OOK GEVANGENEN vieren 't Kerstfeest De Alkmaarsche brandweer in den bezettingstijd FILMS VAN DE WEEK 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad ZATERDAG 28 DECEMBER 1946 ZATER] Al was het dan een beetje vreemd en een beetje schuch ter het kan ook niet anders, wanneer men in zichzelf de gedachte draagt, dat de eigen lijke schuld van alles meestal bij zichzelf te vinden is toch hebben ook de gevange nen in de strafgevangenis en in het Huis van Bewaring het Kerstfeest stemmig ge vierd. Uitgegaan van de R.K. Reclasseering en van het Ge nootschap tot zedelijke ver betering hebben zij twee da gen in de Vredes-sfeer kun nen leven, zooals zij dat voor heen gewend waren of zooals zij zich dat wenschten. Na tuurlijk wat minder, wat het uiterlijke feest betreft, maar de Kerstgave van het hart zal ook wel in hen zijn gekomen. Begönnen werd met drie Heilige Missen voor de R.K. inwoners, waarbij de zangers van „St. Pe trus Banden" o.l.v. den ïerw. Broeder Arsenius onder de twee eersten Kerstliederen zongen. Be kapel was mooi versierd. Verder door den dag volgden de tractaties die bestonden uit wat meer eten en wat versnaperingen, zooals fruit en visch. Ieder kreeg tevens een kaartje met het opschrift: „Ik verkondig U een groote vreugde, die voor het geheele volk zal zijn, dat U heden een Verlosser geboren is: Christus de Heer." Luc. II 10-11 Een genadevol Kerstfeest wordt U toegewenscht door de R.K. Re- classeeringsvereeniging en het Ge nootschap tot zedelijke verbete ring. Het was alles eenvoudig gehou. Voor het Kind De laatste ronde is daar! Op 5 Januari sluit het Comilé voor den verkoop der Kinder zegels te Alkmaar e.o. zijn actie. Velen hebben hun plicht ge- gedaan, de reis naar het Post kantoor er voor over gehad en zicih van een voorraad Kinder zegels voorzien. Anderen hebben het nog uit gesteld, wellicht verzuimd. Er is nog veel goed te maken. Het jaar is nog niet len einde. Voor hen, die" dit jaar met een gerust hart willen besluiten, slaat de deur nog- open. Er zijn nog Kinderzegels èn Kaarten. Voor de jaarswisseling heeft u er stellig nog heel wat noodig. En hoe prettig is het van beide wal in voorraad te hebben; voor een verjaardag of voor een be richtje aan een goeden vriend of vriendin er tusschen door. De zegels zijn nog een vol jaar geldig. En de kaartendie verouderen nooit. Komt en Koopt Kinderzegels en Kaarten. Zij brengen geluk.... Uzelf èn de Kinderen. VRACHTWAGEN GESLIPT Een melkauto van de C.M.I. „de Hanze" uit den Haag slipte heden ochtend bij het nemen van den bocht bij de St. Laurensstraat en de Gedempte Nieuwesloot en bot ste tegen een aldaar staand uri noir. De wagen liep eenige schade op aan* voorspatborden en kop lampen. Nadat de politie proces verbaal had opgemaakt kon de on fortuinlijke chauffeur zijn tocht vervolgen. H.A.R.K..LOTERU De loterij ten ba'.e van de Hark bij de eenmansduikiboot op het Canadaplein heeft succes op geleverd. De prijzen zijn geval len op de nrs. 489 - 277 - 304 en 115 (resp. Ie, 2e, 3e en 4e prijs). De winnaars gelieven zich te wenden tot het Centeaal Bureau Coolsingel 75, Rotterdam. De prijzen bestaan uit huishoude lijke voorwerpen. den, ma^r juist daarom het meest sprekend voor hen, die ailen iets te overdenken hadden, tijdens de H.H. Missen, tijdens de liederen of tijdens de oogenblikken, dat hun gedachten alleen gelaten werden. Tweede Kerstdag werd in het Huis van Bewaring een heilige Mis opgedragen, waarbij eerw. Broeders Kerstliederen zongen en ook daar kregen de gedetineerden hun Kersttractaties. De