Nieuw IART WAT GAAT MEN DOEN MET DUITSCHLAND? voor onze lezers in Indië uLDT IS Coswersie-ontwerp verwekte beroering in den Senaat ITEB ITER EEN SPECIALE KRANT Voor Alkmaar en omgeving MHÜÜHH avond" Tegenstand met moeite overwonnen Nederlander in België ter dood veroordeeld Rusland wil er een Statenbond van maken Gevaarlijke onderwijspolitiek in Engeland MAG DAT? Belangrijke fabriek naar Saargebied overgebracht (2aalsle nieuws iCEMBHR 1946 Hoofdred.: H. N. Smits; rayon_red.: Fr. Otten, Dir.: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct. p m.m. in alle edities 30 ct. NoonHioUandsch DatrLlad Buiten God is nergens veilig Vondel ZATERDAG 28 DECEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11112 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42A tel- 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290 2 lijnen DEN HELDER: West, Straat 80 tel K 2230 2383 SCHAGENMolenstraat 52 tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank van ndom koopt DER NEDERLANDSE 25. DEN HAAG JANUARI ELS, KIN- DDZAGEN, KAMMEN KOP EN tZEN, BIT- nkel staat ir klanten- gbaar zijn I UKMAAR I De Noord-Oostpolder is het land van beloften voor de ■naar grond hongerende agrarische bevolking, vooral de jongeren onder haar. Reeds is er veel land in cultuur, en de dorschmachine werkt op volle toeren! c. lLE) LE MOR. e anderen Zaterdag 7 iag 2 uur, JR) 5L SIMON eren. a'terdag 7 ag 2 uur, r^E EERSTE KAMER heeft verscheidene hoofdstukken van de begrooting 1946 z. h. s. aangenomen en na een breed voerige discussie met 24 tegen 13 stemmen goedkeuring ver leend aan het wetsontwerp tot het aangaan van geldleenin- gen ten laste van het Rijk, ter conversie van uitstaande schuld. Verschillende senato ren hadden nogal bezwaren, die bij enkele onoverkomelijk bleken. Zoo ook bij het lid van de K.V.P.-fractle, prof. v. d. Brink, die eenige tegemoetko mingen aan zijn opvattingen bepleitte, anders zou hij tegen stemmen, wat hij deed ook. Deze jonge professor van de Ka tholieke Universiteit, die toch waarlijk niet van progressieve in zichten gespeend is, betoogde, dat de consequenties van dit ontwerp op financieel gebied belangrijk zullen zijn. Op eenige vitale pun ten van de financieele politiek kan hij zich met de inzichten van prof? Lieftinck niet vereenigen, zooais bij andere gelegenheden ook al ge bleken is. Hieruit blijkt weer, dat er wel degelijk verschil bestaat tusschen vooruitstrevend en socia listisch beleid. De minister gaat zóóver in socialistische riehting( o.a. wat betreft zijn opvattingen over het beïnvloeden van kapi- taalsinvesteeringen door de Over heid, dat prof. v. d. Brink daar niet mede accoord kan gaan. Ook andere senatoren konden dat niet en in de Tweede Kamer was er al heel wat extra-binnenskamers- overleg noodig geweest, om de ka tholieke fractie mee te krijgen. De heer Pollema, C.H. verklaarde nu in den Senaat, dat hij daar ex tra-bezwaar tegen had, het was z.i. funest voor den goeden gang -van zaken. Prof. v. d. Brink had verschillende algemeene, financi- eel-technische bezwaren. Men ver. weet den minister ook, dat hij te optimistisch was. Ook de bezwaren in bankkringen releveerend, zei minister Lieftinck, dat uit de op positie in den lande blijkt, dat er niet voldoende begrip bestaat voor de moeilijkheden, waarvoor de Regeering zich op financieel gebied geplaatst ziet. Beseft men wel, dat hier een strijd gestreden wordt voor behoud van het monetaire evenwicht? Maar evenzeer voor het budgetaire even wicht en voor behoud van de waarde van ons ruilmiddel hier en in het buitenland! (Maar hier zit het verschil niet, excellentie, de tegenstanders van uw politiek willen dit alles ook, zij zien alleen den weg anders, prof. v. d. Brink met name heeft vele malen krachtig gewaarschuwd te. gen inflatie, waartoe z.i. juist de regeeringspolitiek voeren zal!) Het verwijt, dat het conversie- ontwerp dwang beteekent, wees de minister af, niemand wordt ge. dwongen, de voorwaarden voor de conversieleening te aanvaarden. Men krijgt zijn geld en wel zoo spoedig mogelijk, de verplichtin gen van den