P.O.A. n.v. Weer negen i 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad alkmaarsche Directeur Lichtbedrijven benoemd gemeenteraad Jagen kermis f Gopieerpotlooden Teskenpottaoden Schrijfpotlocdsn Payglop 7, Alkmaar J Kerstavond R.K. Vrouwenbond Raadsvergadering Jaarvergadering K. V. P. DONDERDAG 19 DECEMBER 1946 De overheid, aldus betoogde hij, dient alles te doen om hel karakter van den Zondag als rustdag, te handlhaven. Hij be. treurde het, dal B. en W. niet 't advies van de Middenstands, tommissie hadden opgevolgd, dat <Jen Zondag van de kermis- viering uitsloot. Voorts was spr. van meening, dat het argument, dat leidde tol bekorting tot 6 dagen, nl. de benarde tijdsom standigheden, nog onveranderd aangevoerd kan worden en dit weegt z.i. zwaarder dan enkele duizenden guldens meer staan geld voor de gemeente. De heer Hoytink (Prot. Chr.) gaf een becijfering; de 'pacht, som was dit jaar f 16.000; als dit bq negen dagen f 20.000 wordt, schat spr., dal de kermis f 200.000 uit de zakken der ker misbezoekers klopt. Spr. ziet in de kermis geen enkele cultu- reele, geestelijke of moreele waarde en daarom wil hij er niet aan medewerken. Uit de kringen der burgerij had spr. geen klachten vernomen over het terugbrengen der kermis tot 6 dagen. Hij stelde het van de Adviescommissie van den Mid denstand op prijs, dat deze in haar advies het beginsel van de christelijk-denkende menschen respecteert. Het advies van den C.v.P. telt spr. niel, omdat dil niets met het beginsel, doch alleen met dep dienst Ie maken heeft. De heer Sietsma (P.v.d.A.) kwam vertellen, dat zijn fractie niel achter den heer Kirpen. sleyn staat; ook de heer Klaas- sen Bos, die afwezig is, had principieele bezwaren. Hij be toogt aan het adres van den heer Hoytink, dal ook tal van menschen van buiten de kermis bezoeken, zoodat de f 200.000 niet alleen uit de zakken der Aikmaarders worden geklopt. Spr.'s fractie is voor verlenging, doch wil de kermis op Zondag eersl doen beginnen nadat de kerkdiensten zijn geëindigd. De heer Torenvlied vond niet het gemeentebelang, maar het algetneen gevoelen van de be volking doorslaggevend en waar- een groote groep niet die belee- kenis aan de Zondagviering geeft als de christelijken, is zijn fractie, behalve voor den aan. vang om 4 uur des Zondags, ook voor het voorstel van B. en W. De heer van der Borden (Prol' OIu.) vond de kermis overbo. dig; het is practisch alle dagen kennis. Tegen kermis op Zon dag en aanvang dien dag om 4 uur was hij principieel. De voorzitter eerbiedigt de bezwaren van christelijke zijde gemaakt. De kermis is een volksvermaak en cullureele doeleinden worden er niet mee nagestreefd. De C.v.P. heeft zijn advies gegrond op het feit, dat de kermis geen aanleiding geeft lot excessen. Niet alleen de be narde tijdsomstandigheden wa ren doorslaggevend voor de ver. korting tot 6 dagen, doch ook wilde men medewerken aan een waardiger Koninginnedagvie. ring; er was echter dit jaar op 31 Auguslus niet veel te doen. In de Middenstandscommissie zijn alle groepen vertegenwoor digd. Minder kerkbezoek ver wacht spr. van de kermis op Zondag niet; wjj (de r.k.) staan iets soepeler hiertegenover. Het is de wensoh van zeer vele mid denstanders, dat de kermis wordt verlengd en omdat de staanplaatsen in Januari ver pacht worden, is er haast bü het voorstel. De heer Hoytink handhaaft zijn principieele en' sociale be zwaren en dient een voorstel in om de kermis heelemaal-af te schaffen. Daar dit voorstel al leen maar door den heer v. d. Borden werd ondersteund de heer Kirpensteyn wilde zoover niet gaan, al deelde hij de be zwaren kon dit voorstel niet in behandeling komen. De heer Sietsma betwijfelde, of de Contactcommissie voor den Middenstand de betrokken or ganisaties had geraadpleegd. De heer Kirpensteyn diende een voorstel in, gesteund door de heeren Hoytink en v. d. Bor. den, om het advies van de Mid. denstandscommissie op te vol- gen, dal de 2 Zondagen ^-uitzon dert. De