Nieuw Het achtste leerjaar in het geding De vrouw hoort in het gezin Tuinbouw mag geen brandstoffen meer gebruiken Dïenstplïchtigen met meer dan vijf kinderen worden niet opgeroepen Voor Alkmaar en omgeving De salarissen van het Middelbaar Onderwijs Directie Ned. Bazalt Mij", gearresteerd Nederlandsche soldaten op Belgisch grondgebied Begin Januari minder vleesch Mooie maatregel van Minister Fiévez Deelneming aan bezetting van Duitschland ROMME ZAL ABRAHAM ZIEN! I2aalsle nieuws Hoofdred.: H. N. Smits; rayon_red.: Fr. Otten, Dir.: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; Inclusief incasso AdveTtentie_prijs: per editie 13 ct. p m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct. p m.m. In alle edities 30 ct. NoonUiollandsch DaqLlad Buiten God is nergens veilig (Vonde II DONDERDAG 19 DECEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11107 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draalslngel 59 tel. 4243 (K 2290 2 lijnen DEN HELDER: West. Straat 80 tel K 2230 2383 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderrbank TOT-MIDDERNACHT hebben de Kamerleden aan de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gewerkt. Bij de afdeeling tra ger Onderwijs bepleitte de hr. van Sleen (P.v.d.A.) betere verzorging van de lichamelijke opvoeding. Hij betreurde de opheffing van den Rijksdienst. Ook kwam het achtste leer jaar ter spnake. Verschillende sprekers betreurden de op schorting, d.i. niet-v er plicht stelling daarvan, de A.R. heer Terpstra stemde met de op schorting in. Verder hadden het buiten gewoon onderwijs en dat voor schipperskinderen de aandacht. En natuurlijk de salarissen; mevr. Fortanier betwijfelde of de verbetering wel voldoende is, de heer Peters was den mi nister dankbaar en wenschte hem met het resultaat geluk; hij hoopte, dat door de her ziening aan redelijke verlan gens kan worden voldaan. Hij onderlijnde nog eens ae be zwaren tegen de opschorting van het achtste leerjaar en vroeg instelling van een com missie ter bestudeering van het vraagstuk der bezoldiging van den plattelandsonderwij zer. De heef Deering vond het dringend noodig, dat het Riik ~h gaat bemoeien met de "~en van de mulo-examens. Minister was van oordeel, men ten aanzien van de on- wijzerssalarissen kan zeggen, dat aan redelijke verlangens is voldaan. Bij onderwijzers zijn de promotiekanen groot, daarin ligt voldoende prikkel tot het verwer ven van akten. Het systeem van vakonderwijzer in de lagere school, vindt de minister niet juist. Voor de opleiding leeraar lichamelijke opvoeding ligt een plan gereed, waarvan een belangrijke toene ming van deskundige leerkrachten is te verwachten. Schoolexamens voor Mulo acht de minister nog steeds het meest gewenscht, doch om practische redenen is dit nog niet uitvoerbaar. Kleuteronderwijs is heel belangrijk, maar men kan nu eenmaal niet alles verwezen lijken wat men gaarne zou willen; mevrouw v. d. Muyzenberg, de ceommuniste, had haar idealen op dit punt afgeschilderd, maar Mi nister Gielen vond, dat dit alleen Dinsdag zijn 3 directeuren van 'de Nederlandsche Bazalt Maatschappij te Zaandam ge arresteerd door de P.R.A. te Alkmaar. Het zijn de res. lt.- kol. S. Prins uit Bloemendaal, L. A. W. van Zanten uit Sant poort en H. N. Hooyschuur uit Ilarlingen. De maatschappij heeft vol gens het accountants-onder zoek der P.R.A. voor de Duit- sciie weermacht werken uit gevoerd, voor een bedrag van* ca 26 mlllioen gulden. verwezenlijkt kan worden als men de beschikking heeft over uitslui tend bijzonder begenadigde leer krachten! Toelating van de gehuwde on derwijzeres wil hjj niet be vorderen, de gehuwde vrouw behoort in bet gezin. Wat het achtste leerjaar betreft, van afschaffing is geen sprake, het wordt opgeschort, de klok wordt niet terug