R.K. Reclasseeiing is nu een donateursactie begonnen, die, hoe kan het anders, warm wordt aan bevolen, omdat deze vereeniging* meer doet, dan alleen uiterlijke belangstelling toonen voor de ge vangenen. Hun werkkracht reikt verder, ook buiten de muren van strafgevangenis of Huis van Be. waring. Daarom doet men er meer dan goed aan, wanneer men dit zegenrijke werk volop steunt Verheugend is het ook, dat het genootschap tot zedelijke verbete ring kort geleden den, wensch te kennen gaf te willen samenwer ken met de R.K. Reclasseeering, welke vereeniging dit aanbod gaarne heeft aanvaard. Tot volle zegen voor hen, die om een of an dere reden voor korten of langen tijd aan den zelfkant van het le ven hebben gestaan en die nu zul len zoeken naar het normale men. schelijke contact. „Boefje" gehuldigd LIET WAS DE DUIZEND- STE MAAL, dat Annie van Ees Boefje speelde, gisteravond in hel Gulden Vlies. Alkmaar mocht de eer genieten van dit evenement, dat even zeidzaam ais won derlijk is. Slechts een talent kan zooiets bereiken. En dat Annie van Ees een bewon- ue.enswaardig salent bezit, dat zij meesterlijk toont in haar Boefje-creatie, daar aan zal niemand twijfelen. Zij vertolkt deze rol niet, neen, zij schept Boefje, zij is Boefje. Voor een geheel bezette zaal voerde het Tooneelgezeischap „De Komedianten" dit tooneel- stuk op, dat ihet leven uitbeeldt van een klein „schoffie" uit een Rotlerdamsch hofje. Het cen trale punt Boefje, er omheen de medespelers, die geen andere taak schijnen te hebben -clan als achtergrond te dienen van An nie van Ees. Soms zonder een enkel woord le spreken houdt zij alle toeschouwers in de boei en van haar talent gevangen. Hier ziet men geen speelster, hier ziet men de werkelijkheid. En ge zoudt u bijna verwonderd lebben, da; zij zich zoo netjes jedroeg onder de woosden, die ie loco-burgemeester, G. A. v. Slingerland, na afloop tot haar richtte. Dit feit mocht niet on gemerkt voorbij gaan, en daar onze burgemeester- tol zijn spijt verhinderd was, viel den heer van Slingerland de eer te beurt om Annie van Ees geluk te wenschen en te daraken. En hoe zou Alkmaar dezen dank anders kunnen vertolken, dan mei een echt Alkmaarsch kaasje. Spreker uitte zijn groote bewondering voor haar prestaties, welke wel het meest duidelijk naar voren treden door het zeldzame feit van een duizendste opvoering van eenzelfde rol. En hij reken de even voor, dat minstens drie honderd duizend toeschouwers haar ere a lie hebben bewonderd- En hun alien past het dankbaar te zijn voor het schoone, dat hun geboden werd. Namens de di rectie van het Gulden Vlies bood spreker haar nog een bouquet aan. Als voorzitter van de Ver eeniging „Pro Juventute" te Alkmaar kon ook mr. Alblas niet nalaten zijn groole waar deering uit te spreken voor de vertolkster van het Rolterdam. söhe Boefje, dat toch niet ver schilt van hel Alkmaarsche boefje, waarvoor „Prr> Juven tute" arbeidt. A.F.C..NIEUWS ZAP 1—AFC 1, 2 uur; AFC 2 Koip. B. 1, 2 uur; AFC 3 Berdos 2, 12 uur; Kolp. B. 2 AFC 4, 2 uur; junioren en aAspi ranten vrij. A.s. Zondag dus naar An,na Paulowna. AFC-ers, dit is dé strijd. Wij zullen ons onthouden van. een voorbeschouwing, maar toont u van uw mooiste zijde! Het tweede krijgt de Oudorpers. Speelt voor je kans! Het derde Jiaalt er uit wat er te halen is.. Dat wordt een zware, jongens. Het vierde zorgt nu eens min stens voor de halve winst. Vertrek van het eerste 12.45 u. .vanaf de Paardenmarkt. Tevens is er gelegenheid voor suppor ters om het eerste te begeleiden; per trein