Nieuw GERBRANDY DOET 'N BOEKJE OPEN De vredesverdragen Koos Vorrink noemt de communisten verraders FRANSCHE VERSTERKINGEN KOMEN INDO-CHINA BINNEN Voor Alkmaar en omgeving Van Mook had in 1942 een hervormingsplan dat leidde tot de Koninklijke rede Daaraan moét worden vastgehouden Ned.-Britsche handelsbesprekingen met Duitschland en Oostenrijk Steenberghe tegen te groot optimisme Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 a p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam-ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is nergqns veilig (Vondel) VRIJDAG 3 JANUARI 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11116 BJJREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draaf singel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel, 2383 (K 2230).' SCHAGÈN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank IN HET MIDDEN LATENDE ol wij in alle deelen de actie en de beweegredenen daartoe van het „Nationaal Comité handhaving der Rijkseenheid" zouden willen onderschrijven, meenen wij niettemin dat de radiorede van prof. mr. P. S. Gerbrandy, den voorzitter van dat comité, wel de overweging, eventueel de verdiende tegenspraak verdient, omdat hier de man aan het woord is, die in deze aangelegenheid een bij zondere rol mede gespeeld heeft ten tijde van zijn minister- presidentschap van de Nederlandsche Regeering te Londen, van 1942 tot aan de bevrijding. „Dr. van Mook heeft op bepaalde gebieden groo- te verdiensten, zei Ger brandy, ik denk o.a. aan de onderhandelingen met de Japanners in 1941 Maar hij heeft, met name in de laatste 2 jaren, ge toond niet te zijn een Nederlander, in wien van nature werkt dat zintuig, hetwelk grondwet en wet aanvoelt als barrière te gen machtsoverschrijding en willekeur." Natuurlijk heeft prof. Ger brandy heel wat critiek laten hooren, hij bestreed de opvat tingen van de motie-Romme- v. d. Goes, en noemde wat in de Kamer ten aanzien van de Linggadjati-beslissing gebeurd is, ongrondwettig, een bewering die zeker wel voor betwisting vatbaar is. In het bijzonder ging zijn bezwaar tegen de politiek van dr. van Mook. „Onze Grondwet",. aldus spreker, „wordt nu, op dit oogenblik ge wijzigd, niet door 5 millioen, ook niet door 150, ook niet'door 67 of 51 Nederlanders, maar in werke lijkheid door één Nederlander. Die eene Nederlander is Hubertus Jo hannes van Mook, die misschien meent dat* het zoo moet, maar in wiens hart zeker onze constitutie, die ons nog dierbaar is, niet leeft." „Er wordt in de laatste dagen met veel woorden en begrippen gesold- Maar waarmee het ergst gesold is, dat is met de radiorede van H. M. de Koningin, uitgespro ken op 7 December 1942. Aan dit staatsstuk is onder anderen, en daarmee kom ik op het probleem-Van Mook, voorafgegaan een voorstel van dr. Van Mook, hetwelk neér- kwam op het presenteeren van een groote verandering van de structuur des konink- rijks in vrjj concrete vormen- Nochtans handhaafde dat ont werp de eenheid des rijks. Na tuurlijk, want niemand, ook niet de Javaan Pangeroen Soe- iono, minister zonder prote- feuille in ons kabinet, wilde in 1942 aan die eenheid tor nen. Masr het kabinet stelde dit voorstel-Van Mook ter zijde. Het kabinet overwoog n.l- dat wij niet het recht hadden in een tijd, dat bijna alle rijksorganen waren verlamd, op ons gezag een nieuw statuut van het koninkrijk a.ls plan van ons uitgaande, ook al had het misschien goedé kwa liteiten, aan de openbaarheid over te geven. Daarom beperkten wij ons opzettelijk tot de radiorede van 7 December 1942, die in gere- serveerden vorm perspectieven opende, maar de concrete staats vormen volledig ter beslissing liet Van belang voor onzen zuivelexport Aan het einde van deze maand zullen handelsbespre kingen tusschen Nederland en Engeland