gezet, maar geljjk want ze liep vóór. Het achtste leerjaar wordt nu fa cultatief gesteld en daarmee bewijst men de lagere school een dienst. Bij de afdeeling Voorbereidend Hooger en Middelbaar Onderwijs bepleitte de heer Deering (PvdA) de voorwaarden te scheppen, waarop het onderwijs een zegen kan worden voor het volk, de bes ten uit ans volk moeten worden opgeleid tot leeraar, dat ambt moet aantrekkelijk en zorgenvrij gemaakt worden! De heer Terp. stra wil tijd voor rustig herstel. De heer Lucas (KVP) vond de sa larissen onvoldoende, ook hij acht de voorbereiding voor 't leeraars ambt onvoldoende. Het huiswerklaos week-end is tot mislukking gedoemd. De sa. larieering werd van meer kanten besproken. De minister verwees naar het schema-Bolkestein waar overal in den lande besprekingen over gaande zijn. Op eenige pun ten wijkt hij van dit schema af, hij is b.v. geen voorstander van latijn op de H.B.S. Hij Is voor een vijfjarige middelbare schooi en niet voor een vierjarige. Dit komt allemaal later aan de orde. De mi nister is het er niet mee eens, dat het tekort aan leeraren een gevolg is van de slechte salarieering: „Wij kunnen niet opbieden te gen het bedrijfsleven". Deze kwes tie is overigens in onderzoek. De bedoeling is, het uurloon-systeem af te schaffen. Het huiswerk zal in elk geval beperkt moeten worden. De Minister verklaarde, dat hy met den Minister van Bin- nenlandsche Zaken overleg zal pegen over de kwestie van het vereenigbaarverklaren van 't leeraarsambt met het lidmaat schap van den gemeenteraad. Er zal by sollicitaties niet meer gevraagd worden naar de godsdienstige overtuiging. Vóór enkele dagen had een dertigtal Nederlandsche tairen gekleed in uniform de Belgische grens overschreden. Zij werden rond 21 u. opge merkt door de Belgische Rijks wacht, die hen verzamelde. Verscheidenen bevonden zich inderdaad bij burgers en in 'n drankgelegenheid. De militai ren beweerden op oefening te zijn en door de duisternis te zijn misleid. Zij werden den zelfden nacht nog terug over de grens .gebracht en aan de Nederlandsche marechaussée overgeleverd. Hoewel de regeering alles in het werk stelt om een rede lijke meeschvoorziening te waarborgen, dient men er echter rekening mee te hou den, dat in verband met de huidige situatie weinig aanvoer uit het buitenland en gering aanbod op de pin- nenlandsche markt begin Januari de extra verstrek king van 100 gram boven het rantsoen van 400 gram per persoon per veertien da gen, voorloopig geheel of gedeeltelijk zal moeten wor den stopgezet. In verband met den plotse ling ingevallen strengen vorst heeft het Rjjkskolenbureau in overleg met de desbetreffen de autoriteiten bepaald, dat in de tuinbouwbedrijven geen brandstoffen mogen worden gebruikt voor de pro ductie van groenten, fruit en/ of bloemen. Aangezien niet bekend is hoe lang de vorstperiode zal duren, moet met de in ons land be schikbare voorraden van brand stoffen zoo zuinig mogelijk wor den omgegaan en kunnen dus aan de kweekers geen brandstof - WOLGENS het eindverslag van de commissie van raporteurs van de Eerste Ka mer terzake van het ontwerp dienstplichtvoorzieningen, is de minister van oorlog, It. kol Fievez. ertoe overgegaan maatregelen te nemen, opdat reserve-officieren, dienst plichtige onderofficieren en ook andere dienstplchtigen, de een gezin hebben met meer dan vyf kinderen, voortaan buiten oproeping zullen blij ven! Over d!e uitzending van troe pen e.d. hebben de ministers van oorlog en die van marine o.a. het volgende medegedeeld: Thans zijn onder de wapenen de lichtingen 1945 en 1946. Het grootste deel van het .personeel der lichting 1945 is naar Indië vertrokken in het verband Her lste divisie „7 December" en der „7 December"-bataljons. Aannemende, dat de ontwik keling van den toestand