DE T.B.C.-BESTRIJDING en kermisklanten Nieuw Noordhollandsch Dagblad RAADSOVERZICHT VAN ALKMAAR 4 MAANDAG 23 DECEMBER 1946 II. De sanatoria in den lande lig gen vol en het aantal thuiswach- tende t;b.c.-patiënten, dat door de magere oorlogsjaren sterk is toe- genomen, is heel groot. Elke gele genheid om uitbreiding te geven aan de verpleging van de slacht offers van deze gevaarlijke volks ziekte, moet dus met beide handen aangegrepen worden. Zweden gaf twee barakken, waarin totaal 36 patiënten opgeno men kunnen worden. Zij werden door Alkmaar dankbaar aanvaard. Maar daarmee zijn wij er nog niet. Terreinaanleg vordert een uitgaaf van f 2500,aanleg van riolee- ring en bijkomende werken f 11.000,kosten 36 bedden met toebehooren f 12.000,"kosten van aanvulling van den door het Rijk te verstrekken inventaris f 7.500, Samen f 33.000, De Raad gaf dit crediet voor dit sympathieke doel corde magno. Reeds buiten dit bedrag waren voor '46 de kosten van de ge meente voor t.b.c.-bestrijding we gens toename van het aantal pa tiënten op f 40.000 (in '40 f 6000) geraamd. Voor de argumenten van Mej. Kamphuis, die van de exploitatie door het C. Z. verwachtte, dat deze barakken voor t.b.c.-patiën ten een permanent karakter zou den krijgen, hetgeen zij niet ge- wenscht achtte met het oog op besmettingsgevaar en niet in het belang van de patiënten, die be ter geen bezoek kunnen hebben was iets te zeggen. De heer Siets- ma verwachtte echter van het C. Z. een gunstiger exploitatie dan wanneer de Ver. tot Bestrijding der t.b.c. het zou exploiteeren. Waarop hij die verwachting baseerde vertelde hij niet; toch zeker niet op de exploitatie-uit komsten van het C. Z. zelf? In ieder geval blijft de exploi tatie gescheiden van de baten en lasten van het Centraal Zieken huis, waarvan wij goede nota ne men. Laten wij hopen, dat de barak ken spoedig gereed zijn, om de pa tiënten te ontvangen. Kermispraatje D'r zijn er, die bij 't hooren van 't woord „kennis" alleen al ,,'t wild in de bienen" krijgen. D'r zijn er ook, die met schrik en beven die laatste Augustusdagen tege moet zien; dat zijn de vaders, die alle moeite moeten doen om hun portemonnaie stijf dicht te houden, als moeder en de kinderen'er een aanval op beramen. Dan zijn er de kermisgasten en middenstanders, die blij zijn als 't Alkmaarsche kermis is, want dan wordt er wat verdiend. Die Alk maarsche Middenstanders beper ken zich dan meestal tot de ex ploitanten van eet-, drink- en vermaakgelegenheden, die in de kermisweek meer verdienen dan in tien normale weken. Maar hoe veel Middenstanders zien er hun leveranties in de kermisweek niet betaald, omdat de voor het huis houden bestemde gelden worden omgezet in dure ritjes met 'n skoo- ter of in de Holly Holly? De heer Hoy tink becijferde, dat er in de kermisweek twee ton wordt stukgesmeten. Wij gelooven dat zijn schatting aan den lagen kant is. Als alle menschen er zoo over dachten als hij, zou het er voor de kermisexploitanten leelijk uitzien. Hij had niets van protes ten vernomen tegen de verkorting van de kermis tot 6 dagen. Geen wonder; wie langer dan 6 dagen kermis wil hebben, gaat bij voor keur niet naar den felsten tegen stander ervan. Maar wij hebben wèl protesten vernomen, meneer Hoy tink! Waarmee wij niet willen beweren, dat wij zoo'n warme voorstander van de kermis zijn. Persoonlijk kan de kermis ons ge stolen worden; maar nietwaar: leven en laten leven. 't Bevreemdde ons, dat er geen enkel pro*00! vrp**^ t~r°n de uitwassen van het kermisver maak, die zich openbaren in de hooge tarieven veor sommige amu sementsgelegenheden. Hoe hooger de pachtprijzen, hoe grooter het voordeel voor de gemeentekas; maar ook: hoe hooger de tarieven voor het bezoeken van de kermis- attrarties. Kan daar van gemeentewege niets tegen gedaan worden? Als wij voorstander zijn van de kermis, zijn we dat niet, omdat wij behoefte gevoelen aan dit ver maak, noch voor ons, noch voor het publiek, doch omdat de kermis èen stuk broodwinning beteekent voor een groote groep. Gelegenheid tot