worden gehou den. Het betreft hier de re geling van den wederzij d- schen in- en uitvoer voor het jaar 1947, waarbij de^proble- men van de betalingsbalans op den voorgrond pullen staan. Voor den Nederlandschen zuivelexport naar Engeland zijn de prijzen van het hoogste be lang. Denemarken heeft met Engeland een' contract afgeslo ten tegen prijzen, welke iets hooger liggen dan die, welke voor den handel met de Domi nions gelden. Deze laatste prij zen, die door Engelan^ door gaans als maatstaf worden ge bezigd, worden door Nederland als te laag beschouwd. Een Britsche delegatie is door de Nederlandsche regee ring uitgenoodigd omstreeks 20 Januari naar Den Haag te ko men. De moeilijkheid is echter niet uitgesloten, dat de confe rentie in Londen zal plaats vin den, zooals oorspronkelijk de bedoeling was. aan de bestaande rijksorganen. In de koninklijke rede is dat uit drukkelijk uitgesproken- Thans wil men het rijk verdeelen door een contract met een pseudo-repu- bliek aan te gaan. Men verdedigt die verdeeling met een beroep op de Koninlijke radio-rede, die n.b. doelbewuster die eenheid stejde dan een terzijde gesteld plan van dr- Van Mook van 1942, dat de rijkseenhgid ook principieel hand haafde, dit is wel zeldzaam mis leidend. Dr. Van Mook legde tegen een uitgegeven consigne in, bij een toelichting, welke hij in Was hington op de radiorede zou bieden, vooraf aan vertegen woordigers der pers zijn ter zijde gesteld plan voor als een soort proeve, hoe de Konink lijke rede kon worden ver tolkt. Ik kon en kan daarin niets anders zien dan een po ging, om zijn terzijde gesteld plan toch van een stempel van regeeringsgezag te voorzien- Waarom, aldus prof. Gerbrandy hielden wij zoo streng vast aan de Koninklijke rede en aan haar alleen?, omdat die rede zoo zui ver den weg bepaalde waarlangs de groote staatshervorming moest loepen. Men dacht aan een staats, organisatie waarin ook in Ne- derlandsch-Indië de volken en groepen hun eigen zaken behar tigen, natuurlijk met inachtne ming dier regelen, die alleen een staat werkelijk opbouwen, Doch ook zoodanig dat een gezond na tionaliteitsgevoel dienstbaar ge maakt werd aan dien opbouw- Ik ben overtuigd, dat achter dat ideaal het geheele Neder landsche volk staat, dat daar het aanknoopingspunt voor een echte nationale politiek ligt. Het verschil begint pas als het gaat over den weg, die daarheen leidt. De Koninklij ke rede van 1942 sprak uit, dat het niet juist en niet mo gelijk was toen reeds den vorm te willen bepalen van de ver nieuwing van den staatkundi gen bouw van het koninkrijk- Natuurlijk niet, want daarvoor is noodig een voorbereiding, die leidt tot een rijksconfërentie. In die rijksconferentie zouden, ge roepen door het Nederlandsche gezag, van hetwelk alleen het ini tiatief uitgaat, echte representan ten van alle bevolkingsgroepen delibereeren en adviseerend' aan een tafel zitten. Daarna zouden competente organen op de grond wettelijke en wettelijke wijze die beslissingen nemen, waarvan de koninklijke rede wel den geest kon voorvoelen maar nooit den vorm kon geven. Uit het voorgaande blijkt, dat de koninklijke rede de rijkseen heid in den van ouds gevestigden en in de grondwet worteleéden zin op het oog had- „Wat mij het zwaarst weegt is dit, dat de weg die het kabinet bewan delt, een totaal andere is dan die welke is aangeduid in de Konink lijke recle en dat daarom de poli tiek van het kabinet voert tot ge volgen, welke in flagranten strijd zijn met wat in 1942 met vooruit- zienden blik is gesteld". „Uit het hart van ontelbare vaderlanders rijst de kreet omhoog: Liggen daar. voor Doorman en de zijnen op den bodem der Java-zee, zijn daarvoor in 5 bittere jaren hier en in 3 nog bitterder jaren ginds de zwaarste offers gebracht, sturen wij