Handel met Duitschland Naar snellere berechting van politieke delinquenten Voor-lndië moet zelf beslissen a/leen via de Trust-Mij. 4 Nieuw Noordhollondsch Dagblad Onts/agenen weer in Overheidsdienst? Meer zaken naar de Tribunalen Gedenksteen in Santpoorts Ziekenhuis EEN RAADSELACHTIG GEVAL Nederlandsche bestuursambtenaar op Zuid-Celebes vermoord De toestand in de inter- neeringskampen op Java De Ned. delegatie te New York Pisangen voor de apen DE MEENING VAN GHANDI Russische leerstoel to Nijmegen DONDERDAG 19 DECEMBER 1946 IVJ DE TWEEDE KAMER U in- ''gediend een wetsontwerp hou dende nadere voorzieningen met betrekking tot de Bijzondere rechtspleging. In de Memorie van Toelichting wordt medegedeeld, dat in het tijdvak liggende tus. schen de bevrijding en de maand Juli 1946 door de Bijzondere ge rechtshoven en de Tribunalen bijna tienduizend, voor het mee- rendeel eenvoudige zaken zijn be_ recht. Thans dienen nog ten min ste vijf en veertig duizend zaken van meer omvangrijken aard te gen gedetineerde en niet-gedeti- neerde politieke delinquenten te worden behandeld. Hierbij komen nog de zaken tegen de Duitschers, die als oorlogsmisdadigers ter be schikking van Nederland zijn ge steld. Het ingediende wetsontwerp heeft ten doel de berechting te versnellen. Naast vereenvoudiging der procedure, opent het ontwerp de mogelijkheid van een zeer ver. eenvoudigde wijze van afdoening van strafzaken, die weinig gecom- pliceercr zijn en geen uitvoerige behandeling behoeven om de fei ten te doen vaststaan. Volgens de in het ontwerp neergelegde rege ling, kan de daarvoor aangewezen raadsheer in dergelijke gevallen .bij, eenvoudige beschikking straf opleggen. Hierbij wordt recht gedaan op Gedurende de eerste oorlogs jaren vonden honderden joden een toevlucht in het Provin ciale Ziekenhuis te Santpoort, daarbij geholpen door het be stuur, die hen als patiënten liet inschrijven. Voor velen beteekende dit de redding van een wissen dood, al hebben later gerezen moeilijkheden nog een groot deel van deze menschen het leven gekost. De overlevenden hebben nu uiting gegeven aan hun dank baarheid tegenover bestuur, doktoren en personeel van het ziekenhuis met de aanbieding van een fraai tableau in opa line, vervaardigd door den Haarlemschen kunstenaar Fr. Balendong. Het kunstwerk werd door den 4-jarigen Ro bert van Furth, die in 1942 in deze inrichting werd geboren, onthuld. de stukken na verhoor van den verdachte. Tot een werkelijke „af doening" komt het alleen in die gevallen, waarin het O.M. en de verdachte zich tegen de rechter lijke beslissing niet verzetten. De Raadsheer heeft niet de bevoegd heid den verdachte vrij te spreken of te ontslaan van rechtsvervol ging. In de gevallen, waarin naar ^zijn oordeel de zaak behoort te eindigen met vrijspraak of ontslag van 'rechtsvervolging of een hoo- gere straf behoort te worden op gelegd, dan waartoe hij bevoegd is, geeft hij daarvan kennis aan den Procureur-fiscaal. Het ontwerp stelt ook voor bet aantal raadsheeren per Kamer der Bijzondere Ge rechtshoven van vijf op drie te brengen. Hierdoor wordt bet mogelijk het aantal Ka mers per Hof te vermeerderen zonder tot uitbreiding van de zittende magistratuur over te gaan. Thans worden reeds zaken, die feitelijk door de Bijzondere Ge rechtshoven behooren te worden behandeld, naar de Tribunalen verwezen. In verband hiermede wordt aan de Tribunalen de be voegdheid gegeven tot het opleg gen van ffjeer gevarieerde maat regelen, dan waarover zij tot he iden beschikten. De Tribunalen kunnen den maatregel van ïnter- neering voorwaardelijk opleggen. Aangezien slechts bij hooge uit zondering dubbele berechting kan plaats hebben, ©enerzijds door de Bijzondere Gerechtshoven en an derzijds door de Tribunalen, was het noodzakelijk ook den Hoven mogelijk te maken om den ver dachte ernstig* in zijn vermogen te treffen. Hierdoor wordt voor de Bijzondere Gerechtshoven de mo gelijkheid geopend geldboete, het- lzij als eenige straf, hetzij cumula tief met andere straffen op te leg gen. Teneinde de zekerheid te hebben, dat onrechtmatig