amusement heeft het publiek ook buiten de kermis te over. Ook omwiile van het profijt voor de gemeentekas behoeft men geen voorstander van de kermis te zijn, althans niet op de eerste plaats. De kermis is 'n volksvermaak; doch het karakter van de kermis is de laatste 30 jaar sterk gewijzigd en daarmee is de post: staangelden belangrijk gestegen. Van een ver zameling kraampjes en theatertjes met ,,de Stoom" als groote attrac tie is de kermis uitgegroeid tot een amusements-industrie van groote allure, zoo zelfs, dat de amuse- ments-gelegenheden van het ker_ mis-grootbedrijf naar het buiten land gaan, om voor ons land de zoo hard-noodige deviezen te kwee ken. Wij hebben er geen bezwaar tegen, dat de Egyptenaren hun geld smijten in den bodemloozen put van een Hollandsche kermis, maar dat wij arme Hollanders, die met een consumentencrediet op de been gehoufpn moeten worden, in één week twee ton en meer aan dit amusement stuk gooien, geeft toch wel te denken. Maar soit, tenslotte is iedereen vrij de kermis te bezoeken of niet. Voor het verbod van kermis op Zondag waren slechts vier raads leden te vinden. De argumenten, welke vóór kermis-op-Zondag pleitten, waren niet erg fraai; 't bracht meer in 't laatje en door de week kan vader niet met de kinderen naar de kermis. Nou dan Er zijn wel eens geluiden in Re- geeringskringen vernomen over krachtiger maatregelen van over heidsmaatregelen tot heiliging van 'den Zondag. Wellicht worden die geluiden nog eens daden en dan verdwijnt de kermis op Zondag vanzelf Fr. O. Noot: In ons raadsoverzicht hadden wij het over het tekort op de gemeentebegrooting '45 van ruim een millioen: de aandachtige ezer zal hebben begrepen, dat er 1946 had moeten staan. Red. Burgemeester Koelma Naar wij vernemen hoopt de burgemeester, prof. mr. A. Koel ma, in den loop van de volgende maand" zijn ambtsbezigheden weet te hervatten. Een geslaagde IJszondag 't Was de eerste en laatste ijs- Zondag van het seizoen dit jaar. Maar degenen, die door de week verhinderd waren, konden gister hun hart ophalen. Zoowel op de vereenigingsbanen als op de sin gels en stadsgrachten als ook op de vaarten en slooten in het pol derland werd op dezen grijzen winterdag naar hartelust gereden. DE MINNESTREELEN Het in Alkmaar en omstreken zoo bekende en geliefde knapen koor „De Minnestreelen" o. 1. v. Hubert Cuypers zal, traditie getrouw, op den Tweeden Kerst dag nam. half 3 een Kerst-Concert geven. Het vorige jaar was er voor dit Kerst-Concert zooveel belang stelling dat talloozen teleurgesteld moesten worden. Een concert van „Minnestreelen" behoort tot de groote muziffale evenementen in dit seizoen. Niemand berzuime deze prachtige Kerstmiddag bij te KERSTTENTOON STELLING Jonge kunstenaars Met een kort woord heeft de gemeente-archivaris van Alk maar, de heer Th. P. H. Worlel, in het Stedelijk Museum de Kersttentoonstelling geopend, waar jonge kunstenaars, heizij experimenteel, hetzij al meer volgroeid, hun werk uit hun atelier gebracht hebben onder het oog van hel publiek, dat, gezien de successen van de be vrijdingstentoonstelling, zich in teresseert voor het werk van de begenadigden onder hen. In zijn openings oespraak wees de beer Wortel er op, dat 't werk van deze jongeren of jongsten onder de schilders en beeldhou wers nog niet is volgroeid, maar zooals de geheele wereld tast en zoekl naar juiste verhoudingen en lijnen, ook zij nog zoeken overal en bij ieder stuk, dat zij onder handen hebben. Bij de een is. dit al meer geëbd in vastere vormen, bij den ander is nog een zoeken naar een bepaalde verhouding. Hij beval al het werk in de warme belangstelling van het publiek aan. David Kouwenaar, een der jongste exposanlen, sprak een dankwoord tot het tentoonstel. lingscomifé, (ot de heeren Wor- lel'en Piquet en tot mevr. Chai ley Toorop voor de moeite en de belangstelling, die zij voor de jongeren en jongslen aan den dag hadden gelegd en ook hij vroeg namens zijn kunstbroe ders en -zusters belangstelling van Alkmaar's bewoners. Een zestiental schilders en