1946 WAS EEN GOED JAAR VOOR DEN TUINBOUW Burgemeester Cramwinckel heeft er wel fiducie in Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Vooruitzichten voor 1947 gunstig Teeken Een prettige kennismaking ZATERDAG 28 DECEMBER 1946 DE OMZET van de 30 bij de Prov. Commissie voor de Vei lingen in Noordholland aangesloten veilingen bedroeg in het jaar 1945/1946 36.649.978. In het jaar 1944/'45 was de omzet 20.877.354, welke vergelijking eenig idee geeft van de groote hoeveelheid producten, die in de hongerperiode recht streeks door de tuinders aan de consumenten is verkocht. Voor het jaar 1947 wordt de omzet geraamd op 40.000.000. en zijn de vooruitzichten gunstig te noemen. Dank zij den uitvoer naar i Duitschland, die met medewerking 1 van de geallieerde bezettingsauto. riteiten in dit land tot stand kwam is de tuinbouw in 1946 loonend ge weest. Met den veilingsomzet, zijn echter ook de bedrijfsonkosten en de arbeidsloonen gestegen, aldus de voorzitter van de Prov. Com missie, de heer J. P. Nijssen, in de gister te Allernaar gehouden alge. meene vergadering. Spr. herinner de aan de voor een vroege oogst van de vroege aardappelen rem mende overheidsbepaiingen van rooiverbod en prijsregeling, welke voor '47 niet gewenscht worden en aan de overheidsmaatregelen voor de prijsvaststelling der aardbeien (40u/o tegen 50 ct. voor de jamfa- brieken en 60% tegen vrije prij zen), waardoor de uitkomsten voor de aardbeienkweekers nog, loonend werden. Spr. riep de meJ dewerking in voor de inventari satie, opdat het Bedrijfschap weet, waar het aan toe is bij de„vaststel- ling van het exportcontract. N De gezamenlijke veiling- omzet was ruim 3614 mil- lioen gulden. - Voor 1947 wordt een omzet van veertig millioen verwacht V Voor '47 aldus spr. zijn de vooruitzichten niet somber; zelfs guns ig al kan de kolenposide nog wel verrassingen geven, ook de conservebedrijven en de diepvries- inr.chtingen dragen bij tot de gun_ s'iger vooruitzich.en. Voor de jon_ g'e kweekers zal het een uitkomst zijn dat weer (eel .vergunningen kunnen worden aangevraagd voor vroege aardappelen er.' vroege aard_ appelen met naleelt. Spr. hoopt dat de verruiming van ddn handel met Duitschland daarmee gelijken tred zal houden. Tenslotte drong spr. aan op het teeien van een kwali_ tei sproduct. Jaarverslag Bijna het geheele jaar heeft de afzet van aardappelen en groenten weer plaats gevonden via resp. VB NA en ATV. Toen men dan ook op 1 April '46 plotseling he; systeem van vaste prijzen losliet en de vel. lingklokken weer begonnen te draaien was dl. een gebeurtenis van groot belang. Dit wekte nogal beroe. ring; sommigen vreesden hiervan een niet.loonend bedrijfsresul aat over het geheele jaar echter heb ben de prijzen geen reden tot kla. gen gegeven ah bracht de slechte oogst van bewaarkool teleurstelling Toen in Maart een kwantum peen en kroten voor veevoeder weg dreigde te gaan kon dit via het Bedrijfs. schap nog naar Duitschland en naar Tsjecho Slowakije worden uitge. voerd. Ook de opbrengst van de producten van den meer intensie. ven .uinbouw was behoorlijk. De balans sloot in activa en pas_ siva op 31.670.37; de exploitatie, rekening sloot in baten en lasten op 11.554.48 met een voordeelig saldo van 2.618.24. De rekening werd door de kaseommissie goedge. keurd en aan den penningmeester werd onder dank décharge verleend Nadat de contributie was vastgesteld op 1/30 van den omzet werd- de be. grooting voor 1946.47 goedgekeurd op een eindbedrag van 13.533. De heeren A. P. de Boer ;e Bo_ venkarspel en W. Dekker te War. merihuizen werden als bestuurslid herkozen; terwijl in de vacature D. Koolhaas -e Twisk die zich in ver. band met zijn leeftijd niet herkies, baar stelde gekozen werd de heer C Bobbeldijk te Medemblik. De voorzitter sprak waardeerende