Staat zullen naar re delijkheid en in het raam van het mogelijke zoo snel mogelijk wor den nagekomen. Het wetsontwerp behelst uitsluitend een machtigin, aan den minister van financiën, om een conversieleening aan te gaan. De financieele mogelijk heden ten opzichte van de rente- markt waren hevig becritiseerd. De minister zei, in nettere termen: bemoei jelui daar maar niet mee, dat is mijn zaak. Is de rente te hoog? Sommigen meenden van wel, de minister kon het niet in zien. Het past in de opvatting der Regeering, die ook de loonen strak in de hand houdt, voorshands al het mogelijke te doen, om de rente op 3 a 3)4 procent te hou den. Spaarbanken en levensverze keringsmaatschappijen e.d. de institutioneele beleggers staan achter de Regeering en zijn bereid, offers te brengen, zei de minister nog, en hij hoopte, dat men dit ook in andere kringen zou willen doen. Na een verklaring van mr. Kropmaq, dat eenige K.V.P.-leden hun stem niet zouden onthouden aan het ontwerp, werd dit, als ge zegd, aangenomen met 24 tegen 13 stemmen. De krijgsraad van Doornik heeft Jacob Lammertse, Neder- landsch onderdaan, woonach tig te Bilthoven, bij verstek ter dood veroordeeld. Hij was o.m. lid van de N.S.K.K. Volgens welingelichte krin gen te Londen zal Engeland op de volgende vergadering van de plaatsvervangers der ministers van buitenlandsche zaken een belangrijk document overleg gen betreffende het Britsche standpunt inzake de toekomst van Duitschland. Men is van meening, dat daarin critiek zal worden uitgeoefend op het verdrag van Potsdam en dat Engeland zal voorstellen de industrieën in Ruhr- en Rijn gebied onder internationale controle te stellen. De plaats vervangers komen de volgende maand te Londen bijeen. Volgens te Berlijn gaande geruchten zal de Sovjet-Unie den ministers van buiten landsche zaken, wanneer zij bijeenkomen om de kwestie Duitschland te bespreken, een verrassing bezorgen door voor te stellen van Duitsch land een statenbond te ma ken. De aan de Duitsche staatsbesturen in de Russi sche zone gegeven instructie om grondwetten op te Stel len, wordt als de eerste stap in deze richting beschouwd. Eenige van de hoogste Ame- rikaansche functionarissen te Berlijn hebben openlijk te kennen gegeven, dat zij er aan twijfelen of de ministers wel zoo ver zullen komen, dat zij een voorloopig ontwerp voor 'n vredesverdrag met Duitsch land aan de V. N. kunnen zen den. Deze twijfel is gebaseerd op het groote aantal op te los sen problemen en op de Fran- sche veronderstelling, dat het jaren kan duren, alvorens het verdrag wordt gesloten EEN BISSCHOPPELIJK PROTEST In een herderlijk schrijven drukte de Bisschop van Sal- ford (Eng.), Mgr. Marshall, de vrees uit, dat de nieuwe On derwijswet (Education Act) aan degenen, die ze moeten uitvoeren een zoo groote macht in handen geeft, dat de katholieke scholen uit het op voedingssysteem van het land zouden kunnen verdrongen worden. „Wij protesteerden ten zeerste tegen deze wet. Dit deden we, om dat zij ons vooreerst verplicht al otize scholen te reorganiseeren, en Een woordvoerder van het Fransche ministerie van bui tenlandsche zaken heeft be vestigd, dat de beroemde Bosch-fabriek voor electrische uitrustingen van de Fransche zone naar het Saar-gebied is overgebracht. Eenige maanden geleden had de Fransche bestuurder-van de Bosch-fabriek, generaal Koe- nig, den opperbevelhebber der Fransche zone, ervan in ken nis gesteld, dat de Duitsche eigenaars uit technische over wegingen, de overbrenging van de fabriek in Wuertteiriberg naar het Saar-gebied wensche- lijk achtten! - Ter gelegenheid van de komende blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin zal de Baarnsche Oranje- vereeniging een oranjetoebt «naar Baarn organiseeren voor automo bilisten, motorrijders, fietsers, wandelaars, ruiters en andere toe risten, om op den dag der geboor te-afkondiging of een nader te be palen dag, een tocht naar Baarn te ondernemen, teneinde de felici- tatieregisters te teekenen. In Ierland is een Constellation van de Transworld Airline veron gelukt, elf personen zouden