vertrek heen 11.15, aan komst 12.09; terug; uit Anna Paulowna 16.07. Hiervoor moet men zich wenden tot Broeder Alexius, Broederhuis, Nassau- laan, Tel. 3623. Tot Zondag. De P.P.C.'er ONZB LIEVE VROUWKE IN HET BOSCH 0e tooneelclub van de J.V.G. pa_ rochie St? Lauren'ius; die reeds een goeden naam heeft verworven; zal Zondag en Maandag om 8 uur in. het jeugdhuis het mooie stuk opvoeren 'O. L. Vrouwke in het bosch" een bekend werk van een Vlaamsch schrijver over de tragedie van twee zus ers. De club; die nu onder lei. ding slaat van den heer Groothui_ zen zal zeker nu nog' beter voor den dag komen. Een programma kan men koopen bij de leden en des avonds aan de zaal. Zondag 3 uur is het generale re. pe it ie waarbij alle leden van de gidsengroep St. Jeanne d'Arc en onze kleine kabouters worden uit. genoodigd. WIELREN.VER "ALC. VICTRIX" Op 26 Dec. organiseerde de Wiel. renver. Alcmaria Victrix voor haar leden een. homo-rainingswedstrijd om de traditioneele Kers tprij zen. Er werd 2x1 km. gereden en na mooien strijd verkreeg men den volgenden ui.slag: 1. Jan pFonk; 2. en 3. J. Ottenbros en P. de Groot (zelfde totaal tijd); 4. J. Her.nink; 5. K. Eenhoorn; 6. en 7. C. Bood en J. de Bruijn (zelfde totaal'ijd); 8. Jb. Pool; 9. K. Middelbeek; 10. H. Ton. De overige leden konden hun krach:en meten in eer. Ballerospel; waarvoor eveneens mooie prijzen werden beschikbaar gesteld. Het vroolijke weeuwtje In 't Gulden Vlies wordt op Nieuwjaarsdag 's middags voor de forenzen (bij voldoende be langstelling) en des avonds 8 uur de wereldberoemde ope rette „Het vroolijke Weeuwtje" (Die Lustige Witwe), muziek van Franz Lehar, door het hier van „Walsdroom" en „Drieimeis- jeshuis" zoo populair geworden Hoofdstad Operette ten tooneele gebracht. Waar de bekende krachten, zooals Paul Harden. Fritz Steiner, Ruth Rhoden, Claire Clairy, Lou Zegwaard en vele anderen hun medewerking verleenen en koor en orkest onder leiding staan van Pim de la Fuente, kan men weer op uit stekende voorstellingen reke nen. EXAMEN N. Th. J. van Giizen slaagde aan de Gemeentelijke Universi teit van Amslerdam voor het candid,aatsexamen klassieke tet teren. APOTHEKEN In, de week van 29 December tot 5 Januari wordt de Zondags- en nachtdienst waargenomen door de apotheek van Schouten. Oele, Choorstraat. Stille Nacht Kerslmls is alweer voorbij en Fi_ losoof heeft zich uit zijn winter slaap opgeheven om naar de Nacht, mis te gaan. De kerk was vol sfeer; wijding; een: kribbetje en christe. nen. Vele mannen hadden zich •in het vroege uur herinnerd dat naast hen een vrouw het levens pad bewandelde en omgekeerd. Met den voor den Hollander zoo teekenende voortvarendheid hadden zij haar meegenomen naar de Nachtmis en ge-weeën trachten zij zich op één plaa;s te persen. Het. geen tot wrijving ja letterlijk! aanleiding' gaf, omdat in dezedfde bank meer mannen een dergelijke vindingrijkheid demonstreerden. Heelemaal achterin stonden de Kleinen der Aarde. Zij stonden daar twee uur achtereen. Zij stonden daar niet omdat ze minder deugdzaam waren dan degenen, die zitten moch.en. Ze stonden omdat ze minder geld hadden. Men be. grijpe Filosoof wel: zij stonden daar niet omdat ze geen récht hadden op zitplaats ze stonden er omdat ze arm wraren en "armoede is geen schande"" in dit land, waax men eerder geneigd is aan liefda. digheid dan aan sociale rechtvaar, digheid 'e doen Toch was er sfeer en wijding en zoo er aanvankelijk nog kribbigheid had bestaan dan viel deze weg tij. dens het héél innige "Et incarna us est" toen alle hoofden