heer Woldendorp (KVP) maakte hier bezwaar tegen- hij wilde de ouders met kindéren graag op Zondag de gelegenheid geven de kermis te bezoeken De voorzitter betoogde dat uitschakeling van de Zondagen belangrijk van invloed zou zijn op de pachtprijzen. Misschien zouaen de kerkdiensten op ker mis.Zon dagen iets vroeger ge houden kunnen worden -Het moet mensdh€n van buiten toch ook mogeljjk zijn met hun kin deren de kermis te bezoeken. Het voorstel.Kirpensteyn werd met 19 tegen 4 stemmen ver worpen; ook de heer Venneker slemde voor. Met 13 tegen 10 stemmen steunde de raad voorts de motie- Sietsma, waarin de wenschelijk. heid werd uiigesproken, de ker mis op de Zondagen eerst om 8 uur te doen aanvangen. Het voorstel van B. en W. werd hiema met 19 tegen 3 stemmen (Hoyiink, v. d. Borden en Kirpensteyn) aangenomen. Tarieven Centraal Ziekenhuis Het voorstel van B. en W. om de tarieven van het Ceniraal Ziekenhuis alleen voor ver plicht-verzekerden en voor pa tiënten van de Rijksverzekerings bank en R.v.A. te verhoogen, ontlokte eveneens discussie. De heer Venneker (KVP) wilde de goede samenwerking tusschen beide ziekenhuizen niet verstoren, doch zou het op prijs stellen, dat B. en W. er op toezien, dat in 1947 inderdaad pogingen worden gedaan bij de Pnjsbeheersching om te komen tot gezamenlijke tariefsverhoo. gmg. De heer Hoytink sloot zich nierbij aan en wilde de Ver. v. Ziekenhuisverpleging een tip' geveft, de larieven tijdig te ver hoogen. Spr. was overigens van oordeel, dat ook op andere wijze het tekort van het C.Z. ver. kleind kan worden en vraag', waar of het rapport van den verificateur in dezen blijft, dat bij de. begrooting was toegezegd. De heer Sietsma verdedigt het argument van regenten die toe loop van patiënten naar het SI. Elisabeth Ziekenhuis verwach ten bij verschillende tarieven De voorzitter deelt deze ver. w achting niet; als men princi pieele bezwaren heeft, gaat men niet, omdat het goedkeoper is, naar het St. Elisabeth Zieken, huis. Aanvankelijk wilde spre ker met een minderheidsstand punt komen, doch met het oog op de in 1947 bij de Prijsbe- heersching te nemen stappen heeft spr. zich bij de meerder heid in het college neergelegd. Het rapport van den verificateur .kan spoedig verwacht worden; er wordt hard aan gewerkt. De heer Sietsma betoogt,dat het St. Elisabeth Ziekenhuis de argumenten van regenten on. dei-schrijft, hetgeen den voor zitter doet opmerken, dat de raad er zit voor het gemeente lijk financieel belang en dat daarbij dit oordeel van het St. Elisabeth Ziekenhuis geen ge wicht in de schaal legt. Het voorstel van B. en W. werd hierna zJh.st. aangenomen. Zweedsche barakken Voor de plaatsing en den inventaris van de 2 Zweed sche barakken bij de Lig. hallen van het Centraal Ziekenhuis vroegen B. en W. een erediet van f 33.000. Mej. Kamphuis (KVP) wilde de exploitatie niet in handèn geven van regenten van het Centraal Ziekenhuis, doch aan de Ver. voor T.b.c.-bestrijding. Spr. is geen voorstandster van verpleging van l.b.c.-patiënten in een ziekenhuis en zag de barakken met het oog op het besmettingsgevaar graag zoo spoedig mogelijk verdwijnen; van een exploitatie door het ziekenhuis verwacht zij, dat de barakken steeds zullen blijven. De heer Sietsma is tot de con clusie gekomen, dat de exploi tatie in handen van het C.Z. veel efficiënter en economischer is en begrijpt de bezwaren van mej. Kamphuis niet. De heer Hoytink voelt wel iets voor de argumenten van mej. Kamphuis, maar zou de kost prijs niet hooger worden? De voorzitter betoogde, dat de directie van het Centraal Zie kenhuis geen bezwaar maakt tegen exploitatie door het C.Z. en vreest ook van het voorstel van mej. Kamphuis meer kos ten. Het voorstel van B. en W. werd hierna z.hst. aangenomen. Benoemingen Met op 2 na algemeene stemmen werd benoemd tot directeur der Lichtbedrijven de heer P. I. Wesdorp, thans directeur van het gas-, wa ter- en electriciteitsbcilrijf te Oudewater. Nummer 2 en 3 van de voordracht kregen elk één stem. Voorts weTd mej. J. E. Gar- relds te Leeuwarden benoemd tot onderwijzeres aan de Nic. Beetsschool. Tot tijdelijk leeraar Engelsch aan de Handelsavond school werd benoemd de heer J. Wiersma te Broek qp Langen- dijk. Ds. G. J. Sluymer werd her benoemd als stadsarts. Tetef. 