daarvoor onze soldaten naar Indië, moeten wij daarin berusten?" „Onzen gezant van Franco weg roepen en Soekamo tot heerschappij brengen, wie snapt van dat beleid nog iets." „Waarvoor is het noodig op dit oogenblik, alsof de dood u op de hielen zit, alle staatsorde dooreen te werpen en in der haast een nieuwe in elkaar te flansen? Daar roept een eerdere, belang rijker taak, zoo besloot prof. mr. Gerbrandy zijn radiotoespraak, het banditisme, de plundering, de cri minaliteit in Java en Sumatra steekt den kop op, groeit. Ja, heel iets anders groeit, dat wat u zoo goed kent uit de bezetting: de be nauwenis der ziel voor de macht, die geen recht kent, de doodelijke vrees voor de terreur. De angst voor de republiek giert door de steden en dorpen van Java en Sumatra. En meer dan hier onder de bezetting neigen de zwakken tot zwichten. Bevrijding van die benauwenis, dat is onze eerste taak. Daarvoor zijn onze soldaten daar. Laten ze die taak vervull^p met eere. Blijft gij daarom staan op de bres om het Nederlandsche volk wakker te schudden en wakker te houden, tot allen weten waarom het gaat, totdat in de Nederland^ph-Indische bajert eindelijk, eindelijk de vaste consti- tutioneele hand de leiding heeft." Na een week van dooi is de ijslaag in het IJselmeer nog ruim 20 cm. dik. De „v. d. Wijk" van de EnkhuizenStavorenlijn, die het ijs wilde breken, om den dienst weer te hervatten, moest na urenlang zwoegen de pogingen staken, daar het IJselmeer nog een onafzienbare dikke ijsvlakte was. Bij den uitgang van het Kooygat zat het ijs zelfs tot den grond. De „v. d. Wijk" tijdens de pogingen, om door het ijs te breken. ANP P. Kolonel Abdoelkadir weer naar Batavia Kolonel Raden Abdoelkadir Widjojoatmodjo, adviseur in algemeenen dienst bij het kabi net van den luit.-gouv.-gen. is Donderdag, vergezeld van zijn echtgenoote, per Skymasty van Schiphol vertrokken. Hij heeft het voornemen eenige dagen te Cairo te vertoeven, waarna hij op 6 Januari, met hetzelfde vliegtuig, als waarmede de Com missie-Generaal reist, naar Ba tavia zal vertrekken. Nederland mag zijn zienswijze bekend maken Volgens den diplomatieken cor respondent van de „Daily Tele graph" heeft de raad van mi nisters van buitenlandsche za ken der vier groote mogendhe den aan 18 landen een uitnoodi- ging gezonden waarin deze lan den worden uitgenoodigd hun zienswijze kenbaar te maken over de voorgestelde vredes verdragen met Duitschland en Oostenrijk. Deze landen zijn Australië, Bel gië, Brazilië, Wit-Rusland, Canada, China, Denemarken, Tsjecho-Slo wakije, Griekenland, Voor-Indië, Luxemburg, Nederland, Nieuw- Zeeland, Noorwegen, Zuid-Afrika, Oekraine, Polen en Joego-Slavië. Al deze landen, uitgezonderd Denemar ken en Luxemburg, hebben in Juli de vredesconferentie te Parijs bij gewoond. In de eerste plaats is het de be doeling, dat schriftelijke antwoor den binnen komen, maar indien de landen mondeling hun voorstellen aan de speciale plaatsvervangers van den raad van ministers willen uiteenzetten, zal hun daartoe gele genheid worden gegeven. Waar schijnlijk zal een aantal landen 14 Januari bij de bijeenkomst van de plaatsvervangers te Londen ver schijnen. Grootere invloed der kleine naties? De groote vraag bjj het opstel len van het Vredesverdrag met Duitschland is, of de kleine Het knapenkoor van Oosterhout, de „nachtegalen van Ooster hout" hebben in de „Salie de Gaveau" te Parijs een uitvoering gegeven, welke door den Nederlandschen gezant werd bijge woond. Het koor tijdens de generale repetitie. Anefo P. naties, behalve het kenbaar ma ken van hun zienswijze, ook mogen medewerken aan het werk der groote mogendheden wanneer dit het stadium van voorbereiding der feitelijke ont werpen heeft bereikt. De eerste vijf vredesverdragen zijn opgesteld door den