beeldhouwers heeft hier eenig belangrijk werk verzameld en met hen waren lal van jongere en oudere kunstenaars bij de opening aanwezig, alsmede na mens het Alkmaar's gemeente bestuur de secretaris mr. Veen- dorp en de burgemeester van Bergen, dr. Huijgens. Op hel werk. dat van 22 Dec. 1946 t.e.m. 22 Jan. geëxposeerd blijft in het Stedelijk Museum, komen wij nader terug. Burger IJsclub De Burger IJsclub heeft ook weer plannen. Vrijdag a.s., op j 28 December, worden er oe de Oude Gracht het gedeelte lusschen Ridderstraat en Brille. steeg gecostumeerde wed strijden gehouden, waarvoor zich 30 deelnemers kunnen op geven; deze houden wedstrijd in het hardrijden om prijzen in natura voor behoeftige gezin nen. Tegen een geringe entree heeft men toegang tot dit ge deelte van de Oude Gracht. Men weel 't, de Burger IJsclub, die momenteel staat onder' leiding van mr. C. Berkhouwer, zorgt eiken winter voor een extra'tje in die gezinnen, die wel wal kunnen gebruiken. Wij hopen daarom, dat het ijs op Vrijdag a.s. nog in goede conditie is, zoodat deze populaire wedstrij den doorgang kunnen vinden. T ribunaa l-agenda J. Parlevliet, Den Burg; G. de Geus, Blokker; B. Ullings, Alk maar; G. Zagbuis, Heiloo; M Tis. meer, Alkmaar; C. en E. Schut, Alkmaar zullen Maandag 23 Dec. voor het Tribunaal terecht staan. Op 24 Dec. staan terecht B. A. Andeweg, A. Loos en D. Boot, Alkmaar, H. Bolland, Castricum, C. Brandwijk, Bergen en W. Roos, Noord Scharwoude. A. F. C.-NIEUWS Vanavond zijn alle AFC-ers weer op den clubavond present! Geen zaaltraining. Deze vangt aan op Dinsdag 7 Januari 1947. Intusschen houden alle* AFC-ers hun spieren soepel en hun lichaam fit. Vanaf deze plaats wensch ik alle lezers en lezeressen een Za lig Kerstfeest, een Zalig Uiteinde en een Zalig Nieuwjaar. Dat '47 moge brengen een bestendigen vrede en veel geluk, dat is de wensch van de FPC-er. De wijnpers Wijsheden, die verzonken lig gen in een fonkelend glas wijn, zijn onpeilbaar, omdat 't licht en de warmte uit het diepe rood of glanzend wit zich evenmin laten jjgdlen. Denken we slechts aan de mooie verhalen over den wijn en zijn eigenschappen van Werumeus Buning, aan 't boek van Leonard Huizinga: „Tien glazen wijn" en aan vele andere verhalen over de wondere en teere eigenschappen van dezen drank der goderi. De fa. Th. Kraakman te Alk maar is weer begonnen met haar kleine prospectus „De Wijnpers", waar naast practi- sche aanwijzingen ook de roman tiek van dezen edelen drank een plaatsje zal krijgen voor ver halen van bekende schrijvers of recensenten. De goede en trouwe gewoon te is zoo weer in eere hersleld. Uitspraken Tribunaal De 2e kamer van het Alkmaar sche Tribunaal deed de navolgen de uitspraken: Andries Kuiper, Hoogwoud, in_ terneering gedurende 2 jaren 'met aftrek, dus tot 7 Sept. '47. Pieter C. Bakker te Beemster interneering gedurende 2 jaren en 3 mnd. met aftrek tot 8 Aug. 1947. Verbeurdverklaring: flO.OOO. Egbert G. v. 't Zand te Alkmaar (verzet-zaak) schuldig verklaard. Recht ontzegd in overbeidsfunctie's werkzaam te zijn. G. E. Tuinstra. schipper water- poütie te Enkhuizen, nader onder, zoek gelast, zoodat de zaak wordt aangehouden. ENKEL GEBROKEN Gistermiddag brak een 24- jarige militair bij het afbinden van zijn schaatsen, waarbij hij kwam le vallen, zijn linker enkel. Dokter Lorris verleende de eerste hulp, waarna de man per auto naar het Centraal Ziekenhuis werd vervoerd. BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerarda dochter v. Johannes C. Tolerïaars en J. Verschoor; Willibrordus, zoon v. T3emardus J. StadégaarcT en A. S!am; Franciney M\, dochter v. Adrianus van Hartingsveldt en J. Dijkshoorn. Gehuwd: Antonius J. Weimar en Klasina M. Maddezon; Johan nes Westra en Magdalena G. Zandbergen. Overleden: Kundegonda G. Krauweel, oud 8 jaar. REDDINGMATERIAAL Door de politie is langs de verschillende grachten en sin gels reddingsmateriaal gede poneerd, o.a. ladders en red dingshaken. Van reddingstou- wen bij de Nieuwlandersingel en Baansingel hebben onbe kende daders de ijzeren