Het Regeeringsantwoord Zondag dorpentochten MOTIE VAN DE OPPOSITIE. Nteuw Noordhollandsch Dagblad in Hollands Noorderkwartier Koninklijke rede van 1 December blijft grondslag voor de nieuwe rechtsorde DE MOORD IN DE WARMOESSTRAAT Cebr. Hoogenboom houden hun onschuld vol Secretaris Stichting voor den Landbouw Stemmen bij volmacht in 1947 G. Buis uit Den Helder krijgt 15 jaar GULDEN KERST Puzzle door Kafholiek thuisfront VRIJDAG 20 DECEMBER 1946 750 Joden zijn onlangs van Cyprus als legale immigranten in Palestina aangekomen. In afwachting van hun vertrek naar de plaats van bestemming, werden zij ondergebracht in een joodsch kamp nabij Haifa. Iedere nieuwkomer in het kamp wordt geregistreerd en gefotografeerd voor de identiteitspapie ren, welke verstrekt zullen worden. Walco N. Schaatsenrijders, die liefheb bers van dorpentochten over slooten, kanalen en meren zijn, kunnen Zondag 22 Dec. a.s. hun hart ophalen in Nrd. Holland benoorden het IJ. De tochten voor toeristen staan open voor iedereen, die er aan deel wil nemen en zijn zoo gestipuleerd, dat men naar verkiezing in Alkmaar (bij de Friesche brug), in Hoorn (Kei zerskroon), in Purmerend (de Doelen), in Uitgeest (Ooievaar) en in Zaandam (Posthoorn) kan starten voor een tocht, waarvan de afstand op het oogenblik nog niet is vastge steld. Waarschijnlijk kan ook hierin een keuze worden ge maakt, omdat de IJsbond Hol lands Noorderkwartier, die de tochten organiseert, van plan is tochten over verschillende afstanden te organiseeren. Van half negen des ochtends af zal men kunnen starten. Voor wedstrijdrijders is een dorpen- tocht vastgesteld, die begint in Purmerend. Het ijs is prach tig, terwijl de enkele gevaar lijke wakken door den Ijsbond zijn afgezet. De diverse tochten zullen worden verreden over de wateren tusschen Alkmaar en Hoorn, via Stompetoren en Ursem van Hoorn door den Eilandspolder bij Graft en via Spijkerboor naar de Jisperplassen, het llperveld, via Ilpendam naar Purmer end, vervolgens terug naar den Zeevangpolder via Mid- delie en Warder naar Oost huizen en Hqorn. Startende van Uitgeest uit, rijdt men via het Westzij der- veld over Assendelft en West- zaan naar Zaandam, om daar aan te sluiten op de bovenge noemde ijsbanen. Ook het Alk- maardermeer wordt in de rou tes opgenomen. Op diverse punten staan controleposten voor het afstempelen dér deel nemerskaarten. Ook in Water land kunnen diverse tochten worden gemaakt. Via Rans- dorp en Zunderdorp, langs Broek in Waterland en Zui- derwoude zullen scliaatsrijders naar Monnikendam glijden. De traditioneele tocht naar Marken kan op het oogenblik nog niet zonder gevaar worden gemaakt door de verschillen de groote wakken, die zich nog in het ijs bevinden. Als de vorst doorzet zullen ook hier echter zoo spoedig mogelijk banen worden uitge zet. Het zelfde geldt voor de wateren bezuiden het IJ in de richting van de Vechtstreek en op de Westeinderplassen. 14 EER BREEDVOERIG heeft minister Jonkman in zijn ant- woord-rede vervolgens gesproken over de uitwerking van de Ko ninklijke rede van 7 December 1942 en het accoord. In de opdracht aan de C. G. en de toelichting welke hij er op ge geven heeft, werd het recht van afscheiding erkend. Vanaf de 7 December rede wordt gehinkt op twee gedachten, of het moet zijn een unitarisch verband of een federatief verband. In de troonrede vindt men dezelfde veelzijdigheid; men vindt het te rug in elk staatsstuk. En als men dan nu gaat staan op het federa tieve been, is het dan wel juist daar zoo sterk tegen te gaan oppó. neeren? Men heeft oetoogd, dat de C. G. haar instructies zou hebben over schreden en de regeering zou daar aan hebben meegedaan. Men zou meer in federatieve richting gaan en daarom werd aldus opgetreden. En er zou alleen geparafeerd worden, omdat de kamer zich over de richting nog moet uitspreken. Waar de bereid, heid er was, om de kamer te ken nen, is er weinig reden, om de C. G. te beschuldigen. Er is inderdaad verschil van in