woorden aan het adres van den heer Koolhaas die 30 jaar deel had uit. gemaakt van het bestuur en s'-elde voor hem tot (derde) eerelid van de Prov. Commissie te benoemen waar. toe bij acclamatie werd besloten. De heer Koolhaas dankte voor deze onderscheiding en1 bracht het bestuur dank voor de aangename samenwerking. De vroege aardappelen Het Bestuur stelde voor om het Centraal Bureau te veiyoeken reeds nu stappen te doen opdat zekerheid wordt verkregen dat de afzet van vroege aardappelen van de oogst 1947 aan geen voorschriften of prfjs. regelingen zal zijn gebonden. Door den Noordermarktbond werd dit voorstel geamendeerd in dier voege dat tot 15 Juni geen voorschriften of prijsregelingen zal zijn gebonden. Door den Noordermarkbond werd dij: voorstel geamendeerd in dier voege dat tot 15 Juni geen voor schriften worden g'egeven; zulks; omdat gevreesd werd; dat bij te grooten aanvoer na dien da um de prijs te sterk zou kunnen dalen. Al dus werd het voorstel na eenige dis. cusie aangenomen. Afdeelingsvoorstellen N.a.v. van een voorstel van de Veiiingsver. Den Helder en Oms.re. ken om nu er.' dan met één afge vaardigden van elke veiling ,e ver gaderen; zegde het bestuur toe om de betrokken veilingen s:eeds bijeen te zullen roepen; als belangrijke za ken aan de orde zijn. Een uitvoerige discussie on stond n.a.v. het voor stel van Warmenhuizen om de sta tuten je wijzigen; waardoor het mo. gelijk werd het bestuur tot 11 leden uit ie breiden zulks met het oog' op de toename van het werk en de beteekenis van de organisa.ie. De LGC stelde bij monde van der.' heer Schelhaas voor dit voorstel «ldus .e formuleör en da-t (uitbreiding tot minstens 11 leden mogelijk werd; liefst zag spr. he: bestuur uitgebreid met een afgevaardigde van elke vei. ling en daaruit een centraal bes uur geformeerd. Het bestuur s.ond af wijzend tegen beide voorstellen en zag met 38 tegen 27 stemmen zijn standpunt door de vergadering ge deeld. "De Eendracht" te Hoogkarspel had een voors.el ingediend dat Fondsvorming beoogde voor uitbe". tiallng van minimumprijzen; zulks met het oog op de verwachting; dat het Landbouwcrisisfonds uitgeput zou raken. De voorzitter van het Centraal Bureau, de heer J. Barendsen, herinnerde eraan, hoe door de hef fingen vanwege het Bedrijfschap het eindresultaat voor den tuin bouw dit jaar was, dat deze zelf- supporting geweest is en het Landbouwcrisisfonds niet behoef de bij te springen. Als de Regee. ring voor '47 eenzelfde regeling zal aanvaarden, dan zal het voorstel Hoogkarspel niet direct urgent blijken. De heer Ham, Venhuizen dringt niettemin op Fondsvorming aan, teneinde voor de toekomst de mo gelijkheid te scheppen, dal de tuinbouw de conserveering en diep vriezing zelf coöperatief ter hand kan nemen. De tuinbouw moet, aldus spr., andere wegen gaan bewandelen en spoedig be ginnen met zelf kapitaal van en kele millioenen bijeen te brengen. De heer Dekker vroeg welke motieven het Centraal Bureau had gehad, om het aanbod van de Re gering, de uit oorlogsbuit afkom stige diepvriesinstallatie in beheer te nemen, af te wüzen. De voorzitter deelde hierop me de, dat het C. B. meende, dat aan vaarding niet op zijn weg lag; het diepvriezen staat nog in de kin derschoenen en gezien de ervaring met het drogen van groenten, durfde het C. B. het risico niet op zich te nemen; bovendien had deze inrichting een capaciteit van 10 millioen K.G., welke ontoereikend werd geacht. Het aanbod is niet door het C. B., doch door de Ned. Tuinbouw als geheel afgewezen. De vergadering ging accoord :net het prae-advies van het Be stuur om tot het Centraal Bureau het verzoek te richten, om de mo gelijkheid en uitvoerbaarheid van de idee fondsvorming te onderzoe ken en indien mogelijk de instel ling daarvan te willen bevorderen. De L.G.C. stelde