Pers in ons land is verwaarloosd KERSTMIS IN EIGEN KERK 4 Nieuw Noordhollandsch Dagbfggt Plechtige Nachtmis in Katholieke kerk van Slootdorp Minister v. Economische Zaken als advertentie- reiziger? Mgr. N. Stam op weg naar Nederland Verhooging loongrens sociale verzekerings wetten EEN KAPELAAN SABO TEURVAN DEN N. V. D. l P TyMkhmldaoi: ZATERDAG 28 DECEMBER 1946 1>^' ïs*.K-I 1 'S •v^wX^ aiv": v Een wieg, welke door eenige meisjes en jongens van de lohanna-stichting te Arnhem, een inrichting voor lichamelijk gebrekkige kinderen, vervaardigd werd, is aan H.K.H. Prinses Juliana aangeboden. De jongens hadden voor het vlechtwerk gezorgd, de meisjes voor de bekleeding. De kinderen werden door de Prinses persoonlijk op het paleis Soestdijk ontvangen, waarbij ook de drie prinsesjes tegenwoordig waren. (A.N.P.) IXERSTM1S 1946 is voor de Parochianen van de Wie- ringermeer een feest gewor den, dat hen weer in eigen vertrouwde sfeer heeft terug gebracht. Het is moeilijk weer te geven, wat de Parochianen en in 't bijzonder wat hun herder, Pastoor Langedijk, gevoeld moeten hebben, toen de Pastoor, geassisteerd door zijn Kapelaan, J. Dekker, en de grijze maar vitale Pater Sixtus Fortuin O.F.M. na een afwezigheid van ruim ander half jaar het altaar besteeg om de Plechtige Nachtmis te ce- lebreeren. - Het koor, onder leiding van den actieven dirigent, J. G. Wolfs, zong met bezieling het „Dominus dixit ad me: Filius Meus es tu" en de juichende vaste gezangen uit de Mis van Beltjens. De stampvolle kerk luisterde stil en bad met meer aandrang dan ooit. Blijdschap straalde er op ieders gezicht, bijdschap straalde er van het gezicht van den Pastoor, toen hij den preekstoel besteeg. Jube lend klonk zijn tekstwoord: „Zie, ik verkondig U een groote vreug de". Heden is de Verlosser gebo ren, en wij, wij kunnen Hem on derdak geven in onze eigen kerk. Dank bracht Pastoor aan zijn trouwen kapelaan, die met zoo'n onvermoeide ijver in de ruïnes troost had gebracht, aan Pater Sixtus, die, hoewel al meer dan 50 jaar Priester, iedere Zondag vanuit Nieuwe Niedorp ter assi stentie kvram. Dank vervolgens aan de Gere formeerde Kerk voor haar mede werking in de afgeloopen periode. En in 't bijzonder dank aan de .herbouwers van de kerk. Aan 't slot drukte Pastoor nogmaals zijn vreugde erover uit, dat hij nu v/ er thuis was temidden van zijn parochianen, laten wij eensgezind het Kerstkind gmeeken ons te hel pen en te blijven steunen bij het herstel van alles wat ons dierbaar Is." Diep onder den indruk groepten de menschen na de Nachtmis nog even samen om dan in hun nood woning of in hun evacuatieoord te Wkrmgerwaard het Kerstfeest thuis te gaan voortzetten, tot des middags het Plechtig Lof allen weer samenbracht Het is niet te gelooven, hoe veel werk er in zoo'n korte tjjd is gepresteerd. Na het droogvallen van den Palder op 11 Dec. 1945 werd de scha de opgenomen. Een deel van de buitenmuren der kerk was er uitgeslagen, terwijl het ge- heele interieur banken, al taar, altaarvloer nog als een troosteloos hoopje plan ken en balken in een hoek lagen. Aan den deskundigen architect W. Vlaming uit Medemblik werd het herstelwerk opgedragen. Bij aanbesteding werd het werk ge gund aan den aannemer Botman uit Wervershoof, het meubilair werd geleverd door Mulder uit önderdijk, schilderwerk verzorg de de fa. Geertsma uit Slootdorp, de electriciteitsvoorzieningen wer. den getroffen door de fa. Nipsha- gen uit Middenmeer. Het geheel stond