Eerste voorloopige Volksvergadering van Oost-lndonesië Minister Gielen heeft geen last van buitenlandsche ziekten r De Verenigde Staten van Indonesië V. P. Nieuw Noordhollondsch Dagblad CONFERENTIE VAN DENPASAR Openingsrede van Dr. Van Mook Eindelijk klinkende munt' voor de onderwijzers Derde O-antifoon 27 branden in 12 uur Oeral-expeditie ten einde Het zwaartepunt van de opvoeding ligt in het gezin 1946 vele uldigen fjpbaan; jerdtris. Ileitatie MVD Z. v. Fili- |v. Hein jfPopma; ^Iter C. 'eter L. en H. IJ. Val lat; Ste- Tohanna as van ^rk PING [itaris J. J. de |olgende :cht: jandstr. idwars- lerf Ze- I en erf 1 percee- le fami- gERGEN /.P. het St. eene le- fen, des agenda lentair [ir. Ver groot zal zijn, nieuw !en ge- van het let meer ng Pf acht 3e niet- omvat in de orberei- iran de schrij- ar der de btbedie- bor. Te llet be- I waarop Vemeen- |e. scho- u.I.o. ispraak IRBRUG DONDERDAG 19 DECEMBER ,1946 A DIE van Malino en Pangkalpinang om van Cheribon - Linggadjati maar te zwijgen gaat de be langstelling van land en we reld even uit naar de confe rentie van Denpasar, op' Bali. Nu gaat het meer speciaal om de belangen van de Groote Oost, van Oost-lndo nesië. De Iw't- gouverneur- generaal dr. H. J. van Mook, zeker een der meest veelbe sproken menschen van de zen tijd, heeft deze confe rentie Woensdagmorgen ge opend met een rede. Daarin stelde hij voorop, dat het streven der Regeering uit eindelijk steeds gericht is op samenbrenging van al die dee- len van Indonesië, die onder waarborgen voor het behoud van hun eigen karakter de eenheid van het land nastre ven en welker deelneming aan het geheel een onmisbare eisch is, willen wij hier een krachtige natie vormen. Het streven naar biieenbrenging van hetgeen door feiten en sentimenten verdeeld is ge raakt, maakte noodzakelijk om te Malino rekening te hou den met Java en Sumatra, evenals te Linggadjati reke ning is gehouden met Borneo en de Groote Oost. Er moest een grondslag gevonden wor den, waaron men bijeen kon komen en daarvoor was de ontwerp - overeenkom?' van Linggadjati even noodzakelijk als het overleg, dat daaraan *p Malino en te Pangkalinang is voorafgegaan. Daarbij moet de zekerheid gewonnen wor den, dat voor de burgers en de ingezetenen recht en vei ligheid in het nieuwe staats bestel zullen bestaan. Niet alleen, het conflict op Java en Sumatra maar ook de algemee ns wereldtoesland hebben den wederopbouw vertraagd. V/ij zijn hier, aldus van Mook, bijeen om een begin te maken met de staatkundige organisatie van Oost-lndonesië als geheel, of schoon nog slechts een voorloopige vorm mogelijk is, waarbij het be langrijker is organen tot stand te brengen, waardoor deze gebieden zullen kunnen werken en spreken, dan te trachten een schijnbaar volledige, doch in werkelijkheid papieren organisatie tot stand te brengen. Wij moeten, met andere deelen van den Archipel, tezamen met Nederland een nieuwen op bouw overleggen en tot stand brengen. Wanneer de regeering stelt, dat Oost-lndonesië niet aan de Ver- eenigde Staten van Indonesië zal deelnemen op een lager niveau dan welke andere staat ook, dan beteekent dit dat er gelijkwaar digheid zal moeten zijn en dat de Oost-Indonesische vertegenwoor. digers aan de conferentie van de zen grondslag zullen kunnen uit. gaan bij de besprekingen met an deren en dat Oost-lndonesië in iedere centrale organisatie op pas sende wijze zijn stem zal moeten hebben en zal behooren vertegen woordigd te zijn. Dr. van Mook drong aan op een afdoende bestrijding van de ter reurgroepen welke een absoluut noodzakelijke voorwaarde voor een werkelijke democratie is. De resten van tweedracht, ver wildering en terreur moeten ten spoedigste uit Oost-lndonesië ver wijderd worden. ''Hoewel de omstandigheden ons tot tijdelijke voorzieningen noodzaken, willen wij den wettü- gen weg niet verlaten, daar juist de ontwikkeling volgens de wet tigen weg dit gedeelte van den archipel onderscheidt van het geen zich elders heeft voorge daan. WIJ willen niet stilstaan, totdat elders de moeilijkheden zijn opgelost en wij behoeven zulks ook niet, want de hier ont worpen regelingen kunnen in voorloopige vorm onmiddellijk na de overeenstemming ln wer king worden gebracht in afwach ting van de nadere sanctie van het hoogste gezag van het land en van het Koninkrijk. Alles is ervan afhankelijk of eens gezinde conclusies bereikbaar zijn en of uw vergadering, die de eerste voorloopige Volksvergadering van Oost_lndoneslë vormt; de overeen stemming kan bereiken; welke nood zakelijk is voor het dragen van zoo'n moeilijke, doch schoone en