raad van ministers van Buitenlandsche Za ken. Het besluit inzake het aandeel, dat de kleinere mogendheden in het opstellen van het Duitsche vredes^ verdrag mogen hebben, zal door de vier ministers van Buitenlandsche Zaken te Moskou worden genomen, aan de hand van het rapport van hun plaatsvervangers. Ook Luxemburg eischt Duitsch grondgebied. Volgens een verklaring van het Fransche departement van buiten landsche zaken zal het Groother togdom Luxemburg van Duitscji- land een de^l van het Moesel- gebied met de steden Winden en Bitsburg eischen. Aan deze mededeeling voegde de Fransche woordvoerder een verkla ring toe over de invoering van het Fransche monetaire stelsel in het Saargebied. Deze maatregel is ge nomen in afwachting van een mo gelijke annex^tifé-overeenkomst. De in omloop zijnde Duitsche marken worden in de Saar ingenomen om te voorkomen, dat zwarte geldhande laren groote hoeveelheden waarde- looze Duitsche marken in dit ge bied zullen invoeren, welk geld door Frankrijk zou moeten worden ge honoreerd als een annexatie zou plaats hebben. Voorstel van Oostenrijk Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat Oostenrijk aan de Sow- jet-Unie Omlijnde voorstellen heeft gedaan inzake de te Moskqu door den raad van ministers van buiten landsche zaken te bespreken vre desvoorwaarden. Oostenrijk zou be reid zijn om in vijf jaar tijds het meerendeel der goederen, welke door de Sowjet-Unie als voormalig Duitsch eigendom worden be schouwd, van de Sowjet-Unie terug te koopen. VELDMAARSCHALK MILCH VÓÓR HET TRIBUNAAL Gisterenmorgen is het proces tegen veldmaarschalk Milch van de Luftwaffe voor het tweede bijzondere Amerikaan- sche tribunaal te Neurenberg begonnen. Rechter Toms presi deerde. Aanklager Denney noemde de zwaarste beschuldi ging tegen Milch die, volgens welke hij aangedrongen zou hebben op en steun verleend zou hebben aan zoogenaamd medische experimenten op men- schelijke wezens in concentra tiekampen. Na het uitbrengen van de aanklacht werd de zaak tot Vrijdagmorgen verdaagd. Leening van 500 millioen wil niet erg vlotten De Nederlandsche oud-minister mr. M. P. L. Steenberghe, die in opdracht van de Nederlandsche regeering in de V- S. onderhande lingen voert over de eventueele leening van 500 millioen dollar van de Wereldbank aan Neder land, heeft gewaarschuwd tegen een in de Nederlandsche dagbla den heerschend' te groot optimis me teg aanzien van het resultaat van de besprekingen. Mr. Steen berghe verklaarde, in geep enkel opzicht den uitslag van deze be sprekingen te kunnen voorspellen, daar zij nog sterk in een begin stadium verkeeren. Hij deelde mee, dat de heer L- R .W. Souten dijk,, financieel attaché van de Nel derlandsche ambassade te Was hington, binngnkort naar Neder land vertrekt om op verzoek van de Wereldbank nadere gegevens te verzamelen inzake het gebruik van de leening. Zóó erg is het niet met het vleesch Door een zetfout in een cor- rectieregel is gisteren in de bonnenlijst vermeld, jiat op bon 55-2 vleesch van de"* bonkaarten KA, KB en.KC»701, slechts 100 gram vleesch verkrijgbaar zou zijn, dit moet echter wezen 300 gram. En met zulke lieden wil hij niet samenwerken! OOK VORRINK, de voorzitter "van de Partij van den Arbeid, houdt Nieuwjaarsredevoeringen. Hij sprak o.a. te Amsterdam en te Arnhem. Hij zei verschillende aar dige dingen en meende, dat de KV.P. zijn getrouwen moeizaam bijeen houdt". Maar, erkende hij eerlijk, voor de Partij van dpn Arbeid „is het veel erger dat er zoo velen naar de Communisten over liepen", want, aldus Vorrink, er kend moet worden, dat de commu nisten een groote verkiezingsover winning hebben behaald, een dub bele overwinning want in de eerste plaats hebben zij voorkomen, dat de PvdA. de grootste partij in den lande werd en ten