onder de uitstekende lei ding van den assistent-architect Hendriks. In Augustus van dit jaar werd begonnen. Met Kerstmis moest er „gekerkt" kunnen worden. En met dat doel voor oogen werd er ge werkt. Hulde aan alle werkers, die zich niet ontzagen tot in den avond door te werken. Er kwam vorst: dan maar sto ken en 's avonds doorwerken: de kerk moest klaar. De dagen vlogen om. 24 December nog een gehamer en een geklop de par. ketvloer kwam net klaar. Vrijwil ligers opgeroepen voor de schoon maak. En 't liep al tegen t mid dernachtelijk uur, toen de men schen moe maar vol van een echt blij gevoel de kerkdeur achter zich sloten: de kerk moest klaar ende kerk was klaar. Jullie, mannen uit West-Fries- -land, uit Wervesshoof en Onder- dijk, hebben laten zien, wat er be reikt kan worden. Jullie, stoere werkers, zijn een voorbeeld voor den wederopbouw van heel Ne derland geweest. Aanvaardt de hulde en den hartelijken dank van den Pastoor van de Wieringer- meer en van alle Parochianen. Kerstmis 1946 is voor de Wierin- germeer geworden tot een onver- getelijken dag. „Zie, ik verkondig U een groote vreugde QAT DE PERS in ons land verwaarloosd is, was de misschien wel wat al te boude bewering van den senator v. d. Kieft in de Eerste Kamer gisteren, toen in behandeling kwam het wetsontwerp inzake verlenging van het tijdelijk persbesluit, tot 1 Juli 1947. Eerst had de heer Pollema, van de C.H., nogal wat critiek op den gang van zaken; hij vond dat de kwestie veel te snel behandeld was, wat wel een zeldzame klacht in de volksvertegenwoordiging ge noemd mag worden! De heer v. d. Kieft, die als directeur van het Vrije Volk en als voor zitter van de vereeniging De Nederlandsche Dagbladpers wel uiterst deskundig mag worden genoemd, heeft zich over de verwaarloozing van de pers in ons land (hij zal wel bedoeld hebben: door de regeering), verbaasd. In het overige deel van Europa deed men dat anders. Er is ook hierdoor tekort gedaan aan den economischen opbouw van ons land. De pers is Assche- poes geweest. De regeering ging het gebrek aan voorlich ting op haar manier aanvullen door het weekblad „Commen taar uit te geven, maar nie mand leest dit! En nu wil men notabene van het weekblad „Economische Voorlichting" een dagblad gaan maken! Wordt de minister van Econo mische Zaken nu advertentie reiziger? was de sarcastische vraag van den heer v. d. Kieft! Deze vroeg tenslotte eenige aandacht aan de pers te wij den! Minister Beel, die bij deze gelegenheid optrad namens minister Gielen, die, nog maar pas, de perszaken heeft over genomen, zou de volle aan dacht van zijn ambtgenoot voor de opmerkingen van den heer v. d. Kieft vragen. Hij zou zijn anderen ambtgenoot, n.l. die van Economische Za ken, er op wijzen, dat zijn functie niet vereenigbaar is met die vanadvertentie- Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, Apostolisch Vicaris van Kisu- mu, is, naar wij vernemen, van zijn ziekte weer hersteld. Zon dag 29 Dec. hoopt Monseigneur zijn 70sten verjaardag te her denken. Is het bereiken van een dergelijken hoogen leeftijd veelal aanleiding tot herden ken en een terugblik op een vruchtbaar priesterleven, hoe veel te meer geeft het leven van Mgr. N. Stam, die niet minder den 43 jaren in de missie van Afrika doorbracht, daar reden voor. Vele vrien den van dezen Missie-Pionier- Bisschop hadden Hem dan ook a.s. Zondag willen huldi gen, daar zij gehoopt hadden, dat Mgr. na een afwezigheid van tien jaren, weer