construe., tleve taak. Blijkt er overeenstem ming te bestaan den ts het de be doeling van de regeering. dat de bier on'worpen organisatie aan stonds als eerste voorziening 'n den staatsrechtelijken opbouw van Oost. Indonesië en in afwachting van na dere wettelijke regeling'en in wer king wordt gebracht on den voet als ln het ontwerp is aangegeven." Dr van Mook W verder on den noodzaak en de voordeelen van een federatdef systeem voor de eenheid van Indonesië, in welk verband hij art. 3 van het voorgelegde ontwerp beschouwd wilde zien. dat een plan tracht te schetsen voor bevoegdheids, verdeeling tusschen de Negara's eenerzijds en de Vereenigde Staten anderzijds. Men kan het ook zoo stellen: Oost-lndonesië wenscht de in art. 3 geschetste .taak aan een le. deratlef .gezag opgedragen te zien' en is derhalve bereid, indien ook de andere staten dit inzicht deelen, daartoe de noodige bevoegdheden aan het federatief rvzag af te staan waarbij men zich de vrijheid voor behoudt ziin standnunt nog te her zien. Van Mook meende dat te Den Pasar ook kan worden begonnen met 'het overleg nopens de struc tuur zoowel van de Vereenigde Staten, als van de Unie, naast dat nopens de eigen interne organisa tie. Daarom is het ook van belang om naast de keuze van me eerste voorloopige bewindslieden in overleg met de Republiek, Borneo en Nederland uit de negara figu ren te kiezen die Oost-lndonesië' zullen vertegenwoordigen en die in het voorloopig te hervormen centrale apparaat van de Indische regeering zullen worden opgeno men. Moge de Almachtige ons bij de besluiten, waartoe wij geraken en bij de keuze van de personen, aan wie wij de verdere uitwerking van deze taak toevertrouwen, bijstaan en ons blijven leiden op den weg, die voor "Oost-lndonesië en voor. Indonesië als geheel de beste is, aldus eindigde dr. van Mook. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van de ge meente- en schoolbesturen, dat als voorschot op de komende Q WORTEL van Jesse, Gij staat daar als standaard voor de volken. Voor U zuilen koningen eerbiedig de mond slui ten, de heidenen hun knie buigen. Kom, bevrijd ons, talm niet langer. V- Met de plotselinge koude worden even plotseling de ka chels harder gestookt en daar- salarisverbeterjngen aan de door stijgt het aantal brand- onderwijzers, die sedert 1 Ju- ies aanmerkelijk. Dinsdag j.l- li 1946 in functie zijn geweest'( moest de Amsterdamsche bij het lager onderwijs, een bedrag kan worden uitbetaald, gelijk aan het netto uit te be talen salaris over December 1946, verminderd met den kin dertoeslag en de loonbelasting, uit te betalen voor het eind van dit jaar. Voor iedere brandweer niet minder dan 27 keer in 12 uur tijds ingrij pen, twee maal voor uitslaan de branden. Alle Amsterdam sche brandweerlieden ziin Dinsdag meerdere keeren iti touw geweest. 1 maand, die een onderwijzer na 1 Juli 1946 bij het onderwijs OrtBSpOnOGntlG in functie is getreden, wordt bovengenoemd voorschot met CR groeit zoowaar een echt Th- ne- *- contact tusschen u en mij, waarde lezers en lezeressen! Het is verheugend, dat u uw „Nieuw Noordhollandsch Dag blad" zoo goed leest en dat de dingen, die Marcus in zijn be scheiden hoekje aansnijdt, ook uw aandacht hebben. Maar Marcus' hoekje is inderdaad niet te groot. Het móet ook niet grooter zijn. Doch wees gerust, geachte briefschrijver uit Alkmaar, binnenkort zult u hier in uw blad uitvoerige artikelen te lezen krijgen over het communisme. Ook op het probleem der uithuizigheid en de nachtmerrie van de hulp in de huishouding zal Marcus terugkomen, waarde corres pondente) uit Alkmaar. De zeer rechtvaardige verlangens uit Alkmaar en Grootebroek om prettige, gezellige radio uitzendingen in de avond-uren via den K.R.O. heeft onderge- teekende doorgegeven aan de betrokken instanties. Het komt in orde, lezers! MARCUS een zesde verminderd. De ge meente- en schoolbesturen zul len zoo spoedig mogelijk een extra voorsckot ontvangen, teneinde hieruit voortvloeien de uitgaven te kunnen bestrij den. Een en ander zal binnen kort in een circulaire nader worden toegelicht. Met de uit betaling van het voorschot aan belanghebbenden dient hierop echter niet te worden gewacht. De Oeral-expeditie -van de Sovjet academie van weten schappen is afgeloopen. Aan deze expeditie namen onge veer 150 mannen der weten schap deel. In zeven jaar tijds werd een gebied van meer dan 800.000 vierkante kilometer onderzocht. De verzamelde ge gevens zijn zeer belangrijk voor de ontwikkeling der pro ductiekrachten in den Mid den- en Zuid-Oeral. Na de vermoeiende debatten over de Indische kwestie, was