tweede is het hun werk, dat niet Prof. Schermer- horn maar dr. Beel minister-presi dent is. Nu schreeuwen de commu nisten dat Beel weg moet, maar zij hebben hem zelf aan het minister presidium geholpen. (Wij dachten, dat de moeizaam-bijeengehouden katholieke kiezers daar tenminste öök iets aan hebben gedaan! Red.) Voor da verkiezingen, aldus Vorrink verder, scholden de com munisten ons uit als verraders van het socialisme, maar juist zij zijn het. „Het moet hun maar eens in alle openhartigheid gezegd worden. Met verraders ga ik niet in», een regeering zitten," zoo zeide spr., dit als antwoord op den eisch van com munistische zijde om ook deel te mpapn hebben aan het regeerings- werk. Overal in Europa is het com. HET VERVOER VAN VISCH NAAR ENGELAND Zonder vergunning verboden Met ingang van 1 Januari zal elk Nederlandsch vis- schersvaartuig dat zijn vangst rechtstreeks in Engel- sche havens wil' invoeren, daartoe een schriftelijke toe stemming van het bedrijf schap voor visscherijproduc- ten moeten hebben. Bij het verstrekken van de vergunningen zal het bedrijf schap allereerst rekening hou den met de Nederlandsche be hoefte aan versche zeevisch, zoodat hierdoor een einde komt aan de ongelimiteerde aanvoe ren van Nederlandsche schepen in Engeland, die tot dusver niet aan beperking waren gebonden. Deze aanvoeren hadden een zoodanigen omvang aangenomen dat het grootste gedeelte van de tot dusverre overigens naar verhouding geringe hoeveelhe den door Nederlandsche sche pen gevangen versche visch naar Engeland ging. De eerste militaire versterkin gen uit Frankrijk, bestaande uit infanterie en cavallerie zijn in Indo-China gearriveerd. Een gedeelte dezer versterkin gen zal naar het noorden gezon den worden ter verleendng van bijstand aan de Fransche troepen, tdie een verbindingslijn in de pro vincie Tongking moeten handha ven. Men verwacht den aankomst binnenkort van parachutisten aan boord van de II e de France- Volgens het Fransche leger communiqué versterkten de Viet- nameesqjie troepen gisteren hun druk in het gebied van Hanoi. In Fransche militaire kringen te Saigon wordt bevestigd, dat Mou- tet, minister van koloniën, Saigon verlaten heeft en op wfg is naar Hanooi. In Saigon vraagt men zich af, of hij een ontmoeting zal hebben met Ho Tsji Minh, mi nister-president van de republiek Vietnam. Generaal Jacques Leclerc, vqor_ malig opperbevelhebber in Indo- China, die nu teruggekeerd is van zijn speciale rondreis te Bac Ninh, ten noorden van Hanoi, ge arriveerd- Hij zal zich vervolgens naar Hqiphong begeven. Volgens de laatste berichten hebben Vietnameesche troepen sporadische aanvallen onderno men, die door de Fransche te Hanoi en Haiphonig werden afge slagen. AFP meldt uit Nanking, dat het rechts georiënteerde Chineesche regeeringsblad Takang Pao van de Chineesche regeering geëischt heeft, diplomatieke stappen te on dernemen ter beëindiging van het conflict in Indo-China. Het blad oppert, dat een beroep moet wor den ged'aan op de organisatie der V- N. Aan Frankrijk moet ver-, zocht worden, het Atlantisch handvest en dat der V.N. te eer biedigen. De „Koninklijke" zetelt weer te Den Haag Onder voorzitterschap van ir. W. H. van Leeuwen werd gis teren een algemeene vergade ring van aandeelhouders van de ^Koninklijke Petroleum Maat schappij gehouden. De voorzitter deelde mede, dat de zetel van de vennoot schap gisterenmorgen is ver plaatst van Curacao naar Den Haag en sprak zijn verheuge nis uit over het feit, dat de ver gadering thans weer op norma le wijze kan worden gehouden. Ook wehd medegedeeld, dat ir. J. B. Aug. Kesgler was be noemd tot directeur-generaal, waarmede een traditie werd voortgezet. muni^me er schuldig aan dat het deinpcratisch socialisme niet dien invloed kan uitoefenen zpoals