St. Nicolaas was ook in Batavia! Een brandweer voor randgemeenten Nieuw Noordhollondsch Dagblad 11 BRIEF UIT INDIë Vreugde bij onze troepen overzee Marktberichten GEMEENTERAAD BERGEN De gemeente zal een proef-proces aangaan GEMEENTERAAD URSEM Monument1 voor gevallen illegale strijders Voor het Tribunaal UITSPRAKEN M"rk*hericH<*n In het Nieuw Noordhollandsch Dagblad van 6 December las ik, dat Sinterklaas óók een bezoek had gebracht aan het kamp „Rochdale" en toen bedacht ik ineens, dat St. Nicolaas op 6 December óók in Batavia is ge weest en aan verschillende on- cDerdeelen eenige momenten van vreugde heeft bezorgd. Jammer genoeg kon hij ons echter niet tracteeren op chocolademelk en taaie vrijer en had hij blijkbaar al zijn pakjes al weggegeven. En niemand: onzer klonk de blijde verrassing in de ooren: „Je bent van nu af vrij, hier is je spaarpotje en ga maar naar huis". Maar met een glas limo nade en een tompoes, waarop de goodie Sint ons tracteerde, waren wij toch tevreden, 't was weer eens een prettige afwis seling, want zoo héél veel is hier in Batavia niet te beleven en ontspanning komen onze solda ten nog heel wat tekort. Hol- landsche kranten komen hier zéér weinig. Tot mijn groole verwondering las ik,, dat het N.N.H.D. duizend abonné's in Indië heeft en slechts 21 kran ten per luchtpost mag verzen den! Maar is er dan geen 'enkele instantie die kan bewerkstelli gen dat hierin, in het belang van onze troepen, eens verbetering wordt gebracht? In de cantines is dus niet veel lectuur, er is verder ook nog niet veel te be leven, dus onze soldaten willen de stad in. De afstanden zijn hier groot en als zij niet in het hart van de stad zijn onderge bracht, liften zij daarheen, of als de laatste centen niet aan bier, limonade of ijsjes zijn versnoept, nemen zij een „bedja". U weet niet wat een „bedja" is? Een leunstoel op een' driewieler met feen Indonesiër achterop! Een ritje met zoo'n „bedja" is niet goedkoop en men moet altijd minder betalen dan de vervoer der vraagt. Dat is trouwens bij alles wat men koopt ook, vooral op den passar, d.i. de iniheem- sche markt, die niels anders is dan onze stadsmarkten. Op den passar mag de soldaat graag vertoeven. Daar is van alles te krijgen en kun je je Maleisch oefenen als je iets koopen wilt. Onze soldaten weten dat de koopman altijd begint met 3 a 4 keer te overvragen. De koop man en de soldaten vinden het prettig een beetje op en af te dingen, 't Resultaat is dan, dat men gewoonlijk toch nog teveel betaalt! De groote cantines in het centrum der stad worden druk bezocht, de prijzen zijn daar dan ook belangrijk lager dan in de café's en inheemsche eethuisjes. !s Middags draaien OUDE NIEDORP L. T. B. Ten gunste van het onlangs op gerichte studiefonds der L.T.B. werd door het Bestuur en de Raad van Toezicht der R.K. Coöp. Boerenleenbank besloten hiervoor een bedrag van f 250,beschik baar te stellen. W.O.L.-POLDER De heer H. Wit, die per 31 De cember a.s. periodiek moet aftre den, wenscht in verband met zijn leeftijd, niet voor herbenoeming in aanmerking te komen. EENDRACHT MAAKT MACHT Zeedag 22 December hield de IJsclub „Eendracht maakt macht" te de Weel, Oude Niedorp, een wedstrijd Ringsteken voor paren, waaraan door 21 paren werd deel genomen. De prijzen werden ge wonnen door: A. Ligthart Nz. en A. Smit Md., Ie prijs; D. Bakker Dz. en A. Smit Cd., 2e prijs; P. Bruin Gz. en M. de Graaf, 3e prijs P. Bruin Pz. en N. Muileboem 4e prijs. de bioscopen al, sommige des morgens reeds, maar je moet in de rij staan, net als in Holland- In de militaire bioscoop mag je een burger-kennis meenemen en behoef je niet te betalen. Ver schillende onderdeelen hebben busdiensten georganiseerd, waar door het liften of de „bedja" overbodig zijn. Om 22 uur is het avondappèl, Zaterdags een uur later en moet iedereen binnen zijn. Voor het naar bed gaan, gaan de meesten zich nog eens wasschen. Was- schen heet hier mandiën en ge beurt niet onder een douche, maar door jezelf met een klein