verkre gen winsten, die niet langs den fiscalen weg aan het vermogen van den veroordeelde zullen wor den onttrokken, niet ter zijner be schikking zullen blijven, is geen maximumbedrag der op te leggen boete bepaald. Om ook kort na de capitulatie van Duitscbland be gane misdrijven door de Bijzon dere Hoven te kunnen doen be- 'rechten is voorgesteld 15 Mei 1945 als datum te beschouwen van hef einde van den tweeden wereld oorlog. Het wetsontwerp wil ook buiten twijfel stellen de be voegdheid van de Overheid personen, die hetzij met toe passing van het besluit Bui tengewoon strafrecht of het Tribunaalbesluit, hetzij inge volge een voorwaardelijke buitenvervolgingstelling over eenkomstig het besluit politie ke delinquenten 1945 ontzet zijn van het recht tot het be steden van ambten of bepaal de ambten, op arbeidsover eenkomst in den burgerlijken overheidsdienst op te nemen. Tenslotte worden in het Tribu naalbesluit eenige artikelen inge voegd Betreffende de voorwaar den bij het voorwaardelijk opleg den van den maatregel van inter- rneering door de Tribunalen. long Volendam op de schaats. Even kijken, of ze scherp ge noeg zijn. Op de vergadering varn de Ned. Kamers van Koophandel voor Centraal Europeesche landen werd na minister Huysmans om. het woord gevoerd door Mr. H. R. Marius, secretaris van de onlangs opgerichte Trust-Mij voor den handel van Nederland met het buitenland. Mr. Marius betoogde, dat par ticulieren voorhands geen handel kunnen doen met Duitschland, aangezien de geallieerde autoritei ten de leiding der economische zaken in Duitschland in handen houden. Zoolang derhalve de be zettingsautoriteiten in de verschil lende gebieden oppermachtig zijn, is het onmogelijk, dat particuliere gegadigden in Duitschland worden toegelaten, daar zaken afsluiten en verder zuiver hun eigen belangen behartigen. Wel kan een eerste begin wor den gemaakt met het herstel van de economische betrekkingen met Duitschland, dat een levensbelang voor ons land is. De bezettingsautoriteiten verlangden als tegenpartij een centraal orgaan, waarmede besprekingen over handelsmo gelijkheden zouden kunnen worden gevoerd en waarmede eventueel contracten zouden kunnen worden afgesloten. Dit heeft er toe geleid, dat de trust maatschappij werd opge richt. Kortweg gezegd is het doei der trustmaatschappij bevordering van het herstel van het economische verkeer met Duitschland. Gezien de benarde voedselsitua tie in Duitschland zullen in de eerste plaats importen van levens middelen, noodig voor handhaving of verhooging van de rantsoenen, de belangstelling der bezettings autoriteiten genieten en voorts importen van grondstoffen, die het de Duitsche industrie mogelijk moeten maken weer op gang te komen. De trustmaatschappij zal, voor- loopfg althans, het centrale li chaam zijn, dat de noodige onder handelingen met de bezettings. autoriteiten voert. Het is echter niet de bedoe ling, dat de trustmaatschappij voor een lange reeks van ja ren dit centrale punt bljjft vormen. Naarmate de moge lijkheden ruimer worden, zal de particuliere handel de werkzaamheden moeten over nemen. Buiten de trustmaatschappij kan door den handel reeds voorberei dend werk verricht worden door het voeren van correspondentie met den Duitschen fabrikant of handelaar. Deze correspondentie ,mag uitsluitend inhouden het vra gen en verstrekken van inlichtin gen omtrent mogelijke leveringen, doch niet het afsluiten van een transactie. De trustmaatschappij staat voor. loopig nog -niet voor het publiek open. De Mij. bezit nog geen eigen kantoorgebouw en de personeel- sterkte is nog zeer gering. In de komende weken zullen slechts or ganisatorische werkzaamheden verricht worden, alsmede oriën- teeringswerk in Duitschland. Het is dan ook onmogelijk, dat reeds thans met het in behandeling ne men van aanvragen begonnen wordt. In Amsterdam heeft een 21- jarige jongeling, die eertijds het eerzame beroep van fotograaf uitoefende, zijn intrede gedaan in de wereld der wonderlijke dingen. Voor een aantal dokto ren gaf deze knaap, die het on getwijfeld ver zal