zich bogen cn slech s de ijle accoorden van de zuivere jongensstemmen door de stille ruimte trilden. FILOSOOF De roof van den Magyrusladder Oorlogsjaar 1944. De reef ocht der bezetters word; steeds diriester en ook de Brandweeiren in ons land moeten een veer laten ten beihoeve van de Duitsehe gebombardeerde s eden. De Alkmaarsche Brandweer neemt echter haar maatregelen. Eerst duikt één autospuit onder en later nog eer.' maar voor het gebruik slaan thans nog m2ar gereed 2 auto_ spuiten en 1 autoladderwagen. De toestand wordt precair, meer on. derduiken g*aat niet met bei oog °P de veiligheid èn van Alkmaar èn „Gertrude" Victoria Een van de beste Fransche films van den laa sten tijd is ongetwijfeld "Gertrude" (La Symphonie Pas-O. rale) Tiaar den roman van André Gide. Het is de verfilming van de tragische geschiedenis van een do. minees.gezin waarin een blind meisje als kind werd opgenomen door den vader, die haar opvoedt en met zijn zorgen omringt. De vrouw die intuïtief voelt, dat er moeilijk, heden zullen komen, is maar matig ingenomen met haar aangenomen doch er; waarvoor de vader; als het meisje vrouw geworden is; liefde opvat. Hij wil het meisje steeds bij zich houden en weigert haar zijn zoon, die eveneens liefde voor haar heef; en haar wil trouwen. Het conflict ontstaat als het meis. je, door een opera ie ziende gewor. den, den zoon ontmoet, in wier» zij den vader veronderstelde. Aan zijn handen herkent zij tenslotte den zoon waar zij den vader vermoedde, er: als zij hem verstdbt gaan bij den zoon de oogen open. Hij begrijpt nu de houding van zijn vader. Ajs Ger. trude het hopelooze van haar lief. de inziet, doet zij tegenover haar weldoener alsof zij diens zoon bef. heeft, zij on vlucht het huis cm nooit meer tterug te keeren. Pierre Blanchard speelt be. heersckt de rol van den dominee; Gertrude wordt mees'erlijk v?r_ 'olkt door Michele» Morman. De füim boeit behalve door het spel ook door de muziek en de natuuropnamen. Cinema Amerieain vertoont oï> veler verzoek voor de tweede maal het prachtige Zwi'ser. sche filmwerk "Marie Louise". An. dermaal geniet men van den zuive. ren inhoud van deze film. Zuiver, door het ongedwongen spel van de kinderen;^ die liefderijk in Zwitserland opgenomen worden tijdens den laatsten wereldoorlog. En hoe mooi komt tot uitdrukking' het innerlijke van deze Zwitsers die in deze kinderharten weer zonne. schijn weten te brengen. Dit succesvolle Zwitsersche film. werk munt uit door eenvoud en de zuiver sprekende momenten maken dat de echte filmliefhebbers hierin volledige voldoening vinden. Harmonie Méér dan een verze'sfilm Is "Er komt eer. vriend vanavond", die deze week in de Harmonie wordt ge_ draaid. Het verzet immers is er als een verhaal omheengeweven. De kern, het probleem is de afstand die er ligt in het denken van den Duitscher en van een niet_Dui scher het komt er niet op aan uit welk land die komt. Vandaar ook, dat deze film langer zijn waarde zal houder» dan vele an. deren, die eveneens he; verzetspro. bleem tot onderwerp hebben. Het onderwerp is iels uitzonder lijks. eenig'e Fransche verzetslieden zijn ondergedoken in een soort gek. kenhuis en spelen ook voor gek wanneer het hun uitkomt. Maar als de tijd daar is doen ze zich in werkelijkheid kennen als verbeten en overtuigde vechters. Een S.D._er dringt m dit gekkenhuis binnen ontmaskert bijna de jongens maar raakt zelf in de knel en op dat oog'enblik word; de omgeving over. stroomd door de Maquis. Bekende spelers als Michel Simon en Madeleine Sologne hebben