zicht met de C. G. geweest. Maar waar het niet over gewone ambte naren gaat, vraagt de Minister zich af, wat daar tegen is. Er is gevraagd, is dit nog wel een Ko ninkrijk? De overeenkomst moet genomen worden naar haar eigen tekst en dan ziet men in art. S een federatie, die Unie wordt gehee- ten; in art. 7 organen, die gemeen, schappelijke belangen zullen be hartigen. En men ziet aan het hoofd der Unie den koning. Be sluiten worden genomen in naam des konings. Er is een conflicten- regeling aangekondigd; hieruit blijkt de eigen souvereiniteit der Unie. <9 In elk geval wordt een en ander nog open gelaten voor nadere uitwerking. In de Unie wordt de laatste gedachte der overheersching weggenomen als men ziet, dat aan het hoofd der Unie staat een koning uit het Huis van Oranje en niet het Koninkrijk der Nederlan den. De beteekenis van de defacto- erkenning is, naar sprekers in zicht, duidelijk.^ uiteengezet door den heer Logemann. Of men de erkenning wil betite len als regionaal of niet kan de positie niet verhelderen. Het is de erkenning van de republiek die een staat zal worden van de Ver- 'eenigde Staten van Indonesië. De Minister erkent, dat nako ming van het bestand zich op zeer onbevredigende wijze voltrekt. De kern van de erkenning, dat de re publiek het gezag uitoefent ligt hierin, dat het noodzakelijk is als bewijs onzer vreedzame bedoelin gen, om de republiek te erkennen. Wat moet er gebeuren als de opzet mislukt? Dan zal onge rept zijn gebleven de verant woordelijkheid der Nederland- sche regeering. Men vindt dat in de regeeringsverklaring. Het tijdstip in artikel 1 ge noemd is geen ander tijdstip dan dat genoemd in art. 12. (1 Jan. 1949.) Over de noodige machtsmiddelen wordt be schikt, maar dan in den geest van vreedzame bedoelingen. DE HEER SCHOUTEN heeft in de Kamer, mede namens de heeren Bierema, Tilanus, de Wilde en Zandt, de volgende motie ingediend: „De Kamer, kennisgenomen hebbende van de schriftelijke en mondelinge toelichtingen op de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati; overwegende, dat in de re- geeringsverklaringen v. 10 Mei 1941 en van 7 December 1942, uitgesproken bij monde van H. M. de Koningin, is toege zegd, dat aan de volkeren van Nederland, Nederlandsch In- dië, Suriname en Curacao de gelegenheid zal worden gege ven om gezamenlijk te over- Het onderzoek naar den da der van den moord in de War moesstraat te Amsterdam heeft tot nog toe geen opheldering gebracht. Dagelijks worden de gebr. Hoogenboom aan ver- hooren onderworpen, maar zij blijven hun onschuld volhou den. Daar de derde verdacht, L. M. van der Helm, dien de re cherche Woensdag met de gebr. Hoogenboom hoopte te kunnen confronteeren, nog niet geheel van zijn infectie is genezen, zal hij voorloopig nog niet van het ziekenhuis naar het hoofdbureau, resp. het huis van bewaring kun nen worden overgebracht. Tot zoolang zullen de confrontatie en de kruisverhooren tusschen de drie verdachten moeten worden opgeschort. leggen over een voor de veran derde omstandigheden pas senden bouw van het konink rijk en zijn deelen; dat aan deze plechtige toe zegging in het belang van het geheele koninkrijk naar letter .en geest uitvoering behoort te worden gegeven, in het bijzon der omdat dit de eenige wijze is, welke een waarlijk demo- cratischen opzet "waarborgt met betrekking tot de voor bereiding van de reconstruc tie van het koninkrijk; dat de geprojecteerde over eenkomst van Linggadjati in zoodanige mate op de Rijks conferentie vooruitloopt, dat aan voormelde toezegging in feite niet, althans slechts zeer bezwaarlijk, zou kunnen wor den voldaan; spreekt als haar meening uit, dat thans allereerst aan die toezegging uitvoering be hoort te worden gegeven door de bijeenroeping van een rijks conferentie, waarin vertegen woordigers van de tot het ko ninkrijk behoorende volkeren in vrijheid kunnen beraadsla gen over den nieuwen bouw van het koninkrijk; noodigt de regeering uit ten spoedigste over