brengen in het fakirschap, een demonstratie van zijn kunnen. Hij doorstak zich met scherpe priemen at inplaats van een haringsalade een scho tel met scheermesjes en glas scherven op en deed. meer van die .griezelige dingen. De nieuwe fakir, Ohristiaan Thorn-Leeson genaamd, heeft zijn „gave" ontdekt in een Duitsch concentratiekamp, waar hij absoluut gevoelloos bleek voor de martelingen. Doktoren stellen een diepgaand onderzoek in. Een instrument, dat in deze dagen de buitengewone belang stelling van iedereen heeft, is de thermometer, welke op ieder uur van den dag wodt geraadpleegd. (A.H.F. P De aspirant-controleur R. Westhof is in een kampong, 9 kilometer ten Oosten van Maling, door een bende van 60 man met blanke wapens overvallen en vermoord, ter wijl hij in een jeep met politie op weg was naar een verniel de brug. Een gecombineerde commis sie bestaande uit leden van de subcommissie ter bespoediging van de evacuatie van geinter- neerden, is begonnen met het instellen van een onderzoek naar den toestand van de in- terneeringskampen in het bin- Het bureau van de Neder landsche delegatie bij de alge- rneene vergadering der V. N- beëindigt Zaterdag officieel zijn werkzaamheden. Verschei dene leden der delegatie zijn reeds naar Nederland vertrok ken, de andere gaan Dinsdag met de „Westerdam". nenland van Java. Aan dit onderzoek wordt van Neder landsche zijde deelgenomen door dr. R. Prins, lid van het Nederl. Roode Kruis en W. Albers, lid van het buraeu 'voor verplaatste personen en van Indonesische zijde door Sr. Sjamsoedin en dr. Poedjin. Eiken dag brengt een vlieg tuig van de „Swiss Air" bana nen en wittebrood naar ons land bestemd voorde apen van circus Knie, want deze dieren zijn kieskeurig en zon der hun lievelingskost valt er niets met hen te beginnen. Het is 30 jaar geleden, dat in ons land apen in een circus zijn opgetreden. In 1938 werd in het RAI-gebouw te Am sterdam een olifant géboren op weg naar ons land zag dit maal een pony het levenslicht en begin volgend jaar wor den in circus Knie weer twee blijde gebeurtenissen ver wacht. Ditmaal zal de RAI het voorrecht hebben twee jonge kameeltjes, die vermoedelijk in Januari ter wereld zullen komen, het eerste onderdak te bieden. Ghandi heeft zich voor het eerst in het openbaar uitge laten over de Londensche besprekingen met de Voor- Indische leiders. Hij is van meening, dat Voor-lndië na rijp beraad zelf een beslis sing moet nemen, waarbij men zich moet laten leiden door waarheid en rechtvaar digheid. Daarna moet men voet bij stuk houden, wat de gevolgen daarvan ook mogen zijn. Dr. Moekerdji, voorzitter van de Hindoe Mahasabha (een orthodoxe Hindoe organisatie) heeft op een bijeenkomst van de constitueerende vergadering van Voor-lndië verklaard naar aanleiding van de resolutie van Pandit Nehroe, waarin deze onafhankelijkheid eischt, dat hij een crisis ziet naderen. Hij was van meening, dat vrij heid niet zou kunnen worden bereikt met constitutloneele middelen, gezien de ontwikke ling van de laatste dagen. De leider van de „onaan- raakbaren", dr. Ambedkar, twijfelde er niet aan, of op de een of andere wijze zou een Vereenigd Voor-lndië ontstaan. Hij vroeg zich af, of het wel raadzaam was de resolutie in beschouwing te nemen, daar zij niet rept van den status d"er afzonderlijke provincies en het gevaar bestaat, dat de Moslem liga er daarom buiten zal blij ven. Spreker was er van over tuigd, dat de politieke proble men niet door een oorlog kun nen worden opgelost. In tegenwoordigheid van den senaat en vele professoren en studenten, heeft dr. J. Japin, privaat-docent in de Slavische talen en letterkunde, bijzonder in het Russisch, zijn ambt aan vaard met een rede over Fedor Michallowitsj Dostojewski, die de ziel van het Russische volk zoo diep gepeild heeft in zijn psychologische romans. Dostojewsky, die christelijk afstierf, verwacht in het nieu we Rusland van geestelijke en sociale stroomingen een socia lisme van geestelijken inslag met den Christus der armen als middelpunt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4