voor alles in het werk te stellen bij het Bedrijf schap voor Groenten en Fruit, dat 'oree kpeen voor export volgens contract betaald wordt met den j beginprijs, f 5,50 per 100 kg Lot de maat 500 gram per stuk en dat de sorteering wordt toegestaan van 50 tot 500 gram per stuk als Peen II. Ook hier gmg het bestuur, evenals de vergadering in mee, te gen de ingevoerde sorteering en daaraan verbonden prijsregeling zal krachtig worden geprotesteerd, j Cok tegen de voorgenomen prijsregeling van wintergroenten had men bezwaar en het voorstel van de L.G.C. om al het mogelijke te doen, opdat de wintergroenten, die buiten het exportcontract ver kocht moeten worden, beslist vrij over de veiiing kunnen worden verkocht. Pensionneering van Tuinders De heer Torna, hoofd accoun- i tantsbureau van 'het C. B. gaf in groote lijnen een overzicht van de plannen tot pensionneering tan tuinders, waarvoor ook bij tuin ders in andere provides groote be langstelling bestaat. Het plan is een rechtstreeksche pensioenver zekering met premierestitutie bij overlijden voor den 65-jarigen leeftijd. De premie dient gebaseerd te zijn op den omzet, n.l. 2% met een maximum van 2°/o van f 20.000.—. Om ook de ouderen een behoor lijk pensioen te waarborgen is geen. fonds aanwezig; het is moge lijk, dat dezen uit eigen middelen op de premie suppleeren. De jongeren zouden kunnen deelnemen aan een vrijwillige spaarregeling met een bijdrage naar eigen keuze. Een pensioen regeling waarin ook weduwen en weezen betrokken wordt, zou veel te kostbaar worden; doch het plan houdt in, dat de tuinder op 60- jarigen leeftijd kan beslissen, dat' 3/5 voor zijn pensioen en 2/5 voor dat van de weduwe en weezen wordt aangewend. Bij overlijden voor 65-jarigen leeftijd, komt het geheel toch den nabestaanden ten goede. Na 65-jarigen leeftijd kan er niets meer veranderd worden. Spr. verwacht, dat de pensioen verzekering met minstens 5000 Regelmatig komen thans transporten met geëvacueerden uit j het binnenland in Soerabaja aan. Na per trein naar Bata- I via te zijn gebracht, worden zij in verband met de groote 'Woningnood aldaar veelal per schip naar Soerabaja doorge zonden. (A.N.P. P.j deelnemers begonnen kan worden, daar er reeds in Noordholland groote belangstelling voor bestaat. Het dient echter een collectieve verzekering te zijn, gebonden aan de veilingvereeniging. De afd. Grootebroek bracht bij monde van den heer De Boer nog ter sprake, hoe op gezette tijden een artikel aan de veiling over vloedig wordt aangevoerd, zoodat het product doordraait, terwijl op een afstand van 50 K M. en ver der de consumenten dit product niet kunnen koopen. Hij zag gaar ne maatregelen, dat dit werd voorkomen en achtte het een fout vaff de Vestigingswet, dat de vei ling zelf niet de afzet van het pro duct in dat geval ter hand kan ne men. De heer Volkers herinnerde in dit verband aan een in de vorige vergadering in handen van het Be stuur gesteld voorstel om pogingen te ondernemen bij het C.B. om te komen tot coöperatieven afzet van de producten. Aan het eind van de vergade ring werd aan den voorzitter, den heer Nijssen dank gebracht voor zijn leiding en werd hij gelukge- wenscht met zijn 25-jarig be stuurslidmaatschap. I QOK bij U thuis staat het kribbetje, het stalletje van Kerstmis. Uw kinderen staan er bewonderend naar te zien. Dit heeft zoo'n machtigen in vloed op hun vorming en geestelijken groei. De indruk- j ken, die zij in hun eerste ja- ren van thuis meenemen, blij- ven hun gedurende hun ge heele leven bij. Vereenigt uw gezin in deze Kerstdagen rond het stalletje. Zingt er met de uwen de Kerstliedjes, laat Vader of Moeder er eens een stil uurtje van af nemen, om hun kleintjes het Kersll- verhaal te vertellen. Uw ge zinsleven zal er bij winnen. In de warme, gezellige