red dingshaken van de touwen ge sneden. De medewerking van het publiek wordt ingeroepen voor het toezicht op bet red dingsmateriaal. Gemeenteraad Egmond Binnen Onder voorzitterschap van burgemeester Niele kwam de raad voor het laatst in '46 bijeen en hoewel de vergadering in hoofdzaak was uilgeschreven om het vereischte aantal ver gaderingen per jaar vol te ma ken, toch werden belangrijke beslissingen genomen. Na behandeling der ingekomen stukken werd het rapport der begrootingscommissie voorgele zen. Hieruit blijkt, dat de raad ■van oordeel is. dat aanleg van rioleering noodzakelijk is, al ko men de kosten eok op f 380.000, zooals blijkt uit de plannen van het Ingeniersbureau Dwars Verheij te Amersfoort. De plannen voor verbetering van den Julianaweg, de Krijt en de Abdijlaan schreeuwen om uitvoering, aldus de raad en de kosten ad f 13.000 zijn niel te hoog. Op grond van het voren besprokene we«d de schuldpo. EEUWFEEST „HUIZE ST. ALOYSIUS" Honderd jaar lang zijn in „Huize St. Aloysius" te Amsterdam on verzorgde kinderen, weezen en halfweezen verzorgd en opgevoed. Honderden van die kinderen zijn daardoor geworden flinke menschen in de maatschappij. Velen werden Priester, Broeder, uitstekende zakenlieden, bekwame vakmenschen, flinke werkers -in handel en industrie. Het gebouw in Amsterdam heeft nu honderd jaar dienst gedaan. Flinke en afdoende verbouwing kan nu echter niet langer uitge steld worden. Zoodra de omstandigheden het toelaten moet die verbouwing worden aangepakt. Maar dan moet er geld zijn. Daarom is een Bouwfonds gesticht Een beroep werdt nu gedaan op alle katho lieken om voor dit Bouwfonds bij te dragen. Dit wordt U heel erg gemak kelijk en aantrekkelijk gemaakt. Men heeft een groote verlo ting opgezet met prachtige prij zen: een eerste prijs Ier keuze tot een waarde van f 7000.'n nieuwe Ford-auto, een motor rijwiel, een schrijfbureau, radio toestel enz. Lolen verkrijgbaar aan de Bureaux van het Nieuw Noord- Holl. Dagblad. Zie advertentie! Katholieken, helpt mee! sitie der gemeente eens onder de loupe genomen. Deze is niet, ongunstig te roemen en be draagt f 113.000 en vrijwel ge heel veroorzaakt door het on derwijs. De commissie sluit zich aan bij de 10 pet. salarisverhooging der ambtenaren. De presentie, gelden der raadsleden worden van f 2' op f 3 gebracht en de weihouders krijgen in plaats van f 100 nu f,150 per jaar. Den heer W. Wittebrood wordt voor zijn duidelijk rap port door' den voorzitter dank gezegd. De begsooting wordt hierna onveranderd aangenomen. Gemeenterekening 1945 en de suppl. begrooting 1945 wordt aangenomen. Hieruit blijkt, dat de centrale keuken een batig saldo vertooncfé van f 1186, het geen wel een uitzondering zal zijn in Nederland. De aankoop van boomen voor het maken van klompen leverde de gemeente een winst op van rond f 3000. Bij de rondvraag verzocht men opruiming van de wallen langs den SI. Albertsweg. De voor zitter deelt mede, dat in 1947 f 4000 extra voor wegen is uit getrokken. Voorloopig zal de gemeentewerkman met 't werk beginnen. De heer Klok wordt benoemd .tot deskundig adviseur voor het beplantingsplan langs den Slot en Heerenweg. Voorts krijgl hij mac&tiging om f 200 te besteden voor aankoop van boomen in particuliere gronden langs den Heerenweg. De heer Simons vraagt, hoe de enbillijkheid is ontstaan, dat de Hoever brandweerlieden in uniform en die van Egmond Binnen in colbertje moeten spuiten. Bij de eerste brand weeroefening zal de voorzitter dit geval ernstig bezien. Aan het slot wordt dank ge bracht voor de prettige samen werking in 194'6 en hoopt de zelfde goede sfeer in '47 terug te vinden Naar wij vernemen zal dr. Euwe einde Januari begin Februari een tournee door Zwitserland maken voor het geven van enkele simul taanseances in diverse groote ste den Voorts zal ter gelegenheid van die tournee een tweekamp worden georganiseerd tusschen den Zwit_ sersehen meester Grob en onzen landgenoot, welke tweekamp be staat uit zes partijen. IN

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2