Luxs- of gewone permanent? In het gebied der boltonnen Nieuw Noordhollandsch Dagblad KANTONGERECHT Bijzonder harde woorden in de rechtszaal STREEP ONDER STU DENTENZUIVERING HET ENGELSCHE NATIONALISATIE- ONTWERP IjSGANG ZAL GOEDE RENVERVOER NIET BELEMMEREN Marktberichten DONDERDAG 19 DECEMBER 194G Het zag er gistermiddag in het Hoornsche Gerechtsge bouw weer allesbehalve op- frisschend uit. Het aantal be schuldigden, dat in een ver beten verzetsgeest de wacht kamer vulde, ging alle pes simistische verwachtingen te boven; het ergste evenwel was, dat het scheen te krioe len van Enkhuizer visschers en aan het soort delicten dat deze ingezetenen gewoonlijk plegen, is elke smeuigheid a priori volkomen vreemd. Een wirwar van gastonnen, ronde tonnen, boltonnen en kreupels, lichten op den dijk en denkbeeldige lijnen- wordt bij die gelegenheden over den argeloozen toeschouwer uitge stort. Er komen kaarten aan te pas en meetinstrumenten en iedereen begint te praten •over kuilnetten, kornetten, Oost-West, Oost-Noord, Oost- Zuid en OostOost zoolang, tot iedereen de kluts finaal kwijt is. Dan komt de ambte-' naar van het O.M. aan het woord; deze begint nog eens van voren af aan, daarbij met een sterk ontwikkeld gevoel voor verhoudingen de ronde tonnen van de boltonnen en de boltonnen van de kreupels scheidende, stelt de snoodneid van de gepleegde overtreding onbarmhartig in het licht en vraagt een straf, waarvan de Kantonrechter zelf eenige tien tallen guldens of dagen zal aftrekken. De beklaagde 't laatste woord verkrijgende barst daarop onveranderlijk in gejammer uit, verklaart zoo'n hooge straf onmogelijk te kunnen betalen en laat doorschemeren, dat hij 't nooit méér zal doen. Dan valt het vonnis en de verdachte ver laat met zijn vrienden opge ruimd de zittingzaal. Niet zoo gistermiddag. Het was weliswaar het eude liedje: gevischt in een gebied, begrensd door en toen kwamen de bol tonnen en de rest, kortom: in een verboden gebied. Jan E. uit Enkhuizen hield tegenover de verklaring van den schipper der Waterpolitie vol, dat hij niet met een kuilnet gevisoht had, maar met een botnet hetgeen toegestaan zou zijn. Maar waar om hij aan den haal was ge gaan, toen de waterpolitie kwam aanvaren, kon hij den kanion- rechter niet dielseh maken. Het vischtuig werd verbeurd verklaard; 125 gulden of 25 da gen luidde de eisch en 150 gul den of 50 dagen het vonnis. „omdat 'het zoo koud is", was Jac. E's zeer zuur commentaar. Jac. E. had zich nog vrij rustig gehouden. Dat was afgeloopen, toen Jan E. ver scheen. Nauwelijks had hij zich voor de balie in pos tuur gesteld of hij begon al: „Meneer, daar neem ik geen genoegen mee". Het kostte den kantonrechter eenige moeite Jan E. er van te over tuigen dat eerst de getuige Thiessen aan 't woord kwam. Tenslotte gaf E. toe; maar nauwelijks was het Almachtig" van de eeds formule aan 's getuigens mond ontvloden, toen E. met donderend stemgeluid de zaal in bulderde: „Val- Bche beBchuldiging, Edel achtbare, valsche beschuldi ging!" Toen <ïe algemeene consterna tie wal was opgetrokken en de getuige zijn verhaal zou doen, riep E. onvervaard door Justi. tia's tempel: „Die meneer liegt!" Verschillende stemmen, tracht ten hem deels ambtelijk, deels