hier een pracht karakterrol. Aanbeveling lijkt nie. meer noo. dig omdat de Harmonie de eerste avond al volstroomde en er zelfs poli iemacht aan te pas moes ko. men. Alkm. Efoscoop..' i eatfer Het filmwerk "Hi Ier dood of le. vend" dat deze week het hocfdpro_ gramma van *t Alkmaarsch Bioscoop theater ui maakt, geeft de geschne. denis weer van een drietal Ameri. kaansche gang's'ers die voor een groo'e belooning de opdracht aan. vaarden om Hitier dood of levend in banden te krijgen. Al doen de Nazi's in deze Ameri. kaansche film wat vreemd aan toch moet mer» om het dwaze Nazi.gedoe dikwijls lachen. Aan den anderen kant echter mag de vele ellende welke dit regiem heeft giebracht niet worden vengeten. Een film met s erke anti.nazi.tender»®. In het voorprogramma nieuws en een aardig filmpje over Brabant. van Nooro..v-.-c,.ia. xs-og een opioss~»»g wordt gevonden door van één der overblijvende spuiter, de olie af ie „appen. Is haar dienst absoluut noo. dig dan kan zij in korten tijd weer rij vaardig zijn en wordt zij door de Moffen ges.olen dan zal zij onher roepelijk binner. 5 KM afstand van Alkmaar s-randen. 12 December 1944. Razzia te Alk. maar; 5 brandweerlieden in uniform worden w eggevoerd. 14 December 1944. De 5 brand weerlieden worden per extra motor, boot midden op het IJsselmeer ach. .erhaaldr»en in iriomph naar Alk. maar teruggevoerd. 15» December 1944. Eer.- Duitsch officier verschijnt bij de Alkmaar sche Brandweer voorzien van een keurige inveniarisa.ielijst van .al het materiaal. Opdracht: 3 au-ospui en vorderen. Commandant Ringers wijs; zijn eisch beslis; af en meldt (liegt) dat één au'iospuit reeds is gevorderd en meldt (liegt) dat eer» andere au o. spuit to.aal defect in een fabriek te Weesp staat en biedt (in spanning) aan, om deze te gaan bezichtigen. De officier aarzeltmaar wijst dit aanbod dan van de hand. Dan echter heft hij zijn hand op en vor. dert onze 20 me.er hooge autoladder, wagen, eens de roem van Nederland omdat van Alkmaar de Victorie be. gon met de aanschaffing van een s.aler. ladder op autochassis. Op het moment dat de officier naar buiten s-apt om een Dui-schen chauffeur te roepen, weet Comman. dant Ringers, geholpen door den kazefrneknecht Termaa:, de kleine babyspuit, welke op de ladderwagen- staat, daarvan nog weg te nemen. De tocht naar de grens wordt met Argusioogen gevolgd; maar helaas bij Enschede verliet zij ons land en ondanks alle nasporingen is zij niet meer teruggevonden. Het hart van Noordholland zat nu zonder ladderwagen er.- tijdelijk wordt de ladder uit Den Helder in Alkmaar gestationneerd. 8 Januari 1946. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar machvigen den Commandant van de Brandweer om over te gaan tot aankoop en bouw van een nieuwen? stalen auto. ladderwagen met een hoogte van* 20 meter. Onder leiding van Commandant Ringers gaat de technische s.af der Brandweer aan het werk en in Weesp wordt een nieuwe ladder ge. bouwd waarin alle ervaringen opge. daan met den vorijer.- ladder; wor den verwerkt. Zaterdag 28 Dec. 1946. Een &iooie dag voor de Alkmaarsche vrijwillige Brandweer. De nieuwe au:o-adder, wagen arriveerde hedenmiddag om 3 uur aan de gren6 van de gemeente. De geheele Brandweer maalcte haar opwachting' om den ladder, met me. de'werking van de Poslfanfare, naar het S adhuis begeleiden, waar zij officieel door den burgemeester aan de Brandweer werd overgedragen. Natuurlijk werd hierbij een demon, stratie met het nieuwe maieriaal ge. geven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2