emmertje of etensblik net zoo lang af te plenzen tot je alle vuil en warmte hebt wegge spoeld. Maar er is niet altijd voldoende water, althans niet in Batavia! Tenslotte kruidt de soldaat onder zijn „klamboe", het tentje van muskietengaas, waarin je je als in een eigen kamertje kunt terugtrekken op je bed. En spoedig, ondanks de warmte, vallen wij in een diepen slaap en droom en van Holland! Zalig Nieuwjaar! Res. Kapt. D. v. VEEN. Batavia, 14 Dec. 1946. BERGEN R.K. VROUWENBOND Zondag organiseerde de R.K. Vrouwenbond voor de kinderen der leden een Kerstfeest. De Gid sen o.l.v. Kap. J. Koning voerden zeer devoot een Kerstspel op, waar de kinderen geheel io opgin gen. Vervolgens werden de kin deren getracteerd en werden en kele Kerstliederen gezongen, waarna npg een poppenkastver- tooning volgde. Wat leefden de kinderen, maar ook de ouderen mee met het ver haal, waarin ook een der drie ko ningen in voorkwam. Een woord van dank aan de medewerksters voor dezen welgeslaagden kinder middag is zeker op z'n plaats. Aan de leden van den Vrou wenbond wordt voorts medege deeld, at de 2de les van den knip cursus op 2 Jan. wordt gehouden. De Moedercursus begint 8 J-an. 's avonds om half 8 in 't St. Jans gebouw; ook niet-leden zijn hier •welkom. Onze Vastenavondviering wordt weer goedje ons tooneel- clubje zal weer optreden. Henri de Greeve komt 13 Mei. Inlichtingen zijn altijd te beko me bij Mevr. Beekman, St. An. toniusstraat 9. Het bestuur wenscht alle leden 'n Zalig Kerstfeest en 'n Zalig Nieuwjaar. Secretaresse SINT MAARTEN KEURING DIENSTPLI6HT Het getal ingeschrevenen voor de lichting 1944 in -deze ge meente bedraagt 10. De keuring is vastgesteld op 21 en 22 Jan. a.s. in het gebouw van den Ge meentelijken Geneesk. Dienst te Den Helder. „DE VODDENRAPER VAN PARIJS" Zondagavond werd in café Schrijver alhier een uitvoering gegeven van het reeds zeer oude tooneelsluk „De Voddenraper van Parijs". De zaal was vrijwel geheel uitverkocht en het publiek heeft ten zeerste van het gebodene genoten, getuige een langdurig applaus na iedere acte. Het wordt alleen tijd, dat men ook hier begint te breken met die vastgeroeste Noordholland. sche gewoonte om een half uur te laat te beginnen. NOORD.&CHARWOUDE 24 Dec. 50.000 kg gele kool 9.70—10.40; 26000 kg' roode kool 9.6016.70; afw. 9.40 11.10; 16000 kg witte kool 6—8.80 WARMENHTJIZEN. 23.000 kg gele kool 9.4011.60; 52.000 kg roode kool 10.20—16.90: afw. 8.50—10.30. LANGEDIJKER GROENTEN CEN_ TRALE. 8000 kg roode kool 13 16.50; 57.000 kg gele kool 10.50—11 3Ö00 kg witte kool 8..30; 300 kg* sprui kool 5253. Vrijdag en Zaterdag a.s. is er geen veiling. De Raad kwam gisteravond onder voorzitterschap van Dr. Hujjgens bijeen. Besloten werd mede te werken aan op heffing van den Sportkring Alkmaar. Aan de Kerkvoogdij der N. H. Gem. werd een bijdrage verleend in de extra kosten van voorberei ding ter restauratie van de ruïne- kerk, ten bedrage van f633.60, daar het monumentenzorg betreft. Voorts deelde de Voorzitter mede, dat een Commissie voor Ad vies tot Behoud van Natuurschoon is samengesteld, bestaande uit de heeren Rooyaards, Kaspar Niehaus en J. Roggeveen. Besloten wordt deel te nemen aan een proefproces inzake de aansprakelijkheid voor teveel uit betaalde kostwinnersvergoedingen aan verwanten van militairen. Het Rijk huldigt nl. de opvatting, dat de gemeente aansprakelijk is voor de uitbetaalde kostwinnersvergoe ding. Deze opvatting wordt door de gemeente echter niet gedeeld, daar het vrij veel voorkomt, dat door omstandigheden, die vooraf niet te voorzien zijn, tot verlaging van de reeds toegekende bedragen moet worden overgegaan en ver haal niet mogelijk blijkt te zijn. Van den Inspecteur der P.T.T. te Haarlem was bericht ingeko men, dat de klachten omtrent de loketbediening in het postkantoor gegrond zijn. Door de P.T.T. wordt inmiddels hierin voorzien door het plaatsen van nog één loket. De Voorzitter zegde toe, alsnog te zullen trachten in deze ge meente een agentschap ingesteld