dat mogelijk is. De consequenties van onze 29 kamerzetels zijn, dat er geen minister-president uit onze rijen is en dat we bif de onderhandelingen voor de kabinetsvorming de positie van de zwakkerg.partij innamen. Het zijn harde'woorden, die Vor rink zegt. Wij vinden ze niet heele. maal juist, omdat bijv. oorzaak en aanleiding worden verwSd, maar .voor zoover ze juist zijn, houden ze een veroordeeling en .een vermaning in voor degenen in de P. v. d. A., die graag met communisten samen werken of van hun medewerking profiteeren, zooals bijv. in Provin ciale Staten of Gemeenteraden! Linggadjati - sabotage Prof. Romme sprak te Eind hoven over Linggadjati. Er wa ren veel leege stoelen. Dat kwam omdat een tegenstander de aar digheid had gehad, 300 plaatsen op te koopen, die ongebruikt bleven! Het is een manier, maar of het een waardige manier van strijden is??? GEEN COLLECTIEVE DUITSCHE SCHULD Oordeel van Kardinaal Frings In zijn Niejuwjaarspreek heeft de kardinaal-aartsbisschop van Keu len, dr. Joseph Frings, de aanval len die op Z. H. den Paus worden gericht veroordeeld, en ontkende, dat er een collectieve'schuld#van het Duitsche volk bestaat- „Slechts het individu kan aan een misdaad schuldig zijn, doch niet een ge meenschap", aldus de kardinaal. Hij verklaarde dat'bij de schuld vraag God op den achtergrond wordt geschoven en dat de publie_ ke opinie naar voren wordt ge bracht, doch God is de Opperste Rechter, voegde de Kardinaal daaraan toe. Hij protesteerde te gen de uitzending van pullioenen Duitschers uit het Oosten van Duitschland en deed een beroep op de geallieerden om de onrecht, vaardigheden die jegens Duitsch land worden bedreven, te niet te doen. DE AANVARING OP DE WESTERSCHELDE De „Caritas" gezonken Zooals gemeld is op den avond van Nieuwjaarsdag het Belgische stoomschip „Caritas 1", groot ,4600 ton van de S. A. Pont Brulé uit Wilvoorde op weg van Gent naar Lissabon met een lading phosphaat ten Oosten van Vlissingen bij de „Schoone Waardin" aapgevaren ®door het 9.000 ton metende Neder landsche stoomschip „Jan Steen". De Caritas werd midscheeps aan bakboord getroffen en maakte veel water. De „Jan Steen" ging voor anker en de bemanning van de Ca ritas wist een voorbijganger aan de wal aap te roepen met verzoek om hulp. De Nederlandsche sleepboot „Blankenburg" voer uit, later ge volgd door een boot van het' Neder landsche loodswezen en haaldqn alle 36 leden van de bemanning, bestaande uit Belgen en Portugee- Zen van boord. Gisterenmorgen is de „Caritas", die ten Oosten van de Vlissingsche haven aan den dijk was gezet in tweeën gebroken en gezonken. Alleen de mast steekt npg boven water uit. De „Jan Steen" is met een ingedrukten voorsteven heden doorgevaren naar Antwer pen. Slechts enkele leden der beman ning van de „Caritas" bekwamen lichte verwondingen. ARTILLERIEVUUR Bij MEDAN Indonesische troepen in den omtrek van Medan hebben Maandagavond met zware ar tillerie het vuur geopend, zulks als gevolg van de schen ding van de overeenkomst door kolonel Sitompoel, aldus een officieele Nederlandsche woordvoerder mededeelde. De Nederlandsche troepen antwoordden met zware artille rie en brachten na drie,en een half uur vuren de Indonesi sche artillerie tot zwijgen. Met het oog op de militaire situatie hebben Nedewandsche troepen de telefooncentrale, die voor dien in republikeinsche handen was, bezet. Dinsdagochtend begon de ar tillerie opnieuw te vuren, terwijl buiten dè sta.d concentraties van de Lasjkar ra'jat (volksle ger) werden bericht. Naar aan leiding van de schending van de overeenkomst hebben Neder landsche troepen Kotamastom bezet; er werd eenig verzet ge- b- den, waarbij aan Nederland- sr!-e zijde een doode te betreu ren was.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1