HET LAND IN DE TROPEN" P.O.A. n.v. Gemeenteraad van Langedijk Nieuw Noordhollandsch Dagblad Visitekaartjes Kerstkaartjes Nieuwjaarskaarten VRIJDAG 20 DECEMBER 194G ALKMAAR Een cultureel programma beter dan vele woorden Het is een zeer verblijdend verschijnsel, dat er bepaalde instanties zijn, die opkomen voor een beter begrip tus- schen Oost en West. Waar dit dan gaat in het uitwis selen van de cultureeie in hel algemeen en de kunst openbaringen in het bijzon der, is het nog meer toe te juichen. Immers juist in hun kunstuitingen staan Oost en West misschien wel 't meest ver van elkaar, omdat het gevoelsleven van de twee werelddeelen een geheel andere is. Daarom zal het nu meer dan ooil noodzakelijk zijn eikaars gevoelsleven en schoonheidsop vattingen te leeren waarcTeeren niet alleen, maar te leeren hoog schatten en dan zullen-de ont dekkingen, die Oost en West doen van beider cultureeie op vattingen, veel kunnen doen voor begrip van elkaar, meer dan eindelooze woorden en nog eindeloozer on 1 werpen en voor stellen. Hier past een woord van respect roor de RAO. die het heeft aange. dtirfd een Indische avond te geven voor Alkmaar's militairen die meer dan geslaagd is. In deze naar uren- hebben jongens uit geheel Neder land iets gezien wat het schoone Indië in zich bergt aan rijkdom van ontwikkeling en cult'uur en al zul len ze misschien niet alles hebben kunnen begrijpen wat hen v,"erd ge toond, in ieder geval hebben ze lee ren waardeeren en hoogschatten en daarmee is al veel gewonnen. Wan* wanneer ze s4raks naar Indië toe 7.ullen trekker., weten ze. da4 ze volkeren gaan ontmoeten die even als de Westerlingen weten wat het is iets meer in zich *e hebben dan alleen maar de gedachte aan het eenvoudige lever.' om zich he°n. D^t •er in ieder volk ie's leef* da+ wiist on innerlijke beccbaving godsdienst zin en schoonheidsgevoel en dat er van retuigt. daA ieder menscb waar hij ook zijn woornlaafs gevonden heeft, eenzelfde .gevoelsleven heeft, n.l. he* zoeken naar iets hoogers en- edel ers. Deze opmerkingen even vooraf om aan Je toonen hoe dankbaar een toe schouwer zich kan voelen, wanneer Ttü Iets goeds en schoons voor zich heeft <*ezien. Onder leiding van Mohammed ToemiVi brach' een Indisch gezel schap Het land in de troper." waar aan de danseressen Pua Lanj en Swami, de dansers M Toemjai en ^Nasir en het stille Zuid/ee-ensemhle "The Miami's' medewerkten. In eenige karak*erirfiek#> dansen uit de Archipel werd aangetoond, welke opvattine^en de Iniand,er heeft van ooed en- kwaad zooals in Adrne- no. Mandé_mandé en de apendans, episoden uit gelijknamige uit^ebrei- ed dansen waarin vooral Moh. Toem_ "'jati zich deed kennen als een ge voelig en plastisch danser, die de ziel van den Oosterling in alle bewegin gen uitbeeldde. Vooral in een een voudige maar ontroerende liefdes. dans, waarin hij samen me* Pua Lani danstte. troffen de prachtige fi guren, die zonder teveel aan pose of Oostersch gevoel den toeschouwer boeiden. Verder bracht hij eenige Indische gevech4en samen met der.- danser Nasir strak en toch hart stochtelijk, juist in de sfeer, zooals deze zich voor doen bij die bepaalde De Overheid Zoo begon gisteren ons ver slag van de Alkmaarsche ge- meenteraadszitling maar het had eigenlijk anders moeten be ginnen. Door een technisch slip pertje zijn eenige regels in de verdrukking geraakt. Om onze lezers eventueele brandende fei ten niet te onthouden, deelen wij alsnog mede, dat de heeren Andriesma en Klaasse Bos met bericht van verhindering inder daad verhinderd waren,Ter stond werd de kermiskwestie aangesneden, waarbij de chris telijke fractie principieele be zwaren aanvoerde. Ook de heer Kirpensleyn (de PvdA-man van christelijken huize) verklaarde zich een principieel tegenstan der. Hij was de ,,hij", die iets over de „overheid" betoogde, waarmee ons afgeknotte artikel begon. gelegenheden. Een stille hulde was de Sumatraansche oogstdans door twee bovengenoemder.. stil en een voudig met alle gevoel van gods dienst, die een Oosterling voor het Westen soms onbegrijpelijk maak. Afwisselend bracht het ensem ble „The Miami's" krontjong- en Hawaiianliedjes, terwijl Pua Lani hier en daar zong, bege leid door een voortreffelijken guitarist. De sergeant Oheval-' lerau, die zoo ongeveer de im- pressario van deze groep is, gaf voor en tijdens de dansen uit leg van de handelingen en figu ren, waardoor het geheel door iederen toeschouwer kon worden gevolgd. De R.A O.