te gaan tot de bijeenroeping van die confe rentie; en gaat over tot de orde van den dag." Als opvolger van wijlen ir. J. Vet, is tot secretaris van de Stichting voor den Landbouw benoemd ir. G. P. F. Royackers te Roermond, inspecteur van den Rijksdienst Landbouwher- stel voor de provincie Limburg en Rijkstuinbouwconsulent. Voor de eventueel te hou den verkiezingen in '47 wordt er de aandacht op gevestigd, dat zij die bij volqiacht wen- schen te Stemmen, dit moeten verzoeken aan het gemeente bestuur van de gemeente, op welker kiezerslijst zij voor komen vóór 1 Januari 1947. Dit verzoekschrift moet ge steld worden op een formu lier, dat verkrijgbaar is ter secretarie afdeeling verkie zingen, van elke willekeurige gemeente in Nederland, dus ook buiten de woongemeente. De kiezer kan bij volmacht stemmen, indien zijn beroep of werkzaamheden medebren gen, dat hij herhaaldelijk werkzaam is buiten de ge meente, op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zijn afwe zigheid als regel telkens lan ger dan drie dagen duurt. De aanwijzing van den ge machtigde kan later geschie den. Een kiezer mag niet meer dan één aanwijzing als ge machtigde stemmen. Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam heeft den SS'er G. Buis uit Den Helder ver oordeeld tot 15 jaar Rijks werkinrichting met aftrek van voorarrest. De Advocaat-fis caal had verleden week reke ning gehouden met den jeug digen leeftijd van verdachte en daarom slechts twee jaar gevangenisstraf geëischt. Het Hof overwoog echter, dat Buis zijn misdrijf ernstig moet wor den aangerekend, omdat hij uit een goed vaderlandsch ge zin stamde en men hem van all ezijden van zijn onvader- landschen stap heeft willen afhouden. De regeering erkent, dat de Ne- derlandsche en Ned. Indische weermacht moet worden bijge. bracht, dat zij een Nederlandsche taak hebben te vervullen, om de nieuwe gezagslegitimatie mogelijk te maken. Toegezegd kan worden, dat, dank zij die weermacht, tot een goed einde zal kunnen worden gebracht, datgene waarvoor de re geering verantwoordelijk is. De grondwet van de Vereenigde Staten van Indonesië zal worden vastgesteld door de Indonesiërs; Nederland zal niet als lid der con- stitueerende vergadering daaraan deelnemen, maar wel is aan Ne derland in deze een taak toebe dacht. De Minister verklaart, dat hij met belangstelling vele opmerkin gen over de artikelen heeft ge hoord, maar hij is van ooFdeel, dat zijn conclusie een andere moet zijn dan die van hen, die tegen Ling gadjati opponeeren. Vervolgens wjjst hjj erop, dat het ontwerp, hier ter tafel gelegd, geen voorstel is; een motie is er nog niet. Als er geen komt, dan neemt de re geering aan, dat de Kamer toelaat, wat de regeering voornemens is te doen. De Minister heeft? slechts van twee plannen vernomen. De heer Vonk heeft in de „behandelingen" doen opnemen het Plan-Welter. Z.i. is het te unitarisch. Het twee de plan is door den heer Schouten Overal verkrijgbaar Vele en groote prijzen aangeduid. Hij verlangt terugkeer tot het oude gezag onder bepaalde voorwaarden. Toen wij het gezag in handen hadden, hebben we aan de aspiraties van Indonesië niet voldaan. Wij hebben alle staat-1 kundige hervormingen uitgesteld tot later. Wij hadden moeten doen vóór de Japansche occupatie, wat de heer Schouten n u wil. Andere plannen zijn niet ge hoord; de Minister is gesterkt in de overtuiging, dat het accoord zoo spoedig mogelijk moet worden on derteekend. De eed der ministers verlangt trouw aan de Koningin, trouw aan de Grondwet, getrouwe vervulling der verplichtingen. Daaraan meent hij te voldoen. Te ruim één uur, nadat de Mi nister twee uren gesproken heeft, werd besloten de discussie té schorsen tot des avonds acht uur. y In de Waalhaven te Rotter dam werden demonstraties ge houden met reddingsmiddelen. Een raket, waaraan een lijn is bevestigd, wordt over het „in nood verkeerende schip" ge schoten". Centr. Fotop.B. P.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4