het een toer, de belang stelling van de Kamer nog warm te houden voor de nderwijsbelangen, waar voor de onderwijsspecialis- ten van de verschillende fracties niettemin hun beste beentje voor zetten- Pleitte de communistische mevrouw Muyzenbergh voor de eenheidsschool, pater dr. Stokman betoogde namens de K.V.P., dat de Staat op het gebied van het onder wijs niet verder mag gaan dan hulp verleenen aan ge zin, kerk en school, die de eerst-aangewezenen zijn voor de opvoedende taak! De Staat moet deze instel lingen en de vrije organi saties steunen. Daartegen over staat alleen als andere keuze een verfoeilijke staats cultuur, die we tijdens de Duitsche bezetting wel gron dig hebben leeren verafschu wen! De heer Peters van de K. V. P. sprak bij de hervatting van de besprekingen Woensdag morgen in denzelfden geest. Het zwaartepunt van de op voeding ligt bij het gezin. Elk systeem, dat die verantwoor delijkheid weerlegt, zal zich volledig wreken. Als het ge zin het alleen niet kan, moet het geholpen worden. Spr. be pleitte verschillende techni sche verbeteringen en zei, dat naast verbeterde salarieering, een verbeterde opleiding van de onderwijzers noodig is. Het tekjit aan leerkrachten dreigi binnenkort catastrophale vor men aan te nemen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer Gielen, bracht dank aan de leefkrachten bij het onderwijs, speciaal bij het la ger onderwijs, voor de wijze waarop zij de laatste jaren hun taak hebben vervuld en voor den geest van verzet tij dens de bezetting, waarvan zij over het algemeen hebben blijk gegeven. Het tekort aan leerkrachten is erg, maar men moet het" niet erger maken dan het is- Wanneer 2668 klassen zonder' leerkracht zijn, beteekent dat niet, dat er zooveel vacatures zijn. In dit cijfer zijn ook be grepen de afwezigen door mi litairen dienstplicht; in Am sterdam zijn nog 175 bovental lige onderwijzers; daar zijn 125 vacatures, maar er zijn slechts 22 onvervulde plaatsen. De komende salarisregeling kan een uitweg geven om in het tekort te-voorzien. De aan merkelijke verbetering jn de salarissen kan aantrekkelijk zijn voor vele jongens en meisjes. Een schrijven is uitgegaan aan de schoolbesturen volgens hetwelk een voorschot op de komende salaris-verbetering kan worden gegeven aan hen, die 1 Juli 1946 in functie wa ren, tot een bedrag gelijk aan het nettobedrag van het sala ris over December. De bedoeling is, dat dit voorschot nog deze maand zal wrden uitbetaald. De sugges ties, welke gegeven zijn ten aanzien van de verbetering en versnelling der opleiding, zal de minister in overweging ne men. Dat de opleiding met groo- ten spoed in andere banen moet worden geleid, kon hij niet beamen; hij betwijfelde of dat met grooten spoed kan geschieden. Wel is hij het er mee eens, dat er met groote kracht naar gestreefd moet worden. Inzake de onderwijsvernieu wing stond de minister in hoofdzaak achter het schema- Bolkenstein, dat is de externe organisatie. Tegelijk zal hij zijn aandacht schenken aan 'n verbeterde opleiding, waar voor hij verwijst naar de cur sussen voor vernieuwing en bezinning, waartoe op de be grooting een bedrag is uitge trokken. Bij de middelbare meisjes scholen wil de minister in plaats van een minimum een maximum aantal lesuren in voeren, dat 32 per klas zal bedragen, maar bij voorkeur 30. Het programma zal meer in cultureele richting gaan, er komt ook een andere kwalifi- ca tie voor de cijfers. De minister verklaart niet te lijden aan „Febris Brittan- nica" en „Febris Americana"; hij wenscht daarbij op te mer- ken, dat hij evenmin lijdt aan „Febris Gallicana". Ten aanzien van de „onder- wijsfilm" bestaat er z.i. een misverstand. Als men meent, dat hij „de" onderwijsfilm om hals wil brengen, dan vergist men zich. Hij meent echter, dat het beter is dat er een stichting uit het onderwijs ge boren wordt. De opvoeding van het Ne- derlandsche kind, op welke school ook, in nationalen zin, zal binnenkort 's ministers bij zondere belangstelling hebben Met pater Stokman is de mi nister het eens, dat ten aan zien van de opvoeding de taak der overheid een steunende, helpende en stimuleerende moet zijn. Ten aanzien van de verhou ding der onderdeelen van zijn departement merkt minister Gielen tenslotte o.a. nog op, dat het hoofdaccent steeds zal moeten liggen op het onder wijs. Het eenvoudig naast el kander plaatsen van de be dragen, welke zijn uitgetrok ken voo£ onderwijs, kunsten en wetenschappen, is niet juist. Het voeren van een ac tieve cultuurpolitiek is nood zakelijk.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3