sfeer van uw gezin rond de kribbe groeien de groote, degelijke Christenen van later, die toch ook uw kinderen moeten zijn. Het gezin, biddende en zin gend bij het stalletje thuis, is het teeken, loaaraan men een goed katholiek gezin kan her kennen: het is Christus Zelf onder u! MARCUS GISTERMIDDAG konden wij nog juist in twee onzer edities melden, dat de heer P. J. Cramwinckel, commies ter secretarie, te vens gemeenteontvanger van de gemeente Wieringermeer, benoemd was tot burgemees ter van Grootebroek en eeni ge uren later zaten we te genover den nieuwbenoem- den burgemeester in zijn kleine gezellige worting „De Zaadhandel", aan den hoek van den Waardpolder te Kol- horn. Want de heer Cram winckel is sinds dien zeven tienden April 1945 als alle andere Wieringermeerbewo- ners geëvacueerd. Van zijn huis te Wieringerwerf is al leen puin overgebleven. Dhr. Cramwinckel kwam op 15 Maart 1939 in de Wieringermeer. Tevoren was hij verbonden ge weest aan de gemeente-admini straties van Wateringen en Leid- schendam. Zijn benoeming tot commies tec secretarie en tevens ontvanger van „het .Openbaar Li chaam de Wieringermeer" ge schiedde in afwijking van het bij meer volwassen (1) gemeenten gebruikelijke bij Koninklijk Besluit. Sinds 7 Juni 1945 fungeert de heer Cramwinckel tevens als wnd. secretaris. De heer P. J. Cramwinckel werd op 12 October 1912 te Den Haag geboren. Na een Middelbare oplei ding gevolgd te hebben aan het St. Aloysiuscollege in zijn geboor testad, vestigde hij zich als volon tair ter secretarie te Wateringen en vervolgens te Leidschendam. Aan laatstgenoemde secretarie bleef hij van 1933 tot 1939 verbon den. Spoedig trok de Wieringer- meerpolder hem aan; de misdaad van den bezetter verdreef hem echter van zijn post en eerst na de bevrijding kon hij er weer toe ko men de belangen van de duizen den, nu gedupeerde Wieringer- meerbewoners te behartigen. In dezen tijd nam hij dan ook net se. cretariaat op zich van de commis sie „Voorziening Wieringermeer", waarvan het ressort zich allengs uitbreidde tot een kleine twintig gemeenten. Terloops zij vermeld, dat hij in de Wieringermeer het plv. voorzitterschap van de Ka tholieke Actie waarnam. Binnen enkele dagen zal de nieuw-benoemde burgemeester zich naar Grootebroek begeven, teneinde er contact te leggen. On danks de nog recente moeilijkhe den rond het burgemeestersschap van Grootebroek heeft de heer Cramwinckel veel fiducie in de taak, die hem wacht. Hij is van meening, dat zijn nieuwe werk kring ligt temidden van menschen, die een gezonde wil tot aanpakken bezitten en die er niet voor terug schrikken op z'n tijd van veel vooruitstrevendheid blijk te ge ven. Hij heeft zich voorgenomen om de activiteit van Grootebroek's inwoners zoo sterk mogelijk aan te moedigen een en ander natuur lijk binnen het raam van de voor- I loopig nog beperkte mogelijkheden. Meestal geven thans de gemeente- financiën weinig gelegenheid om buiten de voogdij van Rijk en Pro vincie een dol sprongetje te ma ken! Wij twgfelen er niet aan, ui de heer Cramwinckel zal, wanneer hg op 16 Januari eenmaal voorgoed te Grootebroek inge haald is, zich er wel op zijn plaats voelen. Zijn interesse in de agrarische belangen, die reeds in de tuinbouw-gemeen ten Wateringen en Leidschen dam en wellicht nog sterkei in de Wieringermeer de zijne waren, waarborgen hem bjj voorbaat volop arbeid en ar beidsvreugde. En zjjn theore tische en practische vakbe kwaamheid leggen Groote broek's leiding in vertrouwde handen. We hebben den heer Cramwin ckel gefeliciteerd natuurlijk. Maar we gelooven de gemeente Grootebroek even gemeend t» kunnen gelukwenschen met den jongen en sympathieken ma gis. traat, die half Januari het roer van de gemeente komt overnemen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3