3892 Voorts werden aan de Gem. Avondschool voor Lager Nijver, heidsonderwijs alhier benoemd voor vast, te rekenen met in gang van 1 October 1946, tot leeraar in: 1. vaktheorie boekdrukken de heer J. Vermeulen te Heem. stede; 2. vaklheorie letterzetten de heer D. J. Zaal te Hctorn; 3. vakteekenen en electro- tedhniek de heer J. H. Stube- nitsky alhier; tijdelijk voor den duur van den" cursus 1946/1947 tot leeraar in: 1. natuurkunde de heer D. W. Abelskamp alhier; 2. bouwkundig teekenen c,a. de heer G. Th. Aerts alhier; 3. lijnteekenen de heer J. H. Bastmeijer alhier; 4. algebra en meetkunde de heer J. W. Boeters alhier; 5. bouwkundig teekenen de heer H. de Jonge alhier; 6. algebra, rekenen, meet kunde en Nederlandsche taal de heer W. G. Rupert alhier; 7. vakteekenen aan motor- en rijwielherstellers de heer O. Schenk alhier; 8. handteekenen de heer J. A. J. de Wolf alhier; voor het tijdvak van 1 Octo ber tot en met 3-1 December '46 tot tijdelijk leeraar in: 1. algebra en Nederlandsche taal de heer A. H. Pot alhier; 2. algebra, rekenen, meet kunde en Nederlandsche taal de heer J. L. H. M. van Gemert te De Rijp. Besloten werd medewerking te verleenen voor het aanschaf, fen van schoolmeubelen en schoolboeken voor de Wilhel- minaschool. Ook besloot de raad tot opheffing van den Sport kring, die in bezettingstijd al met weinig enthousiasme was opgericht. De N.V. „Nooit Ge dacht" kreeg een jaartje uitstel van oplevering van de in haar bouwplan gelegen straten, waar. aan m bezettingstijd zooveel schade is toegebracht, dat de N.v. nog niet in staat is geweest ze in opleverbaren toestand te brengen. In de politieverordening werd een bepaling opgenomen, die de politie in staat stelt handelend op te treden tegen zekere los. loopende honden. Nadat de voorzitter de toe zegging had gedaan, dat binnen een half jaar een nader voor- 1 tn dezen te verwachten is werd de verordening op het hef. fen en invorderen van de plaat selijke belasting op de gebouw de en ongebouwde eigendom men, die al enkele keeren was aangehouden, thans aangeno. men, daar de gemeente vóór 1 hebben dergel«ks moet Aan een nieuwe straat bij de Tromp, en de De Ruyterstraat werd de naam Karei Doorman straat gegeven, hoewel de heer Hoytink van meening was dat deze straat te onbeteeke'nend was voor zoo'n groot man. Subsidie-aanvragen van het Drankweercomité en hel Me disch Opvoedkundig Bureau w erden naar de begrooting ver wezen. 6 Tenslotte werd bij wijze van Kerstverrassing een 10 pet toelage goedgekeurd voor' het gemeentepersoneel, de leeraren van Murmellius gymnasium, Handelsschool en Handelsavondschool. Vermeiden wij nog, dat de vergadering nog steeds onder leiding stond van den loco-bur gemeester G. van Slingerland, die met een vriendelijk Woord de heeren F. Meels (CPN) eii J. Wiese (PvdA) als raadslid in stalleerde. En een felicitatie. B K Vrouwenbond afd Alkmaar heef haar leden twee avonden aangeboden, die in het teeken stonden van het komende Kerstgebeuren. Daarvoor was uilgenoodigtl de EK Tooneelclub "Cantecleer" dt het Kerstgeheim op haar langzamerhand el.,en geworden manier wilden uit beelden. Nietwaar. Cantecleer pro" beert meer en meer Iets anders të geven dan de 'ooneelstukken. die al Jarenlang meezeulen met alle moge lijke vereenlg'mgen en clubjes. T.