zijn omgekomen. Nederland staat afwijzend tegenover het Russische denkbeeld, om het wereldschaak- tournooi geheel in Moskou te hou den en handhaaft het oorspronke lijke standpunt, de helft van het tournooi in ons land te doen hou. den. daarenboven slechts 50% subsidie wil toekennen voor de meeste scholen en 75°/o voor een begrensd aantal scholen, die niet onder de „Special Agreement" (Bijzondere overeenkomst) vallen, en niet ge neigd is eenige subsidie te geven voor bepaalde andere scholen. Men heeft weinig acht ge slagen op ens protest. De pers heeft er zoo goed als geen no titie van genomen. Dientengevolge werd de Educa tion Act van 1944 tot wet verhe ven, met slechts enkele verande ringen aangaande de financieele clausulen en zooals de wet nu is, moeten wij een ondrageiijken fi- nancieelen last torsen". De Bisschop verklaart verder,» dat hij zal doorgaajj met protestee ren, ook al slaat de pers er geen acht op. „Wij zullen blijven eischen, dat de katholieke scholen dezelfde subsidies zouden ontvan gen als de Staatsscholen. De voor standers van de Education Act, die wel willen luisteren naar onze protesten, waren van meening, dat wij ons al te zeer bezorgd maak ten over de hooge onkosten, maar uit berekeningen blijkt, dat we niet overdreven hebben, maar in tegendeel de onkosten onderschat hebben.we hebben alle reden om ons af te vragen, of de macht, die de Onderwijswet geeft aan hen, die ze toepassen, niet uitein delijk de katholieke scholen moet verdringen uit het opvoedings systeem van het land". De Bisschop eindigt met een beroep op de katholieken, offers te brengen voor het behoud van hun scholen. HEBBEN onlangs reeds gewezen op de zeer onvol doende regeling voor verzending van couranten naar onze militairen in Indië. De kosten van die verzending zijn zóó hoog, dat een abonnement op ons blad daardoor komt op 19.per drie maanden, ondanks het jeit, dat wij voor de krant zelve slechts het halve abonnementsgeld in rekening brengen. Alle aangewende pogingen om tot een verlaging van porto te komen, zijn tot nu toe niet geslaagd. Daarom moeten wij besluiten tot een andere oplossing. Wij kunnen niet doorgaan de al te hooge kosten van verzending voor onze rekening te nemen. Met ingang van het nieuwe jaar zal daarom eenmaal per week verschijnen een speciale krant voor onze militairen in Indië. Deze krant wordt per luchtmail verzonden en is dus binnen enkele dagen op de plaats van bestemming. Het nieuws uit Holland komt daardoor zoo vlug mogelijk in handen van onze vrienden. In dit speciale nummer van het Nieuw Noordhollandsch Dagblad zal iedère week wor den opgenomen in verkorten vorm het nieuws uit ons ge west, dus uit de eigen Hol- landsche omgeving. De lezers in Indië blijven dus geheel op de hoogte met het wel en wee van thujs, van hun bekéhden, van het vereenigingsleven. Het groote wereldnieuws vin den zij wel/in de in Indië verschijnende dagbladen. Op die manier kunnen wij hen voorzien van een voor hen uitdrukkelijk samengestelde courant, waarvoor dan slechts verschuldigd zal zijn een be drag van f3.40 per drie maan den. Aan de thans reeds inge schreven abonné's zullen wij van 1 Januari af verzenden op bovenaangegeven wijze. Laten nu ook anderen, die dit tot nu toe om de hooge kosten achterwege lieten, er toe overgaan aan hun zoon, broer, man of verloofde het Nieuw Noordhollandsch Dag blad toe te zenden. Men geve ons op hun volledige adres en wij zorgen dat het in orde komt. Plaatselijke Comité's van het Kath. Thuisfront, hier ligt een mooie taak voor U. Doet wat andere comité's ook reeds de den en Iaat aan al de mannen uit de Parochie die nu in Indië zijn het Nw. N. H. Dag blad toezenden. Het is het beste middel om den band tusschen de parochie en de parochianen in den yreemde zoo sterk mogelijk te houden. Het spreekt van zelf, dat de gelegenheid blijft bestaan, het Nw. N. H. D. dagelijks te ver zenden. De kosten zijn dan f 19.—. Abonnementen op de Indië- courant aan adressen in Ne derland verzonden, kosten 3.40 per kwartaal.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1