in Indië geen wijzigingen in de bestaande plannen brengt, kan de demobilisatie van de lichting 1945 tegen het einde van 1948 worden tegemoet gezien. De demobilisatie van de lichting 1946, hoofdzakelijk ingedeeld by de 2de divisie, zou in de eerste helft van 1949 bunnen volgen Bij de huidige legerorganisa. tie is van Ihuis uit geen reke. ning gehouden met deelneming aan de bezetting van Duitsch land, aangezien de regeering het standpunt innam, dat voorshands alle krachten op Indië moesten worden geconcentreerd. Niette min is thans in overweging, of deelneming aan de bezetting van Duitschland binnen niet langen tijd en voorhands in be scheiden mate mogelijk is, waarbij tevens wordt nagegaan op welke wijze de alsdan te nemen maatregelen in het raam van den uiteindelijken opbouw van de Koninklijke Landmacht zullen kunnen worden ingepast. In 1947 zullen dienstplichtige onderofficieren onder de wape. nen moeien worden geroepen ter aflossing van oudere onder, officieren, die zicih thans in de Tropen bevinden, en ter voor ziening in de kaderbehoeften der 3e Divisie. De belangen van het onder wijs aan landbouwwinterscho- len zien de ministers ^an Oor log en Marine geenszins voor bij. Hoewel het bezwaren op leverde, is besloten aan de leerlingen van de hoogste klas der verschillende landbouw- onderwijsinrichtingen, behoo- rende tot de lichtingen 1946 en 1947, uitstel van eerste oefening te verleeneri tot na afloop van hun examen. Zonder te kunnen toezeg- Minister Fiévez, die de groote gezinnen tegemoet komt gen, dat de jeugdleiders allen van opkomst in werkelij ken dienst zullen worden vrijge steld, wordt verzekerd, dat in dringende gevallen zooveel mogelijk een gunstige beslis sing genomen wordt. Zaterdag 21 December a.s. zal prof. mr. C. P. M. Romme o.a.. voorzitter van de Katho lieke Kamerfractie, en in deze kwaliteit een der meest veel besproken figuren van de laat ste weken, zijn vijftigsten ver jaardag vieren. De heer Rom me is woonadhtiv Over- veen. fen voor productie-doeleinden worden toegewezen. Aan de kweekers, die kostbare platenverzamelingen hebben of voor den aanvang van de vorst periode met *het telen van groen ten onder glas of het kweeken van bloemen waren begonnen, wordt toegestaan om van den in hun 'bedrijf aanwezige voorraad brandstoffen een gedeelte te ge bruiken voor het vorstvrij hou den dier verzamelingen of teel ten. Mocht bedoelde voorraad voor dat doel ontoereikend zijn, dan kunnen zij en wel zoo spoedig mogelijk bij den Rijks- tuinbouwconsulent een verzoek indienen om voor het vorstvrij houden hunner gewassen een aanvullend voorschot op hun normale toewijzing van brand stoffen te ontvangen. De thans heerschende vorst kan een ongunstigen invloed hebben op de aflevering van Amerikaan- sche kolen aan de tuinbouwbe drijven De kweekers zullen er rekening mede dienen te hou den, dat die aflevering aanmer kelijk kan worden vertraagd. ALLE DOOR DEN K.N.V.B. VOOR ZATERDAG EN ZONDAG VASTGESTELDE WEDSTRIJ DEN ZIJN AFGELAST MET HET OOG OP DE GESTELD HEID DER TERREINEN. Ma joor Breunese, de commandant van den voormaligen Opbouw- dienst, en voorheen leider van do Vierdaagsche, Is door den procu reur-fiscaal by het Bijzondere Ge- rechtsbof te 's Gravenhage on voorwaardelijk buiten vervolging gesteld, omdat de tegen hem gere zen verdenking ongegrond ia ge bleken. De Masjoemi-ministerö in het kabinet-Sjahrir zullen zich volgens de laatste republikeinsche berichten uit Batavia volledig ach. ter de party-uitspraak (tegen het Linggadjati-accoord) stellen. Een half millioen arbeiders in Zuid-Italië zijn in staking gegaan uit protest tegen de duurte. De beslissing inzake het accoord van Linggadjatl wordt In "de Tweede Kamer eerst Vrnd~'wr. wacb*

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1