spontaan tot stilte te manen, doch het hielp niet meer. Zoocfra de getuige aanstalten maakte zijn nog onbegonnen verklaring voort te zetten, ex plodeerde E. opnieuw en schreeuwde knarsetandend: Om dat die meneer liegt, kan ik mijn mond niet houden. Het volgende oogenblik was de lucht vervuld van hartige en welgemeende vermaningen en luide kreten van bijval. Vanaf de publieke tribune klonk: „Hou je mond nou, Jan" en „Laat die meneer uitpraten!", terwijl de verdachte zelf furieus uitriep een advocaat in den arm te zul len nemen. De Kantonrechter greep met graagte dit nieuwe gezichtspunt aan en stelde de Behandeling van de zaak uit tot 8 Januari. Wie zou meenen, dat hiermee het „incid'ent.Jan geëindigd was, grijpt er toch naast. Er kwam een zekere G. B. op het matje die voor precies hetzelfde feit geverbaliseerd was. Jac. en Jan E. hadden zich bij de me nigte op de publieke tribune ge voegd en begonnen daar hun gemoed te loozen. De aanma ningen om stilte waren derhalve niet van de lucht. Ook hier verscheen weer de schipper van de Waterpolitie, T., om te getuigen. Ditmaal kwam hij wèl aan het woord; wat hij zei maakte echter een dergelijk effect op de schare achter het hekje, dat Jan E. hem met stemverheffing en groote stelligheid meende te moe ten verzekeren: „Je bent heele- maal gek, jij" terwijl een collega niet kon nalaten te schreeuwen: „Dat is een groote stumper!" Te midden van de ontstane anarchie gaf de Kantonrechter bevel de .lawaaischoppers uit de zaal te verwijderen hetgeen met be hulp van den sterken arm ge beurde. In de gang, waar toevallig nog de tweede getuige op zijn beurt stond te wachten, werd het debat met verdubbelde inspanning voortgezet. Door het tumult ontstond eenige stagnatie in de zitting tegen G. B. De laatste bewees rustig en waar dig aan de hand van schriftelijke getuigenverklaringen, dat hij op den door verbalisanten genoem den tijd onmogelijk op de plaats van de overtreding aanwezig had kunnen zijn. Op het moment, dat de getuige hem op het IJsselmeer betrapt zou hebben, verliet hij juist de sluis te Enkhuizen meer dan een uur varen van het gebied der bol- en andere tonnen. Er kwam een kaarman te pas en er werden denkbeeldige lijnen ge trokken en het einde van het lied je was, dat de Ambtenaar voor stelde, op 8 Januasi a.s. van beide zijden getuigen te laten aanruk ken. Het scheen ons toe, dat G. B. in der^loop der jaren iets meer beeefdheid was bijgebleven dan Jan E Nadat nog K. J. P., eveneens te Enkhuizen, in dezelfde entourage bij verstek tot f 150 of 50 dagen was veroordeeld, kwamen eenige vaders voor de groene tafel, die hun leerplichtige zoons zij het dan uit de achtste klasse aan de leerplichtcirculatie onttrokken hadden. W. G. J. te Hoogkarspel verblufte vriend en vijand door te zeggen, dat in de periode waarin het strafbare feit was gepleegd, de groote vacantie al lang aan den gang was. terwijl G. H. te Hoog karspel zijn jongen liever wat liet verdienen, dan hem als 'n onbe taald boodschappenjongetje voor „den meester" te zien fungeeren. De zaak" tegen den eerste werd aangehouden, nummer twee hoor de dertig gulden of 15 dagen tegen zich uitspreken. Een lang niet .malsché1 bestraffing, die men ech ter wel kan begrijpen wanneer men bedenkt, dat van de 138 za ken. die gistermiddag op de rol stonden, 30 overtredingen van de leerplichtwet betroffen. ALKMAAR GESLAAGD Aan de Rijkuniversiteit te Gro ningen slaagde voor het doctoraal examen Godgeleerdheid (cum lau. de), de heer B. Klein Wassink, te Alkmaar. HEILOO INTERESSANTE AVOND Naar wij vernemen zal op Zondag 22 December e.k., des avonds 19.30 u., in het Bruno- gebouw de weleerw. pater Th. «Borst (missionaris Zd.