te krijgen tot het behandelen van kleinere postzaken, waarschijnlijk in de buurt van Oostdorp. De Brandweer N. a. v. de brand in de Beu kenlaan werd de vraag ge steld, of de Brandweer van Bergen wel voldoende in staat geacht moet worden branden van eenigen omvang te be strijden. De Voorzitter deelde mee, dat brandbluschmiddelen en materieel tengevolge van de bezetting on voldoende moeten worden geacht. Ook de afspraak met Alkmaar voldoet niet geheel aan de eischen. Spr. was van meening, dat in Bér- gen een Brandweer behoort te zijn, die de eerste hulp kan verleenen, doch hij is cr een voorstander van, dat te Alkmaar een zeer goed ge outilleerd brandweercorps, zoo noodig voor rekening der rand gemeenten wordt in stand gehou den. Bij de rondvraag werd nog me degedeeld, dat geen lichtpunten kunnen worden aangebracht bij gebrek aan materiaal. Enkele leden maakten nog bezwaar tegen een bloemenstalletje bij het Sta tion, doch daar dit op terrein van de Spoorwegen ligt en de verkoop van bloemen vrij is, kan bier niets tegen ondernomen worden. De Voorzitter bracht den Raad dank voor zijn medewerking in '46 en hoopte daarop ook in 1947 te mogen rekenen. URSEM Onder voorzitterschap van burgemeester Nolet kwam de Raad dezer gemeente in verga dering bijeen. Mededeelingen en ingeko men stukken. Hier werd o.m. behandeld de geloofsbrief van het benoemd verklaarde raads lid D. Bom, in de vacature door vertrek van den heer J. Hak- hof. Men besloot tot toelating. Tot lid Commissie tot wering van schoolverzuim werd met algemeene stemmen benoemd de h'eer H. Jofriet. Een kasgeldleening groot f 20.000 met de Ned. Mid'den. standsbank N.V. te Alkmaar werd z. h. stemming aangeno men, evenzoo met het aangaan rekening-courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten. Beëindiging woninghuur per ceel U 2, in verband met be stemming tol ambtswoning voor den gemeenteontvanger. Over dit punt werd hevig ge discussieerd en ging bijna de ge. heele avond er mee gemoeid. Voorz. bepleit de zaak, daar deze woning inderdaad voor ambtswoning is gekozen ep noemt de kosten welke er aan zijn besteed. De heer Langereds zegt dat er reeds tweemaal voor den be trokken ambtenaar een woning in orde is gemaakt en vindt het nu welletjes. De heer Seijts is van oordeel dat de huur opgezegd moet wor den maar aeh.t het billijk dat de betrokken ambtenaar den te. genwoordigen huurder tege moet komt in de kosten die déze er aan heeft besteed. De Jong is van meening dat de gemeenteontvanger zijn kans heeft laten voorbij gaan maar indien de huur wordt opgezegd is hij het met Seijts eens dat er een schadeloosstelling wordt ge regeld. Als het voorstel n.a lang heen en weer gepraat in stem ming wordt gebracht, blijkt dat het met 4 tegen 2 stemmen ver worpen is. Tegen stemden Lan. gereis, De Jong, Blom en Duyn. Het besluit om genoemde woning tot ambtswoning te houden werd eveneens met 4 tegen 2 stemmen verworpen. Verhuur schuurtje aan de Ruijtersstraat aan N. Broertjes werd aangenomen. Aan de rondvraag gekomen vraagt de. heer De Jong naar de verhuur van de volkstuintjes. Voorzitter antwoordt dat B. en W. zich met de verhuur zal belasten. De heer Langereis vraagt naar den brandspuit. Voorz. be vestigt dat de nieuwe spuit is aangekomen en zal den com mandant opdracht geven zoodra de vorst voorbij is, om de Brandweer op te roepen. Niets van belang meer aan de orde zijnde sluit de voorz. deze bijeenkomst. LIMMEN De Commissie Limmen-Cas- tricum voor den bouw van een oorlogsmonument kwam in vergadering bijeen. Voor Lam men waren vertegenwoordigd burgemeester J. J. Nieuwen- huizen, Dr. v. Oppen, N. Bult en C. Baltus. Een in teekening gebracht ontwerp van het monument was de desbetreffende Prov. Com missie voorgelegd. Het ontwerp beoogt den bouw van een mo nument dat zal bestaan uit een schild yvaarop een opengesla gen boek, in brons. Uit het schild rijst een zeven meter hooge zuil, waarop bronzen pij len worden geplaatst. De totale bouwkosten worden geschat op f 4000.Voor den bouw zijn 4000 metselsteenen noodig, die reeds ter beschikking staan. De bouw zal 3 weken duren. De Prov. Comm. voor Oor- 'ogsmonumenten heeft zich ech_ J. A. Nijssen, Oudorp: intern. 