-officier van 't West-Indië-detachement heeft met deze organisatie een uitste kende keuze gedaan, waaraan de talloozen, die zich thans met het Indië-probleem bezig hou den, een leerzaam voorbeeld kunnen nemen. T .v. d. H. Voor de duizendste keer „Boefje" In het geheele land worden op het oogenblik jubileumvoor stellingen van „Boefje" georga niseerd, ter gelegenheid van de duizendste voorstelling. Met de ze duizendste voorstelling is ook Annie van Ees duizend keer in de hoofdrol opgetreden. Voor de feestvoorslelling, die op Vrijdag 27 December te Alk maar in het Gulden Vlies wordt gehouden, is een huldigings comité gevormd, waa/rin be halve de heer G. J. van Slinger land, loco-burgemeester, zitting hebben de heeren mr. N. J. Al. blas, P. Hajonides van der Meu- len, mr. A. Holsteijn, mr. A. J. L. Liesker, mr. R. Veendorp, mr. J. H. de Vos tot Nederveen Cappel en de dames C. H. M. Dorbeck. D. Haremaker, D. M. W. Kuiper-Bö deker en J. E. Wagenaar-Hijmans v. d. Berg, allen bestuursleden van „Pro Juventute". De bruto-opbrengst van der, programmaverkoop tijdens ue duizendste opvoering zal ten goede komen aan „Pro Juven tute". KERSTVERRASSING VOOR DE OUDEN VAN DAGEN Op het verzoek aan de bur gerij, om voor de Kerstverras sing voor de Ouden van Da gen wat versnaperings-, fruit en andere bonnen te willen afstaan, zijn een groot aantal fruitbonnen ontvangen. Het Comité zag ook gaarne wat versnaperingsbonnen te gemoet om de oudjes toch ook een snoepje te kunnen aanbie den. HOOFDKLASSE-COMPETITIE NED. DAMBOND Zondag a.s. speelt DDD we derom thuis, nu tegen Damclub Wormerveer. De wedstrijd wordt gespeeld in het clublokaal van DDD, d.i. bij A. Haring, Oude. graoht 130. Aanvang 13.30 uur. Ook nu durven wij ons niet aan een voorspelling wagen; vast staat echter, dat de Alkmaar- ders zich ten volle moeten ge ven, hetgeen zij natuurlijk doen. Aan spanning zat het Zondag middag dan ook weer niet ont breken. Dpet uw best, DDD.ers en veel succes. Bealngslellenden zijn van harte welkom „DE KLEINE LORD" Men deelt ons mede: Het Jeugdtooneel van Willem Goos- sens zal Zaterdag, en Zondag middag a.s., 's middags half drie voor groot en klein ten tooneele brengen het over de geheele wereld bekende tooneelspel „De Kleine Lord", waarin o.m. Caro line v. Dommelen en Cilly Bach de hoofdrollen zullen vervullen. Een middag om nooit te ver- ge'en. Voor het1 kind Kersttijd is Kinderzegeltijd. Wat zou uw Kerstgroet, uw Nieuwjaarswensch te beteeke- nen hebben zonder Kinderzegel? Een échte groet, een welge meende wensdh is een zaak van het hart. En daarbij past fist de alledaagsche postzegel, die zonder aandacht gekocht en op geplakt wordt. De Kinderzegel vraagt iets van uzelf en draagt dit mee met ,m brief, met uw groet naar familie en vrienden, in binnen. en buitenland. De Kinderzegel vertolkt eëh wereld van warme en diepe ge. voelens, van genegenheid en vriendschap. En de Kinderzegel krijgt dub bele waarde op een der pracht Kinderkaarten van bekende meesters. Uw Kersls- en Nieuw, jaarskaart bij uitnemendheid! Ge hebt nog geen kaarten, geen zegels gekocht? Waclh.t dan niet langer. Er is rui nog tijd om het verzuim in te halen. Straks is het te laat! Komt en Koopt Kinderzegels en Kaarten! Zij brengen geluk., uzelf èn de kinderen. Verantwoording Ten bate van Kath. Thuis front was in totaal binnenge komen een bedrag van f 675. Verdere