-Suma- tra) een lezing met lichtbeel den houden over: „Het Missie werk en kampleven op Zd.- Sumatra". Wij twijfelen er niet aan of velen zullen deze interessante lezing willen volgen. LANGEDIJK BRIDGEN Dinsdagavond werd 'n brid- ge-wedstriid gehouden ten lo kale van den heer P. Kramer. De uitslag luidde: Groep A: 1. H. Kramer M. Beerse 66 p-, 2. J. WeelP. v. d. Molen 65 p. 3. C. BorstA. v. d. Welle 64 p.: groep B: 1. F. Mienes K. Horseling 68 p.. 2. K. van MeursJb. Rietveld 67% p., 3. Jo SchuP—C. Kliffen 61 p- HEERHUGO WAARD -N. DE R.K. LANDARBEIDERS- BOND Bovengenoemde bond hield '"dezer dagen zijn jaarvergade ring. De aftredende drie be stuursleden werden herkozen. De rekening sloot met een ba tig saldo van f 162-50. De heer Bosma hield hierna een inlei ding over loonen en prijzen. Hij deelde mede, dat het vol gend jaar geen loonsverhoo- ging meer mogelijk is. Ge streefd zal worden naar ver betering van loon in den vorm van pensioenstorting. Vooral den jongeren vroeg spr. aan dacht voor het pensioenfonds. Vervolgens gaf spr. eenige wenken inzake de Kinderbij slagregeling, om tenslotte de niet-leden aan te sporen lid van den bond te worden. Ook de Geestelijk Adviseur sprak 'nog een opwekkend woord. TOONEELVEREENIGING PIUS XI De R.K. Tooneelver. Pius XI heeft in studie genomen het 'mooie Noorsche tooneelstuk: „Marjatta" en zal den 2en en 3en Kerstdag in de zaal van den heer Jb. Groenland een uitvoering geven, 't Stuk heeft reeds goede naam gemaakt, maar de tooneellisten doen al hun best om het stuk zoo goed mogelijk te maken en cos- tuums, maar vooral de décors, zijn alleen al het entréegeld waard. U verzuimt veel als u dit niet zou "zien. Vooral ook de gehuwden worden aange spoord dit stuk te komen zien en de zaal is verwarmd, dus u behoeft niet bevreesd te zijn voor de kou. Bestel tijdig uw plaatsen op Zondag 23 Dec.; na de Hoogmis is hiervoor ge legenheid. Wacht niet tot het laatste oogenblik, want dan komt u zeker te laat. Zie ver der de advertenties die volgen. Zonder hoofdelijke stemming heeft de? Tweede Kamer gis terenavond een motie van den heer Roosjen (A.R.) aangeno men, waarin de Kamer uit spreekt, dat het gêwenscht is de uitsluiting van de studen- tenonderteekenaars te beëin digen en waarin de Minister van Onderwijs enz. wordt uit- genoodigd, maatregelen te treffen, opdat zij met ingang van 1 Jan. 1947 hun studies kunnen hervatten. Het wetsontwerp tot natio nalisatie van spoorwegen, we gen, vervoer, kanalen en dok ken, is door het Engelsche La gerhuis in tweede lezing aan genomen. Een amendement van de oppositie om het ont werp te verwerpen, werd mét 362 tegen 204 stemmen ver De Prijsbeheerschiiig, die regelmatig; rondtrekt, om de zaken te controleeren, heeft dit onlangs ook gedaan bij de verschillende