„,Kf™''!vo'k °P Kerstmis" van s"uk llin amag da" geen nleuw 2«,n' modern in opvatting is het zeer zeker. Zijn stukken hebben ai len ,ets aparts, maar dit wel het meeste. Immers een paar kermis klanten; toevallig ergens op 'n plein neergevallen gaan voor de "open mond toeschouwers het Kerstfeest spelen zooals zij zich dat denken. De oude zigeuner Melchior (Jos. Groen land) leest telkens een brok verhaal voor en de anderen beelden het uit. De oude Sarah (Mevr de Moei) ziet men in allerlei oudtestamentische fismratle's soms bübels gemaakt; haar dochter (Mea Copnens) speelt (neen, brengt) Maria. ZIJ is geen tooneelspeelster, wel iemand. die voordraagt, vandaar dat dergelijke figuren haar liggen en Josaphat (K. Keljsper) neemt eveneens allerlei personen waar. Dan is er nog het zi geunerjochie (TT Möller) die engel en herder vertolkt. HIJ is een de butantje, dat nog veel zal leeren. Kermisvolk op Kerstmis", simpel als het geheele Kerstgebeuren in feit*, s. boeit door een stille, eenvoudige sfeer, waarin van de spelers veel v-OEdt gevraagd Op de oude Mechior en de sprlnglever.de Josaphat na hebben we Cantecleer wel eens beter tien spelen. Een Jongenskoortje in stemmig* roode toogjes en witte superplie zongen eer.lge Kerstliederen op een ontroerend^ kincferaaanjer. Graag willen we Jos Groen land; de popnlaire tooneelspeler, regisseur en grimeur van vele clubs even woordelijk huldigen bij zijn 25 jarige tooneelloopbaan; al wilde hij dit feit ook verduis. teren. Hij verdient een felicitatie BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrik, z. v- Wessel Zevenhek en N. Fili- penko; Elisabeth M. d. v. Hein J. Boersma en M. J. Popma; Jacobus W." J. z. v. Walter C. Bats en H. M. Atten; Peter L- T z. v. Jacob Schmitz en H. Schroder. Gehuwd: Jacobus A. J. Val- lentgoed en Maria J. Bal; Ste ven H. den Otter en Johanna I. van Scheers; Jacobus van Renen en Corstiana Sterk PUBLIEKE VERKOOPING Ten overstaan van notaris J. W. de Wijn en notaris J. de Groot werden de navolgende perceelen publiek verkocht: Huis, tuin en erf, Landstr. 49; huis en erf le Landdwars- straat 4 en 8; huis en erf Ze- glis 40 en 46; huis en erf Snaarmanslaan 113. De percee len werden alle door de fami lieleden aangekocht. BERGEN VERGADERING K.V.P, Vrijdag a.s. wordt in het St. Jansgebouw een algemeene le denvergadering gehouden, des avonds te 8 uur. De agenda omvat o-m. het reglementair aftreden van het bestuur. Ver wacht wordt dat een groot aantal leden aanwezig zal zijn, temeer daar een geheel nieuw bestuur zal moeten worden ge kozen, daar de leden van het huidige bestuur zich niet meer herkiesbaar stellen. Maandag a.s. te half acht komt de Raad bijeen. De niet- belangrijke agenda omvat o.m. aanvraag subsidie in de extra kosten van voorberei ding der restauratie van de ruïnekerk. Voorts een schrij ven van den Inspecteur der P.T.T. te Haarlem inzake de klachten over de loketbedie ning aan het postkantoor. Te vens vaststelling van het be drag der vergoeding, waarop de besturen der in de gemeen te gevestigde bijzondere, scho len voor gewoon l.o. en u.l.o. over het jaar 1945 aanspraak hebben. BURGERBRUG Na opening door den voorzit, ter maakte de secretaris pro. paganda voor „De Opmarsch". Dit was niet zonder resultaat, want verscheidene leden gaven zich og als abonnee. De pen ningmeester deelde mede, dat 't kassaldo f 33.85 was, waarna 't bestuur met een nieuwe con tributieregeling kwam. Na een langdurige bespreking werd overeengekomen de contributie per gezin te betalen in 2 klas sen van f 1.50 en f 0.75 per ge zin per jaar. Volgens reglement trad het geheele bestuur af. Gekozen werden de volgende heeren: de Ruiter, Geluk, Bosch man, P. A. Klaver, J. E. J. Kra mer, G. Groot en A. Mors, welke hun benoeming accepteeeden. De heer de Ruiter werd tot voorzitter gekozen. Tot plaats vervangers werden gekozen de heeren S. Lichthart Jr., J. Bruin Jr., H. Jansen, A. Kramer en G. Visser. Ook dezen namen hun benoeming aan. Rondvraag: De heer Bruin wenschle, dat het bestuur zich in verbinding zou stéllen met de Noord-Zijp aangaande de polderbelangen. De heer Mors bracht naar voren, dat dit nog uitgewerkt moest worden, waar na overgegaan werd lot stem ming voor een afgevaardigde. De heer G. Groot werd eerste afgevaardigde en J. E. J. Kra mer tweede.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2