- Brabant. Overal verkrijgbaar Vele en groote prijzen Het 13e examen voor het middenstandsdiploma algem. handelskennis wordt, voor wat het schriftelijk gedeelte be treft, afgenomen op Dinsdag 27, Woensdag 28 en Donder dag 29 Mei 1947 en voor het mondeling gedeelte op Maan dag 21 Juli 1947 en volgende dagen. De inschrijving sluit 31 Januari 1947. Het centraal secretariaat van de Stichting Middenstandsexamen is geves tigd Laan van Meerdervoort 96a te 's-Gravenhage. Kees Boeke, de leider van de zgn. Werkplaats te Biltho- 'ven, is uit New-York in ons land teruggekeerd, na een tournee van enkele maanden door Amerika en Australië te hebben gemaakt, waar hij op tal van bijeenkomsten over zijn ideeën van onderwijsher vorming heeft gesproken. Over het algemeen voelden de Australiërs en de Amerika nen, die zelf ook al in de door Ir. Boeke bedoelde richting bezig zijn, veel voor de ideeën van den Nederlandschen on- derwijs-experimentalist. Staatsblad G 339 bevat een be sluit van 30 November, houden de vaststelling van het Rangen- beslüit politiepersoneel. Voor de ambtenaren van het korps rijks politie en van de gemeentepoli tie worden de volgende rangen vastgesteld: a. Rijkspolitie: Inspecteur-gene raal, dirigeerend officier le klas se. dirigeerend officier 2e klasse, dirigeerend officier 3e klasse, of ficier le klasse officier 2e klas se, adspirant-officier, adjudant, opperwachtmeester, wachtmees ter le klasse, wachtmeester, ad- spirant. b. Gemeentepolitie: Hoofdambte naar 1 klasse, hoofdambtenaar 2e klasse, hoofdambtenaar 3e klasse, ambtenaar le klasse, amb tenaar 2e klasse, ambtenaar 3e klasse, surnumerair, adjudant, brigadier, hoofdagent, agent, ad- spirant. De algemeen inspecteur van de Rijkspolitie wordt benoemd in den rang van inspecteur-gene raal, de commandant van een ge west der Rijkspolitie in den rang van dirigeerend officier le of 2e klasse, de commandant van een district der Rijkspoliie in den rang van dirigeerend officier le klasse, de commandant van een afdeeling der Rijkspolitie in den rang van officier le of 2e klasse of van adjudant. De hoofdcommissaris van ge meentepolitie wordt benoemd in den rang van hoofdambtenaar le of 2e klasse; de commissaris van Gemeentepolitie in den rang van 2e of 3e klasse of in den rang van ambtenaar le of 2e klasse, de hoofdinspecteur van Gemeen tepolitie in den rang van ambte naar le of 2e klasse, de inspec teur van Gemeentepolitie in den rang van ambtenaar 2e of 3e kl. B., dë adjunct-inspecteur van Gemeentepolitie in den rang van surnumerair DONDERDAG 19 DEC HILVERSUM I (301 M.) AVRO: 7.00 en- 8.00 Hei Nieuws; 8.15 Pierre Palla; 8.45 Muziek van Jean Si_ bellus; 9.45 Arbeidsvita. minen; 11.00 Ensemble Jetty Cantor; 12.35 Me_ tropole_orkest; 13.00 Hei Nieuws; 13.15 Renova. septet; 15.00 Voor zieken en gezonden; 15.25 Reprl. ses; 16.15 Camera loopt; 17.30 Skymasters; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijd- kr.; 20.15 Radiophilh. or_ kest; 21.15 Hoorspel; 22.05 Romancers; 23.00 Nieuws; 23.30 Hoogste tijd. HILVERSUM II (415 M) 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 11.00 Zon nebloem; 12.03 Zangreci tal mevr. E. Glastra van Loon; 12.30 Orkest zon_ der naam; 13.00 Nieuws; 13.15 Vaudeville-orkest; 13.45 "De eerste Kerst nacht" door Mevr. M. E. Steijger-Asperslagh met muzikale omlijsting; 14.00 NCRV: 15.00 Omroepor kest: 16.45 Rotterdamsch Strijkkwartet; 18.45 Bou. nemouth Municipal Or_ chestra; 19.00 Nieuwe; 21.35 Utrecht Jubilate; 22.00 Het Nieuws; 23.00 Avondconcert 19. Als Lange Jaap weg is gegaan om het grote nieuws aan Duimelot en Rin geling te vertellen, ziet Likkepot dat de schoen lelijk besmeerd is. Zo kunr.en ze toch moeilijk de schoen afleveren aan Baas Timmer. Wacht eens even, hij zal de schoen eens even doen glimmen, zodat niemand kan zien, dat de schoen in de modder heeft gelegen. Even flink opwrij ven aan zijn broek. De schoen gaht nu weer prachtig glimmen. Maar zijn broek vertoont een paar lelijke schoensmeer vlekken, waardoor heen nog zand. Maar dat ziet Likkepot niet. Die ziet alleen, dat de schoen weer prachtig glimmen gaat. Zo kan de schoen weer afgeleverd worden. Wat is Duimelot blij, dat de schoen terug is. Nu moet ik ze maar even vlug naar Baas Timmer brengen, want die zit er op te wachten. Vlug de veters aan- elkaaj eg de schoenen over de schouder. 20. Daar gaat Duimelot voor de tweede maal naar Baas Timmer. De broers blij ven even wachten, die moeten maar niet mee. Duimelot loopt vlug vooruit, dus is hij zo weer terug. Wat fijn dat de schoen weer terecht is. Hij had nooit weer thuis durven te komen. Maar nu loopt hij als een haas naar Baas Timmer toe, die wat blij is, als hij de schoenen ziet, en als beloning krijgt Duimelot nog een dub beltje toe. Zie je wel, de schoenen waren wel klaar hè, je had ze zeker vergeten mee te nemen Maar Duimelot zegt niets, steekt vlug zijn dubbeltje in zijn zak en gaat weer vlug naar de broers die staan te wach'ten. Zal hij niets van zijn dub -beitje zeggen. Neen, dat zal nfet mooi zijn; ze hebben allemaal helpen zoeken, dus moet hij het dubbeltje ook delen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 5