kappers in Enkhuizen en Alkmaar, mei het gevolg, dat er 17 voor den Tuchtrechter moesten verschijnen en overeenkom stig werden beboet met geld. De kappers hebben tegen het vonnis van den Tucht rechter echter appèl aange- teekend en het gevotg hier van was, dat hun overtre. dingen opnieuw voorkwa men en nu voor den bijzon deren politierechter te Alk maar, mr. v. d. Wal Bake. Voor de gezamenlijke kappers trad op mr. H. Scholten. Als ge tuigen werden gehoord eenige ambtenaren van de Prijsfoeheer. sching en de chef voorlichting van de vakgroep Kappers, de heer Marcus. Of het nu kwam dat daises. kappers want daar ging het over gewend zijn aan lange behandelingen, maar feit was, dat de geheele appèlzaak een drietal uren in beslag nam en toen alles was afgeloopen, was ieder aanwezige, van politie- «rechter tot.publieke tribune (<ïie voor dit uitzonderlijke feit slechts zeer matig was bezet; waar bleven de dames, want 't ging om hun belang!!) zoo'n beetje deskundig geworden in de vele vaktermen, gebruiks voorwerpen, betitelingen van behandeling met of zonder per- manenttoestel. Vooral de kwestie klasse_lndeeling kostte moeite omdat er na lang wik_ ken en wegen iets van terecht was gekomen met behulp van de kappers zelf. Eigenaardig klonk het dat er boven het Noordzeekanaal geen luxe zaken warer.. Of was het een compli ment? Want op den duur kwam de Politierechter tot de ui'spraak dat klasse_indeeling afhankelijk was van geld en waar is tegenwoordig het meeste geld te vinden? Men keek elkaar veelheteekenend aan en daar_ om kan men blij zijn boven het Noordzeekanaal geen luxe-zaken te hebben; want luxe zwarte markt is er waarschijnlijk niet zoovee] of hee. lemaal niet. Er was in de geheele Rechtzaal niemand aanwezig die een behoor lijke definitie kon geven wat nu een luxe kapperszaak was; wat een mid denstandszaak en wat een volkszaak. Wat ons iot de gedachte drong dat klassa-indeeling fictief ls. Haar is immers haar en een ondulatie zal overal hetzelfde zijn evenals perma. nent.wave en wat er nog meer bij komt. Of zal de luxe gezocht moeten worden ln de bepaalde omgeving die de winkel draagt?? Een lichtpuntje was gelukkig de bepaling dat geen enkele kapper bo ven de prijzen van 8 Mei 1940 mocht uitkomen en dat gaf tenminste wat houvast aan de beoordeelingen en de uitspraak. Na een" uitvoerig requisitoir van mr. Vellinga en een even uitvoerig pleidooi van mr. H. Scholten deed de Politierechter over de 17 heeren stuk voor' stuk uitspraak. De Enkhulzer.aren A. J. S. en W. L. E. zullen verder bericht moeten afwachten omdat hun geval zal wor_ den aangehouden. C. D. H. te Alkmaar werd vrijge sproken. De andere Alkmaarders va rieerden: F. J. K. een boete van 50—; H. v. d. W. 50.—; A. O. 25.—. 25.—; W. R. t 50.—: J. T. M. f 25 en 7.5—: F. H. 35.—; R. J. B. 1 15.—: J. F. K. I 50.—: A. W. 25 P. J. K. vrijgesproken: J. T. -ƒ 25 en 100.—: K. M. P. 75.