bijdragen: N.N. f 10; R.K. Vrouwenbond f 25. Totaal f 710. f>v LANGEDIJK Rechten en liefde tusschen man en vrouw Uit de standsorganisatie's de K.A.B., de L.T.B. en de Han ze met de Kath. Aetie en de N.K.J. is 'n Contact-Commis sie gevormd. Eén van de doel stellingen van deze contact commissie is het organisecren van bijeenkomsten waarop ge meenschappelijke onderwer pen ter sprake worden ge tracht Woensdagavond organiseerde de Contact-Commissie voor de eerste keer 'n bijeenkomst waarop Dr. Jos de Boer uit 's Gravenbage 'n inleiding hield over het onderwerp „Rechten en liefde tusschen man en vrouw". Het was jammer, dat het ein de van de Congregatie der mannelijke jeugd niet op een zoodanig tijdstip had vastge steld kunnen worden, dat cok deze Jongeren op tijd anwezig hadden kunnen zijn. In 'n zeer vloeiende, hoogstaan de, van warmte en liefde voor het nderwe-p tintelende i heeft de inleider voor 'n aandachtig ge hoor gesproken over de rechten en plichten van man eh vrouw. Spr. schetste de ontaarding van het huwelijk, in de moderne sa menleving. De ramp van de echt scheiding. de propaganda voor het kinderlooze of één-kinds-gezin en de algeheele ondergang van het gezin door het Communisme. Het Communisme rukt het geheele ge zin uit elkaar. Vader naar kantoor of fabriek, Moeder naar kantoor of fabriek en het kind opgevoed, ge kleed, gevoed en grootgebracht door den Staat. Buiten ons Katholieke en Crtho. dox-Protestantsche volk is de doorsnee Nederlander momenteel bezig om de Communistische staat voor te bereiden. We moeten thans positief wer ken en ons volk zoo opvoeden dat het. ongeschikt wordt voor het Communisme. Dit kan riet beter worden bereikt dan door ons volk op te voeden in 'n goed en gezcnd huwelijksleven. We hebben in het huwelijk recht op eikaars wederzijdsche steun en liefde. Het moet zijn zooais St. Paulus het zoo treffend en raak zeide „Twee in één vleesch". Spr. riep allen op om de Chris telijke boodschap van eikaars recht op liefde, het voor elkaar leven, uit te dragen in de wereld. De Voorz. van de C. C. de hèer Jac. Bruin Dz. dankte den heer de Boer voor zijn inleiding Spr. bracht nog enkele punten naar voren over het bioscoopbezoek (geen films gaan zien die niet zijn goedgekeurd door de Kath. Film actie) over het lezen van boeken uit de bibliotheken en over het trouw bezoeken van de H. Familie afd. mannen en vrouwen. Payglop 7, Alkmaar Telef. 3892 De toestand van het ijs De politie deelt ons mede dat overal in Alkmaar het ijs is goedgekeurd! uitgezonderd het gedeelte tus&clien de Bergerbrug en het Texelsche Hek, dat door de aanwezigheid van een groot windwak nog onbetrouwbaar is. Ook elders bevinden zich in de nabijheid van fabrieken, zie kenhuizen enz. nog wakken, die door de politie met stroowissen zijn afgezet. Ook bij de molen van Piet bevindt zich zoo'n wak De ouders worden aangera den hun kinderen erop te wij zen dat zij zich niet begeven op die gedeelten van het ijs die •door de politie zijn afgezet. BURGERLIJKE STAND Geboren: Josephus J., zoon van Alibertus W. Hoes en L. M. W. van WeerelcT; Theodora H., dochter van Arie Rentenaar en T. G. Leering; Louis, zoon van Jan Brongers en M. Hollander. Geboren: Petrus S. F. M., z.v. Frederikus C. Oudejans en C. C. M. Keesom; Johannes A. W., z.v. Hendrik Nijdam en J. A. W. Macpherson. Ondertrouwd: Hielke Meyer en Janna H. Westerhout; Nico- laas van der Gragt en Alida van der Veer; Cornelis Frankfort en Lena Blokker; Jacob Keyzer en Maria Broere. Gehuwd: Cornelis Groene- veld en Elisabeth Baas; Bern. Hoek en Anna v. d. Veer; Franciscus B. Bakker en Ma ria C. v. d. Boom; Andreas E. W. J. v. Aanholt en Christina H. Arnold. Pieter J. van Vliet en Elisabeth Bosma. Overleden: Christiaan A- Wolzak, oud 73 j., wedn. van E. A. v. Hal; Clasina J. v. d. Berg, oud 98 j. (oudste in woonster). bfuisgelden en salarisverhoogingen De raad dezer gemeente ver gaderde Dinsdagmiddag