1 jaar en 9 mnd, ged. voorw.; vrijlating 8 Febr. a.s. en onder toezichtstelling van de Stich- tnig Pol. Delinquenten; B. A. van tGiesen, West-Graftdijk, 2 jaar intern, tot 11 Juni 1947; ontzetting uit het recht een openb. ambt te bekl. F. Schoo- newil te Alkmaar: 2 jaar int. tot 4 Mei 1947. F. H. Ukker- man, Uitgeest: 2jaar intern, tot 7 Nov. 1947, verbeurdverkl. f1500 plus radiotoestel. J. C. de Ligt te Den Helder: 3 jaar intern., verbeurdverkl. f 3000. A .Wüst, Den Helder: 1 jaar en 9 mnd. intern. A. N. Kobes 2 jaar intern, tot 16 Mei 1947. Aangehouden werden de za ken tegen Fr. Bommert te Heiloo tot 22 Jan.; D. Boot te Alkmaar; J. W. Eckhardt te Den Haag tot 11 Febr. en M. Kraak te Alkmaar tot 11 Febr. ter zoowel wat het ontwerp be treft, als wat de plaats het wegenkruispunt aangaat, waar bet monument zou dienen te worden gebouwd, niet ac- coord kunnen verklaren. Burgemeester Nieuwenhuizen voorzitter van de commissie, zal alsnog trachten de vele moei lijkheden te overwinnen om toch zoo spoedig mogelijk tot den bouw van een oorlogsmo nument in Limmen te kunnen overgaan. SCHERMERHORN RAADSVERGADERING Na opening en voorlezing van de notulen tijdens de dezer dagen ge_ houder.' vergadering volgden de in_ gekomen stukken; waaruit o.a. bleek dat de aanvankelijke eisch1 van een bijdrage van 20.voor iedere aan_ geslo'.ene heeft laten vervallen. Voor de gemeente is dit een mooi succes. De commissie tot wering van school, verzuim verzocht de .ui'keer in g' van eer.' presentiegeld van 1 per lid per vergadering en voor den seci*e_ taris van 25 per jaar. Hoewel B. en W. voorstellen ten deele aan deze aanvraag' te voldoen hesloo* de raad na eenige discussie de commissie mede te deelen dat het wer.schelijk en gebruikelijk is dat dergelijk werk geheel belangeloos wordt verriclT1. Aan de raad wordt aangeboden de gemeentebegrooMng en de begroo_ ting van het burgelijk armbestuur voor hret jaar 1947. De heer C. Hartog' aangewezen als rapporteur brengt namens de commissies van onderzoek verslag uit. Voorges'eld wordt o de uit_ keeringen aan school schoonmaak ster met 25 pCt. te verhoogen. Zon der hoofdelijke s'emming worden de beide begrootingen voorloopig' vast_ gesteld. Vervolgens wordt besproken de voorgestelde verhooging van begra_ fenisrech+en. De heeren Plugboer en Man'el vinden de heffingen voor minvermogenden bezwaarlijk. De voorz. wijst op andere gemeenten waar de heffingen even hoog zijn. Na het vaststellen van een ver hooging van de keurloonen bij de vleeschkeuringsdienst volg*t een be spreking over de bouw van een brug over de Beemsterringvaart. De voor zitter deelt mede dat na een bespre king me4 vertegenwoordigers van de Prov. Waterstaat aan den heer Krijnse Locker het maken van twee teekeni'ngen is opg'edragen. De brug herstellen in de oude toes'and komt op 7600 Indien de provincie die last gaf de oude brug wegens de geringe doorvaarthoogte te sloopen; wenscht dat de nieuwe brug hoogeer wordt dan zullen de meerdere kosten ook door haar be'aald moeten worden. Besloten wordt zich in deze geest tou Ged. Staten te richten. Medegedeeld werd dat ongeveer tegenover café Treiture een keer plaats voor auto's wordt aangelegd. In verband met de gewenschte ver bouwing' van het gemeente secre'a- rie werd het maken van een ontwerp een bedrag uitgetrokken van 150. ALKMAAR 23 Dec, Foerekool 1331; worteltjes 35 ct. per kg.; to maten 1.55; gr. koel 317; spruit- kool 321.08; roode kool 320; prei 3945; uien 6.1012.60; bloemkool I 37; II i4; witlof 1267; knolselderie 3—14; selie 16.30. ALKMAAR 21 en 23 Dec. Aan gevoerd voor de Centrale: 28 vette koeien; 14 nuchtere slachtkalveren; 25 vette schapen. 24 Oude en jonge kippen 5—15; 16 eenden 3.50; 151 konijnen 620 per stiT-^

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 11