—: C. F. vrijspraak en J. P. G. 50. worpen. Onder luide toejui chingen van de oppositie ver klaarde Eden: „Het is mijn vaste overtuiging, dat dit wets ontwerp, indien het wet wordt, niets minder dan een nationa le ramp zal zijn". Het ontwerp gaat nu naar een uit 50 leden van alle par tijen bestaande commissie, die het punt voor punt zal bespre ken. Nu de vaarwegen dichtvrie zen en de scheepvaart in aan zienlijke mate wordt belem merd, rijst de vraag of het vervoer geen stagnatie zal on dervinden. Hoewel de Spoor wegen nauwelijks in staat zul len zijn door gebrek aan wa gons, vervoer van de scheep vaart over te nemen, behoeft toch niet te worden gevreesd voor een ernstige stagnatie in de afwikkeling van het ver voer, aangezien de vervoerca- i' paciteit der vrachtauto's weer op vooroorlogsch peil is en het j wegvervoer in staat moet wor den geacht, het geheele ver voer van levensmiddelen en andere belangrijke goederen «voor zijn rekening te nemen Nederland beschikt weer over ruim 40.000 vrachtauto's, waar van een groot deel in staat is dot het vervoer van partijen wan 1015 ton. Bovendien hebben de vracht autotransportbedrijven zich in coöperaties aaneengesloten met eigen kantoren, waardoor het thans mogelijk is geworden de vrachtauto's van deze kantoren uit te dirigeeren naar de meest urgente vervoeropdrachten. I alkmaarsche exp.veiling 18 Dec. Andijvie 63; winterpeen 5.9010.10; broerenkool 3853; wor teltjes 37.60; groene kool 113; spruit kool 21—91; roode kool 12—27; gele kool 2.906; prei 4044; uien 8 5013.90; bieten 5.60; bloetnkooi I 45; idem II 23; witlof 21—53; knol- selderie 6—12; selderie 20—31; selie 28 GROOTEBROEK ''De Tuinbouw" 18 Dec. 6500 stuks bloemkool I 89—66; II 49—11; I afw. 34—28; II afw. 22—10; Savoye kool geel 8.80—5 90; idem groen 20.90—19.30; witte kool 5; spruitkool 9323; andijvie 25; uien gewoon 14.70—14-60; grof 13.80; nep 12.60; drieling 12.2011.90. WARMENKUIZEN 19 Dec. Aan_ gevoerd 1500 kg groene kool 15.40 15 60; 15150 kg gele 9.4010.20; s'ek gele 4.10; 12.200 roode 8.70—18; afw. 8.6013.90; stek roode 6.307.30. WOGNUM 18 Dec. Spruitkool 1-10—4.60; witüof I 66—75: II 52—65; III 3441; knolseld. A 28 en B 15; andijvie 36; prei 35. ZWAAG 18 Dec. Uien 5.20—11.50 Sav. kool 14.4018.80; gele bewaar, kool 8.30—10.20; {roode 16—17.50; boerekool 3940; spruitkool 531 03; witlof 3887; breekpeen 6.60; wasch. peen 14; knolseld. A 31: B 24; AU. kanten 2.46—3.24. VEILINGOVERZICHT BEVERWIJK Was er Vrijdag IJ. nog een flinke aanvoer; gisteren was het aanbod wegens de plotselinge "vorst gering. Er werden dan ook ongekende prij. zen besteed. De handel was graag. Voor spruiten waarvan het aanbod ook gering' was werd van 801.25 per kg. betaald. Andijvie bracht van 35 52 ct. per kg. op. Boerenkool was ook duur; voor dit product werd van 43—54 ctt per kg. betaald. Zelfs het artikel prei bracht enorme prij. zen op. Witilof waarvan enkele par tijen werden aangevoerd bracht van 3755 ct per kg. op. Kastomaten worden zeldzaam. Voor dit product werd van 1.85 tot 2.00 betaald. De prijzen voor de koolsoorten zooals groene; gele en roode blijver: stabiel. Voor de overige producten ver wij. zen wij naar de prijsnoteering. Prijsnoteering Andijvie 3351; spruiten 801.25; prei I 2550; tomaten I 1.852; roo. de kool 1315; groene kool 1316; ..gele kool 811; boerenkool 4354; krotent 79; selderij 511; peterse. lie 8—10; wsschpeer: 1544; breek, peen 58; wilof 3755; schorsenee. ren 3540; Sjalotten 68 alles per kg; knollen I 1630 per stuk.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 7