on der voorzittersenap van bur gemeester Schelhaas. Na de opening deelde de voorzit ter mede, dat mevr. de Wit verhinderd waa Ce Verga dering bij te wonen en dat de heer L. Schrijver als raadslid heeft bedankt. In de vacature-L. Schrijver is benoemd tot raadslid de heer J. Stoop Pz., die deze benoeming heeft aanvaard. De geloofsbrie ven worden onderzocht door een commissie bestaande uit de heeren Jac. Bruijn, J. Bakker en P. Beers, bij ges.aan door secre taris J. C. Bossen. De heer Bak ker deelt namens de commissie mede, d'at alle stukken in orde bevonden zijn, waarna tot toe. lai.ng wordt besloten. Aangeboden werd de begroe ting voor hetdienstjaar 1947. Deze begrooting zai worden on derzocht. De volgende afdeelin- gen werdeh getrokken: 1. Burgemeester, J. Bakker, P. Duijves, L. Kalverdijk, A. Dirkimaat; 2. M. Kuiper, wethouder, J. Heeringa, P. Beers, Jac. Bruin, J. Balder; 3. Jac. Weel, wethouder, P. K, Volkers, mevr. de Wit, J. Stoop Pz. Besloten wordt tol opheffing van den Sportkring Alkmaar voor de lichamelijke opvoeding en sport buiten schoolverband. De heer P. K. Volkers infor meert naar het vormen van een plaatselijken sportkring, opdat in den zomer gezamenlijke sport manifestaties kunnen worden gegeven. De verordening lot heffing van een straatbelasting is tot 1 Januari 1947 goedgekeurd. Een nieuwe verordening moet daar om worden vastgesteld. B. en W. bieden een nieuwe verorde ning, aan. De straatbelasting, die 'volgens de oude verordening 3 pet. van de belastbare opbrengst bedraagt, zal worden verhoogd tot 6 pet. van de belastbare op brengst van gebouwde en 3 pet. van ongebouwde eigendommen. De'verordening werd aldus vast- gesleld. Eveneens moet een nieuwe verordening worden vastge steld op de heffing van de sluis- gelden. Voor de sluizen te Nrd.- Seharwoude, Oudkarspel en Broek op Langendijk zal voor taan dezelfde verordening gel den. B. en W. stellen voor om het tarief, zooals dat thans ge heven werd te Nrd-Scharwoude, in de nieuwe verordening te handhaven. De heer Bruin consiateeri, dat bij het voorgestelde tarief er 'n groot tekort is op de exploita tierekening. Spr. zou het wen. schelijk achten om een zoodanig iarief te maken, dat een sluiten de exploitatie wordt verkregen. De heer Beers onderstreept Hit. De heer Heeringa wil de sluis- geld'en te Broek op Langendijk hooger slellen, omdat deze sluis betere service geeft. De heer Balder stelt voor om de schepen van 7 tor 12 ton 25 cent sluisgeld te laten betalen en van 12 tot 20 ton 30 cent. Dit wordt goedgevonden. De verordening wordt aldus vastgesteld. Voor den bouw van een nieu we sluis te Broek op Langendijk is indertijd van den Staat der Nederlanden een voorschot aan vaard van f 125.960. De kosten hebben bedragen f 176.629.37, Van de provincie werd een sub sidie verkregen groot f 20.000, zoodat f 156.629.37 voor reke ning der gemeente blijft. De Staat der Nederlanden wil het verleende voorschot verhoogen met f 30.669.37 lot f 156.629.37. Aldus aanvaard. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan de gemeen schappelijke gasfabriek een kas. geldleening te verstrekken groot f 75,000. De gemeenterekening 1944 werd voorloopig vaslgesteld. De regeering heeft besloten om de salarissen van de rijks salarissen met 10 pet. te ver hoogen. B. en W. stellen voor om voorloopig 10 pet. verhoo ging te geven cp de salarissen zooals deze op 10 Mei 1940 wa ren vastgesteld. De heer Jac. Bruijn wil de lagere salarissen een betere ver hooging geven dan de hoogere, salarissen. De heeren Beers en Volkers spreken in denzelfden geest. Algemeen is men van oordeel, dal de lagere ambtenaren meer verhooging moeten genieten dan de hoogere. B. en W. stellen voor om de loonen van de gemeente-werk- lieden nader te bezien. De ondersteunden zullen met Kerslmis een week extra onder steuning krijgen. Hierna sluiting. is

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2