in hun midden zou zijn. Dit zal echter niet het geval zijn. Wel is, naar wij vernemen, Mgr. op 3 December j.l. te Mombasa scheep gegaan, maar wordt Z. H. Exc. niet voor zijn verjaar dag in zijn vaderland ver wacht. Mgr. die de reis maakt via Engeland (Liverpool), zal zich hoogstwaarschijnlijk ge durende zijn verblijf in Ne derland, wederom te Haarlem vestigen. Ook zal Mgr. nog 'n bezoek brengen aan Z. H. den Paus reiziger. Dat de Htoge Raad 't persbesluit onverbindend zou verklaren, vreesds minister Beel niet. Waarom is de pers op zoo schriele wijze voorzien? Dat lag aan de deviezen en aan het gebrek aan grondstof fen. (Wij zoeken de oorzaak veeleer in een welbewuste perspolitiek, door het kabinet- Schermerhorn ingeluid - Red.) Den persraad zal de Regee ring blijven steunen in het oplossen van moeilijkheden. Het ontwerp is goedgekeurd. De noodperswet, die in bewer- kin gis, zal spoedig komen, heeft de minister nog gezegd- Wij hopen het. Er zijn nog te veel chaotische toestanden op dit gebied,- afgezien van de gevolgen der vreemde pers- en papierpolitiek, welke de Re geering al te lang gevolgd heeft. o Met ingang van 1 Januari a.s. wordt de loongrens, welke in sommige sociale verzeke ringswetten voorkomt, in ver band met de plaatsgevonden hebbende stijging der loonen verhoogd van 3000 tot 3750 gulden per jaar. Tevens wordt het maximum dagloon, waar naar de premieën en de uit- keeringen worden gerekend, gewijzigd van 8 in 10 gulden. Een en ander heeft tot gevolg dat de Invaliditeitswet, de Ziektewet en het Ziekenfonds- besluit van genoemden datum af eveneens van toepassing zullen zijn op personen, die in loondienst werken tegen een loon van meer dan 3000, doch van niet meer dan 3750 gul den, uiteraard indien deze personen aan de overige in deze wetten genoemde vóor- waarden voldoen. De werknemers, op wie het 'Ziekenfondsbesluit van toe passing wordt, dienen zich zoo spoedig mogelijk en in ieder geval vóór 1 januari '47 bij het algemeen ziekenfonds hunner keuze als verplicht verzekerde aan te melden. Niet-tijdife aanmelding kan tot gevolg hebben, dat eventueel genoten geneeskundige hulp niet voor rekening van de ver plichte ziekenfondsverzekering komt. Kapelaan de Rooij uit Heesch (N.B.) istond bij de nationaal-so- cialistische broeders piet best aan geschreven. Een van deze afge dwaalde schapen, de ex-burge meester van het dorp, J. W. Offer mans, had in den bezettingstijd een briefje aan den S.D. gericht waarin hij den kapelaan een „sa boteur van den Volksdienst" noemde, omdat hij de Volksdienst. collecte voor Rotterdam had af gekeurd. De kapelaan moest maar eens tot een goed begrip van den N.V.D. gebracht worden! Nog meer gemeenigheden wer den Offermans gisteren aangere kend, toen hij voor het Bossche Tribunaal verscheen. Zoo had hij onderduikers aangebracht en eens tijdens een défilé van den o zoo Nederlandschen Arbeidsdienst den gemeentebode gelast den comman dant van de plaatselijke W.A. uit te noodigen van de pui van het Raadhuis dit défilé te volgen. Om 's mans eigenaardigheden te corrigeeren adviseerde het Tri bunaal tot een intemeering van 27 maanden met ontzetting uit de po litieke rechten. cLoor ^AnrocH-^r" MOli^jMTr „BCÉj cUpt LK hjggq kon qoM „VJelAlk teb m'n best getal! M nieuwe Jojoc, .Hopelijk komi het voor mkav. v\0// Roote-oj>timist: ydüjp-wsten. zeker meer" 4-tót Hicuwe Jaar-..,. „Ktijgikdiezaak voor mekaarT

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4